SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 26-10-2021 16:45:43

franta 486
Člen
Registrovaný: 30-04-2011
Příspěvky: 171

Re: hořák dlouhý 30 m

Jen taková pitomá myšlenka. Pokud chceš tu rouru opravdu čímkoliv demontovat tam dole, tak co zkusit oslovit pyrotechnika. Když to správně spočítá a umístí podle kamery,....

Ale osobně bych to zkusil podle Joe66

Offline

 

#27 26-10-2021 21:33:46

rorejs
Člen
Registrovaný: 23-10-2021
Příspěvky: 27

Re: hořák dlouhý 30 m

Pánové, děkuji Vám všem za rady a připomínky. Vážím si toho, že se snažíte pomoct. Pokusím se odpovědět postupně:
Radim: Už chápu jak jsi to myslel. Spustit se na sedáku nad trubku a postupně to odřezávat by asi šlo, je to ale dost složité. Operátor zavěšený na vrátku by musel mít s sebou zdroj plasmy, nějaký prodloužený hořák, vzduch na dýchání a nejspíš taky flexu, aby vždycky na dalším úseku očistil rez pro nacvaknutí zemnicí svorky. Po každém řezu by musel čekat, až patřičné konce trubky vychladnou, aby ho při vytahování a další práci neohrozily, atd.
Pak mi není jasné, jak jsi myslel to řezání po delších úsecích. Jeřáb pro vytahování by nebyl problém, jak to ale uříznout na délku úseku (třeba 3 metry)? Tos uvažoval můj počáteční nápad s přípravkem pro řezání trubky zevnitř, nebo jednoduše prodlouženou rukojeť hořáku, nebo něco jiného?
Dále: trubka je perforovaná, vnější a vnitřní prostory jsou tedy propojené. Což mimo jiné znamená, že samotné vyčištění vnitřku trubky nic neřeší, protože by se voda kontaminovala z vnějšího prostoru (a naopak).
Radim, Bourač: Trubku kvůli perforaci není možné natlakovat. Bohužel zřejmě ani nepůjde nějakou další pomocnou trubku vrazit dovnitř, až na dno, alespoň tedy ne o průměru 100mm. Nevím, jestli tam je zaseknuté čerpadlo nebo něco jiného, nevypadá to ale, že by se kolem toho dalo něco prostrčit dolů. Z poslední kamerové prohlídky usuzuji, že tam je čerpadlo, na němž jsou naházené nějaké další věci, trubky, bordel, prostě něco. Případně můžu dát k dispozici další video.

Offline

 

#28 26-10-2021 21:45:05

rorejs
Člen
Registrovaný: 23-10-2021
Příspěvky: 27

Re: hořák dlouhý 30 m

varok: Bagrem jsme to taky zkoušeli vytrhnout. To byl úplně první pokus.
Charon: Důvod, proč tam ta trubka je, nebude o kvalitě vody, viz. výše o perforaci.  Podle mě šlo o vrt za účelem prohloubení studny kvůli zvýšení vydatnosti (jen doměnka).
Mimochodem, snažil jsem se najít informace na úřadech (včetně báňského), ale nic jsem nenašel. Víte jak to za bolševika chodilo... Když se podaří trubku odstranit, na čištění tam pak už bude místa dost. To ta trubka je důvod, proč se tam člověk nevejde. Studnaři mi radili trubku odstranit až po dno studny, pak by se nejspíš dalo i vyprostit to zaseknuté čerpadlo, nebo co to je. Pak doporučovali spodní část vrtu zasypat kačírkem. Voda je asi 6 metrů nad dnem studny, čili by se voda protlačila kačírkem do kopané části studny, kde by se normálně odebírala nautilou.

Editoval rorejs (26-10-2021 22:18:48)

Offline

 

#29 26-10-2021 21:53:35

rorejs
Člen
Registrovaný: 23-10-2021
Příspěvky: 27

Re: hořák dlouhý 30 m

Joe66: Tímto způsobem se vrt čistil, ovšem jen po čerpadlo, pod něj se nedostali. Ani potom se nepodařilo čerpadlo vyprostit. Nepopírám, že by to asi ještě stálo za pokus. Jak ale říkám, prostor vně trubky patrně takhle také nepůjde vyčistit.
Není mi zcela jasné, co by podle tebe měli "dva makáči s flašou" konkrétně udělat, ale pokud znáš takové, jejichž snažení by přineslo kýžený výsledek, sem s nimi.

Offline

 

#30 26-10-2021 21:59:56

rorejs
Člen
Registrovaný: 23-10-2021
Příspěvky: 27

Re: hořák dlouhý 30 m

Bourač: Jestli má studna historickou hodnotu, to nevím. Nicméně, Hitlerovo zlato by tam být mohlo, nacisti tady v okolí operovali hodně... A koneckonců, Štěchovický poklad se má nacházet právě někde tady v okolí :-) Až na to, že ta studna se asi stavěla až po válce. Ačkoli, jistě to nevím.
Aby nedošlo k nedorozumění: výše uvedené je samozřejmě jen sranda.
Jinak ale, pokud by ses chtěl na studnu mrknout, samozřejmě budu rád. Napíšu Ti na email. Aktuálně dělám další čerpací zkoušku tak zkusím ještě udělat prohlídku kamerou při nízké hladině vody, třeba bude vidět víc.

Offline

 

#31 26-10-2021 22:01:33

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: hořák dlouhý 30 m

Rorejs -myslel som opalenych makacov s flaskov 52 pri ktorej stracaju pud sebazachovy  a nemaju problem na lane bez dalsieho istenia rezat ,vrtat + dat si  vytahovat nad hlavu 150kilove kusy zeleza  . Ze situacia pri ktorej by nikto normalny do tej studne nevliezol  big_smile  A inak ked je tam od dna stlpec 6metre vody tak preco nestrcis vedla trubky hlbinne  cerpadlo a netahas vodu ?


Kutil s.r.o.

Offline

 

#32 26-10-2021 22:04:24

rorejs
Člen
Registrovaný: 23-10-2021
Příspěvky: 27

Re: hořák dlouhý 30 m

franta 486: O pyrotechnickém oddělení jsem taky uvažoval. Nějaký ten termit, nebo něco takového. Bohužel ale nevím, na koho se obrátit, co by to stálo, jestli by nedošlo k chemické kontaminaci (přeci jen jde o zdroj pitné vody), atd... Zkrátka, jako nápad dobrý, ale prakticky moc nevím...

Offline

 

#33 26-10-2021 22:14:44

rorejs
Člen
Registrovaný: 23-10-2021
Příspěvky: 27

Re: hořák dlouhý 30 m

Joe66 napsal(a):

Rorejs -myslel som opalenych makacov s flaskov 52 pri ktorej stracaju pud sebazachovy  a nemaju problem na lane bez dalsieho istenia rezat ,vrtat + dat si  vytahovat nad hlavu 150kilove kusy zeleza  . Ze situacia pri ktorej by nikto normalny do tej studne nevliezol  big_smile  A inak ked je tam od dna stlpec 6metre vody tak preco nestrcis vedla trubky hlbinne  cerpadlo a netahas vodu ?

No, věřím že bych takové maníky i sehnal... Popravdě se mi do toho ale nechce. Je to moc velké riziko. Taková akce chce víc než jen odvahu, zejména taky zkušenosti, opatrnost, zodpovědnost... hlavně ale ty zkušenosti, a to hned z několika oborů. Navíc bych sám musel sehnat veškeré potřebné vybavení, nemluvě o tom, že bych taky osobně nesl odpovědnost za případný průser, který by v takovém případě byl docela pravděpodobný.
Proč tam prostě nedám čerpadlo vedle té trubky? Protože studnu takto nejde vyčistit a voda je kontaminovaná. Samozřejmě je tu možnost, že bych vodu prostě bral jak je a pořídil úpravnu vody, která by z ní vyráběla pitnou. Ale, radši bych samozřejmě měl tu studnu v pořádku.

Editoval rorejs (26-10-2021 22:24:46)

Offline

 

#34 26-10-2021 23:26:05

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: hořák dlouhý 30 m

Priestor vedla tej hrubej trubky ide vycistit-ako som vysie popisoval  . Len otazka ci nie je cez napojenie  skruzi prienik povrchovej vody pri dazdoch  .  Inak ked tam vysiel zeriav lieber tak asi bude k studni celkom dobra cesta . Ci?


Kutil s.r.o.

Offline

 

#35 26-10-2021 23:38:58

rorejs
Člen
Registrovaný: 23-10-2021
Příspěvky: 27

Re: hořák dlouhý 30 m

Joe66 napsal(a):

Priestor vedla tej hrubej trubky ide vycistit-ako som vysie popisoval  . Len otazka ci nie je cez napojenie  skruzi prienik povrchovej vody pri dazdoch  .  Inak ked tam vysiel zeriav lieber tak asi bude k studni celkom dobra cesta . Ci?

Jak už jsem psal: ve studni jsou napadané i rozměrnější předměty. Nevím, kolik tam toho v tom sedimentu je. Takže čištění proplachem se dá udělat, ale výsledek je nejistý. A navíc, pořád je tu ten problém s perforací trubky, čili i ta by se musela vevnitř vyčistit, což ovšem předpokládá napřed vyprostit to čerpadlo.
Průnik povrchové vody nemůžu vyloučit, to by se případně muselo dotěsnit.
Ke studni vede lesní cesta, sice nic moc, ale když není zrovna moc mokro, může tam zajet i větší náklaďák nebo ten jeřáb, apod.

Offline

 

#36 26-10-2021 23:39:07

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: hořák dlouhý 30 m

rorejs napsal(a):

A kopanou studnu vně pažnice taky nejde vyčistit proplachem, jsou tam napadané rozměrné předměty, nějaké trubky, prkna a bůhvíco.

Kolik těch poradců bylo někdy na dně alespoň desetimetrové studny, nebo kolik se jich účastnilo nebo osobně někdy provádělo ručního čištění? wink K čemu bude dobrá tuna rezavého železa a kupa krámů ve studni na pitnou vodu? Ve 3-4 lidech je to realizovatelné i bez jeřábu, bagru a buldozeru, jen to nebude nenáročné, rychlé a levné, ale lze to provádět i tak, aby to bylo bezpečné. Studna je v zástavbě nebo na odlehlém pozemku? Jaké jsou možnosti napájení el. energií?


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#37 27-10-2021 00:14:06

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: hořák dlouhý 30 m

j.bill napsal(a):

Ve 3-4 lidech je to realizovatelné i bez jeřábu, bagru a buldozeru, jen to nebude nenáročné, rychlé a levné, ale lze to provádět i tak, aby to bylo bezpečné.

tak nám představ svoje knowhow, stačí foto nějaké předchozí činnosti.
Pokud jsis přečetl zadání...

Ve studni kromě prken, různých krámů atd. nejspíš přibyde i odpad biologický. big_smile

Editoval bourač (27-10-2021 00:15:48)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#38 27-10-2021 10:18:22

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: hořák dlouhý 30 m

bourač napsal(a):

Ve studni kromě prken, různých krámů atd. nejspíš přibyde i odpad biologický. big_smile

I to je možné. big_smile


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#39 27-10-2021 14:31:37

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: hořák dlouhý 30 m

Ja by na to skúsil dovariť kus rúry rovnakého priemeru  , aby to bolo nad úrovňou terénu .
Potom to nejakým bagrom skúsiť vykývať do strán .
Bude to dlhá páka a tam dole by to mohlo povoliť .

Editoval m.evil (27-10-2021 14:31:59)

Offline

 

#40 27-10-2021 15:59:44

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: hořák dlouhý 30 m

tak to chcem vidieť.... Lacnejšie by bolo navrtať novú studňu, to už tu napísané bolo

Offline

 

#41 27-10-2021 16:11:10

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: hořák dlouhý 30 m

Záleží na tom , či tu ide o vodu alebo o zachovanie starej studne.
Ak o vodu , tak je to bez debaty .
Za pol dňa je nová studňa hotová .
Teraz tie nové vrtne súpravy vŕtajú pomocou kompresora a vŕtacieho kladiva , to ide jak do masla .

Offline

 

#42 27-10-2021 21:14:12

autocross
Člen
Místo: Bystřice
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 475

Re: hořák dlouhý 30 m

Asi nejzajímavější téma na zdejším fóru


Sharks 250-Y10 MIG/MMA IGBT - čínská šmajda, ale fungovala dobře, další čínské šmajdy WF Bi-Pulse 201, Parkside PPS 40, Spartus Multipro 200 a maska Predator

Offline

 

#43 27-10-2021 21:59:12

kizax
Člen
Registrovaný: 27-10-2021
Příspěvky: 2

Re: hořák dlouhý 30 m

Dobrý den
Lze vytáhnout ale jeřábem určitě ne , obsedlé pažnice taháme hydraulicky. Na povrchu nad studnou by musela být konstrukce na písty. Vytažení se ovšem nepovede vždy občas se pažnice utrhnou ve špatném spoji ať sváru nebo závitu. Pokud odstřel mohu se zeptat na firmě kde - párkrát jsme využili. Čištění případně také občas provádíme ovšem také je potřeba probrat přímo s šéfem jestli zvládneme a máme čas.
Jsem zaměstnán ve firmě co dělá průzkumné vrty ,čerpací a kontrolní.

Offline

 

#44 28-10-2021 01:15:23

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: hořák dlouhý 30 m

M .evil  ked tu tazku 30metrovu trubku vcucnutu v dne nevyzdvihol zeriav tak bager keby sa oprel o nadvareny kus nad terenom tak by ju podla mna nevykyval .Ale keby sa predna klapacka-lyzica oprela o ten nadvareny kus trubky  nad zemou a zacala sa klapacka s ramenou tlacit na ruru a zarovn aj dvihat rameno s lyzicou  + na tej nadvarenj trubky by bol navareny neaky vystupok aby sa mohla o co opriet lyzica  tak by to mozno aj povolilo z toho dna . Ale bager by musel byt alebo silnejsie jcb4 alebo volvo bl71 alebo podobne silnejsi stroj s silnejsim hydralickym cerpadlom .Alebo neaky vacsi nakladac  manitou big_smile  Ze za vyskusanie by to stalo big_smile  Sam by som bol zvedavy co by pri tomto pokuse skor ,,ruplo,, big_smile  Inak dnes som sa s par ludmi na tu temu bavili a tiez padli rozne navrhy a dokonca by to bol vraj vecerny ,,relax ,, s  sprskou nadavok . Dalsi kamos by to vraj pojal ako pracovnu  kempovacku-dotiahol by tam velku elektrocentralu, 2 unibmobunky  s vykurovanim  s party stanom na prekrytie studne ........... big_smile  Inak  ked sa spominal bager tak nerad som na bager daval zbijacie kladivo lebo sa zbytocne  namahal - kuvil cely bager-od hydrauliky,po capy  atd... ale tiez by bolo zaujima s zbijacim kladivom zvrchu na tu ruru par krat zaklepat . Lebo vybracie robia divy  big_smile

Editoval Joe66 (28-10-2021 01:46:32)


Kutil s.r.o.

Offline

 

#45 28-10-2021 09:58:53

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: hořák dlouhý 30 m

Pánové, já jsem udělal zkušenost. Potřeboval jsem udělat prostup ze sklepa do předzahrádky pod betonovým prahem. Měl jsem trubku 76. Bylo to v jílu a prostup cca 1m. Neudělal jsem to jak se to dělá, trubku zašpičatit a prorazit, ale nechal jsem to otevřené, zezačátku jsem kousek zarasil trubku vytloukl ven a vyndal z ní "špunt jílu. po několika takových krocích už trubka nešla vytáhnout, tak jsem se to pokusil prorazit dál, s tím, že jíl co je v ní pak z druhé strany vydlabu. Kousek jsem ji ještě zarazil. Pak už nešla ani tam, ani zpátky. Navařil jsem na ní kus Učka abych měl do čeho tlouct. Nepodařilo se mě s ní pohnout ani 8kg palicí. Tak jsem ji musel uříznout a nechat tam. A to byla zapíchnutá jen cca 60-70cm!
Tady to bude něco podobného, jak napsal Bourač, princip piloty.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#46 28-10-2021 12:51:03

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: hořák dlouhý 30 m

rorejs. To  řezání  po  delších  úsecích... No, pokud by se řezalo  po  metru  a ten  kus trubky by vážil  kolem  50 kilo,  tak není  problém  to tak ve 2 lidech vytahat  v ruce.  Pokud by se použilo  nějaké  nekovové  lano většího  průměru. Pokud by se to  ale řezalo  po  větších  kusech... Když  by tam  byl  jeřáb,  tak  není  problém,  jeřáb dosáhne dostatečně vysoko,  vytáhne celý  kus ven a prostě položí  vedle. Pokud by ale byl  problém  třeba s vysokou  částkou  za pronájem  jeřábu, tak nad studnou  postavit lešení  z  trubek  a tahat  kusy trubek třeba vrátkem  zavěšeným  na lešení. Potom  by ten  kus upajcnuté trubky musel  být jen  tak  dlouhý,  aby se pod to  lešení  vešel,  podle výšky lešení řekněme 2 - 4 metry... Kdyby byl  ten  kus delší a nešlo  ho  tak  zvednout toli,  aby byl  spodek  nad studnou,  zůstal  by v studni,  tak  by se to  muselo tahat  ze studny hodně složitě.

Co  se týká  spodku  studny,  pokud je ve studni naházaný  želený  bordel  už  od těch  50 let, bude to  nejspíš všechno dohromady srostlé rzí. Nejspíš,  aby se to  mohlo  snadno  vytáhnout,  by se to  nejdřív muselo rozvolnit. Z tohoto  pohledu  je mně přitažlivé  to  uvolnit malou náleží. Toxických  zplodin  se podle mne netřeba bát,  nikdy jsem  neslyšel  že by z výbuchů  po  odvětrání  plynných  zplodin zůstal  ten  uvolněný  substrát  nějak  kontaminovaný. Navíc by tam  stačilo  pro  vytvoření  dostatečného  rázu  (a nezboření  studny) jen  velmi  malé  množství  trhavin. Já  jsem  kdysi,  kromě jiného  dělal  za účelem  lovu ryb  náložky do  vody,  tam,  hlavně pokud je nad tím  bordelem  dostatečné  množství  vody, aby ten  tlak "neutekl"  nahoru  by se podla mne mohlo  začít s náložkou o  objemu tak  cca 5 - 10 cm3 něčeho  jako  klasického  střelného  prachu.  Kdyby to  dělal někdo s příslušnými  povoleními  a legálním  přístupem  k  trhavinám,  tak  by podle mne mohly stačit tak 2 kubické  centimetry nějaké  trhaviny,  třeba perunitu. Nebo  možná  rovnou  by mohla stačit jenom samotná  hodně silná  náložka,  jednogramová  nebo  vyšší.
Uvolnit to  mechanicky by asi  bylo  složité.

Co  se týká  toho  uvolnění  spodku z  bahna,  podle mne má  nějaké  trhání  jeřábem  nebo  bagrem  neboli  dynamická  síla malou  naději  na výsledek. Mnohem  účinnější  je statický  tah trvající  hodně dlouho.
Tam  by se daly použít ty hubcuky na řetěz. Třeba levnější,  který  může utáhnout až  3 tuny nebo  ten  nejsilnější,  co  google ukázal,  na 6  tun. Postavit nějaké  nízké  pevné  lešení,  nebo  to  možná  chytitt jen  na silné  trubky položené  na studni,  pokud by se to  o ně mohlo opřít a šlo  by to napínat  shora a nepobořilo  ty skruže,  napnout to  na sílu  těch  3 nebo 6 tun  a nechat.  Klidně třeba i pár hodin  nebo  déle třeba i  přes noc.  Kdyby to  začalo  povolovat,  zase to  připumpovat...
Podle mne by stálo  i  za pokus to  zkusit uvolnit celé  ještě před řezáním  té  trubky.
https://www.pumevek.cz/katalog/hubcuk-m … tezovy-3t/
https://www.branocentrum.cz/Pakove-reht … c3_0_1.htm

Famater: Já  mám  zase zkušenost  jinou. Jsme dělali,  je to  asi 15 - 20 let, prostup  pod místní cestou  pro chráničku pro přívod vody do  baráku.  A klasickým  způsobem, trubka průměr nějak 80 nebo  100 se stěnou  5 nebo 8 mm,  na začátku  opatřená  vysoustruženým  ocelovým  hrotem.  na jedné  straně asi 5metrový  výkop pro  trubku,  na druhé odkopaná  díra,  mezi  tím  asi 4 - 5 metrů  jílovité  zeminy pod cestou,  občas s kameny.  Jako  "pohonný"  prostředek několikakilové  kladivo.  Byli  jsme asi  4 na dvě chráničky,  moje a sousedova asi  metr od sebe, navedené  vodorovně pomocí  vodováhy,  jsme se co  pár minut střídali v tlučení. Jednou  ranou  se zdánlivě nestalo  nic,  ale po  nějaké  hodině tlučení  už  to  bylo  vidět,  že to  leze dovnitř. Mlátili jsme  do  toho  2 - 3 dny a několik  flašek  slivovice,  tak  asi  dvakrát navařovali  další  kus trubky,  na druhé  straně jsme potom  ještě kopali  asi  3/4 metru  dál  do  hloubky,  protoře asi  trubky narazily na kameny a uhnuly směrem  do  země,  ale nakonec to bylo  a vodovodní  PE trubka se tím  protáhla.

Editoval Radim (28-10-2021 12:54:02)

Offline

 

#47 28-10-2021 20:05:55

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: hořák dlouhý 30 m

Jen takový nápad na uvolnění. Pokud máte či si můžete půjčit lano nebo řetěz co by to vydržel, tak postavit konstrukci na opření třeba ze starých pražců. Pak napříč studnou páka, opřená z jedné strany o pražce a z druhé strany podložená 50t heverem. Napnout a nechat pracovat. Jistě by pomohly vibrace nebo výše vzpomínaný výbuch, jen mi ted nenapadá jak to bezpečně udělat. Pokud by lano (řetěz, uchycení, kus trubky) prasknul tak nesmí být nikdo v jeho dosahu.

Radim: mam podobnou zkušenost, jen menší, šlo asi o 2 metry v jílovité hlíně. Začátek vyhrábnout a pak lešenářská trubka a palička. Trubka byla na konci seříznutá do špičky a svařená. Po té co se to podařilo prorazit nastoupila trubka o průměru 8cm a za ní šla chránička. Ztížený to bylo  stísněným prostorem vodovodní šachty. Ano, štěstí pomohlo, v cestě nebyl žádný nepřekonatelný kámen nebo beton.

Editoval Charon (28-10-2021 20:18:48)

Offline

 

#48 29-10-2021 08:56:27

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: hořák dlouhý 30 m

Já jsem to nakonec prorazil trubkou, kterou jsem na konci nařezal, zbouchal do špise a zavařitl. Prorazil jsem to vedle.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#49 29-10-2021 09:48:17

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: hořák dlouhý 30 m

Charon napsal(a):

Jistě by pomohly vibrace nebo výše vzpomínaný výbuch, jen mi ted nenapadá jak to bezpečně udělat. Pokud by lano (řetěz, uchycení, kus trubky) prasknul tak nesmí být nikdo v jeho dosahu.

Právě proto  jsem  uváděl  ty poměrně malé  objemy náložek. Aby to  bylo  bezpečné, nenarušilo  nebo  dokonce nezkolabovalo  tu  studnu. 
Na ty náložky  jsem  kdysi používal  vystřelené  myslivecké  patrony, patrona šestnáctka šla těsně zasunout do  patrony dvanáctky a zalepit a když  se z  dvanáctky  hřebíkem  vyrazila měděná  kapsle, zůstal  nějak 3,5 mm otvor,  kterým  se dal protáhnout doutnák.

Teoreticky by předměty dole šly  ještě uvolnit,  kdyby se vzal nějaký těžký předmět  na řetězu nebo  laně ve stylu  bourací  koule,  voda dole vyčerpala a ten  "bazmek"  pustil  volným  pádem  do  té  trubky. Musel  by mít akorát průměr o  dost  menší  než  je průřez trubky,  aby pád nebrzdil  vzduch v trubce  pod "bazmekem".  Stará velká tlaková  láhev  naplněná  ještě štěrkem  nebo  betonem atd?

Editoval Radim (29-10-2021 10:08:52)

Offline

 

#50 29-10-2021 10:21:14

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: hořák dlouhý 30 m

Koukám, že když se chce tak jde lecos. Vytvořit náložku z vystřelené myslivecké patrony je hodně nápadité. Jak se to roztrhlo, z boku nebo se vysunuly?

A nemohl by ten bazmek jen narážet jako kladivo na horní okraj trubky, jako by chtěl trubku zatlouct hlouběji? Protitah vytahování by snad způsobil, že by trubka lezla nahoru, proti směru úderů bazmeku. Údery bazmeku by způsobily vibrace a to zas uvolnění z bahna.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče