SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-12-2021 00:15:43

passarotrovao
Člen
Registrovaný: 12-11-2019
Příspěvky: 120

kurzy sváření opniao

Dobrou noc
Vím, že je to osobní rozhodnutí, ale rád bych znal názory těch, kteří si tím již prošli, protože svářečské kurzy jsou podle mého názoru drahé.
Nemám v úmyslu být zaměstnán jako svářeč, protože abych pobíral národní minimální mzdu (+- 650 eur), dovoluji si být ve své práci. Zajímalo by mě, jak dobře pájet, jelikož mám stroje tig acdc a mig a chtěl bych stroje lépe používat. Chtěl bych pájet tig a mig. mma mě moc nezajímá.
Zde v mém městě nabízejí 2 kurzy 1- multiprocesy (tig, mig, mma a oxyacetylene) 200 h 900 eur
2- tig 100 hodin 450 eur.
Jaká by byla nejlepší možnost?

Offline

 

#2 20-12-2021 18:27:12

passarotrovao
Člen
Registrovaný: 12-11-2019
Příspěvky: 120

Re: kurzy sváření opniao

Sakra nikdo nemá názor???
Zkusme to jinak. Podívejte se, zda dokážete odpovědět na tyto dvě jednoduché otázky!
1- svářeč-začátečník plat ale s osvědčením. Slyšel jsem, že vyděláváte "dobře" (alespoň na zaplacení školení), jiní říkají minimální mzdu. Kde je pravda. I když ti, kteří říkají, že vyděláváte dobře, jsou ti, kteří učí školicí kurzy a někteří youtubers, ve kterých oba mají zájem o zhodnocení platu profese.
2- Kdybyste byli těmi, kdo se chystali na kurz, který byste si vybrali? 200 hodin kurzu Multiprocess (tig, mig, mma a oxyacetylen) nebo 100 hodin kurzu tig z uhlíkové oceli, přičemž hodinová hodnota je stejná
dík.

Offline

 

#3 20-12-2021 18:31:16

passarotrovao
Člen
Registrovaný: 12-11-2019
Příspěvky: 120

Re: kurzy sváření opniao

Svařuji pro radost ze svařování, nemám z toho žádný příjem. Rád bych se ve svařování posunul, ale bez kurzu nebo někoho, kdo umí svařovat, je to obtížné. Proto bych rád investoval do kurzu, abych se naučil první kroky. Cena kurzů je však přemrštěná, protože neexistují žádné kurzy zaměřené na tento trh a všechny kurzy, které jsem viděl, jsou na certifikát. Tak mě napadlo, jestli bych nemohl náklady na kurz kompenzovat nějakou prací pro sebe nebo pro někoho, kdo věří v mou práci.

Offline

 

#4 20-12-2021 20:14:23

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: kurzy sváření opniao

Svařování v ČR a i v současné Evropě se stabilizovalo na tom, že jsou prakticky uznávány jen Certifikáty podle ISO. Sice v ČR (částečně i v SR) ještě přežívají v malé míře tzv. Základní kurzy svařování pro jednotlivé metody, ale jejich využitelnost je pro profi firmy malá. Prakticky už všechny výrobkové normy vyžadují pro kvalifikaci svářečů certifikáty dle ISO. Možnosti práce svářeče se základním kurzem se stále zmenšují. Takže se ještě realizují v některých údržbářských pracech, v beztlaké topenařině, často i v přípravných pracech pro svářeče s certifikátem apod.
Sice se už vyskytují připomínky ze strany evropských i světových svářečských asociací k našim Základním kurzům - je to hlavně proto, že se naši svářeči při práci v zahraničí často ohánějí tím, že v ČR jim ty Základní kurzy přece  platí - a hlavně, že byly levnější a že přece umí dobře svařovat. Jenže si neuvědomují, že výrobce je povinen vždy na požádání doložit odběrateli, že svářeči na dané zakázce měli ta správná osvědčení, dokonce může vyžadovat kopie Certifikátů daného svářeče platných v době zpracování zakázky. Při jejich nepředložení nemusí zakázku převzít. Smluvní pokuty za nedodržení termínu se stále zvyšují a výrobci se proto snaží jakékoli riziko eliminovat.
Profi svářeči tohle všechno vědí. Proto už si Základní kurzy ani nepořizují a preferují zkoušky podle ISO norem.

Offline

 

#5 20-12-2021 21:15:40

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: kurzy sváření opniao

V prvom rade vám navrhujem odbehnúť si osobne miestne zvaracske  skoly kde robia základné kurzy, ja som sa dohodol na základnom kurze bez skusky na tig polohy PA, PB, PC, PF (teoria, bezpečnosť a 5x10h zvarania) potom uz len zvárať, zvárať a teraz si chcem dorobit kurz na H-L045 a skusky komplet - kto sa nespyta nemá.

Offline

 

#6 20-12-2021 21:29:17

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: kurzy sváření opniao

Zmysel základných kurzov bola aby sa zvárač naučil teoriu, bezpečnosť a základné polohy, potom odzváral aspoň polroka a až potom mohol ísť na "štátne" skúšky. Teraz si hoc kto zaplatí skúšky a veľa krát ešte si prinesie na skúšky vopred zvarene zvarence a je to uznané - na veľa miestach cest vynimkam sa stal z toho platený biznis podobne ako ostatne profesie

Offline

 

#7 21-12-2021 03:49:48

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: kurzy sváření opniao

#5 To co tady píšeš je to ,že můžeš kutálet flašku a zapálit oblouk. to je pro hasiče.
Polohy bez zkoušek-jenom ukázka: pro zákazníka na nic: k nicemu neopravnuje.
H-L045 je nejvyšší na potrubí,ale má spoustu podskupin a na každou je další oprávnění
podle materiálu a průměru trubky


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#8 21-12-2021 09:30:48

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: kurzy sváření opniao

kemppin> pokud je slovensky "zakladni kurz" totez, co nase ZK, tak to myslim uz nejake samostratne svareni umoznuje (nestaticke konstrukce, vicemene), co jsem se kdysi dival. Takze na branku v plotu by to mozna stacilo. Na kolik si domaci svarec muze dovolit na mesic vypadnout z prace a dat takovy kurz (aby svarel "legalne"), to je uz jina otazka.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#9 22-12-2021 10:40:15

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: kurzy sváření opniao

passarotrovao napsal(a):

Jaká by byla nejlepší možnost?

tak jestli to chceš jen pro sebe, neplánuješ to jako profi činnost, nešlo by to pořídit na nějakých brigádách někde poblíž?
Kdyby měl někdo zájem o MMA + autogen, tak u mne to pořídí zdarma, dokonce si může i trochu přivydělat. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 22-12-2021 11:06:15

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: kurzy sváření opniao

bourac> myslim, ze to ma z Portugalska trochu z ruky wink Ale treba prekvapi...


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#11 22-12-2021 12:10:38

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: kurzy sváření opniao

bourač napsal(a):

Kdyby měl někdo zájem o MMA + autogen, tak u mne to pořídí zdarma, dokonce si může i trochu přivydělat. smile

Ja bych zajem mel, ale jsem Vysociny. Tady asi zadny akce neplanujes, ze? smile


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#12 22-12-2021 19:59:38

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: kurzy sváření opniao

#9 To je slovo do pranice. Máš můj obdiv. Až budeš mít práci pro důchodce v sedě,
tak mi dej vědět.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#13 22-12-2021 20:52:07

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: kurzy sváření opniao

#7 kedze CR a SR majú este na základné kurzy v podstate rovnaké pravidlá tak áno aj ZK oprávňuje zvárať nie len kotulat fľašky a keďže nikto učený z neba nespadol povazujem urcite za lepšie sa aspon základy naučiť v škole ako sa to "naučiť" moderne z youtubu resp. pokus omyl popri robote a rodine.
Zároveň veľa firiem využíva zvaračov len so ZK na rôzne opravy, nenosne, netlakove,....... atď zvarania
Neviem ak máte lepší spôsob ako sa to naučiť popri robote a rodine dajte vedieť.

Offline

 

#14 22-12-2021 20:52:36

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: kurzy sváření opniao

kemppin jak si tě vybavuju tady z příspěvků, ty určitě žádný zkušenosti nabývat nepotřebuješ. smile máš jich na rozdávání.
Kdyby tady byly ty žvanící rubriky představil bych práci se švajcem v sedě. Moc jí není, jednou za čas. S nadšením jí dělá bouračka (jinak zdrav. sestra)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#15 23-12-2021 11:13:23

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: kurzy sváření opniao

bourači,já vímjak je to s buráním v sedě. Měl jsem na mysli spíš elektrodu.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#16 06-03-2022 12:33:58

passarotrovao
Člen
Registrovaný: 12-11-2019
Příspěvky: 120

Re: kurzy sváření opniao

Začal jsem navštěvovat kurz tig PA,PB,PF,PE A HL-045 na konci kurzu budu mít zkoušku pro certifikaci iso v jedné z těchto svařovacích pozic.

Editoval passarotrovao (06-03-2022 12:37:26)

Offline

 

#17 06-03-2022 16:03:31

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: kurzy sváření opniao

Chyba podstatna informacia kde a kolko to trva a kolko to stoji kto to uci ako to prebieha ako si spokojny....
podmienky ake su tam stroje kolko a co ste zvarali kolko trva teoria a kolko prax...
ked uz sa tolko pytas tak aspon napis uzitocnu informaciu ...

Editoval ihlan (06-03-2022 16:04:23)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče