SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-09-2022 11:40:12

Jirinek
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 91

Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Vybírám si kuklu,  dost mě zarazilo, že jedna kukla má desetkrát nižší reakční dobu, než ta "méně značková"

Věhlasná značka OPTREL má reakční dobu zatmění 0,1ms od zapálení oblouku
https://www.samozatmivacikukly.cz/Samoz … escription

méně věhlasná má reakční rychlost 0,01 ms (ale nepíšou jestli od zapálení oblouku...)
https://www.svartop.cz/svlarreclu-techn … d-1-1-1-1/


U druhé nepíšou od jakého okamžiku se ztmaví, u první píšou že od zapálení oblouku,
Pak se mi líbí od Choboly, ale vůbec nevím, co je to za výrobce, má někdo zkušenosti dlouhodobé s tímhle?

https://www.chobola.cz/svarecska-kukla-panor-a

Jelikož mám citlivější oči, tak bych rád tu, která nejrychleji reaguje

JAK TO TEDY JE S TOU REAKČNÍ DOBOU?

Jsem ochoten do kukly peníze investovat i víc peněz(víc než do svářečky), Speedglasky se mi zdají předražené, neplatí se tam za značku?

Editoval Jirinek (10-09-2022 13:12:35)

Offline

 

#2 10-09-2022 12:11:57

Nesvářeč
Člen
Registrovaný: 22-12-2020
Příspěvky: 20

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Někde to je už popsané. Spočítej si uraženou vzdálenost světla za  dobu než se kukla zatmí a vyjde ti ,že nějakou dávku chytneš vždycky,pouze si ji neuvědomíš. Takže čím kradší doba zatmavení ,tím lépe. Anebo používat automatiku pouze když to je nutné ,třebe Tig. Mě při delším stehování svařence někdy pálili oči . Ale s automatikou to je pohodlnější ....něco za něco.

Offline

 

#3 10-09-2022 12:48:56

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Od zapálení oblouku je to vždy, jak jinak by na potřebu zatmavení ta kukla přišla?

Offline

 

#4 10-09-2022 12:58:04

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Nezapomínejte na to, že oblouk potřebuje nějaký čas, než se rozhoří úplně. Proto ta dávka bude menší než si představujeme.To už je ale kukla ztmavená. Mě se ztmaví při TIGu už během HF. Nesvářeči, trochu tě poopravím. Právě při TIGu není samostmívačka úplně nutná. Ve 4T si nastavíš počáteční proud a při malé intenzitě oblouku si pohodlně najdeš počátek sváru a pak najedeš na plný svářecí proud. Rychlost přechodu si nastavíš tak, aby se ti stačily přizpůsobovat oči.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#5 10-09-2022 13:16:21

Jirinek
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 91

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

pánové zatím dík za odpovědi. Jde mi právě o to zjistit, jak dohledat opravdové reakční schopnosti zatmavení kukly, mám podezření, že si to výrobci kukel píšou jak se jim zlíbí, papír(klávesnice) snese všechno.

Famatere, co máš za kuklu ty?

Offline

 

#6 10-09-2022 13:26:56

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Mám dvě. Kowax 820 a Predátora.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#7 10-09-2022 15:04:03

Jirinek
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 91

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

mám tu aktualizaci,
nepíšou rychlost ztmavení, ale REAKČNÍ DOBU, která je 1/30 000 sekund, otázka je, zda je to i rychlost zatemnění kazety.

https://www.doktorkladivo.cz/bow-aircra … #999955700

vůbec se  mi tahle jejich hra se slovy nelíbí

Offline

 

#8 10-09-2022 15:58:26

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Při výběru kukly jsou důležité i další údaje. V rychlosti ztmavení dnes tak venké rozdíly nebudou. Doporučil bych dát si čas a proříst si informace o kuklách tady na foru. Hodně příspěvků tu je od lidí, kteří mají osobní zkušenosti. Pozor na recenze v obchodech. Tam bývají recenze hodně zkreslené, hlavně tím, že jsou psány brzo po zakoupení.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#9 10-09-2022 17:30:11

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Hlavně zde nepíšeš jak často a dlouhoji chceš v jednom tahu používat . Mám již skoro 10let noname a jsem spokojen . Jenže použití tak 2x za měsíc a na pár minut . A já si myslím , že za značku se platí i zde .

Offline

 

#10 10-09-2022 17:50:58

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Jirinek: Stejně se člověk nikdy nedoví pravdu, jak to ve skutečnosti je. Do papíru si každý výrobce může psát co chce. Koukněte na některé čínské a značkové kukly, ale i jiné nářadí a pomůcky. Myslíte že levná čína za pár korun může mít lepší parametry než něco za tisíce? Jestli sháníte kuklu, zkuste už vybírat nějakou s kazetou true color(tzv. reálné barvy). Dnes už bych asi nekupoval úplně ty nejlevnější kukly do asi 1000,- kč. I kdyby jste to měl na svařování doma párkrát do roka, nejnižší hranici bych viděl někde nad 1500,- kč.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#11 10-09-2022 21:01:27

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Princip samostmívací kukly je stejný jako u starých digitálních hodinek. Jedná se o tekuté krystaly, které se účinkem el. proudu otáčí. V jedné poloze jsou průhledné, v druhé tmavé. V kazetě kukly jsou poskládány podobně jako svislé žaluzie v oknech. Kvalitu průzoru určuje zejména počet vrstev těchto krystalů. Na rychlost stmívání má vliv především teplota / se snižující teplotou kapalina houstne a krystaly se otáčí pomaleji/. Proto tento parametr nevypovídá nic o kvalitě kukly ale spíš o troufalosti výrobce co si dovolí a za jakých podmínek napsat do tech. parametrů. Proto je lepší se orientovat dle normy EN 347, která hodnotí optické vlastnosti kazety. Čím víc jedniček tím lépe. Dobré kukly stojí cca 2 000 kč až 15 000 kč.

Offline

 

#12 10-09-2022 22:44:10

Nesvářeč
Člen
Registrovaný: 22-12-2020
Příspěvky: 20

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Pro Famatera - právě na drobné práce s Tigem ji potřebuji. Mám HF zapalování a boduji poměrně přesně nerez. Takže si pohodlně nastavím vzdálenost hořáku a umístění bodu.

Offline

 

#13 10-09-2022 22:47:11

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Jirinek> Na tu reakcni dobu vubec nekoukej, to je uplne nedulezity parametr.

Za prve ty udavane hodnoty vyrazne zavisi na tom, jak to vyrobce filtru nameril (typ sv. zdroje, teplota, gradient a prahova hodnota intenzity pro vyhodnoceni, spektrum zdroje, typ detektoru a jeho citlivost ve spektru, umisteni detektoru...) a nedaji se vzajemne porovnavat. Tedy daji, ale jen pokud dane kukly zmeris back2back za stejnych podminek testu a kriterii.
Za druhe, po zapaleni oblouku do doby nez na nej filtr zareaguje se skrze filtr dostane velmi malo svetla v porovnani s dalsi cinnosti pri svareni.
Filtr typicky reaguje tak, ze po detekci co nesilneji "plnou parou" zatmavi (proto, aby byla reakce krystalu co nejrychlejsi). A to dela nezavisle na nastaveni DIN urovne. Az po nejake dobe (typ. 100ms) se filtr zacne opet pomalu otevirat na nastavenou uroven. Ten prvotni impulz je velmi kratky a dosahuje relativne nizke urovne intenzity (typ. < DIN9).

Editoval Dawe (11-09-2022 00:25:53)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#14 11-09-2022 03:14:25

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Skutečná rekční doba zatmění kukly?
skutečná rektační smile doba samostmívačky je tak rychlá že to očím nemůže ublížit ani když (jak píše p. ZDENÁL) vaříš venku na mraze a krystaly se překlápí pomalu.
Když vrazíš ruku do hrnce s vařící vodou a ihned ji vyndáš tak se taky neopaříš.
Nebezpečné je pouze pracovat zbrkle a kuklu si nezapnout smile nebo se celý den pohybovat v blízkosti svářeče - i odraz od zdí škodí očím!

Editoval bourač (11-09-2022 03:15:00)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#15 11-09-2022 10:19:37

Tono78
Člen
Místo: Rišňovce
Registrovaný: 11-08-2013
Příspěvky: 117

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

K tomu že si treba vybrat kuklu z reálnymi farbami ako bolo spomenute by som až tak neveril.  Po dekáde keď som bol ja aj kolegovia nútený prejsť z SZCO na zamestnanca sa zmenilo veľa.  Nejdem rozoberať príčiny,no ma to svoje výhody, ujde to ,nesťažujem sa.  Ku kukle ,akonáhle sme už neboli SZCO tak už sa firma musela podrobovať samým kontrolam . Samé meranie hluku, prasnosti a comukolvek. Nastala otázka čo zo zvaracmi ? Majiteľ sa ma hneď pýtal čo mám za kuklu ,vedel že mám speedglas z odsavanim. Tak som mu povedal že čo to zhruba stojí.  Hneď bolo riešenie na stole , kvalitnú kuklu už ako zamestnancom nekúpi lebo si spočítali že by musel kupovať z času na čas aj uhlikove filtre a to nejaké  peniaze predsa stojí. Tak padlo vhod kúpiť mobilné odsavanie ,nikto to nepoužíva vôbec.  Kto by presúval stále zvon na odsavanie po celej dĺžke zverenca ? Firma spokojná a akože zamestnanci majú byť tiež.   No hlavne preco píšem je to že keď už nakúpili odsavanie akože tak slávnostne nám dali kuku za 35€ dáku z maďarska dovezenu značku ale úplná čína.  Strašne  dolezite riešenie že vidíme všetky farby reálne.  Jeden deň som ju vyskúšal a hneď aj vrátil zamestnávateľovi. Farby možno fajn ale zatmenie také že skôr zavriem oči ako kukla zareaguje a tak naďalej verím mojej obuchanej ,doskriabanej ,opalenej,zničenej ale aj po 15 rokoch slúžiacej 9002 ke speedglaske.  Nakoniec musel aj tak kúpiť esabacke lacné kuklu z ventilaciou lebo chalani čo varia hlinnik TIGom či migom stále nespĺňali normy z mobilným odsavanim


EWM TRITON 220 AC/DC PowerSinus , ETP COMPACT 250

Offline

 

#16 11-09-2022 10:47:46

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

k #12 Na bodování je samostmívačka obrovskou výhodou. Při tom mohou bolet oči z únavy, nemusí to být způsobeno pomalou kuklou. Oči se přizpůsobují neustálým změnám intenzity světla. Na př. při použití mikropulsu (TIG), je třeba udržovat přesnou polohu a směr elektrody a malou vzdálenost. To vede k silné únavě očí a ty by protestovaly i bez oblouku. Trochu očím pomáhá silné přisvětlení.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#17 11-09-2022 11:49:49

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Tak  ono  se využívá  toho,  že oko  nějakou  dávku  UV záření  z  oblouku  bez  problému  snese. Vždycky to  tak  musí  být,  protože čidlo kukly reaguje až  na dopadající  UV záření plus je tam potom reakční  doba kukly.
Kdyby se měly oči  svářeče tomu  záření  uchránit úplně, muselo  by být v kukle něco  jako procesorové  rozpoznávání  obrazu,  na kterém  by se z  obrazu  elektrody a předmětu a výpočtu  procesoru predikovalo, že v příštím  zlomku  sekundy vznikne obluk a intenzívní  světlo a tak  ještě předtím,  než  by ten  oblouk  vznikl,  by se kukla ztmavila.
V praxi  musí  být reakční  doba kukly vždy menší  než  doba, za kterou  oko  zjistí,  že na něho  svítí ono  intenzívní  světlo  oblouku,  protože oči  svářeče nesmí  při  zapálení  oblouku  začít  stahovat  zorničky, protože by přes ztmavenou kuklu  na to  svařování minimálně prvních  pár sekund prd viděl.  Pokud je reakční  doba ještě kratší,  je to  podle mne prakticky úplně jedno a je to  spíš marketingový  údaj.

Offline

 

#18 11-09-2022 12:15:14

Nesvářeč
Člen
Registrovaný: 22-12-2020
Příspěvky: 20

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Jen tak na okraj problém aut. kukel-
- mám problémy s očima a jezdím do H.K. na kontroly . Při jednom sezení - se provalilo ,že ještě svářím. Po "lekci" od doktora, jsem to okecával, že je to občas atd.  Vysvětlil mě, že se s tím zabývají z hlediska bezpečnorti práce a trvalých následků. A varoval mě ,že to záření co člověk chytne přez ten automat i to ostatní se sčítá ,něco jako radiace. A že ty kukly k tomu přispívají právě k vůli době překlopení a prodlužování doby překlopení které si neuvědomujeme. Zvykneme si na to a nic nás nevaruje.A právě proto že to vše naše oči to nevnímají ,je to nebezpečí u nekvalitních kukel několikanásobně větší. Ale na rozhodnutí každého jak se rozhodne. Já ji i přez tohle používám ale jsem vyjímka svářím tak 1-2 hod. za měsíc, někdy vůbec.

Offline

 

#19 11-09-2022 12:15:40

Peho
Člen
Registrovaný: 19-07-2020
Příspěvky: 121

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Kukla by mala mať UV a IR filter permanentný takže k oku by sa to nemalo dostať aj keď nestmavne


Kowax GeniArc 160Evo, Fronius TP 150, Jasic Mig 200, Parkside PPS40 B2, Optrel E684

Offline

 

#20 11-09-2022 14:09:38

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Peho napsal(a):

Kukla by mala mať UV a IR filter permanentný takže k oku by sa to nemalo dostať aj keď nestmavne

Tohle neni presne tvrzeni.
Z pozadavku EN 379 totiz nevyplyva, ze nesmi projit UV a IR ve svetlem ani tmavem stavu. Tam jsou zmineny pro "LS - svetly stav" jen zakladni pozadavky na limitni propustnost viditelneho svetla, pak dvou vlnovych delek kritickeho 365nm UV-A a 313nm UV-B pri dolni casti viditelneho spektra (zvolene dle fotodiod pouzivanych coby detektory v laboratorich) a nakonec  limitni prumerne hodnoty IR. Vse vychazejici, ci rovnou odkazujici na EN 169.
Takove pozadavky v praxi dokazou plnit filtry(kazety) s LS DIN3-DIN4 i bez dodatecne UV ci IR vrstvy a spolehajici pouze na filtrovani UV/IR v LS jen pomoci kryciho skla filtru(kazety) a vypnuteho LCD samotneho. Sklo samo o sobe, obecne receno, spolehlive filtruje maximalne 25% IR ze spektra obloukoveho svareni, defakto vsechno UV-C a UV-B, ale jen mensi cast UV-A.
Pridavam testplan z EN 379, prislusne odstavce z EN 379, prislusnou tabulku z EN 169. V EN 167 je uz jen metodika a tolerance mereni propustnosti.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_379_testplan.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_379_432xjpg.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_169.jpg


Edit: prikladam jeste priklad mereni fotodiodami UV-A (365nm). Svetelny zdroj tri intenzit.
Modra- dioda umistena vedle kukly vystavena svetelnemu zdroji naprimo. Zluta je- stejna dioda umistena uvnitr kukly s vypnutym filtrem (kazetou) TX800H, LS DIN3, kryty jen sklem. Z meritka osy Y zobrazujici normalizovanou intenzitu je videt, ze na teto vlnove delce v UV-A prochazi cca 2.5-3.5% vnejsiho. Pricemz z EN 169 tab1 vyplyva pozadavek 2.8% max.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9048_kukla_tx800h_speed_filtr_off_delka_blesku_160ms.jpg

Editoval Dawe (11-09-2022 15:03:08)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#21 11-09-2022 16:24:42

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Před koupí kukly jsem procházel internet a hledal a studoval vědecké pojednání na téma ochrana zraku při sváření. Asi nejpřínosnější byly dvě diplomové práce od lékařů. Dle nich proběhlo dlouhodobé sledování svářečů v Madarsku, delší než 10 let. Zvýšený výskyt zákalu oproti ostatní populaci či jiné poškození očí u bývalých svářečů nezaznamenali. Ale zaznamenali vyšší výskyt rakoviny kůže a respirační problémy. Bohužel je to starší výzkum, svářeči používali převážně permanentně zatmavený skla a v případě samozatmavovacích kukel to mohly být kukly první generace. Snad bych někde ještě příslušné materiály dohledal.
Odnesl jsem si ze svého průzkumu škodlivosti, že
1) UV záření není problém neboť je odfiltrováno i při neztmavené kukle
2) rychlost ztmavení je dobré mít co největší, ale je s podivem, že Speedglas kukly maji rychlosti mnohem pomalejší než levnější kukly
3) nikdo z výrobců nepřináší jinou detekci k sepnutí než fotočlen reagující na oblouk
4) na rychlost stmavení má vliv napájecí napětí a teplota

Tak považuji za důležité mít kuklu s nabitou baterkou a neveřím kuklám zo mají pouze solární napájení a baterku zalitou napevno. Asi není vhodné nechat kuklu na mrazu a pak se pustit do sváření.

@Dawe, nevíte, jak jsou na tom s ochranou proti UV záření sluneční brýle?

Online

 

#22 11-09-2022 16:55:57

Peho
Člen
Registrovaný: 19-07-2020
Příspěvky: 121

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

K tomu bodu 3 niektorý výrobcovia používaju nejaký snímač elektromagnetickeho  poľa či ako sa to volá, myslím že to má Esab na tej a50, a ešte kukli miller tam to označujú ako x mode https://www.millerwelds.com/technologies/x-mode


Kowax GeniArc 160Evo, Fronius TP 150, Jasic Mig 200, Parkside PPS40 B2, Optrel E684

Offline

 

#23 11-09-2022 17:08:35

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8506

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

Charon: To je ale i jak jsem psal. Výrobci jsou většinou čína a ti se s nějakým měřením a složitým počítáním určitě netrápí. Napíšou si do papírů co chtějí. Za druhé jak už tady bylo mnohokráte psáno, dělá to hodně i značka. Máte 2 úplně stejné kukly, jednu budou prodávat jako No name a druhou pod nějakou světovou značkou. No name kuklu prodají za 1000,- kč a tu se značkou za 10000,- kč. Je to jen vymyšlený příklad, ale v dnešní době to tak prostě je. To samé jako třeba u svářeček apod. Myslíte si že nějaká hodně levná svářečka, která má levné součástky z číny má lepší parametry než svářečka ze značkových součástek? 2 stejné svářečky, u levného číňana napíšou do papírů max. proud plácnu 240A, u té samé ale značkové napíšou max. proud třeba 185A. Čemu budete věřit?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#24 11-09-2022 17:44:18

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

varok napsal(a):

...Výrobci jsou většinou čína a ti se s nějakým měřením a složitým počítáním určitě netrápí...

A jak tohle vis? Tys nejake ty filtry meril, ze pises 'urcite'?


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#25 11-09-2022 17:52:45

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Skutečná rekční doba zatmění kukly?

@Peho, díky, podle popisu to mají kvůli odrušení sluníčka. Ale pořád je to detekce již vzniklého oblouku. Jinak řečeno, nejdřív se zapálí oblouk, pak to senzor zjistí a začne proces zatmavení skel. Logicky na sítnici oka musí dopadnout světlo z oblouku, jen hodně krátkou dobu. A to podle všech výrobců nevadí.

@varok, souhlas, čínan dokáže popsat zařízení čímkoliv prodejce chce. Ale mam-li věřit Speedglasu, že pro ochranu očí dělá maximum, tak 0,1ms na zatmavení stačí.  Viz odkaz na základní kuklu,  doba přepínání (světlá-tmavá)     0.1 ms @ 73°F (23°C) https://www.3mcesko.cz/3M/cs_CZ/p/d/v000221377/
Pak kukly od ostatních výrobců (asi také čína výroba, ale důvěryhodnější) toto bez problémů splňují.
Miller, Reaction Time     1/25.000 = 0,04ms https://www.millerwelds.com/safety/helm … ets-m30140
Esab, reakční doba 0,07 ms (při teplotě +23 °C), https://www.svarecky-obchod.cz/52665-es … ou-baterii
Kowax, Rychlost stmavení: 0,06 ms, https://www.svarecky-obchod.cz/prisluse … -kwx73.htm

Mezi značkovým a čína zbožím bych viděl větší rozdíl v spolehlivosti a úrovni zpracování. Od jednoho čína výrobce jeden kus výrobku může být mnohem kvalitnější a levnější než od značkového výrobce a druhý kus toho samého zboří bude tragédie.

Sám jsem se napálil u číňana třeba nákupem infra lékařských teploměrů. Teploměry měří přesně, reakční doba je dostatečná, provedení běžné a vyhovující, funkcí víc než některé značkové teploměry. Jen mají malou chybičku. Velký odběr v klidu vycucá baterky do týdne i když teploměr nepoužíváte. Vyřešil jsem to vyndáním baterek po té co změřím teplotu. Je to nepříjemné, ale párkrát do roka to skousnu.

Editoval Charon (11-09-2022 17:54:42)

Online

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče