SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 12-11-2022 10:47:27

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Často se na fóru vyskytují příspěvky, které vypovídají o tom, že dotyčný hledá nějaký "zázrak" který dokáže nahradit dovednost svářeče. Tady je velmi dobré video, které ukazuje, že důležitější je získání dovednosti než různé "berličky":
https://www.youtube.com/watch?v=IfJG4cMhIOc
Doporučuji shlédnout.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#2 12-11-2022 17:50:45

Jirinek
Člen
Registrovaný: 09-09-2014
Příspěvky: 91

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

paráda, dobrý odkaz smile

Offline

 

#3 14-11-2022 07:29:32

Yaro
Člen
Místo: Turzovka
Registrovaný: 30-11-2016
Příspěvky: 48

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Ahoj,
viem že na YT nájdeš hafo veľmi dobrých videí.
Však ak skúsiš Joa a prelustruješ jeho videá, sklamaný nebudeš. Navyše ich má logicky roztriedené a dobre poriešené aj náhľady cez sklo na zváranie.
Však skús a uvidíš.
https://www.weldingtipsandtricks.com/tig-welding.html

Offline

 

#4 14-11-2022 21:05:30

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Jodiho sleduji občas také, kdysi hodně. Toto video jsem sem dal proto, že zdůrazňuje skutečnost, že při sváření rozhoduje dovednost a ne nějaké zázračné pomůcky a vychytávky. Tenhle Justin dovede vždy zdůraznit podstatné.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#5 15-11-2022 06:36:01

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Dovolím si nesouhlasit, dovednosti samozřejmě rozhodují, ale je potřeba se na věc dívat očima začátečníka, co nemá vedle sebe nikoho, kdo by mu řekl, hele na tomhle stroji pro tohle použití máš mít toto nastavení. A následně se na něj díval při svařování (spíše pokusech o něj) a řekl mu, tohle a tohle děláš špatně. Ano, ve chvíli, kdy ví uši co mají slyšet, oko co má vidět a ruce co mají dělat, pak je to o dovednostech.

Ale tvrdit, že vychytávky nemají smysl je kravina. Je sakra rozdíl svařovat s transformátorovým Güde MIG 155/4 co má 4 stupně a rychlost posuvu se nastavuje s metrem a stopkami v ruce a bez tohoto a bez znalosti správných hodnot to nikdy chodit nebude versus svařovat IDEAL Tecnomig 212 LCD, kde nastavíte druh materiálu, jeho sílu a zbytek (pro většinu lidí) pořeší stroj (pokud srovnáváme začátečnické hračky za pár korun, ale obdobné je to i technologicky rozdíl mezi generacemi profi strojů). Nehledě na to, že u toho krámu s transformátorem Güde MIG 155/4 ještě dovede nepravidelně vynechávat podavač a nemít úplně správnou rychlost celou dobu a tak dále. A je obrovský rozdíl mezi vlastnostmi svářečky co má jen tupý transformátor, usměrňovač, tlumivku a to je vše versus svářečka co softwarově kontroluje oblouk a spínáním tranzistory dovede pomoci tomu, co nedávají svářečovy ruce. Osobně nechápu, že se ty krámy s transformátory ještě vyrábějí a že je někdo kupuje. Pro lidi, co nedělají dokola jak roboti stále jeden a ten samý svar na tom samém místě stejného materiálu při nějaké sériové výrobě jsou to jen technologicky zastaralé křápy co jim komplikují život. Je to jako se vším, nikdo by nechtěl žít s 50let starým autem, co víc opravuje než s ním jezdí, ani s 20let starým mobilem či počítačem.

Bylo by fajn zkusit se vžít do situace začátečníka, co má sám od sebe projít vším nastavením, jak stroje, tak sebe sama. Ty moderní stroje se synergickým nastavením a se software co průběžně řeší parametry oblouku mu dávají na počátku možnost dělat rukami více chyb a přesto to bude svařovat.

Editoval habaso (15-11-2022 13:54:41)

Offline

 

#6 15-11-2022 08:29:27

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

OT
Ad "nikdo by nechtěl žít s 50let starým autem, co víc opravuje než s ním jezdí", kdyz si vezmes, kolik je cestopisu s Jawami, Pionyry, Trabanty, tak masochistu (pardon, tradicionalistu) je asi porad dost... wink

Ale k veci, ono to nemusi byt ani neco s tak slozitym nastavenim jako CO2 i "blby" invertor s "jednim tocitkem" (takze stejne ovladani) z doby dneska a pred dvaceti lety je sakra rozdil (o tom, ze ten novy stoji pulku, nemluve).

Editoval E-Ryc (15-11-2022 08:30:20)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#7 15-11-2022 08:33:02

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

JENOMŽE habaso . Toto vše co říkáš se zde říká . Každému zájemci o novou mašinu se doporučuje většinou dražší . Ale on si stejně koupí hračku na které je napsáno svářečka a pak zde na několika stránkách řeší , co se šrotem . Zrovnatak pokud to myslí vážně , chce to umět a neztrácet čas , tak si může dohodnout chvíli ve svářecí škole . Neznám lidi , kteří by ve svém volnu šli někomu domů radit . Takže jsem vžit do života začátečníka . Já to měl na začátku jednodušší , nastoupil jsem do údržby jako nesvařeč , ale byli tam svařeči dva a tak pro ně bylo výhodné mne něco naučit-o to měli potom méně práce . Takže zdarma a v pracovní době jsem se naučil se švajcem i elektrodou .

Offline

 

#8 15-11-2022 10:36:23

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Habaso, tady nebylo vychytávkami myšleno to co všecno dnešní svářečka umí oprotí náškrabu. Ale na př. velmi drahé a na plyn náročné velké hubice, které to získání potřebných dovedností nesmírně zdražují a navíc mohou skrývat nedostatky. O tom to video je. Analogicky jako u MMA hledání elektrody, která dělá sama perfektní sváry, sama se zapálí, kořen provařený a správně provedený svár bez rozstřiku a to všechno i s "olšovýma rukama".
Když se někdo rozhodne, ža si koupí TIG svářečku, tak předpokládám, že se chce opravdu naučit s ní pracovat. A že se nejedná o pracovníka na "zapracování", kterého přivedou na pracoviště, technik mu vše seřídí ukáže takhle to dělej. Ale že při nejmenším ví proč to koupil. Aby uměl aktivně využívat možnosti dnešních (i laciných) svářeček musí vědět co ktetrý parametr a jak ovlivňuje.
Je dobré mít někoho, kdo ukáže jak se sestaví hořák atd. a vysvětlí co dělá špatně. Pokud nikoho takového nemá, tak je tu toto fórum. Když popíše nastavení a přidá fotky, tak je tu řada těch, kteří mu dobře poradí. Pokud ale začně stylem: "já všechno vím, jen mě řekněte tohle", tak se s nim těžko bude někdo bavit.
Také Justin (video na mém odkazu), v svých videích velmi názorně ukazuje právě chyby, kterých se začátečníci dopouštějí a některé mýty, kterých často drží i pokročilí.
Pro teď už to stačí.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#9 15-11-2022 13:45:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Hm,  já  bych  řekl.  z  mých  zkušensotí,  že na starém  předpotopním  trafu  bez  vychytávek  svařím  téměř všechny svary lépe,  když  vezmu  elektrodu a na odřezcích pečlivě na ampéry nastavím  správný  proud  a svařuji. Než  borec,  co  koupí  dnešní  drahý invertor za 15 tisíc plný  dnešních  vychytávek,  nastaví  na displeji proud uváděný  na krabici  elektrod,  nebo  prostě jenom  zapne vychytávku,  kde nastaví  jen  že svařuje 3 mm  silný  materiál  a a 2,5 rutilovou  elektrodou a vychytávka vše nastaví  "správně" . Takže borec jen  vezme kleště a svařuje.

Offline

 

#10 15-11-2022 14:05:49

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Radime, tohle ale nikdo nezpochybňuje. Navíc například McGyver umí cokoliv svařit jen s použitím autobaterie a kabelů a odpadu co najde v koutě skladu (no občas si pomůže pilinami co obrousí z rámu kola s přísadou magnezia, ale to už svařuje fakt exotické věci) :-) Takže i s tím, že to umíš starým křápem s trafem jsi v podstatě neuma. :-)

Podstata sdělení je, že ty moderní stroje tomu začátečníkovi opravdu pomohou se k těm dovednostem dříve a lépe dostat. A to například tím, že od začátku ví, že nastaveno to mají správně a problém je "v rukou". K jistotě čehož se začátečník nikdy nedostane s křápem, co je nastavován "uchem" podle zvuku. :-)

Peace :-)

Offline

 

#11 16-11-2022 07:02:06

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Spíš bude právě problém  v tom,  že začátečník  dneska VÍ, že nastaveno  to  mají  SPRÁVNĚ.
Protože je rozdíl když u  MMA  se vezme elektroda a na nějakém  odpadu  se projede po pár ampérech celý  rozsah možného  svařovacího  proudu.  Od proudu,  kdy je zaručeně svařovací  proud nízký  až  po  proud,  který  je zaručeně příliš vysoký. A potom  se podle  svaru  vybere ten  správný  proud. Anebo  když  začátečník  se spolehne že "oni  to  mají  nastaveno  správně" a rovnou vaří.  Přitom  jako  začátečník  nemá  šanci  poznat,  že to  je skutečně nastaveno  správně.
A trafo  se ani tak  nenastavuje uchem  podle zvuku  jako spíš pohledem  na hotový  svar,  případně pohledem na oblouk  a tavený  kov. Ten  zvuk  je spíš až  doplňková  věc věc.

Editoval Radim (16-11-2022 07:57:18)

Offline

 

#12 16-11-2022 08:06:39

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Vlákno je o TIGu a nevím, jaké elektronické vychytávky bÿ měly nové stroje oproti analogovým mít. Kromě MMA invertorů, kde je přidán režim TIGLA, mají všechny tigové stroje vč. analogových stejnou křivku nastavení. Komfortnější mají navíc puls, spot, bilevel, které mnozí i pokročilí svářeči nepoužívají. Pánové, bylo by doré se na to video podívat, abyste věděli o čem diskutujete.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#13 16-11-2022 10:20:03

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Famater tak například bilevel funkce je něco, co bych jako začátečník na svém AC DC Puls TIGu (bez pedálu a možnosti ubrat proud na hořáku) ocenil. Tak dlouho jsem zkoušel získat dovednosti pro svařování hliníku jen s tím, že prostě s vyšším proudem nutným na počátku pojedu po ohřátí rychleji, až jsem to vzdal a na svaření toho, co jsem chtěl vyrobit, jsem si koupil Dual Pulse MIG a s tím jsem se to sám zvládnul naučit za dopoledne a dál se učím nižší tloušťky materiálu. Viz http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=13397

Co se týče TIGu a hliníku, chystám se koupit AC DC Pulse TIG s pedálem a hořákem s ovládáním.

Netvrdím, že nejde zvládnout naučit se prostě ty ruce zrychlit a vařit hliník konstantním proudem. Ale mně to zvládání nedává smysl, mnohem ekonomičtější je pro mně osobně "nová a lepší vychytávka".

Hluboce smekám před Vámi, co vychytávky nepotřebujete, ale nemyslím, že vyhýbání se jim je dobrá cesta pro každého.

Editoval habaso (16-11-2022 10:39:31)

Offline

 

#14 16-11-2022 10:50:58

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Habaso, viděl jsi to video? O čem je?
Já samozřejmě pedál na Al využívám, využívám puls, mám také mikropulsní TIG svářečku (také se to někdy nazývá tendenčně Cold welding). Všechno využívám. Ale ve videu jde o něco jiného. Proto jsem ho zde uvedl. Podívej se na to.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#15 16-11-2022 11:27:52

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Famater Co máš za "cold TIG"? Ten mám také "na seznamu" a dojde na něj hned po tom "lepším TIGu", protože dovede věci, co jinak nejdou. U "cold TIGu" uvažuji nad jednou čistou čínou (i s rizikem, že by to bylo prakticky bez servisu).

Offline

 

#16 16-11-2022 12:21:25

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Tady na fóru jsem o tom psal  Andeli. Mělo by se to dá najít.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#17 16-11-2022 16:35:13

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Famater jj, Andeli je přesně to, co zvažuji koupit jako Cold TIG s funkcí clean

Offline

 

#18 17-11-2022 16:50:28

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

je to ako s písaním u detí, prešiel som si tým niekoľko krát, kým to nemáš v rukách s ceruzkou/tužkou, nepomože ti žiadne pero za 100€. Takže trening trening trening na jednoduchých plechoch dostať to do ruky, a až to zvladneš možeš vymýšľať ako to dostať do dokonalosti s roznymi hubicami a vylepšeniami, ktore si rozne konštrukcie a materialy vyžadujú.
Ja si rad pozriem, resp hladam pomoc a inspiraciu tu:
https://www.youtube.com/c/TheFabricatorSeries (tu je cely zoznam jeho príspevkov)
https://www.youtube.com/@weldingtipsandtricks

Info o všetkom okolo zvárania, materiálov, kontrole:
https://www.twi-global.com/technical-kn … nowledge#/

Editoval AndyS (17-11-2022 17:05:14)


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#19 17-11-2022 18:55:45

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Já sleduji ohledně TIGu tenhle kanál https://www.youtube.com/@PacificArcTigWelding

Offline

 

#20 17-11-2022 19:50:50

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: TIG doporučení pro začátečníky i pro pokročilé

Habaso na pacific  tohle umělec.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče