SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 08-09-2015 22:50:37

smoula
Člen
Registrovaný: 08-09-2015
Příspěvky: 5

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

fester napsal(a):

JARDA V napsal(a):

alll napsal(a):

... přelevani propanu z bomby  2 kg do 2 kg bomby....

A k čemu je dobré přelévat PB z dvojky do dvojky ?? Chápu přelití z desítky do dvojky kvůli ceně za kg, ale toto nevím... smile smile smile

Zdravim chlapi, mám na vás otázku k prepúšťaniu PB ( ak to uz niekde bolo spomínané tak sa vopred ospravedlnujem, nenasiel som to). Ak by som teoreticky  prepuštal PB z 10 kg flase do 2kg flase podla takejto "schémy" :   http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … c03633.jpg 
ako budem vediet kedy je 2 kg fľaša naplnená (rátam s tým že tam MUSí OSTAT ASPON 10 % VOLNEHO MIESTA) ? Musel by som ju odvážiť na začiatku a na konci? Lebo podla mna je tam riziko ze by som flasu mohol naplnit az po vrch a to by pri vyssej teplote bol problém.

No, pokud jsou nečistoty problém, tak jsem viděl, že lidi měli udělaný přepouštěcí přípravek, kde byl vložený buď ten plastový papírový filtr, co je např. v autě na benzínu a který kupodivu ty tlaky vydrží, nebo tam měli do trasy vložené kovové sítko.

Offline

 

#52 02-07-2022 19:18:29

ivča
Člen
Registrovaný: 02-07-2022
Příspěvky: 6

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Ahojte, táto téma naplnenie 2 litrovej originálnej kyslíkovej fľaše je stále živá. Teda neviem, či sa niečo od posledného príspevku tu /8.9.2015/ niečo zmenilo, ale aj dnes teda takmer 7 rokov po je stále problém fľašu naplniť. Hovorím o tom, nakoľko sa predávajú mini autogény a v nich aj 2 l kyslíkové fľaše napríklad tu
https://www.nipo.sk/rothenberger-kyslik … P8623/#top 
A nik ich nechce legálne naplniť. Predajca ma slušne vopred na toto upozornil, takže nie je možné obchodu nič vyčítať. Ja nie som odborník na na zváranie / iba sa učím zvárať autogénom, ktosi tu napísal, zbohom výbuchy - srandujem / ale, ak som slušne oslovil oficiálnych predajcov a plničov bômb / tých mierových / nikto to tu napríklad na Slovensku robiť nechce. Údajne v Rakúsku bez problémov. Pán predajca mi povedal, že to lobby drží takto trh, čo mi pripadá ako ako zlý sen.
Poprosím teda o skúsenosti , teda vlastne radu , kde to tu na Slovensku alebo v okolí Trenčína u bratov Čechov naplním. Srdečne ďakujem a prajem pevné zvary / nie zvery/.
ivča

Offline

 

#53 02-07-2022 20:46:00

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

nejjednodušší způsob naplnění 2l lahve je přepustit z originál 50l láhve. Velké láhve jsou plněny na 200 a 300Bar. Tu 300Barovou bych raději nepoužil.
Z originál 200Barové když jí necháš pár hodin na slunci naplníš tu 2l na 200Bar jako nic.
Výrobce plní láhve při nějaké standardní teplotě, stlačených 50litrů váží tuším 9kg. V zimě je tedy v lahvi tlak cca 180Bar, v létě klidně 220Bar.
Přepouštěcí trubka se dá koupit u lepších prodejců, nebo vyrobit. Klidně vyhoví Cu trubka 6mm průměr.
Postup: našroubovat trubku, otevřít prázdnou lahev. Velice pomalu otevírat plnou láhev. Plná láhev se poklesem tlaku podchladí, plněná láhev se silně zahřeje. 2litry se přepustí za minutku. Zavřít velkou láhev, zavřít malou lahev. Povolit trubku.
Sežeň ochotného zámečníka nebo topenáře který pracuje s autogenem, nejspíš bude mít i přepouštěcí trubku.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#54 02-07-2022 22:09:51

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Nejsem si jistý na kolik jsou malé lahve schváleny. Bude je lehké přefouknout.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#55 03-07-2022 08:34:22

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

kdo si není jistý, může se na láhev podívat. Je na ní vyražený nominální i zkušební tlak.
Řeč je samozřejmě o klasických ocelových lahvích, nikoliv o tech plechových.

To že je lahev "malá" neznamená že ji lze přefouknout. Malý objem = malé síly i při velkém tlaku. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#56 03-07-2022 09:05:12

ivča
Člen
Registrovaný: 02-07-2022
Příspěvky: 6

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

V odkaze je možné sa dočítať, že sú originál plnené na tlak 200 bar. Vývod má G 3/4˝ R. Ale zatiaľ veľmi pekne ďakujem. Podľa rady Bourače si nájdem zvárača a hádam sa nejako dohodneme. Pekný zbytok nedele.
ivčai

Offline

 

#57 03-07-2022 09:58:16

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

A nezapomeň namazat vazelínou šroubení, abys nezadřel závit smile

Offline

 

#58 03-07-2022 11:17:47

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

pafik1605 napsal(a):

A nezapomeň namazat vazelínou šroubení, abys nezadřel závit smile

V Tvojom veku by si mohol mať už dosť rozumu na to, aby si takéto sprostosti na fórum nepísal. Pre Teba je to možno "strašná sranda" ale pre niekoho, kto nie je zbehlý a nemá skúsenosti to môže mať fatálne následky. Bolo by dobre, ak by Tvoj nemiestny a podľa mňa nielen hlúpy, ale aj nebezpečný príspevok admininistrátor zmazal.
Až budeš nabudúce chcieť zase napísať nejakú "múdrosť" z Tvojho archívu, tak najprv sa zamysli, aké to môže mať následky.

Offline

 

#59 03-07-2022 12:33:03

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Juraj.A: Kupodivu jsi zdá se pochopil, o co mi šlo.
Jestli ivča neví nic o přepouštění kyslíku, tak by od toho měl dát ruce pryč. Já sám o tom něco málo vím, nikdy jsem to ale nedělal a ani bych to sám, bez dozoru někoho zkušeného, nedělal. A ivča nevypadá, podle dotazů, že by s tím měl nějaké zkušenosti.

Offline

 

#60 03-07-2022 13:11:22

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

pafik1605 napsal(a):

Juraj.A: Kupodivu jsi zdá se pochopil, o co mi šlo.
Jestli ivča neví nic o přepouštění kyslíku, tak by od toho měl dát ruce pryč. Já sám o tom něco málo vím, nikdy jsem to ale nedělal a ani bych to sám, bez dozoru někoho zkušeného, nedělal. A ivča nevypadá, podle dotazů, že by s tím měl nějaké zkušenosti.

Plne súhlasím !!! Doma by som neprepúšťal plyn z fľaše do fľaše ani s človekom, čo "má s tým skúsenosti". Jednoducho mám voči takým vývrtkám rešpekt. Mám zmiešané pocity aj na benzín-pumpách, keď vidím ako plnia LPG-éčkom domáce "kuchynské" propanbutanové fľaše.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#61 03-07-2022 13:16:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Příspěvek 57 od pafik1605 je skutečně nebezpečný.

Online

 

#62 03-07-2022 13:24:41

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Aj na manometri redukčného ventilu je nakreslená preškrtnutá olejnička ...

Offline

 

#63 03-07-2022 17:32:32

ivča
Člen
Registrovaný: 02-07-2022
Příspěvky: 6

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Nuž skúsim ešte raz vstúpiť do môjho spytovania sa. Úplne súhlasím s názormi, že bezpečnosť je pri zváraní na prvom mieste. Preto som sa tu obrátil s otázkou ako zabezpečiť naplnenie originálnej, tlakovej 2. litrovej fľaše  . Teda nie nejakej plechovej. Skúšal som naznačiť v dotaze, prečo to niekto neplní. Teda tí, ktorí zásobujú trh plynom či kyslíkom . Vidím, že / asi/ pre malý obchodík sa plnenie malej fľaše neoplatí. Aj ja som ale obchodník a nikdy som neodmietol ani ten malý obchod. Je to zvrátená politika. Po prázdninách sa obrátim na ministerstvo hospodárstva, aby preverilo prečo sa takto kompetentné firmy správajú /dodávatelia plynov /. Možno je v tom aj kartelová dohoda, uvidíme. Potom sa snažia takí majitelia legálnych súčastí súprav na zváranie o zvláštne plnenie fliaš inak / ja nie /. Dúfam, že som nikoho neurazil, či sa osobne nejako nedotkol. Iba som sa zúčastnil zváračského fóra, lebo si chcem doplniť kyslík.
ivča

Offline

 

#64 03-07-2022 18:05:38

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

ivča napsal(a):

Nuž skúsim ešte raz vstúpiť do môjho spytovania sa. Úplne súhlasím s názormi, že bezpečnosť je pri zváraní na prvom mieste. Preto som sa tu obrátil s otázkou ako zabezpečiť naplnenie originálnej, tlakovej 2. litrovej fľaše  . Teda nie nejakej plechovej. Skúšal som naznačiť v dotaze, prečo to niekto neplní. Teda tí, ktorí zásobujú trh plynom či kyslíkom . Vidím, že / asi/ pre malý obchodík sa plnenie malej fľaše neoplatí. Aj ja som ale obchodník a nikdy som neodmietol ani ten malý obchod. Je to zvrátená politika. Po prázdninách sa obrátim na ministerstvo hospodárstva, aby preverilo prečo sa takto kompetentné firmy správajú /dodávatelia plynov /. Možno je v tom aj kartelová dohoda, uvidíme. Potom sa snažia takí majitelia legálnych súčastí súprav na zváranie o zvláštne plnenie fliaš inak / ja nie /. Dúfam, že som nikoho neurazil, či sa osobne nejako nedotkol. Iba som sa zúčastnil zváračského fóra, lebo si chcem doplniť kyslík.
ivča

Priblížim Ti trochu realitu ohľadom plnenia (prepúšťania)kyslíku. Mám z čias socializmu, zhruba z roku 1975-1978 originálnu prenosnú zváraciu súpravu PB-kyslík, od výrobcu Temos Levice. Súčasťiu tejto zváracej súpravy bola aj medená trubka s manometrom a závitmi na oboch stranách a práve tá sa používala na prepúšťanie kyslíka z veľkej do malej dvojlitrovej fľaše, ktorá bola súčasťou zváracej súpravy. Ak sa kyslík v malej fľaši minul, tak som ho bežne plnil z veľkej zváracej súpravy. Tak to bolo inakšie aj popisované v návode. Či to bolo v súlade z vtedy platnými normami a predpismi, to veru netuším a pravdu povediac, ani ma to nejako vtedy nezaujímalo. Lenže roky pribúdali, skúsenosti a vedomosti tiež a čo je najhoršie, tak častým požičiavaním tejto prenosnej súpravy sa jedného dňa prepäšťacia trubka niekde "stratila" potom sa to riešilo tak, že som vždy zohnal niekoho, kto mal v práci, veľkú zváraciu súpravu a fľašu som si nechal naplniť. Dnes ju už nepoužívam, ale viem že ak by som potreboval kyslíkovú fľašu naplniť, určite by som to nerobil doma. Mám človeka, ktorému dám prázdnu fľašu, ten zabezpečí tlakovú skúšku a opätovné a hlavne legálne naplnenie. Nie je to vec, ktorá by sa nedala zaplatiť a neoplatí sa kvôli pár € riskovať a plniť ju niekde pokútne s rizikom, že sa niečo môže stať.

Offline

 

#65 03-07-2022 19:11:15

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Ta prepúšťacia trubka od súpravy Temos Levice mala ešte na oboch koncoch sitka.
Asi kvôli tomu , aby nepustili plameň,  ak by to náhodou chytlo od nečistôt  .
Alebo len kvôli , tomu aby to zastavilo nečistoty.
Mám jednu modernu novodobú prepúšťaciu trubku s manometrom , ale tie sitka tam už niesu.

Offline

 

#66 03-07-2022 23:04:51

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

pafik1605 napsal(a):

Jestli ivča neví nic o přepouštění kyslíku, tak by od toho měl dát ruce pryč. Já sám o tom něco málo vím, nikdy jsem to ale nedělal a ani bych to sám, bez dozoru někoho zkušeného, nedělal. A ivča nevypadá, podle dotazů, že by s tím měl nějaké zkušenosti.

Hele, jako sorry ale i tak tohle fakt není sranda, asi stejná rada jako "když máš na VN izolátorech pavučiny, vezmi vlhký koště a opetrně to omeť'. Obojí smrdí smrťákem (a co horší, oba případy už smrťákem skončily). Pak si to tu náhodou někdo přečte (ideálně ne v kontextu, ale jako citaci ve vyhledávači) a radši nedomejšlet.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#67 04-07-2022 13:49:47

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

jouda: no, to je podobný, jako když si někdo přečte, že pavučiny má odstranit koštětem, a je mu fuk, že je má na vedení VN.
Prostě když o problému nic nevím, tak se buď snažím načerpat co nejvíc informací, nebo se do toho ne...ru. A to, že kyslík nesnáší mastnotu, to je základní informace.

Offline

 

#68 04-07-2022 14:47:37

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Pafik1605, jednoducho si napisal chujovinu a miesto zmazania sa teraz placas v hovnech. Je to presne, jak napisali vyssie, blby gugel zobrazi kusok textu bez suvislosti. Ak sa toho nejaky nadejny jutaber chyti, tak to pojde rovno do kategorie maso, ak prezije kamera. Ta zakladni informace sa vtlka do hlavy na technickych skolach. Typek z gymplu prekvapivo odbornu prax nema....

Editoval jean (04-07-2022 14:49:09)

Offline

 

#69 04-07-2022 21:37:59

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Pokud ma nekdo autogen nebo s nim chce pracovat, tak by pravdepodobne mel absolvovat nejakou formu zaskoleni prave proto, aby jeho pouzivani bylo bezpecne. Takze pafikuv vtip mozna nebyl nejvhodnejsi, ale rozhodne bych ho za nej nekamenoval.

Pouze na gugel bych rozhodne nespolehal a hledal bych odbornou literaturu/doporuceni a skoleni vyrobcu.


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#70 04-07-2022 22:34:18

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

země je placatá, to byla základní informace po staletí


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#71 05-07-2022 10:02:02

ivča
Člen
Registrovaný: 02-07-2022
Příspěvky: 6

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Chlapi , ušla pointa tejto komunikácie, teda  kde  sa dá    n a p l n i ť   legálne kyslíková 2 l fľaška. Nie, či niekto má, či môže, či chce zvárať autogénom.

Offline

 

#72 05-07-2022 10:22:38

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

ivča napsal(a):

Chlapi , ušla pointa tejto komunikácie, teda  kde  sa dá    n a p l n i ť   legálne kyslíková 2 l fľaška. Nie, či niekto má, či môže, či chce zvárať autogénom.

Ak by si napísal aspoň približne lokalitu kde pôsobíš, možno by Ti niekto poradil.

Offline

 

#73 05-07-2022 10:25:49

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

ivča napsal(a):

Chlapi , ušla pointa tejto komunikácie, teda  kde  sa dá    n a p l n i ť   legálne kyslíková 2 l fľaška. Nie, či niekto má, či môže, či chce zvárať autogénom.

Mne ušla aj informácia, že o akej to vlastne 2l kyslíkovej fľaške sa bavíme, ak do hry vstupuje legálnosť plnenia, či výmeny?... Je to fľaša riadne certifikovaná na účel použitia - zváranie, alebo čo to je za fľašku ???


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#74 05-07-2022 11:11:30

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

jean napsal(a):

...... Ta zakladni informace sa vtlka do hlavy na technickych skolach. Typek z gymplu prekvapivo odbornu prax nema....

Týpek z gymplu se překvapivě do takovejhle věcí nemá srá..t. Protože pokud, jak tvrdíš, je gugel blbý na čerpání relevantních informací, tak nemá nárok relevantní informace sehnat. Leda absolvováním příslušného kurzu, kde začnou bezpečností práce.

Offline

 

#75 05-07-2022 11:46:05

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Plnenie kyslíkovej fľaše

Bohužel většina činností je nebezpečných a nelze očekávat, že vše co je napsaný na internetu je správně. Když něco dělám, tak to dělám na vlastní nebezpečí a pokud někomu stačí zmínka na internetu aby to udělal, tak je adeptem na Darwinovu cenu. Bohužel, spousta lidí je jednodušší a tak od asi 8 třídy základní školy se snažím nedávat nebezpečné rady. Tehdy jsem takovou radu dal a odnesl to, ale to není o kyslíku a přepouštění.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče