SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Paní co u ní bydlím i když se původně nastěhoval ke mě , pracuje se zlatem a tak máme acetylén + O2 autogen se šperkařským hořákem,ale klasickými 40l lahvemi.
Občas bychom užili trochu přenosnější verzi (2l láhve) a trochu výkonnější hořák (velikost 00 ,0 a max 1) u klasického hořáku.
Pokud jde o láhve mám 2l kyslík a nemám problém kyslík přepustit z velké. Acetylénové láhve se snad v 2l ani nedělají + problém s přepouštěním tak zvažuji použít PB.
Otázky.
1. Mohu na PB použít klasickou červenou hadici na acetylén? Z mého pohledu je jak acetylen tak propan i butan uhlovodík lišící se jen počtem atomu v molekule, ale přesto u červené hadice na acetylen píší není vhodná pro LPG. jak to je? Mám dvojitou hadici O2 acetylén průměru 6.3mm a nechce se mi komplikovat si život třetí hadici.
2. V garáži jsme vyhrabal GCE hořák tuším T3 nebo jak se to jmenovalo, taková ta klasika z před roku 89. Mám celou sadu hořáků ,ale na acetylén, jde je použít s PB a pokud ano jak se změní číslování, například 1 bude mít výkon jako 0 s acetylénem nebo jak (předpokládám, že hlavní rozdíl je ve velikosti trysek)
3. Jak jsem již uvedl mam dvojitou hadici 2 x 6,3mm, ale budu ji muset vybavit šroubením, at to nemusím měřit předpokládám, že potřebuji 2x hadicový trn 6,3mm pro převlečnou matici G1/4 a 2x ten samý pro převlečnou matici G3/4 s levým závitem nebo se pletu?
V každém přídě děkuji
Offline
V první řadě je třeba mít redukční ventil (hodiny) na PB, ten má levotočivé šroubení na lahvový ventil (místo třmenu pro acetylen, jinak je velice podobný). Pro láhve 2 kg se používá ještě ventilová přechodka mezi kuličkový ventil láhve a hodiny. Ta má na výstupu stejný levotočivý závit jako lahve 10 a 33 kg. Přímé připojení hořáku na lahev není v tomto případě možné. Hořáky, které se připojují přímo na lahev jsou jiné konstrukce a mají trysky s velice malým otvorem (kolem 0,2mm) a používají k podpoře hoření pouze vzduch. Jsou určeny k ohřevu těžkých lepenek při izolatérských pracech a nebo jako plynové pájky. Konstrukce je v tomto případě podobná jako u hořáků campingového vařiče.
Propojení mezi pistolí a obojími hodinami bude stejné jako v případě acetylenu. Hadice na hořlavý plyn by měla být PB (LPG) odolná, bývá obvykle odlišena použitím oranžové barvy na povrchu. V praxi se velice často používá stejná hadice jako na acetylen. PB gumu vysušuje a zrychluje tak její stárnutí, moje zkušenost ale je, že to není kritické a projeví se to po více létech používání. V dobách dávnějších se ani jiný typ hadice nepoužíval, protože nebyl vyráběn v daném průměru. Provedení hadice pro PB bylo obvykle pouze s vnitřním průměrem 4 mm proužívané u malých spotřebíčů Meva se šroubeními 9mm.
Hořáky na autogen PB/O2 jsou jiné, mají jinak osazený injektor a hořáková špička je šestihranná a má jeden centrální otvor a tři menší po obvodu. Použití hořáku na acetylen nedoporučuji, jsou ovšem tací, co je používají. Moje zkušenost je, že to nefunguje správně, např. se hůře zapalují.
Doporučuji se poradit v prodejně specialisované na prodej autogenní techniky, nebo u firmy Rami servis v Liberci, ty jsou schopni také vše potřebné dodat.
Editoval VašekP (23-10-2021 07:00:22)
Offline
1. můžeš, spešl hadice pro LPG je pouze marketing. Ověřeno 30letou praxí.
2. acetylenové hořáky jdou nouprobléma provozovat s PB, nahřívat, letovat, i svářet. Nefunguje řezací nástavec.
3. kyslík 1/4". PB 3/8"L. Jmenuje se to hadičník.
Mám doma sbírku železných, barevných i vzácných kovů. S tech vzácných mám pouze Ag.
Přivez kus Au a já tě vybavím autogenní technikou a radami.
Offline
Bourači, dovolím si oponovat. S hadicemi souhlasím a také o tom píši, že není zásadní rozdíl.
Šroubení 3/8 (hadicový holehdr, hadičník) mezi PB hodiny a pistoli bude stejný jako na acetylen, tedy pravotočivý, levotočivý je pouze závit na lahvích 10 a 33 kg a na případné redukci pro 2 kg!
Acetylenové hořáky nejsou na PB dobré a na tom trvám. Autogen PB/O2 i acetylen/O2 používám od roku 1980. Ty acetylenové hořáky nějak fungují, ale není to ono, věř mi a zkus to. Řezák nefunguje vůbec.
Tazatel potřebuje dva nebo tři nejmenší, takže investice to není obrovská. Tazatel je zde nováček, neznáme ho, takže nedoporučuji radit věci, které mohou být na hraně. O jeho nezkušenosti napovídá i myšlenka, že by zřejmě chtěl připojovat pistoli přímo na lahev. To může být docela velký průšvih, pro PB se nastavuje tlak plynu za regulátorem stejně jako pro acetylen, tedy 0,8 baru, v PB láhvi bývá při 20°C asi 2 bary a pokud se ohřeje třeba na sluníčku, tak také třeba 10 bar.
Směs PB-O2 bouchá stejně jako směs s acetylenem a stejné je i nebezpečí zpětného zášlehu. Takže ještě doporučím do hadic instalovat protišlehové pojistky.
Ještě k samotné práci. Letování mosazí a stříbrem jde s PB/O2 výborně, stejně jako s acetylenem. Sváry železem bývají problém, tam je kvalita horší. Výhodné je použití PB/O2 pro paličské práce, PB je výrazně levnější.
Editoval VašekP (22-10-2021 23:32:10)
Offline
Vasku este som nevidel na propan butanovej bombe v kombinacii s neakym horakom spatny ventil alebo protislehovu poistku . A to som videl xy ludi shorakom napriamo bez neakeho redukcaku co natavuju lepenky na stavbe + sam tak robim roky a neviem o tom zeby pri propan butane to bolo take nebezpecne
Editoval Joe66 (23-10-2021 01:41:38)
Offline
Joe, přečti si oba moje příspěvky znovu a pořádně. O izolatérských hořácích píši v prvním odstavci příspěvku #2 a tam také vysvětluji rozdíly mezi hořáky s přisáváním vzduchu a autogenem.
O protišlehových pojistkách píši v příspěvku #4 v souvislosti s autogenem PB/O2.
Po řádném přečtení snad pochopíš, že je zásadní rozdíl mezi izolatérským hořákem, který si přisává kyslík pouze prouděním plynu z okolního prostředí a autogenním hořákem, kde se přivádí čistý kyslík pod tlakem 3 bary a mísí se s hořlavým plynem pod tlakem 0,8 baru. To je z bezpečnostního hlediska úplně jiná situace! Proto jsou u autogenu třeba protišlehové pojistky.
Offline
VašekP napsal(a):
Šroubení 3/8 (hadicový holehdr, hadičník) mezi PB hodiny a pistoli bude stejný jako na acetylen, tedy pravotočivý,
ale no tak Vašku, PB hodiny mají samozřejmě na výstupu 3/8" levý.
A Joe nemohl nikdy vidět protizášlehové pojistky na PB ze dvou důvodů:
Směs PB, což jsou uhlovodíky vykrakované z ropy, obsahují nepatrné množství mastnoty, ta stačí aby po kratší době pojistky zalepila a znefunkčnila.
Pro acetylen jsou nepostradatelné, pro PB zbytečné protože zpětný ráz v PB nic neudělá.
V acetylenu může spůsobit nevratnou reakci uvolňování acetylenu z acetonu.
Jak tato reakce může skončit je zde už popsáno třeba od moderátora.
Offline
No tak bourači, já jsem starej, ale ještě ne úplně blbej.
Mám tady troje hodiny na PB (originální, žádná domácí přestavba z acetylenových, mají originální zachovalé štítky Chotěbořských strojíren) a VŠECHNY MAJÍ PRAVÝ ZÁVIT na výstupu pro hadici! Je ovšem pravda, že jsou všechny staré, nejmladší, nikdy nepoužté jsou z roku 1990. Na vstupu mají samozřejmě W21,8L na láhev 10 a 33 kg (nebo na odtlačovací ventil používaný u 2 kg). A co pamatuji, tak se vždy pojistka používala a vyžadovala i na PB autogenu, hovořilo se o tom i na školeních. Zřejmě se tedy po r. 1990 změnil i tento závit jako ostatně některé další věci v souvislosti se sjednocením norem a já to jen nezaregistroval.
Offline
PB hoří mnohem pomaleji než acetylen. Rázovou vlnou nedojde k jeho rozkladu jako u acetylenu. Proto může dojít jen k prohořívání do hadice. Já žádnou pojistku nemám, považuji za důležitější dodržet minimální délku hadic 5m.
To, že hoří PB pomaleji, dělá problém u šperkařských hořáků nejmenších výkonů. Také při zapalovýní hořáků.
Online
jj starší provedení RP pro PB mělo vskutku pravý závit 3/8". Taky je mám a někdy zcela výjmečně je i používám. Výjmečně, někdy je k tomu důvod.
Offline
tak Václave, ty tvoje RV pro PB musí být hodně staré,
nebo je to tak - a to si já vybavuju mají na těle závit levý ale součástí je jakési kolínko + matice z jedné strany závit L /zápich / z druhé strany závit P.
Na fotkách jsou RV současné které denně jedu a pak ty starší, ty mají sundané to kolínko s závity proti sobě.
Offline
Ano, moje RV (nebo hodiny) jsou hodně staré. Ty nejstarší jsou z r. 1971. Vypadají přesně stejně jako klasické provedení hodin na acetylen z Chotěboře s tím rozdílem, že nemají úchytný třmen, ale převlečnou matici W21,8L na láhev. Dále mají dva manometry, vstupní s rozsahem do 40kp/cm2 a výstupní do 4kp/cm2 s označením hodnoty 1,5 červenou čárkou. Výstup je přes uzavírací ventil na závit 3/8 pravotočivý pro hadicové šroubení. Tělo natřené oranžovou barvou a originální eloxovaný štítek s označením výrobce. Klička pro nastavení tlaku je celokovová tvaru T. Vývod pro hadicové šroubení je šikmý směrem dolů a není použita žádná přechodka na levý závit. Hodiny novější z r. 1980 jsou mosazné, nelakované a mají také nápis Propan-Butan na výstupním ventilu a hodnoty na manometrech označené v MPa a kPa, to jsou jediné rozdíly.
Přidal bych fotografie, ale nějak mi to nejde.
Editoval VašekP (31-10-2021 05:53:18)
Offline
Ještě jednou děkuji všem za příspěvky a omlouvám se, že reaguji s takovým zpožděním,pořídil jsme si covid a i když mi celkem nic nebylo tak tyhle věci šli stranou nebyla chuť a to jak obrazně tak doslova.
Když jsem teď oběhl kamarády tak mi jeden věnoval suché předlohy jednak SP50 které se dávají ze redukční ventil a pak také SP20 za hořák. Mám oboji jak na kyslík tak na acetylén. Doted jsem se bez toho sice obešel,ale když to mám...
K otázkám
1. SP20 jsou myšleny tak, že se dají mezi hadici a rukověť hořáku , zde si jednak nejsem jist zda se to u mé rukověti vedle sebe vejde a bez ohledu na to mi pak zda dlouhé, těžká a na malé přesné práce, které tím dělám já neforemné.
Napadlo mě tedy dát mezi rukovět řekněme 2m hadice pak SP20 a opět hadice. Nevím jak SP20 funguji a zda to z hledisk funkce lze? Druhy problém seženu hadičník, který by na druhé straně měl závit do "matky" na SP20?
2. SP50 u kyslíku nema problema a i když nevím k čemu to vlastně u kyslíku je dobré dám to tam. Problém mám u acetylenu , tak sice vím k čemu to je ,ale mám hodiny na acetylen ještě s pravým závitem na výstupu. SP50 má G3/8 LH. Původně sem v tom neviděl problém na hadici mohu dát co chci a tak jsem si říkal, povolím přípojnou trubku na SP50 a vyměním převlečnou matici, no už jsme zničil jeden imbus ještě dost nesmyslného rozměru 5,5 ale nepovolil jsem nic. Koukal jsem se po redukcích a našel https://prosvareni.cz/prechodka-g3-8-i- … h-9381800/ ta cena mi přijde zcela šílená. Neřešili jste někdo podobný problém?
Offline
Jak skladujete hadice od autogenu ?
Rozmýšľam vyrobiť držiak na stenu a zavesiť ich.
Offline
Milan_SK napsal(a):
Jak skladujete hadice od autogenu ?
Rozmýšľam vyrobiť držiak na stenu a zavesiť ich.
Starý disk z auta rozrezaný na polovicu, čím vzniknú dva poloblúky. Pripevnený na stenu vedľa autogénu vo výške cca 170cm hmoždinkami do steny a hadice jednoducho zavesené. Druhú polovicu disku rovnako pripevnenú na stenu domu využívam na záhradnú hadicu na polievanie.
Offline
Ďekuji Juraj.A, super nápad.
Offline
Milan_SK napsal(a):
Ďekuji Juraj.A, super nápad.
Nemáš za čo.
Offline
Stránky: 1