SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 26-12-2022 16:57:27

Sharik4x4
Člen
Registrovaný: 26-12-2022
Příspěvky: 3

Začátečník z Tigem na hliník

Rád bych si pořídil svárečku do dílny na vaření hliníku. Po přečtení pár příspěvků bych asi pořídil Jet tig mini nebo tu dražší verzi Jet TIG AC 200. Chtěl bych vařit AL plech 2-4mm a profily 2-3mm. Nemám z tigem vůbec zkušenosti, vařím jen Migem železo a občas nerez a ten mi moc vhodný na vaření aluplechů nepřipadá. Opravuji auta a občas potřebuji něco svařit z hliníku, a kvůli váze bych si chtěl udělat vestavbu do dodávky vše z hliníku či plastu. Bude to trvanlivější než dřevo už kvůli vlhkosti a následněho rozlepení lamino desek. Mám taky podval na auta/bagr a je hliníkový a rád bych ho trochu vylepšil.
Takže nevím jestli nemám nejdřív jít do svářecí školy na zkušenou a pak se rozhodnout nebo koupit strojovnu a pustit se do toho rovnou.
Vím že nikdy nebudu vařit jako profík, ale to asi ani nebude nikdy potřeba. Nemám v okolí nikoho , který by se chtěl zaobírat mými “vynálezy” a jezdit z každým prdem k někomu 30km a pak zpět , se mi moc nechce.
Tak a teď babo raď. Samo všechny rady  přijímám z pokorou.

Offline

 

#2 26-12-2022 17:21:51

Peho
Člen
Registrovaný: 19-07-2020
Příspěvky: 121

Re: Začátečník z Tigem na hliník

Zvaracskou školou nič nepokazíte, ten jet TIG tu nepísal niekto že išiel kvalitou dolu ? Z Číny asi Jasic a teraz ide myslím ideál a spartus


Kowax GeniArc 160Evo, Fronius TP 150, Jasic Mig 200, Parkside PPS40 B2, Optrel E684

Offline

 

#3 26-12-2022 20:18:11

Sharik4x4
Člen
Registrovaný: 26-12-2022
Příspěvky: 3

Re: Začátečník z Tigem na hliník

Spíš se zeptám , jak moc je důležita kvalita svářečky na výsledný svár?? Dle mě bude kvalita +- stejná. Ale nemám zkušenosti.

Offline

 

#4 27-12-2022 23:18:23

ivko
Člen
Registrovaný: 13-03-2012
Příspěvky: 679

Re: Začátečník z Tigem na hliník

Pred kúpou zváračky utekaj niekam si to vyskúšať, fakt to nie je sranda. Zváranie CO-čkom je voči omnoho jednoduchšie.
Hliník sa chová inak, nezačne sa tak lahko zlievať, zvlášť ak sú to navyše nejaké komponenty z auta, kde je oxidácia materialu, špina...

Offline

 

#5 28-12-2022 00:44:32

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Začátečník z Tigem na hliník

Vybral by som hlavne takú zváračku , aby mala možnosť pripojenia externého pedálu pre reguláciu prúdu a možnosť nastavenia výstupnej frekvencie.
Čo sa týka samotného zvárania , keď sa hliníkový diel príliš rozohreje , začne sa to prepadať a prepáliš sa na druhú stranu .
Preto ten pedál , ktorým si uberieš prúd keď sa to začne diať .
Na začiatku pridáš a keď sa to zohreje tak už len uberieš .
Ako dá sa zvárať aj bez pedálu ale treba nahrievať opatrne a prerušovane.
Pedál je pohodlnejší.
Ideálna frekvencia je nejakých 100Hz  .
Niektoré lacné zváračky majú pevne nastavenú frekvenciu .
Tuším že kolo 60 Hz .
Na tenké materiály je lepšia vyššia frekvencia .
Netaví to potom tak do šírky a zvar je potom užší a menej zahrieva okolie.
Práve naopak ak treba zvárať hrubšie materiály je vhodná nižšia frekvencia preto , že vnesie do okolia viac tepla a zváraný kus sa skôr zahreje.

Offline

 

#6 28-12-2022 14:05:41

Sharik4x4
Člen
Registrovaný: 26-12-2022
Příspěvky: 3

Re: Začátečník z Tigem na hliník

Svářečku bych nekupoval úplně tu nejlevnější. Docela mě zaujala ta čína-  TIG 200P AC/DC E201 digital JASIC + hořák TIG + kabel + ventil + láhev ARGON 8L plná je to sestava v akci za necelých 22t. Což mi přijde ok. Proud je dostačující regulace frekvence je do 200 Hz a je poměrně lehká, což je taky top. Ale určitě si to nejdřív někde zkusím, abych věděl do čeho jdu. Beru to jako takovou výzvu.

Editoval Sharik4x4 (28-12-2022 14:06:21)

Offline

 

#7 28-12-2022 16:23:45

ivko
Člen
Registrovaný: 13-03-2012
Příspěvky: 679

Re: Začátečník z Tigem na hliník

Argon 8l je strašne málo, minieš raz dva, bud treba mať dve flaše, alebo jednu väčšiu...
Ale najskôr vyskúšaj aby si vedel do čoho ideš, lebo dať 22000Kč za niečo čo potom nebudeš využívať nie je moc dobrý kauf.
Už sa tomu hliníku potom musí človek trošku viac venovať aby sa to nejak zaplatilo

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče