SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
@Varok; ano, může to být i tak jak píšeš, nastaví se rychlost posuvu drátu a ostatní si mašina dopočítá. Ono je to v podstatě jedno, prostě číslo které když se zvolí, tak mašina bude vždy nastavená stejně. Vůbec bych se nedivil, kdyby na invertorech nakonec bylo nastavení tlouštky materiálu a mašina si to přepočítala na odpovídající paramentry. Co se ale nemůže výrazně změnit je VA charakteristika. I když je možný, že pokud se nastavuje napětí a proud na jednom invertoru, tak se ve skutečnosti mění průběh VA charakteristiky. Zjednodušeně řečeno se mění prohnutí a směr té čáry na grafu.
Editoval Charon (24-09-2022 13:31:42)
Offline
Co jsem pochopil já, tak u starších odbočkových mašin nešlo napětí regulovat plynule, jen skokově přepínačem/i. Tzv. rozliv svarové lázně se určoval právě regulací rychlosti posuvu drátu. Když si vymyslím nějaké čísla a přepínačem jste nastavil 20V, a k tomu udeální posuv plácnnu 6m/min. tak byl svár tak akorát. Když jste potřeboval svár více navýšený, třeba při navařování hran apod., tak se jemně přidalo na posuvu drátu. Naopak když jste chtěl mít lázeň řidší, tak se ubralo na posuvu drátu. To se používá třeba na zalití zámků, nějakých děr apod.
U novějších invertorových mašin jde nastavovat plynule i napětí a některé mají i elektronickou tlumivku. Takže někteří nastavují mašiny naopak. Nastaví napětí na nějakou hodnotu, k tomu určitý posuv drátu. Když to není ideální stav, na rychlost posuvu drátu už nesahají a dolaďují to na napětí. Čím je vyšší napětí, tím je sv. lázeň tekutější a naopak. Tohle se většinou používá i u synergie, kdy je program předem nastaven na určité hodnoty. Vy si nastavíte určité parametry, je jedno jestli proud, tloušťku materiálu nebo posuv drátu a mašina si zbytek donastaví sama. Někdy ale nejsou přednastavené hodnoty úplně ideální, tak se může jemně donastavit napětí do plusu nebo mínusu. Tzv. Korekce napětí. Tím si mašinu doladíte na hodnoty které vám vyhovují.
Editoval varok (24-09-2022 14:52:17)
Offline
To Varok. Aky zmysel ma pouzivat nejaku tabulku nastavivat masinu podla nej?
Ta zakladna srandovna synergia nieje nic ine ako to ze sa tabulka vlozila do procesora.
Pre prilezitostneho zvaraca suler vec. Nic neriesit pozriet ze idme zvarat vyfuk, nastavim matros na 1,5mm a nic nemusemim riesit, zavarim a hotovo.
Okrerm. Toho z principu sa na cocke nastavuju volty, lebo tato metoda funguje tak ze sa drzi konstantne napatia a MNA drzi konstantny prud. (zjednodusene)
Editoval Atlan (24-09-2022 20:20:44)
Offline
Synergia je obcas na prd aj v masinach za par tisic e.
Pri zvarani tvrdou pajkou nefunguje alebo len velmi nedostatocne.
Pri nastaveni voltov na 14V a doladeni posuvu v manualnom rezime to funguje neskutocne.
Synergia na fe...funguje na paradu...to zase ano.
Offline
SO 545: Jak kdy. V práci máme profi mašiny od Lorchu a taky ta synergie i pro ocel není nic moc. Musí se to hodně doladit a na některé aplikace je lepší přímo ruční nastavování. Mašina se snaží dorovnávat chyby, přitom tak člověk někdy svařuje schválně.
Offline
V práci mám teraz starší fronius transteel 5000 a príďe mi že to tam celkom trafili na synergii vacsinou to dolaďujem len minimálne, zas práve skôr na to častejšie používanie mi príde tá synergia dobrá lebo nezabiješ kopu času kruténim kolieskami, robil som aj s odbockami fronius, kemppi a merkle a nastaviť to šlo len zas keď stále treba prepínať je to otrava
Offline
Já mám pár nastavení uloženo v paměti a jen překlikávám tím kolečkem(enkoder?)
Offline
Nechápu, jak někdo může mít potíže nastavit svářečku dvěma knoflíky. Nastavím si volty a k nim doladím posuv drátu, aby to co nejméně prskalo a je hotovo. Je to naprosto stejné, jak u odbočkových mašin, kde nastavuji volty přepínačem po skocích, tak u invertorů, kde se volty nastavují plynule. To snad musí zvládnout každý. Synergie pouze za vás udržuje automaticky poměr mezi napětím a posuvem drátu tak, jak to někdo nastavil ve výrobě a to nikdy nemůže pokrýt všechny varianty, které mohou při svařování nastat. Trochu jiné je nastavení pro tupý svar, mírně jiné pro koutový , lehce odlišné pro stoupačku zdola nahoru a zase jiné pokud vařím na padáka. To si každý musí sám odzkoušet a pochopit princip a nespoléhat na to, že za něj stroj vše vyřeší. Proto mám raději cočka bez synergie a mohu si sám nastavit to, co ně vyhovuje nejlépe.
Offline
Není to problém Zdendal, len je to otrava,transteel tam má 5 tlačidiel na uloženie programu, väčšinou robím sériovú robotu tak mi to tak vyhovuje a stále je tam možnost si to doladiť alebo nastaviť manual
Offline
ZDENÁL: Já taky raději svařuji v manuálu. Kolikrát svařuji něco speciál, tak kdybych to nastavil v synergii, tak se mašina stále snaží udržovat nějaké optimum jak jste psal. A to právě člověk kolikrát nechce, tak dám raději manuál doladím jak potřebuji a super.
Offline
@ZDENÁL; pokud vaříš něco většího tak můžeš nastavovat a ladit, ale když vytažení svářečky trvá dýl než samotný svařování tak nějaký ladění je otravný a než to nastavíš tak jsi skončil. U invertorů s proměnným nastavením už nebude tabulka, ale pomocí nějaké funkce nejspíš vypočítávají ostatní hodnoty. Tak jako tak u Magnumu MAG210 to mají pro železo a CO2 počítaný dobře a nemusí se ladit. Jedu skoro čistě na synergii a to jsem člověk, co má rád hodně parametrů které může mít pod kontrolou.
Pánové, kde je přínos nastavit svářečku mimo optimum pro běžné sváření? Je jedno zda se to dělá přes synergii nebo podle sluchu či jinak. Optimum znamená stabilní dostatečně horký oblouk a nekolísající vzdálenost konce drátu od lázně. Optimální nastavení parametru svářečky jako takový (U, I, rychlost drátu a tlumivka), přeci nemá mít nic společnýho s tlouškou materiálu, rychlostí svařování, nesprávnou vzdáleností hubice od sváru, složením plynu, tlouštkou drátu, složení svařovacího drátu .... Bud to jsou jednorázově nastavovaný parametry jako tlouška drátu a plyn nebo chyby ve svařování které by se měly odstranit.
Já to vnímám tak, že u vyladěný svářečky stačí měnit jeden parametr a ostatní lze dopočítat. Jediný důvod k speciálnímu nastavení vidím v potřebě svařovat nestandardně, třeba když nemohu dodržet vzdálenost mezi hubicí a lázní, nebo kašlu na kvalitu hlavně když to bude rychle, svařovací drát se výrobci nepovel.
Editoval Charon (25-09-2022 10:10:53)
Offline
Charon napsal(a):
@ZDENÁL; pokud vaříš něco většího tak můžeš nastavovat a ladit, ale když vytažení svářečky trvá dýl než samotný svařování tak nějaký ladění je otravný a než to nastavíš tak jsi skončil. U invertorů s proměnným nastavením už nebude tabulka, ale pomocí nějaké funkce nejspíš vypočítávají ostatní hodnoty. Tak jako tak u Magnumu MAG210 to mají pro železo a CO2 počítaný dobře a nemusí se ladit. Jedu skoro čistě na synergii a to jsem člověk, co má rád hodně parametrů které může mít pod kontrolou.
....
Přesně tak, pohled profesionálních svářečů je pro amatéra zavádějící.
Jednak nevařím ani každý týden, natož den, druhak obvykle vařím jednu umikátní věc, na které si nemůžu testovat nastavení mašinky. Jo kdybych jich měl dělat stovku, bylo by to něco jinýho, ale takhle se musím trefit na první dobrou. A na to je synergie, pokud je dobře udělaná, vynikající. Obzvlášť když k tomu člověk přidá trochu vlastního rozumu (ale ne tolik, aby to nastavení rozes....l ).
Offline
Charon napsal(a):
Pánové, kde je přínos nastavit svářečku mimo optimum pro běžné sváření? Jediný důvod k speciálnímu nastavení vidím v potřebě svařovat nestandardně, třeba když nemohu dodržet vzdálenost mezi hubicí a lázní, nebo kašlu na kvalitu hlavně když to bude rychle, svařovací drát se výrobci nepovel.
Sám jste si odpověděl. A jestli svařujete něco jednou za půl roku, svár 2cm, tak to asi nepochopíte. No každému vyhovuje něco jiného
Offline
Pre tých ktorých to zaujíma a nevedia si vyhľadať dostatok informácií na internete, by som odporučil zadovážiť si nejakú základnú literatúru napr. "Kurz zvárania v ochrannej atmosfére CO2 taviacou sa elektródou" od Ivan Vitáloš Ján Bezák. A vo voľnej chvíli si prečítať základy o skratovom, prechodovom a sprchovom prenose kovu pri zváraní a s tým priamo súvisiaci údaj volty, ktorý zaujíma aj zadávateľa. Z praxe viem, že ľudia ktorý dokonale neovládajú základy teórie neustále bojujú s nastavením zváračky zaberie im to kopec času a vo výsledku sa snažia napríklad sprchovým prenosom zvárať v polohe PF lebo v PA bolo nastavenie dokonalé... No a niektorým jednotlivcom dokonca nepomôže ani zváračka so synergiou nakoľko nechápu ako synergia vlastne funguje...
PS: Pri nie úplne najlacnejších zváračkách so skokovou reguláciou by mali byť údaje o voltoch na jednotlivých stupňoch regulácie uvedené v používateľskej príručke vrátane základných nastavení.
Offline
Stránky: 1 2