SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-07-2022 14:08:13

Jirinek
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 91

Svislý koutový svar PF(nahoru ) rutilovou elektrodou teče

S bazickou elektrodou nemám problém dělat krásné svary při svařování koutového svaru směrem nahoru-cik cak(to užívám svařovací invertor a eletrody 7018.

Ale s použitím rutilové elektrody (to dělám s trafosvářečkou) nejsem schopen udělat krásný Koutový PF svar směrem nahoru, elektrodou pohybuju cik cak, svarová lázeň jakoby teče dolů a vůbec nechce na stěnách svařence držet, jedná se o plechy silné cca 8mm. Jinak ve svarech jako PA nebo PB problém s touto trafosvářečkou nemám, elektrody užívám ty samé.

Editoval Jirinek (17-07-2022 14:08:38)

Offline

 

#2 17-07-2022 14:18:29

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Svislý koutový svar PF(nahoru ) rutilovou elektrodou teče

To je tím, že rutilové elektrody nejsou na tuto polohu svařování vhodné.

Offline

 

#3 17-07-2022 14:21:03

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Svislý koutový svar PF(nahoru ) rutilovou elektrodou teče

Navíc na tak hrubý materiál bych rutilky vůbec nepoužíval. Rutilky tak do 3mm plus mínus.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#4 17-07-2022 15:42:59

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: Svislý koutový svar PF(nahoru ) rutilovou elektrodou teče

Jirinek: uz jsem to tu taky resil http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=3263


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#5 17-07-2022 19:26:02

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Svislý koutový svar PF(nahoru ) rutilovou elektrodou teče

Postavit kouťák rovnou svisle a neumět svařovat s rutilkou je nesmysl. Je potřeba patřičný "grif" dostat do ruky a hlavně do hlavy. Už jsem to tu v různých zdejších diskuzích na dané téma popsal. Při učení je potřeba ten kouťák postupně "zvedat", třeba po 15 stupních a každou tu polohu dobře zvládnout. Po pár hodinách cvičení se zvládne i svislý kouťák docela dobře. Výhodou rutilek je, že je dobře vidět přímo do lázně, protože se struska nikdy nehromadí. Účelem je pochopit kolik proudu je pro danou polohu potřeba a jak dlouho počkat na stěnách. To nejhorší, co může nezkušený svářeč udělat, je natahování oblouku. Ten se rychle rozšíří a už se nedá ovládat, po stranách sváru vzniknou hluboké zápaly a svarový kov i struska se přehřejí a zatečou skutečně všude. Takže oblouk dlouhý maximálně tolik, kolik je průměr jádra elektrody a cvičit a cvičit.

Offline

 

#6 17-07-2022 21:30:43

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Svislý koutový svar PF(nahoru ) rutilovou elektrodou teče

Přiznám se , že jsem do rutilek nepronikl . Vyvařil jsem jich vícero balíků , ale měl jsem kliku , že to byly svary do betonu , tak to bylo šumák . Takhle , ještě mám rutilky z 60sátých let , opravdu ESAB , ale to je jiná pohádka . S Vambereckými jsem vždy prohrál . Nemohl bych to ukazovat . Jo ty ESABy , to má absolutně černou strusku , jede to s minimálním proudem , bez závaru a po dosváření struska sama odpadne . Inu pohádka ..... A to od těch let absolutně nesušené ... Mladíci je nejspíš vyhodí do šrotu , nebo nechají na baráku až nebudu .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče