SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#151 05-01-2022 22:37:25

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: trafo

Doufám , že nejseš můj David . To by se povedlo . Stavíš tu věc zbytečně vysoko . Bavíme se o "hloupém" trafu . Tedy zase o rozptylovém trafu , kterému rozumí jak dnes vidím tak mnohem méně než 1% elektrotechniků . Ale nakonec to není překvapivé , jelikož se asi v budoucnosti přestane vyskytovat , jedině jako příklad vysokoškoláků , kteří se budou transformací elenergie železem zabývat . Ale vraťme se k zorrovi . I když se mu rád snažím poradit , jeho mezery v základu mu brání pochopit i to jednoduché , co se mu snažím říci . Nabízím mu , že mi může po domluvě zavolat a já se budu lidsky snažit .

Offline

 

#152 05-01-2022 22:58:07

Zorro781
Člen
Registrovaný: 01-01-2022
Příspěvky: 14

Re: trafo

bobobo:
Ak mas namysli reaktanciu: Xl=2.pi.f.L  Xc=1/(2.pi.f.C)
tak toto poznam. Spravil som si zase pokus: Do striedaveho obvodu som zapojil cievku a meral prud v obvode. Pri vlozeni feritoveho jadra do cievky prud samozrejme poklesol, co mi je jasne. Ale ked som do obvodu zapojil este kondik, tak pri vlozeni feritu do cievky prud stupol.

Offline

 

#153 05-01-2022 22:59:10

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: trafo

Nás to vysokoškolsky učili až na vysokej, na skúške som to aj tak vyrátal stredoškolsky a prešlo mi to. Toto sú úplné základy elektrotechniky, to je šialené, že sa to dnes učí jak v dejepise zmienka o halštatskej kultúre.

Zorro, odporúčam ísť do knižnice, ak to ešte u vás v meste existuje, tam bývali popiči knihy, napr. Moja prvá elektronka, Moj prvý tranzistor, Základy elektrotechniky a iné. Sú to síce knihy staré 50-60 rokov, ale je to tam vysvetlené tak, aby to pochopil laik. Čím staršie, tým lepšie. A sranda je, že Moja prvá elektronka sa dá použiť už zas, elektronkáče sú v móde smile Slušné bývali seriály v amatérskom rádiu, každé desaťročie sa opakovali, len s nižšou kvalitou, tuším sa to tiež volalo základy elektroniky. A ked budeš trošku pokročilejší, prečítaj si úvod "Stavíme reproduktorové soustavy" od p. RNDR Sýkoru, tam sa venuje rezonančným obvodom napol vysokoškolsky, napol stredoškolsky. On bol našťastie boh vedy a mal ohromný talent učiť, takže sa to dobre chápe (bohužiaľ - bol, 3.1. tohto roka odišiel do keltského neba)

Offline

 

#154 06-01-2022 09:01:50

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: trafo

Ani jednu z doporučovaných knih k řešenému problému nepotřebuješ , a pokud není tvůj chleba elektronika , tak si je nech až na někdy . Dnes ti stačí přímo ta kniha , o které se bavíme . Je tam vše co potřebuješ . Bohužel jsou to specializované kapitolky . No a ty , až pochopíš tu každou kapitolku samostatně , tak je potom musíš v hlavě sloučit . A to je to , co asi sám nezvládneš . Tobě se nejspíš na první pohled zdá , že nesouvisí . Ale ony souvisí a když chceš řešit dílčí problém , tak si z té každé kapitolky musíš vzít kousek , který se právě k tomu problému hodí . Takže pro tvůj případ jsou základní dva termíny : Magnetický obvod a vazba cívek na něm navinutých . No a magnetický obvod se dělí dle materiálu , dle kmitočtu , navrhnutém magnetickém sycení , magnetického odporu daného magobvodu . No a zase zjistíš , že každý z těch podproblémů se řeší spoluprací různých teoretických kapitol . No a vazba cívek je zase spojena s jejich polohou , indukčností , frekvencí , vlastností magobvodu . Zde zase vidíš , jak je věc prokřížena . A ty musíš právě do toho neoddělitelného spojení proniknout . Pokud nebudeš rozumět i jen jedné teoretické kapitole , tak to nedáš . Ale rozumět tak , že si to umíš představit , nestačí se nabiflovat vzorec . Když máš vzorec pro magnetický tok , tak si každou z těch veličin musíš umět představit . Když si to vezmeš jako vodu , tak jde o průměr trubky a tlak a směr toku té vody . Ten magnetický tok je nemlich to samé , jen není vidět . No a nastupuje to dál , musíš si uvědomit , jak ten tok vzniká . V jakém je prostředí , jak se šíří , jak samovolně , i když nechceš uniká , kde a jak se nechtěně ztrácí a to vše dokola . Ale ono to jen zní složitě , až do toho vznikneš , tak zjistíš , že je to jednoduché .
Měl jsem to tak s nynější prací . Máme na starosti provoz asi 100 vzduchotechnik . Je nás na to v nepřetržitém 5 . No a když jsem začínal , tak jsem měl i jen v rozmístění maglajs . Vzduchotechniky jsou většinou na střeše , některé pod střechou a některé na různých podestách . Zkraje mne tam vodili . Ten co mne zaučoval , tak prohlásil : jednou vylezeš na střechu a všechno se ti rozsvítí a bude . No asi po roce se stalo . Dnes u většiny čísel vzduchotechnik vím , když mi zavolá dispečer , kde mám kterou mašinu hledat a co je tam potřeba vzít si ssebou .

Offline

 

#155 08-01-2022 17:21:03

Zorro781
Člen
Registrovaný: 01-01-2022
Příspěvky: 14

Re: trafo

bobobo:
Pisal som ti mail. Neprisiel?

Offline

 

#156 08-01-2022 17:46:42

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: trafo

Jako stará generace ksichtoknihu nevedu , sorry ..... Pokud tě něco zajímá , tak jedině telefon ...

Offline

 

#157 09-01-2022 09:48:26

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: trafo

bobobo napsal(a):

No a když jsem začínal , tak jsem měl i jen v rozmístění maglajs  .

vypadá to že máš maglajs v dnešních komunikačních kanálech, kolega Zorro781, se tě snaží oslovit prostřednictvím mailu.
To je ta věc skrze kterou jsi mi psal tehdy kvůli těm bedýnkám od invertorů. S "Ksichtoknihou" to nemá absolutně nic společného. big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#158 09-01-2022 10:07:45

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: trafo

Když víš prd , tak nekvokej a neser se mezi jiné .

Offline

 

#159 09-01-2022 10:09:59

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: trafo

bourač napsal(a):

bobobo napsal(a):

No a když jsem začínal , tak jsem měl i jen v rozmístění maglajs  .

vypadá to že máš maglajs v dnešních komunikačních kanálech, kolega Zorro781, se tě snaží oslovit prostřednictvím mailu.
To je ta věc skrze kterou jsi mi psal tehdy kvůli těm bedýnkám od invertorů. S "Ksichtoknihou" to nemá absolutně nic společného. big_smile

On pravděpodobně zastydnul v dobách, kdy se ještě tesalo do kamenných destiček . big_smile

Offline

 

#160 09-01-2022 11:43:00

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: trafo

Prdlajs Bobobo uz  posiela  postove holuby a tie naucil lietat podla vody ako tecie lebo podobne tecie aj prud  v obvodoch big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče