SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 07-08-2016 15:43:27

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: rozdíl mezi elektrodami

No právě. Podle mně je třeba oddělit čistě rutilovou elektrodu a rutilcelulózovou, protože nedávno jsem si všiml v internetových obchodech, že je prodávají všechny jako rutilové elektrody.
Přitom ta celulóza dělá v tekutosti kovu a vyplavání strusky velký rozdíl.

Offline

 

#27 20-10-2018 23:15:39

hobbyZvarac
Člen
Registrovaný: 20-10-2018
Příspěvky: 1

Re: rozdíl mezi elektrodami

"Já totiž pro tyto amatérské účely doporučuji rutilku na všechny typy svářeček, včetně invertorů. "
ja by som toto tvrdenie admina nazval neseriozne pokial ma ta rada sluzit tzv.rekreacnym alebo zacinajucim zvaracom
asi si neuvedomuje ze kto navstivy toto vlakno a natrafi na jeho radu tak ho to bude stat dost casu penazi a trpezlivosti a radit tu hobbi zvaracom ze si maju kupovat znackove profesionalne rutilove elektrody to nekorensponduje z nazvom hobbi cize rekreacne obcasne

Offline

 

#28 22-10-2018 16:58:38

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: rozdíl mezi elektrodami

Po dvou letech to není úplně aktuální téma, ale přesto, protože se musím admina zastat.
On má pravdu! Tady je bazický obal bůh a svářeči mají bazické i chlupy na rukou smile
Takže se ani nesnaží zkusit to jinak, přitom má rutilka tolik výhod. Třeba v Německu a Rakousku je pro běžné svařování rozšířenější než bazická.
Samozřejmě nemluvím o silnostěnných svarech, mostech, tlakových nádobách, podvozcích lokomotiv, a pod.
A můžete prosím definovat, co jsou "znackove profesionalne rutilove elektrody"?
Třeba RC od Böhlera jsou už kolem 80,- Kč/kg a jsou na každém rohu. Co je na tom pro amatéra nedostupné? Luxusnější RC jako FOX OHV, Phoenix Blau, RB jako FOX SPE, apod. jsou tak za 100-120,- Kč/kg a také nejsou nijak nedostupné. On je problém spíše v tom přístupu.

hobbyZvarac napsal(a):

"Já totiž pro tyto amatérské účely doporučuji rutilku na všechny typy svářeček, včetně invertorů. "
ja by som toto tvrdenie admina nazval neseriozne pokial ma ta rada sluzit tzv.rekreacnym alebo zacinajucim zvaracom
asi si neuvedomuje ze kto navstivy toto vlakno a natrafi na jeho radu tak ho to bude stat dost casu penazi a trpezlivosti a radit tu hobbi zvaracom ze si maju kupovat znackove profesionalne rutilove elektrody to nekorensponduje z nazvom hobbi cize rekreacne obcasne

Offline

 

#29 22-10-2018 19:25:29

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: rozdíl mezi elektrodami

Já zkoušel více značek elektrod, ale za mě jsou ty Bohlery dobré. Mám ale zkušenosti jen s basickými, podle mě jsou na stejné úrovni jako slavné Esab a přitom mnohem levnější. Rutilky už nikdo nechce používat, proč taky. V době invertorů je škoda dávat rutilky. Možná na nějaké drobnosti, ale basickými zavaříte skoro všechno co je potřeba, prodávají se ve všech možných průměrech.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#30 22-10-2018 20:19:46

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: rozdíl mezi elektrodami

varok napsal(a):

V době invertorů je škoda dávat rutilky.

Probůh proč? S invertorem snad nemohu použít rutilku? smile
Výhod nejen pro hobby sféru je u rutilek mnohem víc. Zapalování je vlivem vodivého obalu mnohem snazší, nejsou tolik navlhavé - tudíž netřeba přesoušet, struska se mi odděluje sama. Jediné minus je za mě ta pevnost, jak již uvedl Jarda. Ale sakra chlapi, kolik z vás skutečně doma nebo v práci svařuje ty zmíněné tlakovky nebo mosty?


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#31 22-10-2018 20:30:54

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: rozdíl mezi elektrodami

Ach jo, to je zase téma!
Ať si každý svařuje čím chce, ale výrobci elektrod nejsou blbci, kteří by dělali něco, co není potřeba. Každý typ elektrody má své opodstatnění. A to, že tomu někdo nerozumí je chyba jeho, určitě ne elektrod. Inteligentní svářeč ví, který druh k čemu použít, dozvěděl se to i ve Svářečské škole. A dalších informací je ve svářečské literatuře mraky. Kdo tomu nerozumí, ten zná jen ten svůj jediný nejlepší druh a ty ostatní jsou špatné, nepotřebné a tím i zbytečné.

Offline

 

#32 26-04-2021 10:19:41

Sickman
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-04-2021
Příspěvky: 9

Re: rozdíl mezi elektrodami

Dobry den, pisi pouze protoze mam velkou zasobu rutilek - a rad bych je spotreboval.
Mam starsi Jasic TIG 180 PII, kde vyrobce uvadi pro svarovani elektrodami zapojeni na PLUS (TIG na minus), asi vsichni pocitaji pouze s bazickymi.
Vi prosim nekdo z pripadnych majitelu Jasic TIG zda lze bez rizika poskozeni jako u obycejneho invertoru prehodit kabely?
Nebo to neresit a proste je "doprskat" na +?
Dekuji

Editoval Sickman (26-04-2021 10:20:15)


rozbita prasatka = EXPERT MULTIMIG 200 TIG AC/DC + Speedglas 9100V

Offline

 

#33 26-04-2021 11:36:30

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: rozdíl mezi elektrodami

Přehození kabelů ničemu nevadí.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#34 27-04-2021 23:05:38

Raduz11
Člen
Registrovaný: 21-10-2020
Příspěvky: 84

Re: rozdíl mezi elektrodami

Famater suhlasim, mam tiez taku skusenost a rutilkam bolo 1 ci su na plus alebo minus. Ja som v tom rozdiel nevidel. Mate niekto skusenosti s rutil-bazickymi? Vraj kombinuju vyhody oboch, lahkost zapalenia a pevnost, akurat cena je vyssia nez bezne rutilky (nejakych 15-16€/kg) ale co by clovek nedal za vyskusanie... 👍

Offline

 

#35 28-04-2021 05:13:40

Peho
Člen
Registrovaný: 19-07-2020
Příspěvky: 121

Re: rozdíl mezi elektrodami

Raduz11 napsal(a):

Famater suhlasim, mam tiez taku skusenost a rutilkam bolo 1 ci su na plus alebo minus. Ja som v tom rozdiel nevidel. Mate niekto skusenosti s rutil-bazickymi? Vraj kombinuju vyhody oboch, lahkost zapalenia a pevnost, akurat cena je vyssia nez bezne rutilky (nejakych 15-16€/kg) ale co by clovek nedal za vyskusanie... 👍

Mal som oerlikon spezial a jesenice evbs a celkom spokojnosť, horí skôr ako rutilka takým koncentrovanejsim oblukom a oba druhy dú aj na striedavý prúd. Neviem aký typ si pozeral ale cena jesenic je kolo 6e za kilo, oerlikon troska viac. Najlepšie skúsiť niekde kúpiť kusovku.


Kowax GeniArc 160Evo, Fronius TP 150, Jasic Mig 200, Parkside PPS40 B2, Optrel E684

Offline

 

#36 28-04-2021 06:54:24

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: rozdíl mezi elektrodami

Famater napsal(a):

Přehození kabelů ničemu nevadí.

Mám otázku. Nezmení sa rýchlosť odtavovania elektródy vplyvom asymetrického rozloženia energie? To by mohlo mať dokonca pozitívny vplyv pri zvarovaní tenkých materiálov.

Offline

 

#37 28-04-2021 07:36:46

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: rozdíl mezi elektrodami

Odpovídal jsem na otázku, jestli svářečce Jasic nevadí přehození kabelů.  Tedy odpoveď: nevadí. Jiné je jak se to projeví při sváření rutilkou, která je určená pro sváření +/-. Projeví, jak napsal Frank. Ale nepoznal jsem nějaký výrazný rozdíl v hloubce závaru. Když používám rutilky dám eldu na -. Když používám bazické a chci si zjednodušit stehování a použiji rutilku, tak kabely nepřehazuji.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#38 08-12-2021 08:18:28

Vladimír EWT
Člen
Registrovaný: 08-12-2021
Příspěvky: 6

Re: rozdíl mezi elektrodami

Dobrý den, chtěl bych zde trošku přispět i když ke starým příspěvkům nicméně jeden významný poznatek. Kdysi jsem si koupil domů invertor a z práce nanosil bazické elektrody. Jelikož jsem pracoval jako svářeč, soused mě poprosil o svaření traverzy. Všechno jsem si nastavil, připravil, obrousil a ejhle nic. Nebyl jsem schopen kloudně zapálit oblouk nebo mi zhasnul pokud jsem ho trošku natáhl. Přepóloval jsem a nic. Jako tehdy v pozici dělníka jsem vždy dostával jen instrukce co mám kde svařit a čím a detaily neznal. Soused na mě koukal a říká s úsměvem " Jestli všichni svařují jako ty, tak už vím proč se rozpadají továrny." Tehdy jsem traverzu svařil rutilovými elektrodami ale dlouho jsem nechápal, proč bazická na DC+ nehoří dobře a zhasíná a je nestabilní.
Až když jsem začal studovat na svářečského technologa jsem pochopil.

Až si budete kupovat invertor na svařování a prodejce nebude odborník (což není téměř nikdy pokud si kupujete svářečku v běžném obchodě) podívejte se zezadu na informační štítek proudových hodnot. Běžné rutilové elektrody jako E-R113, E-R117 či OK 46.00 mají jeden společný parametr a to je napětí naprázdo. Rutilové elektrody potřebují pro zapálení minimálně 50 V  ovšem bazické elektrody 65 V. Mnoho invertorů má uvedeno v hodnotách pouze cca 55V, což stačí jen na ty rutilové. Takže pozor na to.

Tím budete mít vyřešené jak elektr.baz. tak i rutil.

Editoval Vladimír EWT (08-12-2021 08:24:51)

Offline

 

#39 08-12-2021 09:47:42

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: rozdíl mezi elektrodami

A predsa sú invertory ktoré aj s Uo=55V zapalujú baziky bez zaváhania a potom také ktoré aj pri Uo=72V nezapalujú a nedržia

Editoval sttefo86 (08-12-2021 09:48:26)

Offline

 

#40 08-12-2021 09:52:36

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: rozdíl mezi elektrodami

arno napsal(a):

zabudli ste na Celulózovú elektródu. Sú invertory, také lepšie čo majú označenie GC. G-možnosť pripojenia na generátor, C-možnosť zvárania celulózovými

Nezabudli, v príspevku č.4 je spomenutá

Offline

 

#41 08-12-2021 09:59:17

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: rozdíl mezi elektrodami

keď zváram silnejší materiál tak tou bazickou to pekne prevarím durch, na tenkostenné profily do 2mm mi to ide lepšie rutilkami, ta 4cm húsenka sa neprepadne  ale v podstate to je jedno, výhodou je že rutilku pripravím doma v trube, sušenie bazickych je energeticky a časovo náročnejšie, ale tá bránka sa až tak na vodíkovú krehkosť nesťažuje tak či tak, a tie s tymi pormi  na začiatku zvaru si poradí farba :-). na seriozne konštrukcie, kde je riziko, je potrebné dodržiavať technologický postup do bodky, minimálne pre kľudný spánok.


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#42 08-12-2021 10:34:10

Vladimír EWT
Člen
Registrovaný: 08-12-2021
Příspěvky: 6

Re: rozdíl mezi elektrodami

Možná.... Za sebe mohu říci, že za ty roky na montážích a dílnách jsem měl v ruce (zkusím si to sečíst) 18 různých invertorů vesměs to byl MinArc, Kemppi, Esab, od Lincolnu a doma mám od Proteca. Klasická E-B 121,123 a 124 na návar nebyly úplně dobré. O těch které mám osobně vyzkoušené a nedosahovali vhodného napětí byl výsledek všelijaký.. No a jak píšu tehdy jsem si domů koupil invertor který mě vypekl a jelikož doma svařuji vesměs jen sloupky občas trubky, jekly tak mi stačí jen ta obyč rutilka. Pokud si vzpomínám problém nastával často u pracovních zkoušek, kdy při nestabilním oblouku se vytvářeli vměstky v místech natavení při přechodu do TOO. I když se proces hoření zdá někdy v pořádku. Ovšem mi zde hovoříme o svařování v domácích podmínkách. Pak máte pravdu také jsem tím zapálil a oblouk hořel ikdyž se mi nelíbil zvuk a správné ukládání ochranné strusky a přenos. Nicméně fungovalo to.  Nechci zde filozofovat o nějakém proudu a napětí, protože jsem to ve škole také nesnášel a u zkoušky jsem měl jednu z otázek právě invertory, zatěžovatele a celé to ovládání. Toť má zkušenost

Offline

 

#43 08-12-2021 13:06:57

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: rozdíl mezi elektrodami

Ahoj Vladimíre. Zkoušel jsi někdy svářet z baterií? Jestli ne , přečti si mé starší příspěvky na toto téma a uvidíš, že štítek na svářečce zdaleka neříká vše. Bazickými se zapalovacím napětím 48V (4x12) jako víno. A co zapalování železnými pilinami znáš?

Offline

 

#44 08-12-2021 15:55:04

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: rozdíl mezi elektrodami

KMU1. Zváranie obalenou elektródou pomocou batérii nie je dobrý príklad. Ak sú to dobré batérie, ako udržíš napätie na oblúku okolo 22 V? Sériovým odporom? Na CO2 je to v pohode, odskúšané.
Vladimír EWT. Bude to s bazickými pomerne dobre zvárať aj pri zápalnom napätí 50V za týchto podmienok:
1. Bude na výstupe zo zváračky pripojená dostatočne dimenzovaná tlmivka
2. Nebude prívod prúdu do zváračky škrtený poddimenzovanou PRC predlžovačkou
3. zapaľovanie oblúka sa uskutoční škrtaním namiesto ďatľovým know how

Offline

 

#45 09-12-2021 07:00:35

Vladimír EWT
Člen
Registrovaný: 08-12-2021
Příspěvky: 6

Re: rozdíl mezi elektrodami

Zcela narovinu řeknu, že o bateriích vím ale nikdy jsem s tím neměl odvahu svařovat a vlastně jsem to ani neměl příležitost zkusit. I když upřímně, přijde mi to jako pěkná patyzánština:-) Já jsem asi na tohle trošku úzkoprsý jako americká armáda. Umí zacházet se špičkovou technikou ale není schopna porazit partyzány s kalašnikovem v lese:-) No ale každopádně si to nastuduji včetně toho prášku. Když proškoluji svářeče, také i já se rád dozvím něco nového. Určitě na to mrknu.
Celý ten příspěvek nebyl ani snad myšlen tak, jako že baz.el nebude nikdy fungovat pokud klesne napětí pod 60V. Všechno se dá obejít. To je jasný Jenže 90% kutilu si prostě koupí invertor někde v OBI a tahle většina nemá ponětí o nějakých zásadách natož o nějakém dosažení napětí na špičce elektrody. Ty lidi si koupí invertor aby si polepili sloupek od plotu a pak s  tou elektrodou do toho sloupku klovou jako vrána do ho..na:-) Již několik let si občas čtu v na tomto foru a všiml jsem si, že právě takový lidé ho často navštěvují. Teda usuzuji podle některých dotazů. Když už jsem u toho psaní nedávno jsem přijímal do provozu tři nové svářeče (ale vyhodil). Na papír jsem jim nakreslil a napsal svarovou značku. To že, nedokázali ten svár udělat podle značky to jsem zkousl. Ovšem že si u svářečky nepustili plyn a ani jim nepřišlo divné, že tam jsou póry. Vypadalo to jako houba do koupelny. A to prosím byli údajně prof.svářeči. Musel jsem si vyfotit a ještě jsem se díval jestli není někde v dílně skrytá kamera. To nechci rozebírat ale napsat jen to, že když je schopen svářeč s úřední zkouškou tohle předvést tak prostě nějaký ten chalupář co si  koupí ten invertor podle barvy krytu, tak nemá ani tušení.

Editoval Vladimír EWT (09-12-2021 07:02:15)

Offline

 

#46 09-12-2021 07:43:46

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: rozdíl mezi elektrodami

Česť výnimkám ale aj úradná skúška je o peniazoch.
Kolega teraz vyletel zo skúšky pretože v polohe HL45 mal 0,5mm prepal čo v práci len bežne opilnikuje a ide ďalej.
Ja som ten prepal hľadal a ani nenašiel až keď mi to ukázal.

Offline

 

#47 09-12-2021 08:38:31

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: rozdíl mezi elektrodami

senior: Ano, sériovým odporem. Na rutillky tři baterky, na bazické 4. Pokud máš "správně" dimenzované PRC startovací kabely tak i bez. Říká se tomu rozprostřené parametry. Jak poznám dost velkou tlumivku? PRC prodlužku umím změřit a odstranit, ale jak jednoduše zjistit, v jaké formě jsou vstupní filtrační kondenzátory a jak je kvalitní návrh? Proto v amatérských podmínkách používám toto jako etalon, který si může postavit každý.
Vladimír: Chtěl jsem říct, že to není jen o svářečce, ale také o konkrétní elektrodě. Nedávný příklad. všechny elektrody 7018, slušně skladované, přesušené a přesto tři rozdílné výsledky. První várka. Elektroda zapálila a po vteřině zhasla. Po všech marných pokusech jsem se kouknul na špičku elektrody. Kráter v ní cca 6mm, to nedal žádný ze tří invertorů, co mám k dispozici. Výsledek-nepoužitelné. Další várka byla přesný opak, hořela zároveň s obalem, někdy obal i o něco kratší. Zapalování super, vaření na stole ucházející, ale nad hlavou, což jsem zrovna potřeboval nepoužitelné! Teprve třetí várka hořela tak jak má, cca 2mm trubička a tam nebyl sebemenší problém.

Offline

 

#48 09-12-2021 10:34:12

Vladimír EWT
Člen
Registrovaný: 08-12-2021
Příspěvky: 6

Re: rozdíl mezi elektrodami

Přésně. Ty samotné elektrody mohou byt také velký problém. Těch faktorů, které ovlivňují samotný proces hoření je celá škála. Takže zcela souhlasím. Jedna várka elektrod na vyhození, druhá z půlky. Doma si také el.suším. V létě hořákem na šamotu, nebo v troubě. Když jsou rozpálený krbovky a nebo když to vím dlouho dopředu tak je dávám přes noc na kotel v zimě.

Offline

 

#49 10-12-2021 10:58:41

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: rozdíl mezi elektrodami

Přidám  další  téma k  elektrodám.
Nedávno  jsem koukal  v místním  větším  železářství,  prodávají  tam  rozbalené  elektrody. Třeba ER117,  OK103.  ale taky EB121.  Svazek  po  10 elektrodách, 2 nebo 2,5 po tuším  7 Kč,  3,2 po  tuším  7.70 za kus. Ale elektrody úplně holé,  do  ničeho  nebalené. Tak  se ptám  praktiků, jak  dlouho  asi  musí  být ta EB121 holá  v normálním  "prodejním"  prostředí větší  prodejny,aby navlhla tak,  že bude obtížně použitelná? Kde když bude  třeba teď v zimě venku  rozbředlý  sníh,  tak  se ten sníh  může na podrážkách  nanést  dovnitř a potom,  protože ty elektrody jsou  v nejspodnějším  regálu, klidně být ta mokrá  podlaha jen  takových  20 - 30 centimetrů pod těmi  elektrodami. Když  se bazické elektrody suší  dost  obtížně. Na rozdíl  od rutilek  a předpokládám  i kyselých.

Editoval Radim (10-12-2021 11:08:09)

Offline

 

#50 10-12-2021 12:41:23

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: rozdíl mezi elektrodami

To navlhnutí nastává již během několika hodin po otevření díky vzdušné vlhkosti. Proto se mají uchovávat v původním obalu, pokud možno v suchém prostředí a po otevření obalu by se měly vložit do uzaviratelné schránky a vyndat těsně před svařováním. Nespotřebované elektrody opět uzavřít do nepropustného obalu a časem je stejně  před každým následným svařování vysoušet. Ne, že by nesvařovali, ale již vzdušná vlhkost působící hodiny na obal může způsobovat pórování svarové lázně. Hovořím o bazických.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče