SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 18-12-2022 16:08:26

lancar
Člen
Místo: Olbramice
Registrovaný: 18-12-2022
Příspěvky: 44
Web

ESAB LKA 180

Drát mi začal napoprvé odstrkovat hořák, napodruhé už vařil správně. Dnes už nejde potenciometrem regulovat posuv drátu (i při ubrání jede na max. posuv). Dotaz: je vadný jen potenciometr za 15 Kč, nebo to bývá i vada elektroniky?

Offline

 

#2 18-12-2022 16:33:48

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8499

Re: ESAB LKA 180

Zkuste vyměnit potenciometr za 15 korun a uvidíte. Jestli máte měřák typu multimetr apod. a je potenciometr popsaný, můžete zkusit změřit jeho odpor.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 18-12-2022 18:17:09

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1451

Re: ESAB LKA 180

S výměnou potenciometru budete ztrácet jen čas. Stačí ho prohlédnout, zda není očouzený nebo upadlý kontakty, pak vytočit do jedné krajní polohy  a pak do druhé. Pokud nepozorujete změnu, tak to potenciometrem nebude. Pokud máte měřák tak proměřte odpor mezi kontakty ale také nejspíš ztrácíte čas. Pokud měřák nemáte, tak to raději svěřte někomu kdo elektrice rozumí.
Nepíšete o jaký stroj se jedná, tak těžko radit.

Editoval Charon (18-12-2022 18:24:09)

Offline

 

#4 18-12-2022 18:51:20

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: ESAB LKA 180

Potenciometr se nejvíc projevuje poničením  či  vypálením odporové  dráhy. Obvykle jednotlivé  stupně nastavení  jsou  na jiné  poloze než  dříve nebo naskakují  nerovnoměrně nebo zahýbáním  hřídelky či  tlakem  na ni se nastavení  prudce mění.
Pokud je potemnciometr najednou  mimo  ovládání a nastavení  se jím  nedá  vůbec ovlivnit,  vypadá  to  spíš na poruchu  elektroniky.

Offline

 

#5 18-12-2022 19:01:38

lancar
Člen
Místo: Olbramice
Registrovaný: 18-12-2022
Příspěvky: 44
Web

Re: ESAB LKA 180

Potenciometr jsem proměřil - mění hodnoty od 2,5 do 12k (vyražené hodnoty: 10K LIN. N) což je asi dobré. Při jeho otáčení šel posuv vždy na nejvyšší rychlost. 
Jedná se o svářečku ESAB LKA 180, staří 25 let, ale výborná. Naštěstí obchod, kde jsem ji koupil existuje a má servis.

Offline

 

#6 18-12-2022 20:08:03

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8499

Re: ESAB LKA 180

Jestli je na potenciometru hodnota 10kOhm a vy jste naměřil 12kOhm tak je asi dobrý a závada bude jinde.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 19-12-2022 08:28:32

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 397

Re: ESAB LKA 180

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/7964_desaka_esab-coe3_w.jpg

Tento regulátor je ve Vašem stroji .
Pro řízení motoru je tam použit MOSFET .
Ať se daří oprava .

Offline

 

#8 19-12-2022 08:46:04

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: ESAB LKA 180

lancar napsal(a):

Potenciometr jsem proměřil - mění hodnoty od 2,5 do 12k (vyražené hodnoty: 10K LIN. N) což je asi dobré. Při jeho otáčení šel posuv vždy na nejvyšší rychlost.

Charakteristika N znamená  lineární  průběh,  takže pokud má  plná  dráha 12 kohm, tak v polovině potenciometru  bude okolo 6 kohm. ve čtvrtině 3 kohm...

Offline

 

#9 19-12-2022 10:47:17

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: ESAB LKA 180

Zaměřte se na ten mosfet. O potenciometru se nemá cenu bavit.

Offline

 

#10 19-12-2022 14:45:20

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1451

Re: ESAB LKA 180

Také bych si tipnul, že MOSFET je v křemíkovém nebi. Otázkou je proč? Podle obrázku to vypadá, že je kolem něj dost místa a půjde dobře vypájet, což bych udělal a zkontroloval zda je v pořádku. Jeho náhrada by mohla být za pár drobných, jen odešel první, nejspíš ale odejde i náhrada. Tak že bych doporučil dohledal na internetu schema a proměřit funkčnost kolem MOSFETU.

Editoval Charon (19-12-2022 14:52:17)

Offline

 

#11 19-12-2022 15:03:26

lancar
Člen
Místo: Olbramice
Registrovaný: 18-12-2022
Příspěvky: 44
Web

Re: ESAB LKA 180

Dnes, v pracovní den jsem zjišťoval možnosti.
1. Oficiální servis ESAB: je to babička, Esab už zřejmě ND nedodává, cena desky min. 5 000 Kč + práce po 600Kč/hod bez DPH!!!
2. Můj prodejce a servis: S největší pravděpodobností odešel tranzistor v pohonu motorku. Svářečku by proměřili, bez záruky, že příčinu odhalí. Cena asi to samé, ve sněhu ji nikam nebudu tahat - oprava v organizaci se mi nevyplatí.
3. Jedině desku opravit sám. Zaměřím se na Mosfet (jak ho poznám a proměřím?), to zvládnu.
4. Stejně koupím novou svářečku (jsem v důchodě, sem tam něco svařím známým, zadarmo).
Nejraději bych přešel na TIG HF :)ale to se mi nevyplatí sad,
tak nějaký MIG. s možnosti TIG náškrab s tlačítkem na hořáku (nic takového jsem zatím nenašel). Max. 10 000Kč, asi bude bez TIG hořáku. Nepotřebuji profi. bo to už mne nezajímá.
Jestli ESAB dobře opravím bude na prodej. Kráva mi zabírá místo.

Offline

 

#12 19-12-2022 15:47:53

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1451

Re: ESAB LKA 180

Postup na ten MOSFET:
1) Přečíst ze součástky název a vyhledat datasheet na internetu, třeba dotazem: irf540 pdf datasheet , kde na místo IRF540 dáte název ze součástky, určitě to podle rozměrů IRF540 není
2) zhlednout na Youtube video jak ho otestovat, je jich tam spoustu i v CZ, hledáte https://www.youtube.com/results?search_ … est+mosfet
3) vypájet a zkontrolovat MOSFET, jen pozor na elektrostatickou el. a pájení

Offline

 

#13 19-12-2022 17:08:39

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: ESAB LKA 180

Jestli to  je známá  deska s jednodušším  zapojením,  tak  by třeba tady někdo  mohl  dát elektrické  schéma a potom by se z toho  daly odvodit měřicí  body a napětí,  jaké  by na nich  mělo  být. A z naměřených  hodnot  by se dal  odvodit rozsah  poruchy.  To  by mohlo  být lepší  než  na blind vypájet MOsfet a pokud je špatný,  nahradit novým bez  identifikace konkrétní poruchy. Protože potom  rychle odejde i  ten  nový  mosfet.

Offline

 

#14 19-12-2022 17:11:20

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: ESAB LKA 180

lancar napsal(a):

3. Jedině desku opravit sám. Zaměřím se na Mosfet (jak ho poznám a proměřím?), to zvládnu.

Nejpravděpodobněji je odešlý některý z tranzistorů řídících posuv, označil jsem je červenými šipkami, mosfet co přes něj jdou pulsy je Q1, z těch tří na obrázku vpravo dole. I bez vypájení je jde přeměřit, zda nejsou prozkratované. Pokud ne, vypájet a vyzkoušet venku. Viz xy návodů na YouTube či ne netu. Pokud tranzistory fungují, proměřte i funkčnost všech diod a i dalších součástek, pokud to nepomůže, bude potřeba osciloskop a procházet jednotlivé průběhy, což ukáže na chybu. Ve výsledku bude oprava výměnou součástek za pár korun, nejdražší na tom bude to hledání chyby. Můžete se zkusit zeptat například Killeroze, jestli by Vám to neopravil za dobrou cenu, točí o tom videa, tak má i nějaký drobný peníz z těch videí, případně zda by to nekoupil k opravě a svému dalšímu prodeji, jak to je. Ale umět opravit s tím osciloskopem by to měl každý bastlíř přes elektroniku, zkuste se poptat, kdo v okolí opravuje elektroniku (ideálně na principu Vašeho svařování při penzi) (dneska to sice většinou je vyměňování součástek ve spínaných zdrojích), ale tohle (pokud neodešel IC1 nebo IC2, což se stává málokdy) by nemělo být složité. Link na Killeroze https://www.youtube.com/channel/UC5HQrv … bGivT9uFPQ https://www.zelenka-svarecky.cz/sluzby/ … i-techniky

