SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-04-2022 09:59:21

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

lidl - pásová bruska

Od pondělí bude v Lidlu Pásová a talířová bruska PBTS 370 B2 (https://www.lidl.cz/p/parkside-pasova-a … p100339465). Máte s ní nějakou zkušenost a jaký je rozdíl oproti PARKSIDE® Pásová a talířová bruska PBTS 370 A1(https://www.lidl.cz/p/parkside-pasova-a … p100311873)? Lze s ní brousit železo, nebo jen dřevo?
Podle popisu odhaduji, že kovová základna je nahrazená plastouvou a pro to se ušetřilo 4,5kg na váze.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5816_bruska-pas.jpg

Youtube videa jsem viděl, podle recenzí to pro domácí použítí a po jistých úpravách docela jde a za ty peníze to je dobrá koupě.

Nevýhody podle recenzí:
- není regulace rychlosti pásu
- rameno s pásem je uchycený na straně a při broušení se může viklat
- opěrka je nepevná, tenký plech
- pásy se musí shánět jinde

Výhody spatřuji:
- lze brousit naplocho i pás postavit kolmo
- relativně stabilní (nevím jak varianta B2)
- lze uklidit do skříně a tím se šetří místo v dílně

Offline

 

#2 03-04-2022 11:11:55

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: lidl - pásová bruska

Hlavně bych moc nevěřil údaji motor 370W. Jestli to je čína, tak to bude mít tak 200W.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 03-04-2022 11:55:04

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: lidl - pásová bruska

Záleží, k čemu to chceš. Já ji mám přes 2 roky, ale verzi A1. Je to stejná čínská bruska, jako se prodává pod označením Scheppach BTS800, Proteco a jiné, jen stojí polovinu. Je litinová (taková ta čínská litina), na rozdíl od současné plechové a pro nenáročné použití v hobby dílně a jemnější práce je dostačující, určitě lepší než uchycená obrácená ruční pásová bruska. To provedení z plechových výlisků (B2) ale neznám. Kdysi se prodávaly ještě s litinovým provedením stolků, ale v Lidlu už jen hliníkové a současně už se stolky s litinou nedají koupit asi nikde (úspora nákladů).  Používám ji převážně na broušení kovu, sražení hran, broušení elektrod na TIG, vybrušování a jiné.... S drobnými úpravami za málo peněz docela dost muziky, ovšem nečekej za tu cenu, co to stojí, žádný zázrak nebo výkon brusky, kde tolik stojí samotný holý motor.

PBTS 370 A1 litinová cca 16kg,
PBTS 370 B2 plechová cca 11,5kg.

Vypadá to, že Proteco je snad litinová a má i litinový stolík (21,5kg) , ale cena je o tisícovku vyšší. Scheppach prodával podobné, ale našel jsem recenzi jednoho kupujícího, který u BTS 800 uvádí: "Objednal jsem si druhý stejný stroj po roce a půl a jeho provedení mě zklamalo. Litina stolku byla nahrazena hliníkem a hliníkové válce plastovými."  Původní obrázky a hmotnost v popisu ale nikdo nezměnil!

Více viz: https://youtu.be/Gbuw3W0ykG4


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#4 03-04-2022 12:32:31

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: lidl - pásová bruska

Díky, to zní dobře.

Používám uchycenou obracenou ruční brusku a dlouho jsem žil v představě, že to je skoro to samé a další brusku do dílny nepotřebuji. Pak jsem zatoužil po velký, ale ta by v dílně překážela a tak to beru jako kompromis který příležitostný broušení zvládne.  Počkal jsem si na akci v Lídlu, jak kvůli ceně tak 3 roky záruce. V eshopu mají, že se má brzo objevit A1 verze (že by nějaký doprodej) tak jestli o ní usilovat. Přeci jen, pocitově mám rád kov místo plastu. Lidl v popisu pro jistotu vynechal materiálové provedení.
Tim že je v tom asynchronní (indukční ) motor neočekávám v dalších verzích přidání regulátoru otáček. To by museli jít na komutátorový motor a cena by šla výrazně nahoru.

Editoval Charon (03-04-2022 12:33:34)

Offline

 

#5 03-04-2022 13:17:39

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: lidl - pásová bruska

A taky hlučnost by byla mnohem vyšší. Ale zase účinnost by byla vyšší u komutátorového motoru, plus rozměry motorů jsou menší u komutátorových. Ty čínské litiny, to je kapitola sama o sobě. Když jsem v jedné firmě co jsem dělal vrtal na sloupové vrtačce myslím GUDE a stolek kde je svěrák měl tloušťku asi 3mm a T drážky byly jen jakoby profilované z druhé strany, ne jako u starých poctivých strojů jakoby frézované v mase materiálu, tak jsem věděl všechno. Stolek u staré vrtačky váha odhadem 20kg, ale spíše více, u těch číňanů tak 5kg?
Výkon elektromotorů to samé. Poctivý motor třeba Siemens, MEZ Náchod apod. výkon třeba 1kW máte problém zastavit, čínský o stejném výkonu zastavíte lehce a ještě se hrozně hřeje.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#6 03-04-2022 13:32:50

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: lidl - pásová bruska

Výkon motoru mě až tak neznepokojuje. U pásový brusky při větším přítlaku rychle odchází pás, hřeje se stůl, přerve se řemen mezi motorem a pásem.

Komutátorový motory mam rád, ale zde ho bohužel nelze očekávat.

Offline

 

#7 03-04-2022 13:47:30

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: lidl - pásová bruska

Na "bytove" pouziti mam Promu s 375W motorem (na jedne strane kotouc, na druhe pas) a prebytek vykonu to rozhodne nema. I na dreveny spalik staci vic pritlacit a pas to zastavi. Velka pasovka je jina liga. Ja mam s 2000mm pasem, ale da se najit i v malem provedeni, napr: https://www.knife.cz/Default.aspx?tabid … 93#1050793


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#8 03-04-2022 13:55:30

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: lidl - pásová bruska

Charon, tanier funuguje aj na kovy, pás má malú rýchlosť, tak to kovy moc nebere. Pás preto prakticky vôbec nepoužívam a idem len na tanier (kupoval som kvôli pásu, holt, nevyšlo smile)

Varok, komutátorový motor má menšiu účinnosť ako asynchronny, ak sa bavíme o sranda výkonoch. Zas.....

Editoval jean (03-04-2022 13:56:36)

Offline

 

#9 03-04-2022 14:09:39

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: lidl - pásová bruska

Jean: Možná jsem to špatně napsal? Myslel jsem, že třeba asynchronní motor o výkonu třeba 250W je velká kráva, plácnu průměr 150mm a délka 200mm? A komutátorový o stejném výkonu má rozměry ani ne třetinové.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#10 03-04-2022 17:06:27

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: lidl - pásová bruska

To "brzy skladem" už je tam víc jak měsíc. Myslím si ale, že už se prodávat nebude. Možná bych se poohlédnul po  Protecu, pokud má litinový stolek. Pokud se rozhodneš pro tu plechovou z Lidlu, tak napiš zkušenosti.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#11 03-04-2022 19:03:04

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: lidl - pásová bruska

Aha, to znamená že nebude A1 a s zákazníků si dělají srandu. Proteco je o 40% dražší než Parkside a za to případná litina na podstavci nestojí. Navíc Proteco není skladem a cena se může změnit.

Velká pásovka je zas o stupeň lepší, to je jasný. Zmenšeniny z ní mi ale připadají horší než tady to od Parkside. Navíc zmenšeniny mají cenu srovnatelnou s velkou pásovkou a 4x vyšší než tady to.

Offline

 

#12 04-04-2022 09:26:19

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: lidl - pásová bruska

varok napsal(a):

Jean: Možná jsem to špatně napsal? Myslel jsem, že třeba asynchronní motor o výkonu třeba 250W je velká kráva, plácnu průměr 150mm a délka 200mm? A komutátorový o stejném výkonu má rozměry ani ne třetinové.

To proto,  protože komutátorový  motorek  jede obvykle na výrazně vyšších  otáčkách. Vrtulkou  tak  přes sebe prohání  mnohem  víc vzduchu  a tudíž může při  provozu produkovat  víc tepla na svou  hmotnost  a objem a nespálí  se,  oproti  asynchronnímu. Proto  je při  stejném  výkonu  menší  a lehčí.
Zase asynchronní  motor,  pokud má  správně dimenzovaná  ložiska a pokud není  přetěžován, má mnohonásobně vyšší  životnos  než  komutátorový. Už  proto,  že neznalec nemusí  vědět,  co  to  jsou  uhlíky a tak  se o ně nestará a nemění  a nečistí,  dokud není pozdě. Případně komutátorový  motor v prašném  prostředí se zničí tím prachem.

Offline

 

#13 04-04-2022 13:02:37

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: lidl - pásová bruska

Radim napsal(a):

varok napsal(a):

Jean: Možná jsem to špatně napsal? Myslel jsem, že třeba asynchronní motor o výkonu třeba 250W je velká kráva, plácnu průměr 150mm a délka 200mm? A komutátorový o stejném výkonu má rozměry ani ne třetinové.

To proto,  protože komutátorový  motorek  jede obvykle na výrazně vyšších  otáčkách. Vrtulkou  tak  přes sebe prohání  mnohem  víc vzduchu  a tudíž může při  provozu produkovat  víc tepla na svou  hmotnost  a objem a nespálí  se,  oproti  asynchronnímu. Proto  je při  stejném  výkonu  menší  a lehčí.
Zase asynchronní  motor,  pokud má  správně dimenzovaná  ložiska a pokud není  přetěžován, má mnohonásobně vyšší  životnos  než  komutátorový. Už  proto,  že neznalec nemusí  vědět,  co  to  jsou  uhlíky a tak  se o ně nestará a nemění  a nečistí,  dokud není pozdě. Případně komutátorový  motor v prašném  prostředí se zničí tím prachem.

Nie je to chladením, ale otáčkami. Aj u asynchronných motorov rovnakého výkonu  sú proporcie  výrazne odlišné v závislosti od otáčok.

Offline

 

#14 04-04-2022 13:47:45

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: lidl - pásová bruska

Je to  obojím.  Třeba dlouho  puštěná  vrtačka fouká  teplý  až  horký  vzduch, přitom  toho  vzduchu  je několikrát  více než fouká z asynchronního  motoru podobného  výkonu,  který  je přitom  větší  a těžší. U vysavače běžně přímo  odsávaný  vzduch prochází  motorem,  proto  má  vysavačový  motor na jednotku  hmotnosti  obvykle ještě výrazně větší  výkon než běžný komutátorový motorek.

Offline

 

#15 14-06-2022 18:35:48

autocross
Člen
Místo: Bystřice
Registrovaný: 08-12-2015
Příspěvky: 475

Re: lidl - pásová bruska

Mám něco podobného s nápisem Powermat, teď se prodává s nápisem Einhell https://www.datart.cz/kombinovana-brusk … 0wQAvD_BwE

nebo Ferm https://www.conrad.cz/p/ferm-bgm1022-bg … 0cQAvD_BwE

Něco jsem na tom poupravil a pracovat se s tím dá, ale... Záleží, kdo od toho co očekává? Za tuhle cenu doufám nikdo skoro nic.


Sharks 250-Y10 MIG/MMA IGBT - čínská šmajda, ale fungovala dobře, další čínské šmajdy WF Bi-Pulse 201, Parkside PPS 40, Spartus Multipro 200 a maska Predator

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče