SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím všechny místní odborníky a rád bych Vás svým prvním příspěvkem poprosil o radu a názor.
Koupil jsem svářečku PanterMax 220 a přestože jsem čekal na dodání plynu CO2, musel jsem nutně použít elektrodu abych svařil dírku na výfuku.
Svářečku jsem vybalil hned u prodejce kde jsme vyzkoušeli že funguje (po zapnutí do sítě jsme však nesvařovali, pouze ji zapnuli do provozu).
Na dílně jsem ji opět vytáhl z krabice, připojil kleště na elektrody, mínus a šel svařovat.
Jen co jsem se dotknul svařovaného, zmiňovaného výfuku elektrodou, svářečka zhasla a zásuvka 230V přestala fungovat. Na elektrodě není známka oblouku a svářečka nešla již zapnout v žádné jiné funkční zásuvce. Odvezla se na reklamaci a místo ní jsem vzal o level lepší PanterMax 230LCD kterou jsem u prodejce zkoušel i krátce svařovat (CO2). Vše v pořádku ale zásuvky na celé půlce dílny mi stále nefungují a čekám na elektrikáře protože systém zapojení na staré hale nikdo jiný nechápe. Zásuvky jsou v mědi do rozvaděče kde je X pojistek v porcelánu a dál ven to jde v hliníku - jen pro info.
Přidám informaci, že na téhle a nejen téhle zásuvce (mám řád zásuvek na jedné a pak na druhé straně dílny) jsem několikrát svařoval se svářečkou VECTOR MIG 185 a vše bylo v pořádku a žádné jističe ani pojistky to nevyhodilo.
Moje otázka zní, zda je možné, že svářečka byla vadná a fungovala jen v ON režimu než se po ní chtěla nějaká práce, nebo zda je možné, že zmiňovaný zdroj VECTOR není tak náročný na odběr elektřiny či podobně. Zásuvky jsou netknuté / nevyhořelé, jen v nich není proud po celé zdi. Svářečka již potom nefungovala - možnost přehřátí nějaké tepelné pojistky tedy vylučuji jelikož se nezapnula ani druhý den.
Co si o tom prosím myslíte? Mám docela strach na dílně zapnout další zbrusu novou 230LCD.
Děkuji.
Offline
Ty zásuvky jsou divný. Není možný, že v rozvaděči, kam vedou zásuvky, je upadlej nulák? Přes spotřebiče jako žárovky/relé se ti může na okruh dostat 400V. To by pak bylo jasný.
Já jsem byl svědkem odpálení dvou frekvenčních měničů na 230V právě proto, že v rozvaděči byl upadlej nulák. Jestli je to tenhle případ, tak doporučuju nechat zrevidovat instalaci.
Offline
Moc děkuji "davidma" za rychlou reakci a povšimnutí mého dotazu. Nicméně co se týká zásuvek, popíšu ve zkratce jak to mám. Mám halu 200m3 kde je jedna zeď osazena asi 8-mi zásuvkami a pak skříněmi s 400V kde mám zapojený zvedák i celý pneuservis. Tahle zeď vede do velkého rozvaděče na dílně i s několika centralSTOPy. Na protější straně je cca 10-12 zásuvek (nových pár let) které jsou vedené do vedlejší haly k elektroměru ale mezi rozvaděčem co mám na dílně a těmito zásuvkami je ještě něco co muselo shořet (pojistka / jistič) což najde jen místní elektrikář. V zásuvkách které jsem zmiňoval a zničil jsem na nich svářečku jelo vše v naprostém pořádku resp. mám v tom řádu zapojený počítač, a další spotřebiče > není tedy možné že by tam bylo 400V.
Otázkou však zůstává, proč svářečka několik minut jela dokud jsem poprvé "neťukl" elektrodou o svařovaný výfuk.
Napadla mě jedna věc, zda se to nemohlo stát třeba proto, že bych omylem nastavil místo MMA třeba MIG nebo TIG režim a tím zlikvidoval jak svářečku, tak jistič / pojistku.
Už mě napadají i nesmyslné možnosti ale nemohlo být příčinou třeba to nastavení?
Děkuji a omlouvám se za vyčerpávající text.
Offline
Nastavením bys jí nezničil. Tak jak to popisuješ, není možné, že v "tom něčem mezi" byl špatný spoj nuláku, který přestal vést nebo uhořel díky vyššímu odebíranému proudu?
Offline
Díky za uklidňující odpověď
Pravděpodobnost toho, že tam nějaký drát uhořel je asi největší vzhledem k extrémnímu a nesmyslnému zapojení v rozvaděči vedle v hale. S kamarádem elektrikářem jsme všechny pojistky zkontrolovali (ty porcelánové) a byli v pořádku takže buď jsme hledali jinde nebo opravdu bude problém v drátu. Divné však je, že půlka dílny jde ještě "přes něco" a druhá rovnou do mého nového rozvaděče.
Každopádně dám vědět jak to dopadlo a co se zjistilo. Snad další zbrusu nová PM230LCD přežije déle jak PM220.
Děkuji za Váš čas Dám info jak to dopadlo a v čem byl problém.
LM
Offline
Nastavením multifunkční svářečky do režimu Mig/Mag nebude na bajonetových konektorech vůbec proud. Při nastavení na TIG to většinou funguje, ale je obtížnější zapálit oblouk a elektroda se lepí na materiál. Svářečka po zapnutí právě moc proudu nebere, proto mohla normálně jet, i při špatném nuláku, ale při zapalování oblouku je odběr značný, někdy i více než 16A a to už musí být elektrika v pořádku.
Online
Varoku, proboha, odkdy teče "nulákem" proud? Nulákem byl v elektrikářském žargonu vždy označován zemnící vodič. Ten byl samozřejmě v systému TN-S součástí oektrického okruhu. Kolega psal, že tam má novější rozvody, takže určitě systém TN-C. Jinak by tam těžko mohl provozovat profi dílnu.
Editoval jirkati (23-12-2022 09:39:06)
Offline
Proboha Jirkati: novejsi je tn-s. "S" jako separated.
Offline
Nicmene, pravdou je, ze spravny nazev pro N je stredni vodic. Takze mam taky maslo na hlave:D.
Offline
jirkati napsal(a):
Nulákem byl v elektrikářském žargonu vždy označován zemnící vodič
Tak to je asi ten zarkon krajove specificky. U nas (jihozapad) se vzdycky "nulak" rikalo tomu, co bylo pripojene na druhou "dirku" nez faze. Takze proud pres to tekl v obou TN-C i TN-S. A na koliku byla "kostra" .
Nemusite me nikdo presvedcovat, ze to pojmenovani je spatne. Ale tak se to tu proste pouzivalo.
Offline
Davide, ono to "C" t.j. "combined" bude správně. U doplněných starších instalací to tak bývá.
Offline
Pak by to bylo spis TN-C-S, ne?
Offline
Bohužel ano , Jirka se "uklikl . Nulák je nulákem asi ? 50let , než došlo k požadavku větší bezpečnosti a tím oddělení středního vodiče(zvaného nulák N) a ochranného vodiče . Vodičem N nyní teče vždy pracovní proud s jedinou výjimkou , pokud je spotřebič zapojen jen mezi fázové vodiče . Takže mohou existovat spotřebiče , kde vodič N není použit . Proto se dost spotřebičů opatří trafem 400/24 a tím také není vodič N potřeba . Právě pokud dojde k rekonstrukci rozvodů , je třeba předělat rozvaděče skoro všech starších zařízení a oddělit obvody s N a PE .
Offline
Ono je to někdy překvapení i s barvami . POZOR na to . Musel jsem v rychlosti vyměnit část silového kabelu přívodu . No a tam byl kabel se starým barevným značením . Zelená byla fáze a PEN žlutý . 250ka vypadla až v rozvodně , ještěžě nikde nikdo nebyl a vše bylo dobře zemněno .
Offline
Jak psal E-Ryc, i když to není správné pojmenování, název NULÁK se běžně používá pro vodič modré barvy, většinou na pravé straně v zásuvce 1x230V, i když se najdou i vyjímky. Žlutozelený vodič je ochranný, nahoře na kolíku. Jak jsem byl slušně upozorněn na jiném fóru, tím světle modrým vodičem se proud vrací zpátky ze spotřebiče. Takže pracovní vodič stejně jako fáze a jestli je někde přerušen, tudíž přece spotřebič nepojede, ne?
Online
Už konečně zastřelte toho psa .
Offline
varok napsal(a):
Jak psal E-Ryc, i když to není správné pojmenování, název NULÁK se běžně používá pro vodič modré barvy, většinou na pravé straně v zásuvce 1x230V, i když se najdou i vyjímky. Žlutozelený vodič je ochranný, nahoře na kolíku. Jak jsem byl slušně upozorněn na jiném fóru, tím světle modrým vodičem se proud vrací zpátky ze spotřebiče. Takže pracovní vodič stejně jako fáze a jestli je někde přerušen, tudíž přece spotřebič nepojede, ne?
Tvoj popis zodpovedá trojvodičovej elektrickej sústave, ale v mnohých prípadoch sú rozvody robené aj dvojvodičovou sústavou, kde na ľavej durinke zásuvky je fáza (hnedá, alebo čierna) a zemniaci kolík je spojený s pravou dutinkou modrým vodičom. Treba sa najprv ubezpečiť, o akú elektrickú sústavu sa jedná.
Offline
Juraj.A napsal(a):
a zemniaci kolík je spojený s pravou dutinkou modrým vodičom.
Tak toto si teraz fakt prestrelil .
Editoval m.evil (23-12-2022 18:31:49)
Offline
Sieť TN-C používa vodič PEN .
Ten má funkciu ochranného a zároveň pracovného vodiča.
Jeho farebné značenie je zelenožltá .
Prepojka sa robí zelenožltým vodičom a to tak , že najprv pripojím ochranný kolík v zásuvke a následne s tým vodičom pokračujem na pravú zdierku.
Modra farba tam nemá čo robiť .
Offline
Zdravím místní elektromozkový trust. Všichni máte pravdu. Jakoby každý přispívající byl provozovatelem energetiky v nějaké fabrice.
Praxe mne naučila se s tím vypořádat. Způsob není určen k zveřejňování.
Offline
Bourači také si myslím, že to není v žádném systému, ale pěkně zbastlené.
Offline
Sorry, pokud jsem se v ranní rychlosti ukliknul. Rozhodně jsem nechtěl vyvolat nějaké kontraverze, samozřejmě znám rozdíl mezi TN-C a TN-S. Doma mám před třiatřicetii lety vlastnoručně při stavbě domu instalovanou soustavu TN-C a nijak zvlášť mně to nevzrušuje, protože revizák tenkrát označil celou instalaci za vzorovou.
Offline
Stránky: 1 2