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_7964_desaka_esab-coe3_w_ii.jpg

Jinak tady máte schéma té regulace

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_chrome_gvrxiyrcnf.jpg


A tady rozmístění součástek na té desce

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_chrome_a9a6yg13kc.jpg

Tady je to nejpodstatnější a to popis, jak ta regulace funguje a co máte za pulsy naměřit, když je potenciometr v polovině dráhy.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_chrome_b3zutprdfd.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_chrome_vnbsul2yum.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_chrome_7x4qvukfz2.jpg


Servisní manuál se schématy je na netu například zde.

https://www.manualslib.com/manual/24665 … =13#manual

Editoval habaso (19-12-2022 17:38:28)

Offline

 

#15 19-12-2022 21:11:27

lancar
Člen
Místo: Olbramice
Registrovaný: 18-12-2022
Příspěvky: 44
Web

Re: ESAB LKA 180

Děkuji.
Našel jsem přesně ten mosfet co je označený vpravo dole, je  natavený, vyboulený  i proměřením je vadný.
Vyměním ho.

Offline

 

#16 20-12-2022 00:27:59

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: ESAB LKA 180

Habaso nedavno si tu robil znaleho ohladom statickych vypoctov na deku-betonovy strop . Ze si statik ci stavebny inzinier ?  Lebo teraz pises v prispevku vysie ,ze opravit s tym osciloskopom  by to mal kazdy bastlir pres elektroniku .  To myslis vazne ?   Lebo v dnesnej dobe  mladasi nevedia ani pouzivat osciloskop-vacsina ho ani nema doma .A jedno ci analogovy ci digitalny. O tom co maju merat a ako ani nehovorim  big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#17 20-12-2022 05:47:25

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: ESAB LKA 180

K vypajeni tranzistoru mam drobnou poznamku. Kdyz uz je jasne, ze je vadny, tak je lepsi ho stipackami odstrihnout a vyvody vypajet jednotlive. Nehrozi prehrati medi a jeji odloupnuti od kuprextitu. Zbytek cinu z otvoru se odstrani nasatim lankem s kalafunou.


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Online

 

#18 20-12-2022 06:46:18

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: ESAB LKA 180

Joe66 napsal(a):

Habaso nedavno si tu robil znaleho ohladom statickych vypoctov na deku-betonovy strop . Ze si statik ci stavebny inzinier ?  Lebo teraz pises v prispevku vysie ,ze opravit s tym osciloskopom  by to mal kazdy bastlir pres elektroniku .  To myslis vazne ?   Lebo v dnesnej dobe  mladasi nevedia ani pouzivat osciloskop-vacsina ho ani nema doma .A jedno ci analogovy ci digitalny. O tom co maju merat a ako ani nehovorim  big_smile

V té diskuzi o statice jsem o tom, že bych byl statikem nenapsal já osobně vůbec nic smile

Ke znalostem statiky a k výpočtům vyztužení betonu se jde dostat mnoha různými jinými způsoby. Mě osobně živí matematické modelování a softwarová firma. A věci co počítáme (či programujeme software, co je pak počítá pro jiné) jsou i podstatně komplikovanější, než prostý betonový nosník, nebo podlahová deska. Mám univerzitní vzdělání v několika oblastech z několika univerzit, od elektroniky, přes software po čistou matematiku a dokonce i ekonomii a finance. A mám rád, když věcem alespoň trošku rozumím a také se mi vyplatilo, umět si věci zkontrolovat. Takže už jsem si i dostal k tomu, přečíst si pár knih o stavební statice a řešil i nějaké ty výpočty.

Zpět k tomu osciloskopu, to ano, to myslím vážně. A umí to i s tím osciloskopem docela dost lidí, mě to například krom sám sebe učili i na FELu ČVUT. Pokud po výměně MOSFETu ten znovu odejde, bude potřeba hledat, co dalšího je špatně. Naposledy když jsem opravoval spínaný zdroj, tak odpálené byly MOSFETy v něm, ale skutečnou příčinou byla jedna zenerova dioda, co přebírala jejich napájení po rozběhu spínání. Způsobovalo to odpálení nových MOSFETů po cca 20min provozu zdroje pod zátěží.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_img_7793_ii.jpg


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_img_7692_ii.jpg


Jinak ve spoustě věcí, nějaké znalosti mám, ale svářeč jsem "hobík" co provařil pouhých pár cívek MAG drátu. A i tam jsem hodně počítal smile, mám totiž rád stará auta a lodě, opravuji je a občas potřebuji si něco bezpečně zvednout či přemístit. A počítal a projektoval jsem tam i proto, aby mi něco "nad hlavou" neviselo jen na svaru, kterému jsem jako začátečník (s hobby a málo výkonným MIG/MAGem) před pár lety až tak úplně nevěřil, tak jsem to udělal tak, aby to držel i ohnutý plech a šrouby a při případném kolapsu se to nejdříve ohýbalo a pak teprve mohlo prasknout.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_img_1953_iii.jpg



http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_img_2061_ii.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_img_2161_ii.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_zvedaci_stojan.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9713_img_2168_ii.jpg


Joe66 Doufám, že to k mé osobě stačilo smile

davidma napsal(a):

K vypajeni tranzistoru mam drobnou poznamku. Kdyz uz je jasne, ze je vadny, tak je lepsi ho stipackami odstrihnout a vyvody vypajet jednotlive. Nehrozi prehrati medi a jeji odloupnuti od kuprextitu. Zbytek cinu z otvoru se odstrani nasatim lankem s kalafunou.

Dobrá poznámka, naprostý souhlas.

Editoval habaso (20-12-2022 06:49:33)

Offline

 

#19 20-12-2022 07:20:32

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: ESAB LKA 180

Odborník žasne, laik se diví. Myslím na tu kocábku zavěšenou na kozách.

Offline

 

#20 20-12-2022 07:43:31

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: ESAB LKA 180

Joe66 napsal(a):

Lebo v dnesnej dobe  mladasi nevedia ani pouzivat osciloskop-vacsina ho ani nema doma .A jedno ci analogovy ci digitalny. O tom co maju merat a ako ani nehovorim  big_smile

Já bych současné bastlíře rozhodně nepodceňoval. Ten, kdo chce a něco ho zajímá, si cestu najde. Navíc dnes je situace podstatně jednodušší než před 20ti lety.

Mohu vypíchnout:
a) Výroba kvalitní dvoustranné DPS je díky Číně dostupná každému.
b) osciloskop/log.analyzátor pro NF aplikace je dostupný každému
c) obrovské know-how zázemí díky youtube a různým komunitám (fóra, github)
d) free SW pro návrh DPS, free SW pro základní simulace obvodů včetně např. FFT
e) dostupnost starter kitů jako např. Arduino, výkonné kompilátory, možnosti krokování programu přímo v HW, apod...


Dnešní prototypování a učení se je mnohem rychlejší než dříve. Živě si pamatuju, když jsem na ZŠ prosil rodiče, aby mi koupili všechny díly Poznáváme elektroniku, které ke mně pak poštou cestovaly týden za 100Kč dopravy. Na internetu v tu dobu nebylo nic, youtube neexistoval, osciloskop jsem neměl, jediným dalším zdrojem informací pro mě byla SPŠ v Jihlavě. Později na FEL ČVUT byla situace již podstatně příznivější.

Editoval davidma (20-12-2022 07:45:46)


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Online

 

#21 20-12-2022 07:50:00

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: ESAB LKA 180

No ale dle přiloženého schema ten co elektronice rozumí , nemůže určit vadné bipolární trandy , ale ten mosfet skoro na 100% , dle popisu závady majitele svářečky . Na to je celá fakulta zbytečná .

Offline

 

#22 20-12-2022 08:07:24

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: ESAB LKA 180

davidma> plus nezapominej, ze pred 89 (minimalne mimo Prahu) byl problem koupit zakladni soucastky (v nasem okresnim meste namatkou odpory konkretni hodnoty, LEDky konkretni barvy, zakladni tranzistory jako KC508....)

OT: habaso> Dlubal, SCIA nebo FEM Brno? Nebo se tim zabyva u nas jeste nekdo? wink


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#23 20-12-2022 08:17:37

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: ESAB LKA 180

davidma napsal(a):

K vypajeni tranzistoru mam drobnou poznamku. Kdyz uz je jasne, ze je vadny, tak je lepsi ho stipackami odstrihnout a vyvody vypajet jednotlive. Nehrozi prehrati medi a jeji odloupnuti od kuprextitu. Zbytek cinu z otvoru se odstrani nasatim lankem s kalafunou.

Souhlas. Stejně pokud je mosfet  natavený, bude nejspíš trochu načatá  už  i  měď. A přehřát se dá  měď  i  při  odstraňování  samostatných  nožiček, já bych  doporučoval, pokud je možnost a nejsou  s tím  zkušenosti, vyzkoušet  to  odpájení  nejdřív na nějakém  elektronickém  šrotu. Při  vlastním  odpájení  jsem přidával  navíc na ten  bod i  trochu  kalafuny, tavidlo  navíc trochu  urychlí  přenos tepla a sníží tepelné  namáhání  mědi. Taky je dobré  zjistit,  jestli  tam  je olověná  nebo  bezolovnatá  pájka  a pro  novou  součástku  použít stejnou  pájku. Pokud se neví,  tak  bych  volil  raději  olovnatou.
Co  se týká  zveřejněného  kousku  zapojení,  spínací  Mosfet je tam  Q1,  tomu  rozumím,  ale nevím  přesně jako  funkci  má  systém  s bipolárními  tranzistory Q3  a Q4. Vychází  mně,  že by to  mohla být ochrana proti  přepětí  generovaném  motorkem,  když  Q1  vypne ale motorek  setrvačností  jede a funguje jako  generátor. Výkonový  tranzistor Q4  a výkonový odpor  R47 s asi  malou  hodnotou  by potom  ten  proud  generovaný  motorkem  spotřebovával.  A ulehčoval  tím napěťově a proudově Mosfetu  Q1.

Co  se týká  oscioiloskopu,  podle mne s ním  umí  zacházet  hlavně bastlíři vyššího  věku. Dneska spousta chytřejších  lidí  jde na humanitní  obory, protože chytřejší  člověk  například jako  právník  si  snadno  vydělá  mnohonásobně víc než  nějaký  elektronik  opravář. V naší  době ty možnosti  v humanitním  vzdělávání  nebyly a proto  o  to  víc chytřejších  lidí se dalo  na bastlířinu, ale i  svařování   a další  technické  obory.  Na dnešních "elektronických" oborech  třeba na ČVUT se potom neškolí  dnešní  elektroopraváři,  ale dnešní  elektronici  vývojáři. Elektronici  opraváři  coby měniči bloků  budou  dnes spíš absolventi  elektrotechnických  průmyslovek.

Offline

 

#24 20-12-2022 08:27:04

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: ESAB LKA 180

Je to v názvu schématu - Motor drive and braking. Q4 zajišťuje disipaci rekuperované energie (brzdí to) právě v tom rezistoru R47.

Editoval davidma (20-12-2022 08:28:01)


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Online

 

#25 20-12-2022 08:32:14

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: ESAB LKA 180

Q3 a Q4 - neni to nejaky mechanizmus pro brzdeni motoru? Ale tezko rict, kdyz neni videt, kam to vede.

OT: Pochybuju, ze by technicky zamereny clovek sel na humanitni obor (nebo naopak) jen kvuli prachum. Alespon v mem okoli (za skolnich let) ti lide byli vesmes celkem jednoznacne orientovani bud jednim nebo druhym smerem a ten opacny je az tak nebral (az na par vyjimek). Ale jestli to neni tim, ze ta technicka stranka se na zakladkach moc nepodporuje (a tatu/dedu, co je k tomu povede, taky kazdy nema)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče