SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-12-2022 19:34:15

Tomáš2
Člen
Místo: Středočeský kraj
Registrovaný: 14-06-2012
Příspěvky: 58

Výběr Tiga

Zdravím všechny příznivce Tig svařování. Jsem obyčejný hobbysta a garážista, vařím pro vlastní potřebu, max nějakej šolich pro kamarády. Chci rozšířit dílnu o Tig svářečku AC/DC, cenová relace ideálně okolo 15tis kč za samotný zdroj. Použití slabší materiály do max 5mm, černá, nerez a něco málo hliníku při opravách moto/auto. Dost tady pročítám rady, tipy a nějaký hodnocení od lidí, co tomu evidentně hoví a vybral jsem tyhle stroje. Může tu někdo napsat, zda je některý z nich výrazně lepší/horší, případně proč, nebo i doporučit třeba jinný stroj? Zajímá mě i servis tady v ČR, hlavně potom ten pozáruční.

Ideal Praktik TIG 200 AC/DC   https://www.naraditechnik.cz/Ideal-Prak … 7-d705.htm

Spartus EasyTig 208P AC/DC   https://svararena.cz/cs_CZ/p/Svarovaci- … wkQAvD_BwE

KOWAX GeniTig 200AC/DC   https://www.obchod-kowax.cz/kowax-genit … c-pulz-pfc

Editoval Tomáš2 (08-12-2022 19:34:56)


Spartus EasyMig 210S
Spartus EasyTig 208P

Offline

 

#2 08-12-2022 20:44:41

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Výběr Tiga

Na hobby stroje servis?
Skúsil by som sa spýtať u kowaxu , či niečo také poskytujú .
Ale štandardne 2 roky záruka a keď sa stroj po skončení záruky pokazí , tak jednoducho kúpiť nový ...

Offline

 

#3 08-12-2022 23:37:01

Tomáš2
Člen
Místo: Středočeský kraj
Registrovaný: 14-06-2012
Příspěvky: 58

Re: Výběr Tiga

Tak jsem vic cetl diskuze ohledne Kowaxu a nic moc, udajne ne uplne kvalitni komponenty.


Spartus EasyMig 210S
Spartus EasyTig 208P

Offline

 

#4 09-12-2022 15:33:42

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Výběr Tiga

Tu veľmi nieje čo viac komentovať.
V tejto cenovej hladine budeš vždy len pri Čínskych hobby strojoch s dvojročnou zárukou a neistým servisom v budúcnosti.
U nás sa do práce v minulosti kupovala nová TIG zváračka na hliník a cena bola kolo 12 tisíc EURO (len tak pre porovnanie).

Offline

 

#5 09-12-2022 15:51:04

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Výběr Tiga

m.evil napsal(a):

Tu veľmi nieje čo viac komentovať.
V tejto cenovej hladine budeš vždy len pri Čínskych hobby strojoch s dvojročnou zárukou a neistým servisom v budúcnosti.
U nás sa do práce v minulosti kupovala nová TIG zváračka na hliník a cena bola kolo 12 tisíc EURO (len tak pre porovnanie).

Zase tu pletieš piate cez deviate. Hneď v prvej vete napísal,  že je hobista a Ty tu trepneš zváračku za 12 tis. Euro.

Editoval Juraj.A (09-12-2022 15:56:34)

Offline

 

#6 09-12-2022 16:04:44

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Výběr Tiga

A ty si aký múdry big_smile ?
Napr si poriadne prečítaj môj príspevok (ak nechápeš tak , kľudne aj viac krát) a potom komentuj ...
Napísal som  " len pre porovnanie ", nič viac .

Editoval m.evil (09-12-2022 16:14:15)

Offline

 

#7 09-12-2022 16:23:57

Tomáš2
Člen
Místo: Středočeský kraj
Registrovaný: 14-06-2012
Příspěvky: 58

Re: Výběr Tiga

Ano vím, že je to pouze hobby svářečka za pro někoho "pár drobných". Nicméně i této "řadě" je určitě mnoho kvalitativních rozdílů. Jsou svářečky uvnitř udělané kvalitně z lepších komponent, které je možné vyměnit a pak jsou svářečky, které jsou uvnitř sprasené a těžko se bude něco měnit. Takto to chápu při pročítání toho fóra od lidí, kteří evidentně něco vědí ohledně elektroniky a jejích oprav. A je mi naprosto jasný, že servis na čínskou svářečku bude na míle vzdálen od servisu například froniusu. Nicméně na to moje domácí smrkání nepotřebuju stroj za 200tis kč a bohatě mi postačí trochu líp postavená čína, která v dnešní době umí taky slušný věci.

Editoval Tomáš2 (09-12-2022 16:25:44)


Spartus EasyMig 210S
Spartus EasyTig 208P

Offline

 

#8 09-12-2022 16:41:41

Juraj.A
Člen
Místo: Tekovská Breznica
Registrovaný: 30-09-2013
Příspěvky: 494

Re: Výběr Tiga

m.evil napsal(a):

A ty si aký múdry big_smile ?
Napr si poriadne prečítaj môj príspevok (ak nechápeš tak , kľudne aj viac krát) a potom komentuj ...
Napísal som  " len pre porovnanie ", nič viac .

Ja som čítal Tvoj príspevok, ale aj si stojím za tým, že porovnávaš  dve neporovnateľné veci.

Offline

 

#9 09-12-2022 16:48:15

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2123

Re: Výběr Tiga

Tomáš2:
Jasne chápem .
Ja som len informačne napísal , aký je cenový rozdiel medzi hobby a profi strojom .
V žiadnom prípade som to nemyslel tak , že odporúčam len profesionálny stroj a nič iné .
Ani ja doma nemám profesionálne stroje.
Možno by som skúsil pozrieť nejaké recenzie na značku MOST alebo JASIC .
Značku MOST testoval Killeroz na youtube a JASIC-om zváral Klimbík.
Akurát ceny sú trochu  vyššie oproti stropu 15 000 Kč.
V dnešnej dobe všetko zdraželo .

Juraj.A: Tvoj názor ti neberiem ...

Editoval m.evil (09-12-2022 17:37:23)

Offline

 

#10 12-12-2022 13:23:44

AndyS
Člen
Registrovaný: 09-06-2020
Příspěvky: 401

Re: Výběr Tiga

m.evil:
porovnávaš Tatrovku s osobákom, aj na osobaku dovezieš 5 kubikov materialu na vozíku, ked to potrebuješ z času načas tak to ide.

Aj s tým tigom je to rovnake, nepotrebuješ vodníka so zvaracim prúdom 400A s taktom ako blázon. Urobíš s tým to isté, len to nebude tak šup šup.. pekne to popisuje Justin vo svojich videach na youtube

Tomas2: na kvalitu a spolahlivost Praktika ti da info Discovera ked ho oslovíš..

Editoval AndyS (12-12-2022 13:25:33)


Omicron Gama 1500
IDEAL Praktik TIG 200 AC/DC

Offline

 

#11 12-02-2023 15:50:48

Wurm7
Člen
Místo: Čelákovice
Registrovaný: 19-06-2018
Příspěvky: 2

Re: Výběr Tiga

No mě jenom mrzí, že je zde halda velmi dobrých svářečů profíků a praktiků, a jakýkoliv dotaz od hobby nebo amatéra, téměř v jakémkoliv vlákně na jakékoliv téma (hlavně dotazy a žádost o rady na nové stroje před jeho zakoupením), končí naprosto identicky v přibližně následujícícm průběhu:

1) hobbysta se zeptá, jestli na to a to by bylo dobré pořídit tu či onu svářečku
2) objeví se dobrá duše, obvykle 2 až 3 příspěvek, která má snahu poradit (obvykle druhý příspěvek pošle tazatele mezi řádky do příslušných míst)
3) v dalších příspěvcích se ještě chudák "hobbík" snaží vysvětlit a omlouvá se, co že to vlastně chtěl, ale vnitřně už má pocit, že sem nepatří a připadá si jak "jolo" (jelito)
4) POZOR!! někde mezi 5-8 příspěvkem přichází MACHR. Prostě já jsem číslo jedna, sežral jsem všechnu moudrost a teď Vám to tady předvedu. Bohužel je příspěvek úplně mimo mísu
5) Na scénu nastupují "záchranáři". Pokud se tedy vůbec nějaký najde nebo se odváží do toho vstoupit. Pokud se nenajde, nastupují další MACHŘI
6) Následuje série příspěvků, které již naprosto nesouvisí s tématem dotazu, ale jsou typu "kdo z nás má většího pindika". Neboli mezi řádky "sám mám doma leda lejno, nebo svářím trafem, ale tady mám mašinu za tisíce EUR.
    Případně na ni nemám, tak ale ukážu, okolo čeho chodím v naší továrně. Úplně nejhorší jsou ti tzv. "weboví" nebo "jůtůb" svářeči. Ti sjou nejchytřejší
7) mezi 8 až 12 příspěvkem si potaháme pytliky, ti moudřejší ustoupí, ti stále chytří "bojují" až do roztrhání těla a vlákno tím končí.

Diskuze skončila, chudák hobík už sem radši ani neleze, protože už jen z toho, co by tady mohl najít, tak z toho má osypky a noční můry. Co si má koupit se vlastně nedozvěděl a je z toho magor. No a myslíme si, že to jako bylo v pořádku? Nebo že si jako nic nekoupí? Ale koupí si přátelé.... Půjde do prvního kšeftu, případně dá "wéwéwé" přes strejdu Gůgla a koupí první to, co se mu zalíbí (třeba barvou), nebo co mu zmatený prodač, který kromě svářečky, co vzal na krám omylem prodává ještě hnojiva, zahradní konce a prášek na praní.

No a hobík? Ano, může koupit krám, co opravdu nevaří. Tak se na to vyflákne a těch pár svarů mu udělá soused. Nebo koupí podle místních znalců krám, ale je to od přírody šikulda a pokládá takové housenky, že by se MACHR s Froniusem v práci musel stydět. Nebo koupí nějakou "čínu", co prostě v pohodě svaří to, co potřeboval a navíc to svaří hodně dobře. Proč ne.

Takže tyto průběhy jsou posláním těchto diskuzí zde? Neměli bychom se jako odborníci v oboru trochu zamyslet, kopnout pod svářecí stůl svoji nabubřelost, jízlivost a naši ješitnost a začít se chovat normálně a pomoci a poradit někomu, kdo je bezradný a vstupuje sem, jakožto do chrámu "cechu" odborníků s vidinou pomoci? Mě z toho nevyjímaje.

Je to takové trochu nedělní zamyšlení a pokud se to někoho dotklo, je to ten pravý a to je dobře. Příspěvek jsem vlastně sepsal proto, že jsem sem vlezl s úplně stejným požadavkem, jako tazatel. Prošel jsem si celkem asi 7 vlákem na téma "jaký pořídit TIG", pak jsem se šel trochu vyzvracet, protože to bylo všechno jak přes kopírák a nedozvěděl jsem se taky vůbec nic. Takže jdu za strejdou Gůglem, abych si našel, co můžeme pořídit. Cestou se stavím ještě v dílně, trochu si povařit. A pozvu si souseda na pokec, udělám mu kafe. Je to svářeč s 50 letou praxí, leč těm novým "digitálům" už bohužel vůbec nerozumí. Fakt je, že když mu z pod stolu vytáhnu starou ELEKTROKOV JS-90tku, zavaří s ní jakoukoliv černotu tak, jak dnes málokdo.

Svaru zdar a krásnou neděli.


Novas na foru od 06-2018 a věčný amatér, ale vařím rád.

Offline

 

#12 12-02-2023 22:58:48

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Výběr Tiga

Krrásně si se rozepsal , ale nyní nám poraď , jaké si mám koupit auto , který je nejlepší , mám málo peněz a chci si zajezdit .  DEJ SE DO MNE !!!!

Offline

 

#13 13-02-2023 10:19:03

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Výběr Tiga

Ptát se tady je dost  hloupost. Pokud tady má  někdo  zkušenosti  s nějakou  svářečkou,  je to obvykle   jen jeden  kus ,  maximálně dva jednoho  typu  či  výrobce a to  absolutně na nějaké  odpovídající  hodnocení  svářečky a doporučení  ke koupi  nestačí.
Nějaký  smysl  má  maximálně doporučení  opraváře,  který  jich  za rok  opraví  minimálně desítky kusů,  ale zase ti  opravují  jen  značky,  se kterými  má  jejich  servis smlouvy a jiné  obvykle ne.
Jediné  odpovídající  hodnocení  vidím  ve značkách  a typech  svářeček,  které  se prodávají ve světě hodně víc nad tisicovými  sériemi  a kde jsou  tak  dostupné uživatelské recenze v počtu  aspoň  desítek. Takže je třeba se na internetu  z České  republiky nejspíš vypravit do  světa a chytat  tyto  věci  nejspíš v angličtině,  protože na svářečky je český  trh  malý. Zase ale pokud příslušný  prodejce uživatelské  recenze nefalšuje,  to  se zdálky pozná  hůř než  u  prodejce v ČR.
Vybírat  jen  v ČR je dost  riziko  a má  smysl  tady  spíš prověřovat značku  a její  prodejce, jak jsou  ochotní  a schopní  provádět záruční  a pozáruční opravy než  jak  je dobrá  nějaká konkrétní svářečka.
Nebo  prostě použít metodu  "ruleta",  vybrat  jeden  podle údajů  solidní  typ  a koupit tam,  kde ho  nabízejí  nejvýhodněji. Ono  prodejce nejvíc prosperuje,  když prodávané produkty fungují  a většian prodejců  toto  respektuje. Vysloveně šmejdi  jsou  většinou  prodejci  až  tehdy,  až  když  jim  finančně teče do  bot a musí  ždímat  všude možně a na všem, aby nezbankrotovali.

Editoval Radim (13-02-2023 20:18:25)

Offline

 

#14 13-02-2023 12:08:10

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Výběr Tiga

Tomáš: musíš se pídit všude možně. Třeba Tony Stark v Ironmanovi používá Lincolna. To je dostatečný důvod ho koupit. Někdo by mohl namítnout, že ho použil na podepření nějaký konstrukce při vyvíjení toho svýho fůzního generátoru. Ale proti je zase to, že ho už měl předtím, nekupoval by ho specielně kvůli tomu big_smile big_smile.

Offline

 

#15 13-02-2023 14:36:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Výběr Tiga

Ono  je možná  trochu  dobré  se zatím trochu rozmýšlet.  Viz:
https://www.newstream.cz/nazory/lukas-k … edni-jizda
Kovanda sice vidí ekonomiku často  pesimisticky,  ale  určitou pravdu mít může. Za pár měsíců tak  můžou  být nějaké  svářečky k dostání  znatelně levněji. Jednak  eshopy,  které  se budou  snažit zachránit,  budou dávat  větší  slevy a jednak eshopy,  které  jsou  na tom  dobře, ale potřebují  i  tak  nějaké  tržby nebo  budou  chtít přispět k  skončení  konkurence, budou  taky dávat  nějaké  slevy. Případně pokud eshop zkrachuje a jeho skladové  zásoby se budou všelijak vyprodávat,  tak  tam  mohou  být vůbec největší  slevy. Případně dokonce pokud krachnou  nějaké  firmy zabývající  se svařováním.
Další  důvod odložit nákup  o  pár měsíců a potom  kupovat může být ten, že až  ty slabší  eshopy za pár měsíců  krachnou, trh  se pročistí a  přeživší  eshopy budou  chtít vydělat  a proto své  ceny naopak  mohou  zvýšit. A potom  nebude moc výhodné  nakupovat.
Je to  ale jen  předpoklad,  který  nastat  nemusí,  zvláště když nastávající  krize nebude tak  velká,  jak  některé pesimističtější předpoklady uvádějí.

Editoval Radim (13-02-2023 20:19:09)

Offline

 

#16 13-02-2023 14:53:48

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Výběr Tiga

Jenze svarecka od "zkrachovaleho eshopu" bude sice levnejsi, zato uplne bez zaruky...


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#17 13-02-2023 15:30:40

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Výběr Tiga

E-Ryc napsal(a):

Jenze svarecka od "zkrachovaleho eshopu" bude sice levnejsi, zato uplne bez zaruky...

Tak  to  je přirozeně určité  riziko  takového  nákupu. Jako  každého  nákupu.
Ale pokud má ta značka tady servis,  tak  by záruka měla jít udělat  i  přes jejich servis.

Offline

 

#18 13-02-2023 18:41:28

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Výběr Tiga

Zase s tebou Radime výjimečně souhlasím . Ale jelikož sem byl líný takový zbytečný špalek sepsat , tak jsem chtěl ten špalek od kritika a na něm ukázat tyto věci . ANO vyhrábnul jsi to správně , mohlo by se to napasovat za každý první příspěvek o doporučení jakékoliv mašiny . Do jiného fora bych potřeboval info . Na jaké nejnižší napetí jde dle jednotlivých zkušeností svářecí invertor MIG stáhnout , při zachování vysokého proudu . Je to na dotaz používání svářeček na startování . Dá se mašina stáhnou alespoň na 13 V ? Díky

Offline

 

#19 23-02-2024 14:11:50

Tomáš2
Člen
Místo: Středočeský kraj
Registrovaný: 14-06-2012
Příspěvky: 58

Re: Výběr Tiga

Tak nakonec koupena Spartus 208P AC/DC, starší, použitá.


Spartus EasyMig 210S
Spartus EasyTig 208P

Offline

 

#20 23-02-2024 20:48:33

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Výběr Tiga

Bobobo - MIG/MAG invertorovou svářečku asi tak dolů napěťově nedostaneš. Podle různých charakteristik by ses při 13 V dostal někam ke 40 A ne moc tvrdého zdroje. Startovací zdroje se dělají hodně tvrdé, pro osobní auto cca 400 A.

Offline

 

#21 23-02-2024 21:52:20

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Výběr Tiga

Z běžné migové mašiny se startovací vozík udělat nedá. Možná by šla udělat nabíječka.

Offline

 

#22 24-02-2024 08:11:40

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Výběr Tiga

Řekl bych, že už to má vyřešené.

Offline

 

#23 24-02-2024 08:49:01

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 370

Re: Výběr Tiga

Je tohle https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php … 2007120301 použitelné i pro dnešní auta napěchovaný eletronikou?

Wurme sedmý, Scestná myšlenka "hobíka". Paralela: Skouknu na joutrubce video o jízdě autem, na autofóru si nechám poradit jaký auto si pořídit to následně koupím a vyrazím do ulic.

Editoval alkoholik (24-02-2024 09:11:26)


Svařování je nejhorší způsob vydělávání peněz. Podprůměrnej zámečník a prachmizernej svářeč.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče