SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Milan_SK napsal(a):
netuším či to nie je fake. https://youtu.be/QZCAXIVRY8Q
díky za odkaz - skvěle jsem se pobavil, hlavně od 17 minuty
je to fake, né to video, fake je výrok kyslík + mastnota = rovná se výbuch.
toto téma bylo zde na Svarfóru rozebráno do detailu už několikrát.
Olej ve styku s kyslíkem nebouchá.
Olej rozprášený do jemných kapiček, (mlha) vybuchuje perfektně - ve styku s plamenem!
Offline
bourač napsal(a):
Milan_SK napsal(a):
netuším či to nie je fake. https://youtu.be/QZCAXIVRY8Q
díky za odkaz - skvěle jsem se pobavil, hlavně od 17 minuty
je to fake, né to video, fake je výrok kyslík + mastnota = rovná se výbuch.
toto téma bylo zde na Svarfóru rozebráno do detailu už několikrát.
Olej ve styku s kyslíkem nebouchá.
Olej rozprášený do jemných kapiček, (mlha) vybuchuje perfektně - ve styku s plamenem!
Bourač, ja ďakujem za vysvetlenie
Offline
Dědek co dělal na kyslíkarně turbokompresory říkal že to bouchá a dost ale házeli kouli vazelíny do kýble s tekutým kyslíkem xD tak nevím .Každopádně pokud se to má mazat tak jedině silikonová vazelína.
Kdo to skusí ?
https://www.youtube.com/watch?v=zFyqilT0ld0
Pro info se to vše mylo v tetrachlóru nebo ponorem do horkého tetrachlóru.
Editoval Juggernault (16-12-2022 23:23:53)
Offline
U nového red. ventilu je to napsané v návodu. Je na to speciální mazání, ani silikonová vazelina tam nesmí. Přesnou informaci lze získat od pracovníku RAMI servisu, který red. ventily opravuje.
Co pamatuji, tak na začátku 80. let v jednom pražském podniku došlo k incidentu, kdy učedník namazal lahev s kyslíkem a redukčákem strojní vazelinou jako pomstu mistrovi, se kterým měl dlouhodobější neshody. Hasiči měli cvičení a zaměstnanci museli z celé firmy pryč. Učedníka si vzala na starost policie (pardon, tehdejší VB).
Offline
Joo specialní je také cena.
Našel jsem že to a vysoký obsah PTFE částic.
Nebo nic nepíšou
třeba Christolube MCG-111 Oxygen-Compatible Lubricant 57g stojí 1700kč
low viscosity PFPE grease thickened with PTFE , Temperature Service Range (°C) -65 to 230
Silicone greases are used extensively in oxygen systems at low pressures (0-0.4MPa) on account of their excellent lubricating and sealing properties. However, ignitions have occurred with silicone greases when they have been used in high pressure oxygen systems (>10MPa). The data presented in this paper critically examines the oxygen pressure regimes under which silicone greases can be used safely.
The BS3N100 high pressure oxygen ignition test has been used to evaluate the spontaneous ignition temperature (SIT) in oxygen of a variety of silicone greases. The results of these tests and data on the pressure dependence of the SIT are given.
Silikonová maziva jsou široce používána v kyslíkových systémech při nízkých tlacích (0-0,4 MPa) kvůli jejich vynikajícím mazacím a těsnícím vlastnostem. Při použití silikonových maziv ve vysokotlakých kyslíkových systémech (>10 MPa) však došlo k vznícení. Údaje uvedené v tomto článku kriticky zkoumají režimy tlaku kyslíku, za kterých lze silikonová maziva bezpečně používat.
Vysokotlaký test vznícení kyslíkem BS3N100 byl použit k vyhodnocení teploty spontánního vznícení (SIT) v kyslíku různých silikonových maziv. Jsou uvedeny výsledky těchto zkoušek a údaje o tlakové závislosti SIT.
Hau
Offline
Stále mi to nie je úplne jasné. Môžete mi to prosím potvrdiť ale vyvrátiť.
1) Ak budem púšťať čistý kyslík z horáku príklad do oleja nič sa nedeje ?
2) Čiže kyslík ak je v kvapalnej forme a príde do kontaktu s mastnotou tak až vtedy je výbušný ?
Ďakujem.
Offline
Každá chemická reakce aby proběhla , potřebuje své podmínky a iniciaci . Jak jistě víš , tak ve vzduchu co dýcháš , je také pochopitelně obsažen . Ale je ho jen 21% a má "normální" tlak . A tak jak kolem sebe vidíš , nic se běžně ve styku se vzduchem bez iniciace nevznítí . Aby něco hořelo , musíš to obecně "zapálit" . Je to zajímavé , musíš tomu dodat trochu energie , aby vzniklo hořením mnoho energie . No ale zase , když máš pixlu vazeliny , tak sama na vzduchu nechytne . Jiná situace nastává , když je kyslík čístý , "100%ní" a má zvýšený tlak- to je ta další energie , kterou jsi mu dal kompresorem . Tak při vysokém tlaku dojde k explozivnímu hoření té vazelíny s tím vysoce stlačeným kyslíkem . Proto je i nechtěné potřísnění hořlavinou jakýchkoliv částí zařízení , které přicházejí do styku s vysoce stlačeným kyslíkem vysoce nebezpečné . Teflony ve své struktuře obsahují uhlík , i když je "obalen nehořlavým" obalem .
Takže pro běžného uživatele - řiď se bezpečnostními pokyny na pracovišti.
Na kyslíkových vedeních a jejich spojích nemaž ! nepoužívej někde nalezlá těsnění . A věz , že pokud vznikne požár a dojde k možnosti úniku kyslíku i o minimálním tlaku , bude rychlost hoření velmi zrychlená .
Pouštění kyslíku z hořáku do oleje bych vždy považoval za blbou srandu , i když při takovémto činění na 99,99% případů se nic nestane . Také si jen málokdo položí ohňostroj na kamna v provozu . Starý pumpařský trik - před lidmi hází hořící vaťany do pixly s benzinem . Inu také se v 99,999 případech nic nestane . To množství vnesené energie není postačující pro nastartování reakce .
Offline
Je to přesně tak, jak píše bobobo.
Offline
prdlačky
Offline
Po zemi se smíchy válím, poprskaná klávesnice
na bludy o kyslíku oči valím, bože nepište už více.
Kyslík coby kapalina – 176 stupňů Celsia má teplotu
když tam hodíš cokoliv, tak bouřlivá reakce hned je tu.
Ne však výbuch nýbrž var, o tom s blbem nepovedu svár.
Kdo zná práci jen z rychlíku, toho lze opít pomocí rohlíku.
Mazut, olej, tuky, mastný hadry, hadice
nebouchne to ať se snažím víc a nejvíce.
Offline
Páni ďakujem za názory a poznatky.
Mne osobne najviac berie hlava čo píše bourač.
Nie sú to len nadrilované predpisy, ale zrejme a hlavne dlhoročná skúsenosť a prax.
Prajem krásny večer.
Editoval Milan_SK (17-12-2022 21:20:19)
Offline
Nazdar v nebi !
Offline
V minulosti som sa pýtal potápačov na túto problematiku .
Vraj je problém ta kompresia pri prudkom otvorení kyslíkovej fľaše.
Udajne môže dôjsť k zapáleniu nečistôt prudkým zvýšením tlaku pri otvorení ventilu fľaše .
Ako ten olej by mohol poslúžiť ako palivo .
No berte to s rezervou .
Ja na to niesom odborník a nemám to zo svojej hlavy.
Píšem sem len to , čo mi bolo povedané...
Offline
Potápěči nepoužívají běžně čistý kyslík, ale vzduch nebo speciální dýchací směsi ! Čistý kyslík používají profesionální potápěči pouze při dekompresi v poslední fázi vynořování v nejvyšší možné hloubce 6m, protože kyslík je při vyšším tlaku jak 1,6 bar toxický pro nervovou soustavu.
Editoval VašekP (18-12-2022 05:55:53)
Offline
Tak těch dýchacích přístrojů je víc druhů. Jeden používá vzduch a vydýchaný vzduch vypouští. Druhý používá uzavřený okruh, kde se oxid uhličitý pohlcuje a vydýchaný kyslík doplňuje z kyslíkové láhve.
Offline
Sak to je ale take jednoduche . Bourac rad toci videa a je muz cinu . Cize zoberie telefon -da na stojan . A na redukcak hodi handru poliatu s olejom . A bude otvarat ventil A my budeme pozerat
Offline
Joe66 napsal(a):
Sak to je ale take jednoduche . Bourac rad toci videa a je muz cinu . Cize zoberie telefon -da na stojan . A na redukcak hodi handru poliatu s olejom . A bude otvarat ventil A my budeme pozerat
Zašpiní si redukčák.
Ja by som si rád pozrel video, olej vo vedre a púšťať do toho čistý O2.
Offline
Myslím si , že ak by sa do oleja fúkal kyslík , tak sa nestane nič.
Ono to pravdepodobne potrebuje impulz (rozbušku) ktorý to odpáli .
Aj dôkladné nasýtenie oleja kyslíkom by pravdepodobne muselo byť.
Editoval m.evil (18-12-2022 13:39:23)
Offline
No, po tom , co jsem zkoušel žhnoucí uhlík na železném drátu ve sklenici od okurek napuštěné kyslíkem, tak bych se stoprocentním kyslíkem zacházel vždy s velkým respektem.
Offline
Milan_SK napsal(a):
Ja by som si rád pozrel video, olej vo vedre a púšťať do toho čistý O2.
nemůžu sloužit, ale často řežeme nějaké trubky (hydraulika) nebo převodovky.
Olej při tom chytne a hoří. Což paličovi překáží. Takže pokud je požár jen mírný, vypne se autogen a ten hořící olej se sfoukne proudem kyslíku.
Offline
bourač napsal(a):
...Takže pokud je požár jen mírný, vypne se autogen a ten hořící olej se sfoukne proudem kyslíku.
Bourači, on ale olej není vazelína. Hydraulický olej může mít klidně teplotu zapálení 1,5x vyšší, než jí má vazelína. A k tomu sfoukávání, něco jiného je, že v prostředí o atmosférickém tlaku foukáš kyslíkem na plamen a to s takovou rychlostí plynu, že převáží ten faktor rychlosti nad faktorem obohacení prostředí o kyslík (nicméně i tak bych spíš měl po ruce hasičák (např. láhev s tlakovým co2), než to sfoukávat kyslíkem).
Problém s tou vazelínou a jinými ropnými vosky a želé je, že mají tu vlastnost, že při oxidaci se ohřívají, takže při vystavení čistému kyslíku pod tlakem oxidují a v závislosti na parciálním tlaku kyslíku může ta samovolná oxidace dosáhnout úrovně, kdy vzniklé teplo samovznítí zbytek.
To vytváření tepla je natolik účinné, že například postačí i relativně malý tlak (jako je v dýchacích maskách používaných v medicíně, kde jde o přetlak výrazně méně, než atmosféry (a ne dvou set atmosfér, které jsou v tlakové lahvi)) a i toto postačuje k tomu, aby došlo k popálení pacienta při použití např. pleťového krému na obličeji. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27480983/
https://www.researchgate.net/profile/Ge … ective.pdf
Offline
Habaso napsal(a):
(a ne dvou set atmosfér, které jsou v tlakové lahvi))
Na vystupu red.vent. O2 neni vice nez 1Mpa.
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006122601
Offline
davidma napsal(a):
Na vystupu red.vent. O2 neni vice nez 1Mpa.
To ano, ale ten "zákaz použití vazelíny" se týká i například toho, že máte z tlakové lahve vyšroubovaný ventil a dáváte jej zpět (což se děje při každé periodické zkoušce) a tam je to vystaveno tlaku v lahvi. Bezpečnostní předpisy dbají nejen na "aktivní použití něčeho na závit", ale i na "čistotu rukou", aby nedošlo byť jen k nechtěné kontaminaci něčím, co pak může prudce reagovat s kyslíkem za jeho velmi vysokého parciálního tlaku.
Offline
ach jo, hasičáky jsou samozřejmě poviná výbava, ne každý zákazník to vyžaduje, ale je to standard stejně jako vysoké boty, tmavé brýle atd. (I když je zde někde foto jak řežu v trenýrkách)
paní co mi pere a zašívá montérky a taky zahřívá lože, pracuje jako zdr. sestra v nemocnici.
Aplikovat kyslík nemohoucím pacientům je součástí její práce. Na některých odděleních mají 2l flaštičky, někde centrální rozvod k jednotlivým lůžkům.
Asi jí požádám aby mě v této diskuzi zastoupila. Tím se ale toto vlákno stane nekonečným.
Dokud nedojde paměťový prostor na zdejším webu
Co se týče hasičáků, tak upozorňuji místní mozkový trust že fungují jen chviličku, větší požár uhasit nestihnou.
Na eliminaci požárního nebezpečí má zavedaná firma jiné postupy, ale o tom zas jindy.
Offline