SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#151 23-12-2022 21:15:00

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: ESAB LKA 180

Přesně tak, proto to také ESAB opraví jen novou řídící deskou. (A Xerox novým zdrojem)

Nicméně pro sebe je klidně možné si to opravit tím pájením a já jsem rozhodně zastáncem preventivní výměny všeho, o čem víme, že topilo. A následně dohledáním, co dalšího bude ještě špatně, to vše mimo tu svářečku. Teprve opravenou funkční desku zkoušet ve svářečce. (Ta kopírka už nám takto doma funguje od první opravy zdroje dalších cca 10 let nad plán a oba dva zdroje byly už opravovány 2x s odstupem oprav několik let)

Editoval habaso (23-12-2022 21:15:42)

Offline

 

#152 23-12-2022 21:17:23

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: ESAB LKA 180

Zajímavý přístup, vyměnit všechno co by mohlo být vadný. Vím, dělá se to teď běžně a všude. V případě svářečky by se vyměnila celá deska. Z hlediska servisu je to jediná možná cesta, přece nebudou platit odborníka když stačí platit podavače co umí měnit desky.

A pokud chcete bez rozmyslu vyměnit součástky, tak si je rovnou kupte dvakrát a ušetřete na dopravě a času. Hořelo jednou, bude hořet znovu.

Řekněme, že výměna součástek jak navrhujete (2 integrované obvody, 3 tranzistory a 2 odpory) nepomůže a zase se odpor R4 rozsvítí. Jak budete dál pokračovat, vyměníte ještě větší sadu součástek včetně těch už jednou vyměněných? Jste si jist, že při pájení jste nevnesl na desku chyby?

To nikoho nezajímá, jak se mohlo stát že R4 hořel a zda má sklon hořet dál?

Online

 

#153 23-12-2022 21:21:04

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: ESAB LKA 180

Charon napsal(a):

Řekněme, že výměna součástek jak navrhujete (2 integrované obvody, 3 tranzistory a 2 odpory) nepomůže a zase se odpor R4 rozsvítí.

Nevím, proč mi předhazujete, že nebudu hledat chybu. Já opakovaně píšu, že jí hledat budu, ale nejdříve vyměním tohle a pak teprve budu hledat smile

viz například zde http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 88#p182288

habaso napsal(a):

A jinak v tuto chvíli bych já osobně vyměnil jak oba IC, tak oba silové tranzistory a i ty výkonné odpory. Vycházejí v nákupu na zlomek toho, co stojí hodina času práce, takže nemá smysl v desce ponechávat součástky, co z nich tepelným přetížením zmizely nápisy. A spolu s nimi přeměřit v desce všechny polovodiče a i všechny kondenzátory a všechny rezistory. A nesouhlasející vyměnit. Pak teprve bych cokoliv přeměřoval.

Offline

 

#154 23-12-2022 21:32:43

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: ESAB LKA 180

habaso: Tak  když  pro  sebe,  tak  to  jo.  Ale potom  neplatí  ten  argument, že to  dělá  elektrikář s platem  50 tisíc,  s odvody celklem  100 tisíc a s náklady na opravárenské  pracoviště  200 - 300 tisíc,  takže to  potom vyjde třeba i  několik  tisíc za každou  hodinu  práce. Takže se finančně vyplatí vyměnit všechno,  co  trošku  vypadá  špatně. Protože to  není  na výdělek,  ale ze záliby.
A je tam  ještě další  věc. Kdo  má  olšový  ruce,  vymění  součástku  na jednom  místě tak maximálně  3x a potom  už  má  tu měď na plošném  spoji  v háji. Kdo  má  ruce kvalitní,  tak  možná  6x. Snad i  desetkrát. Ale víc určitě ne. A pokud neidentifikuje přesně příčinu  poruchy, tak  určitě je ohňostroj  vícekrát, než  se přijde na to,  čím  to  je.  Třeba nějakým  odpůrkem  nebo  kondíkem s absolutně nepoškozeným  vzhledem.

Offline

 

#155 23-12-2022 21:34:02

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: ESAB LKA 180

habaso napsal(a):

Nevím, proč mi předhazujete, že nebudu hledat chybu. Já opakovaně píšu, že jí hledat budu, ale nejdříve vyměním tohle a pak teprve budu hledat smile...


....
A jinak v tuto chvíli bych já osobně vyměnil jak oba IC, tak oba silové tranzistory a i ty výkonné odpory. Vycházejí v nákupu na zlomek toho, co stojí hodina času práce, takže nemá smysl v desce ponechávat součástky, co z nich tepelným přetížením zmizely nápisy. .....

A nestačilo by rozpojit R47 a D17 větev a tím vyloučit vliv těch dvou tranzistorů? Odpojit  R16 a tím vyloučit vliv řízení a zkontrolovat IRF540? A podle výsledku pokračovat dál, než běžet nakupovat součástky a rovnou pájet na desce?
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5816_vystoiek4.jpg


habaso napsal(a):

.....A spolu s nimi přeměřit v desce všechny polovodiče a i všechny kondenzátory a všechny rezistory. A nesouhlasející vyměnit. Pak teprve bych cokoliv přeměřoval.

A to přeměřování součástek by bylo před nákupen integráčů? A jak by jste přeměřoval součástky, vyndaval a pájel zpět?

Editoval Charon (23-12-2022 21:41:19)

Online

 

#156 23-12-2022 23:08:52

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: ESAB LKA 180

Běžte už do pryč . Třeba v uvedeném obvodu bych změřil dvě součástky a to v zapojení Q1 a Q4 , pokud by byly OK , dál bych se touto částí nezabýval .
Tak vás na závěr trumfnu při Vánocích , když mi desku pošle a zaplatí zpětné poštovné , namaluji reverzinženýringem schema , ZDE uveřejním a pak se poperte . A do tý doby na LKA180 zapomeňte .

Offline

 

#157 24-12-2022 05:46:49

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: ESAB LKA 180

Radim napsal(a):

habaso: Tak  když  pro  sebe,  tak  to  jo.  Ale potom  neplatí  ten  argument, že to  dělá  elektrikář s platem  50 tisíc.Protože to  není  na výdělek,  ale ze záliby.

On platí, ale v té podobě, že prostě rozebrání svářečky a vyndání té desky trvá něco, sestavení něčeho na testování na stole něco trvá, zamontování desky, složení a vyzkoušení svářečky něco trvá (a jde o hodiny v součtu) a nemá smysl to následně opakovat pro momentálně ušetřených pár Kč. Takže jsem prostě i pro výměnu preventivně.

Radim napsal(a):

A je tam  ještě další  věc. Kdo  má  olšový  ruce,  vymění  součástku  na jednom  místě tak maximálně  3x a potom  už  má  tu měď na plošném  spoji  v háji. Kdo  má  ruce kvalitní,  tak  možná  6x. Snad i  desetkrát.

S tímhle nesouhlasím, je to otázka vybavení, jediné s čím jsem kdy měl problém jsou různé SMD procesory, co musí dolů horkovzduchem s tvarovým nástavcem a není úplně jednoduché odpájet např. 64 vývodů najednou. Ale se součástkami s montáží do otvorů nikdy a tím méně na PCB kde nebylo nijak nutné šetřit místem (ano, i poškození mědi se mi už stalo, ale nikdy jsem jí neutrhl, takže i poškozená část mědi šla připájet a masivně pocínovat postiženou část měděného spoje a tím jej "zachránit"). Jinak trafopájkou jsem pájel naposledy jako malé dítě za "indiánů" a posledních 30let není důvod. A na složité SMD věci dnes mám reflow pec s programovatelnými teplotními profily, nebo tepelnou desku k ohřátí jen dané části PCB plošně.

Charon napsal(a):

A nestačilo by rozpojit R47 a D17 větev a tím vyloučit vliv těch dvou tranzistorů? Odpojit  R16 a tím vyloučit vliv řízení a zkontrolovat IRF540? A podle výsledku pokračovat dál, než běžet nakupovat součástky a rovnou pájet na desce?

To nevím, záleží na tom, jak je v tom bloku 7 udělaná zpětná vazba a to zatím nikdo nevíme a bez desky v ruce neumíme zjistit. smile

Charon napsal(a):

A to přeměřování součástek by bylo před nákupen integráčů? A jak by jste přeměřoval součástky, vyndaval a pájel zpět?

V těch spínaných zdrojích mi to obyčejně vychází, že tak polovinu jde v pohodě přeměřit v desce, co ne a co potřebuji vědět, že je OK, tak vyndavám a kontroluji venku. A někdy vracím zpět, někdy dávám rovnou nové (co nadto přeměřím i jako nové před použitím). Neberte to dogmaticky smile

Všem hezký Štědrý den a vůbec Vánoce 2022

Offline

 

#158 24-12-2022 06:10:15

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: ESAB LKA 180

Taky všem  hezký  Štědrý  den a vánoce.

Offline

 

#159 24-12-2022 09:11:52

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: ESAB LKA 180

Bez ohledu na to jaká je zpětná vazba do bloku 7 se při rozpojení R47 a D17 a odpojení R16 dá říct jak by se měl obvod chovat.

Ale fajn, každý máme nějaký postup. Já jsem spíš stará škola, měřit a přemýšlet, pak měnit to co je vadný.

Taky všem hezký vánoční svátky a nový rok.

Editoval Charon (24-12-2022 09:12:21)

Online

 

#160 24-12-2022 09:30:39

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: ESAB LKA 180

Charone já jsem nejspíš ještě starší škola a postupuji snad proto stejně. Podle "anamnézy"(t.j. příznaků) si vytvořím "hypotézu" a pak ji měřením potvrdím, nebo vyvrátím. Vypájím to co je nezbytné pro přesnost měření.
Teď jdu strojit stromek ... atd.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#161 24-12-2022 10:37:51

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2660

Re: ESAB LKA 180

Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. … patláma, patláma, patláma a žbrluch!

Offline

 

#162 24-12-2022 10:46:47

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: ESAB LKA 180

Ano, přesně tak.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#163 25-12-2022 01:58:05

lancar
Člen
Místo: Olbramice
Registrovaný: 18-12-2022
Příspěvky: 44
Web

Re: ESAB LKA 180

U Gerycha jsem svářečku koupil, servisman by ji opravil, ale chtěl ji dovézt. Zrovna u nás byly hromady sněhu a sám bych ji nenaložil. Také říkal, že to bývá mosfet, Proto jsem ho zkusil vyměnit. (po přínosné diskuzi si myslím, že prvotní příčina nebyla v tranzistoru).

Dnes mi Ježíšek nadělil nové ceočko PANTERMAX 230 LCD. Neskutečně krátký 2 m uzemňovací kabel jsem vyměnil za 3,5 m a zkusil první sváry. Je to nesrovnatelně lepší. Posuv drátu u ESABu musel blbnout delší dobu, než selhal úplně.

Právě svařuji trezor na Kalašnikova a majitel má ve firmě zaníceného elektronika - tomu desku a schéma, získané od vás dovezu, a v případě potřeby ho zavezu ke svářečce.

Pro mne byla diskuze velmi přínosná, třeba už budu umět demontovat (nezvyklý výraz, že?) tranzistor z desky a pak ji  nezačišťovat vrtákem a tím zničit vodivou cestu a znemožnit pájení.
Pochopil jsem dataset = : Technické údaje, nebo Характеристики :-)

Editoval lancar (25-12-2022 02:09:00)

Offline

 

#164 25-12-2022 08:30:02

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: ESAB LKA 180

Škoda , schemu nezískáme .

Offline

 

#165 25-12-2022 08:36:53

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: ESAB LKA 180

Jo tak nějak. Datasheet  je technikus terminus a znamená Katalogový list a nebo otrockým překladem  data sheet = datový list .
No a dataset (nebo data set) je kolekce, soubor dat. Třeba data z více měření.

bobobo, ani Vánoce nejsou všemocný. Nezoufej, tak si doma postavíš něco jinýho. A dohádat se můžeme třeba nad svářečkou GUDE či něčím jiným co určitě přijde.

Editoval Charon (25-12-2022 08:51:08)

Online

 

#166 25-12-2022 08:52:33

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: ESAB LKA 180

lancar napsal(a):

Dnes mi Ježíšek nadělil nové ceočko PANTERMAX 230 LCD. Neskutečně krátký 2 m uzemňovací kabel jsem vyměnil za 3,5 m a zkusil první sváry. Je to nesrovnatelně lepší. Posuv drátu u ESABu musel blbnout delší dobu, než selhal úplně.

Tu konstrukci pro zvedání lodí, co jsem sem dával fotky, jsem svařoval také jednoduchou MIG/MAG svářečkou s transformátorem a odbočkami. Dneska mám vedle ní i IDEAL Tecnomig 212 LCD a práce s ní je neporovnatelná a protože to nemám na profesionální svařování od rána do večera, tak i životnost bude myslím v pohodě a i kdyby ne, tak se to prostě musí brát, že se již zaplatila prací co odvedla.

Hodně hezkých housenek s novým invertorem smile

Offline

 

#167 25-12-2022 08:57:43

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: ESAB LKA 180

bobobo napsal(a):

Škoda , schemu nezískáme .

K čemu schéma, když to nebudeme opravovat? To nemyslím ve zlém, stavět dnes podobné řízení dofuku přes RC články a operační zesilovače je nesmysl, dneska se stejná věc postaví nad procesorem s displejem a bude mnohem lepší. Pro laika by bylo nejjednodušší na použití bud Arduino Nano v podobě nějaké desky, nebo Raspberry Pi Pico a dodělat jen silovou část a té schéma máme z manuálu.

Offline

 

#168 25-12-2022 09:20:21

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: ESAB LKA 180

V klidu, bobobo to nechce stavět. A ten procesor také není všemocný. Proč myslíte, že jsem před mnoha lety zaloboval, aby v mém kotli byla starší deska řízení postavená na analogu na místo novější postavený na procesoru?

Online

 

#169 25-12-2022 09:26:55

lancar
Člen
Místo: Olbramice
Registrovaný: 18-12-2022
Příspěvky: 44
Web

Re: ESAB LKA 180

Děkuji a všem přejí šťastný a mírový rok 2023.

Po opravě č. 2 (u odborníka), podám hlášení, jak dopadla.

Offline

 

#170 25-12-2022 09:35:26

habaso
Člen
Registrovaný: 12-06-2020
Příspěvky: 149

Re: ESAB LKA 180

Charon napsal(a):

V klidu, bobobo to nechce stavět. A ten procesor také není všemocný. Proč myslíte, že jsem před mnoha lety zaloboval, aby v mém kotli byla starší deska řízení postavená na analogu na místo novější postavený na procesoru?

Nevím, aby se vám to lépe opravovalo a bylo jednodušší na pochopení?

S tím procesorem si tam přidáte k dofuku předfuk pár řádky kódu. S tím operačním zesilovačem máte smůlu. Podobně tam teď je bodové svařování, ale není tam 2T/4T. Atd. Jenom se to musí udělat tak, aby rušení od trafa nevadilo tomu procesoru, ale to není tak složité. smile

Offline

 

#171 25-12-2022 10:12:02

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: ESAB LKA 180

Ano, aby to bylo opravitelné. Jak je někde procesor tak opravitelnost hodně klesá a je to na výměnu desky. Sehnat nebo vymyslet reverzním engineeringem kód programu je nereálné. Tam je to na výměnu komplet periferií pokud se něco stane a doufat, že to procesor přežil.
Ted mám v počítači schema a vím, že je kotel opravitelný a modifikovatelný. Navíc poslední verze analogu má větší šance na dlouhověkost oproti první verzi digitálu.

Procesor je dobrý pro vývojáře, výborný pro výrobce, ale špatný pro opravu.

Zkoušel jste dopsat dva řádky kodu do již existujícího programu? Praxe ukazuje, že většina firem raději příkoupí procesor a pamět, než aby optimalizovala jednou fungující kod. Po je poznatel z IT. U zařízení s mikroporcesorem je situace ještě horší.

Online

 

#172 25-12-2022 10:14:53

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: ESAB LKA 180

Proběhlo tu několik rad, že je k měření potřeba osciloskop. Taky tu proběhly názory, že ne každý umí s osciloskopem měřit.

Proto příspívám malým vánočním rébusem z praxe 😊.
===========================================================================================

Nedávno jsem zapisoval skutečné hodnoty stejnosměrného pracovního bodu dvoustupňového přímovázaného předzesilovače s vysokou vstupní impedancí. Tento je vstupní částí hi-gain lampového kytarového zesilovače vlastní konstrukce.

Takto vypadá model DPS:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10308_amp.png


Hodnoty jsem měřil běžným osciloskopem Uni-T UTD4202C, 200MHz, 2GS/s, vstupní impedance 1Mohm/24pF, max.vstupní napětí Vp=400V, osc.sonda 1:10.

Osciloskop:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10308_20221224_150725.jpg



Část naměřených hodnot je zde:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/10308_2022_12_24_15_22_42_tube_amp_junior_tube_amp_junior_schematic_editor1.png



Zesilovač pracuje ve třídě A, je plně funkční a bez závady. Přesto podle hodnot nemůže fungovat. Jak je to možné?

Editoval davidma (25-12-2022 10:30:48)


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#173 25-12-2022 10:41:12

davidma
Člen
Registrovaný: 12-05-2021
Příspěvky: 537

Re: ESAB LKA 180

Charon napsal(a):

Ano, aby to bylo opravitelné. Jak je někde procesor tak opravitelnost hodně klesá a je to na výměnu desky. Sehnat nebo vymyslet reverzním engineeringem kód programu je nereálné. Tam je to na výměnu komplet periferií pokud se něco stane a doufat, že to procesor přežil.
Ted mám v počítači schema a vím, že je kotel opravitelný a modifikovatelný. Navíc poslední verze analogu má větší šance na dlouhověkost oproti první verzi digitálu.

Procesor je dobrý pro vývojáře, výborný pro výrobce, ale špatný pro opravu.

Zkoušel jste dopsat dva řádky kodu do již existujícího programu? Praxe ukazuje, že většina firem raději příkoupí procesor a pamět, než aby optimalizovala jednou fungující kod. Po je poznatel z IT. U zařízení s mikroporcesorem je situace ještě horší.

Procesor je super, když máš zdroják smile. Takže tvému přístupu rozumím. Na druhou stranu řízení kotle přímo vybízí k vlastnímu řešení založeném na procesoru/PLC...možnosti jsou pak téměř nekonečné...ale to je tak akorát pro entuziasty.

Aby byl program dobře rozšiřitelný, musí být správně strukturován. Aneb - vytvoříš jednu zbytečnou globální proměnnou a zemřeš strašlivou smrtí!! big_smile big_smile big_smile Tím chci říct, že musí být odděleny funkční celky, které spolu komunikují přes rozhraní založeném na lokálních (v žádném případě na globálních) proměnných.


Dříve Kühtreiber Kitin 150, nyní Fronius Transpocket 150TIG a Dnipro-M SAB-258N.
Programování PC/PLC/MCU (převáženě v jazyce C), návrhy a realizace elektroniky.

Offline

 

#174 25-12-2022 11:04:44

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: ESAB LKA 180

Zesilovač to asi neví že nemá fungovat tak mu to neříkejte .

Kotel řídím PLC horší je to pak ale z vizualizací a grafem nebo web rozhraním co si kdo navymyjšlí ale co sakra má to topit ne si kreslit omalovánky.
Problém je že i u drahého kotle vychází PLC značně draze na to je zase nějaký arduino za pár drobných.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#175 25-12-2022 11:13:13

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: ESAB LKA 180

Z hlediska opravitelnosti ("spinavou praci" udelal pri vyvoji nekdo jiny) analog dava smysl. Ale pokud bych to mel vyvijet, tak urcite procesor. Protoze tam muzu zacit vicemene od nuly a pridavat "dovednosti" relativne bezbolestne. Zatimco komplexnejsi analogovy system musim "az na konstanty" trefit vicemene na prvni dobrou (pri pozadavku na upravu chovani bude nejspis schema zasadne odlisne).


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče