SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#27 16-09-2022 20:25:44

Oxal
Člen
Místo: Beroun
Registrovaný: 13-04-2009
Příspěvky: 13

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Zdravím, pánové opravdu mne mrzí, že jste se kvůli mě poškorpili. Jsem stará škola a ještě znám tu dobu, kdy Češi byli národ doslova "se zlatýma rukama", zkrátka šikovní, přemýšlivý a otevření všemu, ale hlavně drželi při sobě. Ta doba je již asi v nenávratnu. Myslel jsem si, že zde možná najdu někoho ochotného s kým se domluvím a opravu mu zaplatím. Bohužel moje představa, po doporučení pana Štěpánka že na fóru někoho seženu, vzala za své. Ještě zkusím optat nějaké servisy a jestli z toho nic nevzejde, koupím novou svářečku, ta mne již přežije. Děkuji všem. Opatrujte se

Offline

 

#28 16-09-2022 20:37:06

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Mohu vás o něco poprosit ? Pokud dostanete výhodnou nabídku na odkup pokažené svářečky , zkuste nás , jestli budete chtít , o nabídce zpravit . Děkuji

Offline

 

#29 19-09-2022 11:19:56

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

@Veterane, představte si, že na místním foru a nejen na něm se schema čas od času objeví. Pokud schéma mám, tak ho také poskytnu. Pokud s konkrétním strojem, oblastí, mam zkušenost, tak jsem konkrétnější. Dle mého je lepší spolupráce a poskytování informací než si informace syslit a vše přepočítávat na peníze. Chodím bez translátoru na fora v několika světových jazycích a čas od času je na nich odkaz sem. To svědčí o kvalitě.

A nejde jen o schéma. Lidé zde oproti vám přispěli čím mohli.

Skončím zopakováním slov jednoho youtubera z videí co sem dal bobobo o pár příspěvků výše. Po té co tvůrce videa ukázal opravu svářečky (zdarma ji opravil) řekl: …pro vás je to zajímavé, pro mě je to získání znalostí a zákazník dostal opravený stroj, tak že všichni jsou spokojeni…

Editoval Charon (19-09-2022 11:20:43)

Online

 

#30 20-09-2022 13:45:12

veterán
Člen
Registrovaný: 27-06-2021
Příspěvky: 19

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

27-Oxal-e to vás nemusí mrzet-tady je to naprosto běžné už od začátku a taková přístup určitě znáte i z práce ve svém odboru, že ti co toho tolik neuměli se cítili pořád nedocenění a stále všemožně útočili a škodili těm co to opravdu uměli. Vidíte to i tady-ti největší rádoby odborníci bobo, charon a td. raději budou obštěkávat, pomlouvat a dehonestovat Veterána, který vás chtěl před podobnými varovat-místo toho, aby vám sami nabídli že vám stroj opraví-ale na to oni prostě nemají, umí jen kolem sebe kopat a grcat. Já jsem psal, že jsem po těžké operaci a že to teď nezvládnu a pokud se ještě zlepším tak uvidíme. A vidíte jak ten chudák Charon se hned vysníval srdečnímu kolapsu-no ubožák. Víte že teď lituji, že jsem tu vůbec napsal! V dalším s vámi souhlasím a ta doba je už opravdu v nenávratnu. Jinak Štěpánkovi jsem podle reakcí na moje odborné narážky(tak se dají zjistit znalosti jiných), že tady není jinak nikdo kdo by byl schopen invertor opravit. Tady je to samozřejmě podle složitosti závad-třeba urvaný drát může najít třeba i politik! Nakonec se o tom přesvědčil sám po zdejší srážce s rádoby odborníkem Oldou, alias kileroz-em a tak jej také vyhodili. Hold tady se odbornost netoleruje, jem podlézavost a podobné vlastnosti.

28-bobo, tak celou dobu tady všechny pomlouváte, že dělají jenom vše pro prachy a teď byste sám chtěl koupit tento vadný stroj??? Takže vy také jen vše pro peníze? Ale vy nejste schopen jej opravit-na to nemáte. Vzpomínám jak jste nás tady už dávněji s velkou pompou chtěl ohromit že jste si tehdy koupil vadný stroj Extol 120 nebo 130 a že jej míníte opravit a že nás budete o postupu opravy informovat. Pamatuji se na to proto, že jste se někde dověděl, že tento stroj má řídící desku i převážnou část  silové části  stejnou jako stoj Colt a s velkou pompou jste i přiložil část schématu té řídící desky=schéma Coltu bylo obecně všem co stroje dělali známé. Ale schéma je nutné i umět číst atd. Samozřejmě jste pak už v tomto hrál mrtvého brouka neboť jak jsem tehdy predikoval, že ne opravu invertoru nemáte. A věřte mi, pokud tu barevnou krabici koupíte, tak vám ji neudělá ani váš přítel kileroz, je to také převážně jen mluvka! tedy pokud tak opravdu nebude jen ten urvaný drát a uvidí jej!

29.Charon-e tak si představte, že já znám toto forum od začátku-to vyjte zřejmě ještě tahal kačera. Forum je vlastně pro svářeče a co s týká diskuzí o svařování a materiálech, tak je to opravdu dobré. Jenže svařování je i o svářečkách a jejich opravách a s nástupem větší elektroniky než bylo trafo, přepínač, teplotní čidlo a ventilátor ta tady silně dřelo-prostě elektroniků tu bylo od počátku jako šafránu a to v souvislosti s tím, že co Čech to rádoby odborník na téměř všechno! Pamatuji, jak jsem se tady hádal s místně nejvyšším(a později jsem zjistil, že jsem nebyl zdaleka jediný)-psal tady zajímavé články, ale v článku o maličkém Slovenském invertoru Miniweld 98 škaredě ujel(také hned bylo vidět že není elektronik-neslyšel argumenty a tudíž to nebyl omyl) .prohlašoval, že stroj je řízen obvodem NE556 což jsou dvě 555 v jednom pouzdře a to je z principu blbost a

Offline

 

#31 20-09-2022 14:07:27

veterán
Člen
Registrovaný: 27-06-2021
Příspěvky: 19

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

pokračování- takže jaká schémata máte a kolik jste jich sem dal??? a hlavně proč-svářeči je nepotřebují, tvrdí, že tady ani nechtejí rubriky o opravách a elektroniky--to jste Stejně by tak byly takovým moje informace o zkušenostech se stroji-pro koho a nač by to bylo když to neznají. Vy prostě nevíte o čem mluvíte-vystudujte si elektroniku hardware,naučte se opravovat invertory a pak mužete plkat. Vy ale umíte jen kecat-tak raději kandidujte ve volbách-tak už se víc škody asi udělat nedá. A kdo nebo co vás opravňuje mě urážet s nějakým syslením informací a přepočítáváním na peníze! Jste dokonce velký hulvát. Kdybyste ve škole dával pozor místo toho že jste jen kreslil sprosté obrázky po lavici-mohl jste se taky naučit elektroniku a teď syslit a dobře vydělávat. Zato chvástat se umíte výborně-jak to svědčí o vaši kvalitě! tak kolik těch jazyků plynně zvládáte a která ta fora tedy chodíte-to že jsem vás ještě nikde tam nepotkal. Asi jen na ty chvástací. Tak už se prosím do mě přestaňte navážet a konečně také něčím pořádným přispějte a ne jen grcáním na veterána. A nenařizujte mi co a jak mám dělat-nebojte se také jsem mnohdy opravil jen za dobré slovo, ale ani to se vám nemůže stát, neboť jste jen tlučhuba. Prostě chudák k politování, tak už si konečně vyberte jinou oběť, nebo se jděte léčit! A přestaňte otravovat.

Offline

 

#32 20-09-2022 15:16:51

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Oxal: I pokud elektronice vubec nerozumis tak zrucny asi ses, jinak bys nesvaroval. Svarecku otevri nebo odsrubuj kryt a trochu se rozhlidni. Uz jsi to udelal? Tak najdi hf jiskriste a podivej se na kontatky, zda mezi nima neni neco zapadle, nejsou zoxidovane, neni v okoli  neco praskle (vysokonapetovy kondenzator), nebo jen odpojene kontakty z hlavniho vf trafa, prodreny drat, vytrhnuty z fastonu a takove spis mechanicke zavady.

To s tim cinem a studenym spojem si nemyslim, teoreticky to treba mozne je, ale hodne nepravdepodobne. Nevim, kolik lidi se s necim takovym setkalo u nepouzivaneho a temer noveho stroje, ktery je uskladneny v temer idealni teplote. Pokud to neni mechanicka chyba pak je spis mozne, ze pri zapnuti po takhle dlouhe dobe nekde neco rupnulo. To se u elektroniky stava, kdyz se vec dlouho nepouziva. Jsou tam velke razy pri zapnuti a ty dokazi proslehnout nejakou diodu apod. Na to je ale zatim cas, zkus prvne najit zavadu ocima.

Pokud nic nenajdes rozmysli si cenu svarecky vs cenu opravy. A rovou bych ti doporucil, ze pokud na vyrobu spechas tak si svarecku nekde pujc, pac v casovem stresu se opravovat neda. Naopak, pokud budes mit trochu cas zacnes logicky uvazovat a treba na neco i prijdes sam.

Offline

 

#33 20-09-2022 15:52:01

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Já jsem pochopil, že to nejde ani na MMA. Proto bych se v první fázi na HF vykašlal a hledal závadu v částech, které jsou společné.  Ale pokud nebude nic zjevné tak už by chtělo víc znalosti.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#34 20-09-2022 15:58:51

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Jakobo napsal(a):

Oxal: ...To s tim cinem a studenym spojem si nemyslim, teoreticky to treba mozne je, ale hodne nepravdepodobne. Nevim, kolik lidi se s necim takovym setkalo u nepouzivaneho a temer noveho stroje, ktery je uskladneny v temer idealni teplote....

U automatiky Honeywell u plynového kotle Dakon (taky provozován v suchém prostředí s ideální teplotou) se loni, asi po 12 letech provozu, najednou objevily 3 studené spoje. Všechny naráz, na začátku topné sezóny, jednotka během provozu neustále vyžadovala reset. Po propájení funguje bezvadně. A to je jen jeden příklad z poslední doby, v průběhu let jsem se s podobnými závadami setkal poměrně často. Studené spoje opravdu nejsou tak nepravděpodobné, tím ale samozřejmě netvrdím, že během skladování neodešla nějaká součástka. Pokud není tazatel zkušený elektronik, závadu nenajde, ale studený spoj by objevit mohl. Našel jsem je s lupou a silným světlem asi po 1/4 hodině hledání - byly trochu matnější než ty dobré v okolí, u jednoho byla dokonce prasklina v cínu u vývodu součástky do DPS.
To je asi tak to jediné, co by si mohl doma sám opravit. Myslím si ale, že pokud obvolá pár servisů, někde mu svářečku určitě opraví.

Offline

 

#35 20-09-2022 16:23:30

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

@veteran, zatím jste toho moc kromě urážek nepředvedl. Pokud máte schema svářečky nebo její částí, tak ho sem dejte. Když ho nechcete dát sem, tak ho dejte Oxalovi. On dá vědět, že ho od vás má a budete z obliga. Doporučujete mu, aby zašel za elektrotechnikem, tak mu to usnadněte. Pokud bude mít v jedné ruce svářečku a v druhé schema, jeho šance na opravu se mnohem zvýší.

Pokud vím, tak o získání vadné svářečky/svářeček jste tu projevil zájem vy a ne bobobo. Sám uznáváte, že on schema dal. Opět se navážíte do nepravého a znovu se musím ptát: „Co jste dal vy?“.

NE555 je hodně starý obvod, který nebo jeho klony včetně NE556  byl a je používán všude možně. Jakmile bylo potřeba pracovat s časem, tak se tam nejspíš vyskytnul. Asi bych jeho vnitřní obvody dokázal namalovat zpaměti podle toho co a jak dělá. Mě ale víc zajímá digitální technika a analogová technika spíš z důvodu rychlosti a výkonů.
Ač se opravou svářeček nebo elektrotechniky neživím, opravuji pro sebe a své okolí tak jak je třeba. Pro to, že většina věcí je jednorázová záležitost, tak by se zájemce na mé práci nedoplatil a tak to raději dělám zdarma. Většinou je materiál v nízké ceně a tak ani materiál neplatí. Raději když mi to jednou vrátí v nějaké protislužbě, kdy já bych se zas nedoplatil na jeho čase a odbornosti.

@Oxale, kromě keců se od veterána ničeho jiného nedočkáte. Tak jsem se porozhlédl po internetu a zde je manuál zařízení a schema: https://uloz.to/tamhle/qzANBXU3ynAq#!ZJ … SkDmAzLj==
Opravou vaší svářečky se zabývali zde: http://websvarka.ru/talk/topic/4546-sgo … acdc-220v/
Zkuste se jich zeptat nebo ten co to bude opravovat. Je to z roku 2015, ale i tak to za zkoušku stojí.

Editoval Charon (20-09-2022 16:28:54)

Online

 

#36 20-09-2022 19:51:11

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Ale jsem rád , že sem ten rejpal vlezl . On sem dá doufám i datum , kdy to bylo . Bylo to v době , kdy zde bylo invertorů pár a byly kurevsky drahé . Tenkrát sehnat součástky byl velký problém . Když dnes když ne týdně , tak alespoň obtýden objednávám věci z china . Dnes prostě žádný problém . Tehdá se schemata i takové šunky skrývala , je to i dnes . Já jsem byl okraden , nevím zda prodávajícím , či ho okradl již nějaký "elektronik" . Zaplatil jsem za v podstatě za prázdnou krabici bez výkonových IGBT a rychlých diod . Dnes už je mi jasné , co tomu bylo . Tehdá jsem se tomuto učil . Dnes je mi jasné , že je to jednoduchý kafemlejnek , hlavně že je bez uPC . Tehdá jsem netušil , jak je řešeno napájení jednotlivých obvodů , druhy buzení atd . Ve skutečnosti tam byl vyhořelý VIPer20 . Tzn. že nebylo žádné napájení řízení . No a někdo to nechtěl , nebo neuměl opravit a tak ten invertor ještě vykradl a poslal do světa . Potom jsem byl na mnoha forech , je to již let . Dnes už je mi na první pohled jasná oprava jednoho poláka , který do invertoru vmontoval tři malá síťová trafa . Ale nikdo , ani tento rejpal nepomohl . Já jsem to jen použil na zpětné inženýrství a vše si rozmaloval a namaloval nejen schema , ale mám i rozmístěni na DPS . Inu jde čas i znalosti . Co jsme se zde zabývali řídící jednotkou na COčka a dnes je za pár korun ke koupi na china . Tak jsem si jednu do foroty koupil . Tenkrát jsem se i zabýval ionizací , mělo to máloco . Tenkrát to byl hit na alegru . Někdo to vzal do ruky a prodával celé ionizační bloky . Sám jsem si jeden realizoval sám . Ale stálo to hodin , než jsem získal jiskru alespoň 3mm . I rozdílné zatížení diod ve zdvojovači atd .
Takže dvě zajímavé věci z china :  COčko a jednoduchý zdroj z autobaterky do 100W , jde použít pro elektroniku se spínanými zdroji , jen jsem vytáhl trafo z UPS dodal destičku a jede jednoduchý náhradní zdroj 230V .
COčko a měnič střídač

Offline

 

#37 20-09-2022 20:01:48

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Ještě jsem zapomněl konektory : konektory .
Ano , já jsem chtěl vědět , který kšeftař se na to vrhne . Já to dělám , jen déle , jako charon , pro radost a pro známé za nějaké pivo .

Offline

 

#38 21-09-2022 09:12:21

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Zdenek11 napsal(a):

U automatiky Honeywell u plynového kotle Dakon (taky provozován v suchém prostředí s ideální teplotou) se loni, asi po 12 letech provozu, najednou objevily 3 studené spoje. Všechny naráz, na začátku topné sezóny, jednotka během provozu neustále vyžadovala reset. Po propájení funguje bezvadně. A to je jen jeden příklad z poslední doby, v průběhu let jsem se s podobnými závadami setkal poměrně často. Studené spoje opravdu nejsou tak nepravděpodobné, tím ale samozřejmě netvrdím, že během skladování neodešla nějaká součástka. Pokud není tazatel zkušený elektronik, závadu nenajde, ale studený spoj by objevit mohl. Našel jsem je s lupou a silným světlem asi po 1/4 hodině hledání - byly trochu matnější než ty dobré v okolí, u jednoho byla dokonce prasklina v cínu u vývodu součástky do DPS.

Já  bych  jen poznamenal,  že podle mých  zdrojů,  hlavně jakási  seminární  práce staré  asi  10 let či  co, na pájeném rozhraní mědi  a cínu  přibývá difůzí  ta křehká  slitina CuSn i  za normální  teploty.  Vzhledem  k  záruční  době dvou  let  má být kritická  trvalá nebo  dlouhodobá teplota pájeného  spoje vyšší  než asi 50 st  c, kdy za ty dva roky dosáhnou  slitiny CuSn nějaké  kritické  tloušťky,  kdy snadno otřesy nebo  rozdílem  teplot atd spoj popraská  a je tady studeňák.  Propájením  se zřejmě ty praskliny zase prolijí  cínem  a zase to  na nějakou  dobu  drží.
Tady, když  to  ta svářečka odpočívala byla 10 let, tak  se to  projevit mohlo i  za nízké  teploty. Ale nikdo  teď už  nedokáže říct, jak  byly vývody těch  součátek ve svářečce před zapájením  do  desky  povrchově upravené či  jaké  byly v cínu  příměsi,  které  to  všechno  mohly ovlivňovat.
Pokud ta pájka byl  čistý  cín,  tak  ještě za nízkých  teplot mohl  vznikat  takzvaný  cínový  mor,  kdy se cím  rozpadá  na prášek.  To by ale muselo  být na plošných spojích  jednoznačně vidět. A jít tudíž snadno  opravit a rozchodit,  pokud tam  nejsou zničené  něčím  nějaké  součástky. A zatím  jsem  v praxi  nikde neslyšel,  že by se toto  projevilo  na elektronice.

Offline

 

#39 21-09-2022 15:18:22

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 283

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Radim napsal(a):

Pokud ta pájka byl  čistý  cín,  tak  ještě za nízkých  teplot mohl  vznikat  takzvaný  cínový  mor,  kdy se cím  rozpadá  na prášek.  To by ale muselo  být na plošných spojích  jednoznačně vidět. A jít tudíž snadno  opravit a rozchodit,  pokud tam  nejsou zničené  něčím  nějaké  součástky. A zatím  jsem  v praxi  nikde neslyšel,  že by se toto  projevilo  na elektronice.

Cinovy mor se tyka v podstate vsech pajek, ne jen cisteho cinu. U lead-free je navic nebezpecnejsi, podobne jako dalsi poruchove "teplotni" mechanismy (Kirkendall voids, Whiskers- dentriticky rust elektromigraci, ...) kvuli nizsi houzevnatosti pouzivanych SAC pajek. To ze jsi je nevidel v praxi je pochopitelne, ony se totiz projevuji za velmi specifickych okolnich podminek (napr. teplotnich cyklech prochazejicich pres 13°C coz je alpha/beta prechod cinu, nebo naopak dlouha vydrz na vysoke teplote u te difuze medi do cinu, rychle teplotni soky ...nasledovane mechanickym zatizenim vibracemi apod.).
Coz jsou podminky ktere svarecka tezko zazije. Tyhle mechanismy jsou (ci sveho casu po zavedeni RoHS byly) zavazne hlavne v automotive elektronickych komponentech. Dobry studijni material je napr. GMW3172 Handbook od Larryho Edsona.
Pokud zklame nejaky lead-free pajeny spoj ve svarecce, tak bych primarne tipoval nejakou zakladni procesne technologickou chybu vyrobcem, typu spatna smacivost  nevhodna kombinaci coatingu a pajky nebo rychle chladnouci  pajeci profil apod. Pak takovy lead-free spoj byva velmi krehky a bezny otres ho muze utrhnout. Kdyz se podivas na ta typicka PCB v cinskych levnych svareckach, tak to casto vypada jak IPC class1 ktere se davaji do hracek, nektere nemaji ani HAL, natoz ENIG. Meniscograph pulka z tech vyrobcu beztak ani nema, nebo nepouziva, jinak by to pajeni vypadalo jinak. V mnoha pripadech ta osazene PCB nemuze byt ani kompletne lead-free, jak by melo.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#40 22-09-2022 07:11:24

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Ahoj bobobo. Pokud mi prozradíš odkud jsi, mohl bych ti poskytnout jeden slušný invertor, do 160A, který svaruje velice dodre. má však vadu v pomocném zdroji a je naprosto kompletní. Pokud budeš mít zájem, ozvi se na tel. 608 278 612. Ješte dodám že zdarma.

Offline

 

#41 22-09-2022 08:28:49

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Invertory mám doma nyní 3 , k tomu tři trafa a ještě dynamosvářečku , takže na stará kolena nezamýšlím dělat větší žbirku . Děkuji ti za nabídku . Spíše začnu rozdávat , jestli ta trafa bude někdo chtít .... No a už jsem za pár měsíců důchodce a tak nemám čas smile

Offline

 

#42 22-09-2022 09:06:06

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Tak nevadí. Nabídka platí pro každého, kdo se ozve.

Offline

 

#43 22-09-2022 14:26:44

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Studeňáků jsem za poslední dobu opravoval větší množství, pak kondenzátory co ztratily kapacitu. Studeňáky se dají většinou dohledat a za to nic nedáte.

Editoval Charon (22-09-2022 14:27:32)

Online

 

#44 10-10-2022 19:33:30

vlkator
Člen
Registrovaný: 10-10-2022
Příspěvky: 19

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Oxal - Omlouvám se, ale nečetl jsem celé vlákno. Počítám ovšem, že k nápravě nedošlo. Shodou okolností mám velmi podobný zdroj aktuálně na stole. Hodně jich kupoval z Číny Jasic pod svou oranžovou značkou a pak také mnoho bezejmenných jako Pegasus apod. Ale o původ nejde. Tyto zdroje  se vyznačují velkým množstvím slabších součástek. Kde kvalitní zdroj používá 4 tranzistory a 2 výstupní diody, tyhle "bedny jak říkáte" ke stejnému výkonu využívají 10 tranzistorů a 16 výstupních diod. Jelikož se ale jedná o Čínské kvality, tak horší kryje lepší součástku a naopak.

Ale k věci. První věc co musíte vyzkoušet je vzít multimetr (pokud máte), přepnou zdroj do MMA (obalovaná elektroda) režimu a říct zda je tam nějaké stejnosměrné napětí na výstupu? Případně ještě lépe, vzít MMA kabely a zkusit vyvařit elektrodu.

Pokud půjde vařit elektrodou (pochybuji o tom) pak můžeme hledat závadu v HF zapalování či nějakém TIG obvodu. Pokud nebude žádné výstupní napětí ani nebude vařit elektrodou, tipoval bych dvě věci. Z velké části bývají studené spoje (vlivem nekvalitní Čínské pájky a dětských ručiček) na spodních napájecích deskách. Úplně nejčastěji jsou uvolněné konektory na které se dávají fastony. Normálně se v cínu houpají či vypadnou. Občas nějaký konektor či relátko na napájecích deskách. Méně často, ale o to obtížnější jsou studené spoje nahoře na řídící desce. Výrobce těch desek ovšem využívá i AlfaIn a jiní výrobci, takže tam je kvalita jak kdy.

Dejte vědět, zda svařuje v elektrodě. wink

Offline

 

#45 30-11-2022 16:54:32

Oxal
Člen
Místo: Beroun
Registrovaný: 13-04-2009
Příspěvky: 13

Re: AC/DC TIG 200PM nefunguje, prosba o pomoc.

Zdravím všechny diskutující kteří se snažili pomoci. Již jsem byl zoufalý a chtěl jsem koupit novou svářečku, když mi jeden člen z Fóra poslal kontakt na pana Ing. Nezvedu. Obratem jsem pana Ing. Nezvedu kontaktoval a po domluvě jsem mu svářečku odeslal. Nyní mám již svářečku doma a opět vařím! Ing. Nezveda toho má docela dost a musel jsem trochu počkat, nicméně se posečkání vyplatilo. Jsem spokojen s opravou i cenou opravy, stálo to zlomek ceny nového stroje. Závada byla ve zdrojové části a ve výkonové části buzení MOSFET.
Chtěl bych tímto poděkovat ještě jednou všem co se snažili poradit a především děkuji Ing. Nezvedovi, který se k problému postavil jako profesionál a i přes to, že takovou svářečku ještě neopravoval, tak ji opravil a to opravdu za zlomek ceny nové mašiny.

Vzhledem k blížícímu se konci roku, přeji všem diskutujícím příjemné a pohodové Vánoční svátky a do nastávajícího nového roku pevné zdraví.

S pozdravem

Oxal

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče