SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-06-2022 17:10:59

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Zváranie oceľového suda

Zdravím.
Potreboval by som zavariť dierku na falci dna 50L plechového  suda , ktorý je plný prepáleného motorového oleja .
Kamarát s tým niekde klepol o kamienok na zemi a sud tečie.
Dočasne som to vyriešil tavnou pištoľou ale sud musí byť stále podložený aby nestal na zemi a lepidlo sa neodtrhlo .
A teraz otázka : Mohol by som to bodnúť CO-čkom ak je to plné oleja?
V minulosti som tu niekde čítal , že sa zvárajú plné nádrže nafty .
Alebo hrozí nejaké nebezpečenstvo?

Offline

 

#2 07-06-2022 18:09:22

kimir
Člen
Registrovaný: 17-10-2021
Příspěvky: 131

Re: Zváranie oceľového suda

Po zime min. rok som sa pustil do nateru a pred tym ocelovou kefou zbavenia starej farby.Pri postupnom napustani sa objavilo asi 5. pramienkov vody ako z injekcnej striekacky.Tiez som mal dilemu,ci to zavarit.Nakoniec som to zapatlal z vonku dvojzlozkovym tekutym kovom.Podotykam ze to je nadrz uz z vnutra hodne skorodovana o obsahu 1000l.Zatial to drzi
V Tvojom pripade by som to ale najprv odmastil.Ani by  som ho nevypustal.Potichu s pomocou druheho potichu preklopil dierou na hor a aplikoval.

Offline

 

#3 07-06-2022 18:16:11

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Zváranie oceľového suda

Zaspajkovať

Offline

 

#4 07-06-2022 18:22:20

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Zváranie oceľového suda

Tekuté kovy poznám.
Používali sme to v práci .
Ale je to určite dosť drahé a sud navyše nieje môj .
Maximálne som ochotný to bodnúť CO-čkom  .
Len mám obavy , či je to bezpečné.
Ten olej smrdí ako z benzínových aut .

senior napsal(a):

Zaspajkovať

To chce silnú klampiarsku spájkovačku , ktorú bohužiaľ nemám .

Editoval m.evil (07-06-2022 18:30:32)

Offline

 

#5 07-06-2022 22:09:41

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Zváranie oceľového suda

Tak  záleží  co  je to  za obal a jak  je vzácný. Jestli  to  je jen jednorázový sud či  velká plechovka,  která  se jinak  vyhazuje,  tak  nejlepší  asi  bude počkat,  až  se vypotřebuje další,  olej  do  něho  přelít a ten  původní  prostě vyhodit. Nebo  olej  dát do  sběru,  pokud se tam  skladuje pro  sběr. Na nějaké  šušnění  s opravou  to  nestojí.

Pokud ano,  pochybuji,  že se někdo  odváží  radit to  spravovat pájením  nebo  svařováním,  když  je plný oleje  a neví  se přesně,  co  v tom  vyjetém  oleji  je. A všechny běžné  lepidla či  tmely vyžadují,  pokud mají  spolehlivě přilnout k  povrchu,  důkladné  odmaštění. Pokud není  vlastní  plech  sudu  už  přímo  načatý,  vyjetý  olej  může v sobě mít vlhkost,  která  se na spodku  sudu  může shromáždit a korodující  látky.

Offline

 

#6 07-06-2022 23:57:24

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Zváranie oceľového suda

Radim:
Je to len obyčajný jednorazový sud 50L .
Nebudem pokúšať osud .
Nestojí mi to za to zapáliť 50L oleja .
To by už bolo hotové krematórium pri takom objeme.
Prelejem to do iného suda a ten deravý jednoducho vyhodím ...

Offline

 

#7 08-06-2022 01:17:38

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Zváranie oceľového suda

Vyhod radsej ten sud.  Raz sme skusali zavarit malu trhlinu na hrubostenej ocelovej rure ktora bola uzavreta a naplnena olejom a plnila funkciu valca na valcovanie novych travnikov.  A bezuspesne. Stale to porovalo,penilo a sem tam aj ohnova sou big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#8 08-06-2022 04:10:58

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: Zváranie oceľového suda

Joe66 napsal(a):

Stale to porovalo,penilo a sem tam aj ohnova sou big_smile

Kdysi hodně dávno se mi podařilo blafnout olej v kamnech (nápad, že mokré dřevo které nechce chytit se zapáli pomocí hadru namočeného v oleji se ukázal pěkně hloupým), a jako nic moc, litinové plotny si vyskočily asi 10cm do vzduchu - naštěstí, jinak bych asi stavěl nová kamna. Z dvířek uhláku asi dvoumetrovej plamen, takže chlupy včetně obočí v háji. No představa, že tohle ve vhodné koncentraci bouchne v uzavřeném sudu fakt lákavá není.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#9 08-06-2022 06:24:10

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Zváranie oceľového suda

Dočasne by som do tej dierky našroboval farmársky šrob, ak ho dotiahneš s citom, mohlo by to tesniť a držať.

Offline

 

#10 08-06-2022 07:01:13

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Zváranie oceľového suda

Nádobu, v ktorej bola kedysi horľavá látka, sa ja neodvážim zvárať inak, než ako nás kedysi učili v zvarškole: Nádobu prepláchnuť a potom napustiť vodou až pod miesto budúceho zvaru. Naozaj sa neoplatí riskovať. A to ani letovaním.

Je to troška o inom, ale pri takých debatách stále mám na mysli chlapíka, ktorý pred pár rokmi v susednom okresnom meste išiel flexkou na svojej záhradke odrezať dno na 200 l súde. Explózia a on bez hlavy.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#11 08-06-2022 08:31:17

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Zváranie oceľového suda

To ani nemusis tak daleko do minulosti, nekdy pred vanoci pri stejne akci prisel o zivot clovek od filmu - rezal sud, ktery mel byt novy, ale byl od neceho jako toluenu nebo acetonu. Nekde se to tu probiralo.
Ale to video se zavarovanim prosakujici naftove nadrze jsem videl taky - predpokladam, ze trik je v tom, ze "zhava cast" zustava pod hladinou a neprijde do styku s potencialne vybusnou smesi se vzduchem nad ni (teda pokud vypary nafty jsou vubec ochotne blafnout).


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#12 08-06-2022 10:29:49

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Zváranie oceľového suda

Ochotná  "blafnout" je každá  hořlavina, jenom  se ta tekutina či  tuhá  látka musí  zahřát na příslušnou  teplotu stejně jako  na příslušné  teplotě udržet  okolí - ty páry.
Tak  třeba parafín  a minerální  oleje jsou v podstatě chemicky totéž  jako propan,  butan,  benzíny,  petroleje ,  všechno  to  je jedna alkanová  řada,  akorát se liší  teploty vypařování.
Propan butan  blafne i  pod nulou,  pentan  jakožto  lehký  technický  benzín blafne nějak  nad 10 - 15 st  C,  oktan  jakožto  automobilový  benzín  by měl  blafnout při  teplotě nějak  nad 25 st  C, dekan  jakožto  nafta při  nějak + 40- 60 st.  Minerální  oleje podle druhu  nějak  od 100 - 250 st  C, parafíny nějak nad 200 st  C.

Offline

 

#13 08-06-2022 10:46:33

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Zváranie oceľového suda

Raz som robil klasické ústredné kúrenie,.. zváral autogénom fungel nové oceľové trubky,... Strelil mi dnuka ten plyn, ktorý sa tam nazbiera napr. pri vypaľovaní otvoru do trubky....  Bola to tuším 5/4" trubka a roztrhlo ju to vo švu v dĺžke necelých 2 m...  Normálne sa mi zježili vlasy, že aká sila tam musela byť a že to dopadlo iba takto.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#14 08-06-2022 14:37:16

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Zváranie oceľového suda

Ja síce niesom chemik a nerozumiem tomu , ale sledujem na youtube , že sa z použitého motorového oleja dá urobiť nafta.
Klasickou destiláciou .
Mohlo by sa také to palivo plnohodnotne používať v naftových motoroch ?

Offline

 

#15 08-06-2022 15:00:40

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Zváranie oceľového suda

Stare naftaky pry (osobne jsem to nevidel) vcelku bez problemu jezdi na potravinarsky olej, tak asi neni duvod, aby nedaly nejakou lehci frakci vyjeteho oleje (co poleze z vyfuku, je jina otazka). Novejsi common raily se hustsim palivem pry (neznam nikoho, kdo by to zkusil) daji oddelat.
A taky by se domaci rafinerie nemusela uplne pozdavat sousedum wink


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#16 08-06-2022 15:15:58

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Zváranie oceľového suda

E-Ryc  : Ja len teoretizujem .
Osobne som nikdy diesel nevlastnil .
Všetky moje auta sú na LPG .
Len ma fascinuje to , že toľko odpadu sa dá ešte z recyklovať ...
Napríklad aj plasty pomocou pyrolýzy .

Offline

 

#17 08-06-2022 17:48:59

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Zváranie oceľového suda

Klasickou destialcí  se nafta z vyjetého  oleje udělat  nedá. Klasická  destilace jen  odděluje od sebe látky,  které  tam  už  jsou. Třeba z  kvasu  líh  a vonné  látky.  Musí  se to  krakovat,  to  znamená  ty dlouhé uhlíkové  řetězce olejů  a parafínů  rozbít na kratší naftové  nebo  benzínové.  A hydrogenovat buď přímo  vodíkem nebo  i  metanem ,  aby tam  nevznikaly kratší  uhlovodíky s dvojnými  vazbami, které  by tam  mohly dělat nějakou  paseku. Akorát nevím,  jaké  chemické  složení  mají  syntetické  motorové  oleje, zatím  jsem nikde na jejich  popis nebo  rovnou  chemické  vzorce nenarazil.
A motorové  oleje asi  v dieselu  spálit nepůjdou, ani  v těch  starých,  aspoň  jsem  o  tom  nikde neslyšel. Asi  mají  pro vstřikovací  čerpadla příliš velkou viskozitu.  Snad jedině motor z tanku  z  druhé  světové...

Offline

 

#18 08-06-2022 18:50:26

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: Zváranie oceľového suda

Staré dieselové fiaty úplne v pohode fungovali aj na použitý motorový olej riedený s naftou a v zime ešte aj s trochou benzínu akurát to smrdelo a dymelo na kilometre

Offline

 

#19 08-06-2022 22:29:30

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Zváranie oceľového suda

Za mládi, sa mi raz stala situácia, že mi moja Jawa 175 išla aj na naftu -  a to aj bez elektrického zážehu sviečkou, a jasné že bez vstrekovacieho čerpadla. Proste fungovala ako diesel. Dodnes si to neviem poriadne vysvetliť. Zrejme nastal zhluk viacerých okolností. 

Bola zahriata na prevádzkovú teplotu benzínom a potom som to prepol na naftu. Motor motorky začal naberať obrovské otáčky a nedali sa znížiť "ubratím plynu" na karburátore. (zrejme motoru stačilo to, čo si potiahol cez voľnobehové tysky),.... V strachu som motorku dal na stojan, vypol zapaľovanie a keď to nepomohlo, ešte som pre istotu zhodil rukou fajku od sviečky, aby zdochla. No ona nezdochla. V rýchlosti som teda vypol kohútik prívodu paliva od nádrže a odbehol nabok od motorky, lebo otáčky motora sa stále zvyšovali - boli už strašne vysoké.... Motorka si ale spapala celý obsah karburátora a nakoniec zhasla sama.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#20 09-06-2022 10:36:24

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Zváranie oceľového suda

A zazvonil zvonec a pohádky byl konec milé děti.

Offline

 

#21 09-06-2022 10:45:18

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Zváranie oceľového suda

Petsem :
Áno , tento jav popisoval aj jeden kamarát , ktorý to tiež vyskúšal na pionieri .
Pravdepodobne bol motor tak prehriaty , že už dochádzalo k samozápalom .
Nafta asi nieje odolná voči samovznieteniu , keď že z princípu je to vlastne jej úloha vo vznetovom motore .

Mne sa aj podarilo naštartovať motorku naopak .
Motor sa točil do opačnej strany .
Babral som do zapaľovania a zle to nastavil .
Pri štartovaní sviečka skôr hodila iskru než mala a piest ani nedosiahol hornú úvrať a odrazilo ho späť do zadu .
Vplyvom zotrvačnosti sa motor roztočil do opačnej strany .
Zaradil som jednotku , púšťam spojku a motorka začala cúvať .

Offline

 

#22 09-06-2022 12:10:39

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Zváranie oceľového suda

Takhle pry za sociku radili machri zpatecku snad u wartburgu (? - proste u neceho, co melo uzamykatelnou volnobezku).


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#23 09-06-2022 12:42:34

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Zváranie oceľového suda

Hej, natočenie dvojtaktného motora pri nastavení veľkého predstihu zapaľovania do chodu naopak, sa občas stáva. Nie je to také ojedinelé. Stalo sa mi to tiež.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#24 09-06-2022 12:49:25

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Zváranie oceľového suda

A jak  by ten  motor roztočili  opačným  směrem? Kromě posunutí  předstihu?
Jinak  to  je asi  možné,  kdysi  kolega Wartburg měl  a ten měl asi velmi  odolný  motor. Kolega  jezdil  na nezdaněnou  směs tuším  toluenu,  technického  benzínu a etanolu. Podle nějakého osobního  receptu  odborníka na spalovací  motory.

Koukám,  roztočení  motoru  opačně už  bylo  zodpovězeno.

Editoval Radim (09-06-2022 12:50:26)

Offline

 

#25 09-06-2022 15:43:13

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Zváranie oceľového suda

Voľakedy trojkolka tzv. rikša sa dal aj naštartovať s opačným chodom pomocou vlastného štartra

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče