SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 14-04-2023 14:32:02

Fifa
Člen
Registrovaný: 05-03-2020
Příspěvky: 10

TIG hořák a příslušenství pro začátek

Mám synergickou svářečku Perun 200 běžná vařím MIG/MAG ale rád bych se naučil i TIG.
Poradíte jaký hořák a příslušenství k němu pro začátek na naučení dokoupit? Mám na mysli typ a průměr elektrody,  velikost čoček a všechno kolem.
Zatím nemám konkrétní využití ale časem předpokládám vaření tenších plechů, a někdy třeba až si budu troufát nerez zábradlí apod.
Díky.

Offline

 

#2 14-04-2023 22:07:12

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3419
Web

Re: TIG hořák a příslušenství pro začátek

tento predava aj s horakom ktory ma ovladanie - ktore mozno nepotrebujes aby si si neklikal nahodne
https://www.nebex.sk/p/8776/alfa-in-per … t-hf-pulse
tam mas typ horaka uvedeny


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#3 15-04-2023 00:44:21

ivko
Člen
Registrovaný: 13-03-2012
Příspěvky: 680

Re: TIG hořák a příslušenství pro začátek

U zváračky Alfa In PERUN 200 MIG SYN PFC je uvedené:  TIG s dotykovým zapalovaním
To znamená že to nemá HF zapalovanie oblúka = okamžité ničenie ihly zapalovaním oblúka a tiež to pri TIG pravdepodobne nevie ovládať plynový ventil, teda plyn ručne otváraš a zatváraš ventilom priamo na horáku = celé na h***o...

Tiež by si potreboval iný plyn = čistý Ar, pretože u MIG/MAG sa taký nepoužíva, maximálne tak mix 82/18, čo má od čistého Ar ešte daleko
Kupovať lacný horák na vyskúšanie, kupovať flašu a trápiť sa lebo to nemá HF a trápiť sa lebo na poškodenej elektrode horí blbo oblúk...
To si rovno kúp Peruna 160T HF v sete a ten má všetky potrebné funkcie vrátane funkcie bodovania "SPOT" a budeš mať hned aj poriadny horák (aj s reguláciou či flexi krkom za príplatok), lebo ak to myslíš vážne s tým že na nejakú prácu ako nerezové zábradlie, tak tam by zváral bez seriozneho TIGu s HF len masochista, to isté platí pre zváranie tenkých plechov.
Poškodenou ihlou pri tenkých plechoch nebudeš zvárať, ale skôr robiť diery, pretože ten oblúk bude horieť na široko, na krivo...

Ja sám ked zváram TIG-om tam mám nachystané zabrúsené 3-4 elektrody a len mením a potom idem zasa všetky zabrúsiť a ver že niekedy sa podarí elektrodu poškodiť hned pri prvom zapálení po tom ako si ju zabrúsil. A to potom človeka nebaví, lebo ešte si ani nezačal a už zasa ideš znova brúsiť.
Ono ide zvárať aj ked je mierne poškodený hrot, ale nepoškodená jednoducho zvára 2x lepšie

Editoval ivko (15-04-2023 00:53:22)

Offline

 

#4 15-04-2023 09:07:28

Fifa
Člen
Registrovaný: 05-03-2020
Příspěvky: 10

Re: TIG hořák a příslušenství pro začátek

Vidím že musím upřesnit dotaz. Ze potrebuju  čistý argon samozřejmě vim. Konkrétní hořák mě take moc netrápí resp. Myslím že si ho umím vybrat. Na jedne straně to musí mít eurokonektor na druhé straně mi stačí jedno tlačítko zapálení (vím liftarc) nejake potenciometry pro štelovani proudu nepotrebuju s tím si můžu hrát přímo na svarecce. Spíš mě zajímá typ a průměr elektrod a čoček pro začátek ať se netrápí nevhodně zvolenými.

Offline

 

#5 15-04-2023 10:44:19

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2713

Re: TIG hořák a příslušenství pro začátek

Je celkem fuk, s čím začneš; to příslušenství zas není tak drahý, abys nemohl časem koupit jiný. Kromě plynovejch čoček, k těm musíš koupit jiný hubice a vůbec smile.
Pro začátek se rozhodni, jestli čočky nebo ne. Od toho se bude odvíjet příslušenství. Výhodu čočky si najdi sám.
Na tenký plechy (co je to tenký?) klidně elektrodu 1,6 (mám i 1,2, ale použil jsem jen jednou na nějakej jemnej nerez). Asi nejuniverzálnější je elektroda 2,4 mm. Hubice 6, 8, 10, ... 30, .... . Záleží, co budeš vařit; černou ocel, nerez, nedej bože titan ...smile.
Nicméně opakuju, že ta spotřebka není zas tak drahá, abys nad tím musel dlouho přemýšlet.

Offline

 

#6 15-04-2023 10:57:56

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: TIG hořák a příslušenství pro začátek

Normálne si kúp sadu príslušenstva k horáku .
Sú tam všetky hubice , kleštiny a sitka .
Len musíš vybrať podľa správneho typu horáku .
Sada vyzerá nejak takto : https://www.aliexpress.com/item/1005004132989648.html

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče