SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 19-04-2023 18:50:46

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Moderní úhlové brusky

Dobrý den, kategorii témat o nářadí nám admin stále nezapnul, tak zkusím takhle. V poslední době jsem si všimnul, že úhlové brusky jdou cenami hodně dolů, ale taky i kvalitou. Třeba v práci nám kupovali hodně brusky Makita 6040, přůměr 150mm a příkon kolem 1400W. Jenže hodně z nich už od novoty vykazují nějkou vadu, ať už po elektrické tak po mechanické stránce. Třeba nedávno mi jednu koupili. Jela v pohodě, ale asi po měsíci v ní začalo chrastit jako v brusce která už má odpracováno snad 10 let. Pořád se to zhoršovalo a pak najednou při mírném zatížení začal kotouč stát, ale motor jel na plné otáčky. Tak reklamace. U jiných třeba už od novoty po zatížení bruska "plive", alespoň já tomu tak říkám. Prostě takové duté střílení z motoru. Jakou to má příčinu nevím. Po nějaké době začnou lítat plameny ze zadního víka a je po brusce.
Tak jsem řekl že už slavnou Makitu nechci a zkusím Bosch. Chtěl jsem typ vo tady kdysi docela chválil myslím rcp. Bosch 17-150CI. Bohužel máme nákupčího mamlase, tak mi koupil samozřejmě jinou, typ Bosch 17-150S Professional. Bruska je průměr 150mm, příkon 1700W. Jela krásně, docela i potichu a krásný klidný chod. jenže dnes jsem řezal trubky průměr 50mm. U jedné mi při dořezávání JEMNĚ kopnula a bylo po brusce. Cvaklo v ní a najednou kravál, takový kvílivý zvuk jako když je vysypané ložisko. Možná to znáte. Vůbec nechápu. Bruska stojí zhruba kolem 6000,- kč co jsem koukal a takový šrot? U té Makity se mi to stalo mnohokrát a kolikrát pořádné pecky a párkrát mi to až roztrhalo kotouč a bruska jela dál, jako by nic. Dokonce i malá Bosch GWS 800 nebo už nevím přesně dostala párkrát nějaký drobnější kopanec, třeba i hrubovacím brusným kotoučem a stále jede. Mám ji asi 2 roky. Sice už je taky hlučnější po vypnutí když dobíhá motor, ale jede. Vůbec nechápu. Hlavně že je na krabici velký nápir Originál Bosch, Made in Germany. Stejně si myslím že je to taky maskovaná čína.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#2 19-04-2023 19:44:40

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: Moderní úhlové brusky

Přesně před dvaceti lety jsem si koupil narexku 125 označení 13-něco, brousil jsem s ní asi patnáct let a vyměnil rozhodně tak 15tery uhlíky a snat pět přívodních šňůr, pak začala žrát uhlíky (týden a další pár) tak jsem ji vyhodil a koupil tu stejnou velikost zase narex 13-11 byla tvarově trochu modifikovaná než ta předchozí a řezal jsem s ní vestejným tempu rok pak se něco posralo v náhonu, motor točil ale kotouč stál tak jsem ji v záruce dal opravit, od té doby řeže brousí bezproblému a nevyměnil jsem zatim žádný uhlíky a mám ji pět let pořát ve stejným tempu, takže asi progres.

Offline

 

#3 19-04-2023 22:03:33

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Moderní úhlové brusky

Tak možná je teď provedení podobné nebo stejné u více typů brusek. Nevím


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#4 19-04-2023 23:51:28

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Moderní úhlové brusky

No. Takze sundas ochranny kryt kotouce, musis jej otocit uplne nahoru a tam v jedne jedine pozici se da kryt z priruby sundat. Pak povolis 4 sruby, myslim Torx 15 a sundas hlinikovou nebo plastovou prirubu, ve ktere je hridel venku se zavitem a uvnitr s velkym ozubenym vencem. Polozis nekde bokem. Ted to hlavni. Vezmes 10 ockovy klic a pritahnes matici, ktera drzi pastorek na rotoru. Rotor musis jeste nekde pridrzet. Ten utahovaci moment je pomerne nizky, staci vrazit radeji drevenou tuzku nebo silnejsi spejli do vrtule. Na ose rotoru je normalni pravy zavit. Pak to cele das dohromady. Pokud se posunulo vystred si papirove tesneni mezi prirubou a prevodovkou. Prirubu dej stejne, udelej si na ni prvne rysku. Je to sice teoreticky jedno, ale at vsechno sedi stejne jak se zabehlo. Prevodovka u bosek ma dost vazeliny, mej po ruce ciste ubrousky nebo hadru na utreni. Pokud budes mit problem udrzet rotor pres vrtuli, zavit je uz poskozeny, budes muset sundat i zadni kryt, oddalit uhliky a vepredu povolit dalsi 4 sruby, co drzi prevodovku na plastovem tele. Vysunes celou prevodovku i s rotorem a za kovove kotvy rukou pridrzis.

Offline

 

#5 20-04-2023 08:45:28

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Moderní úhlové brusky

Jestli dneska bruska stojí  6000,  tak  tomu  dává  výrobce zhruba stejnou  péči  jako  před takovými 10 lety té,  co stála 3000 a před 20 lety té,  co  stála tak 1500. Čest výjimkám. Je to  prostě nadprůměrný  šunt nebo  podprůměrný  a vykostovaný  profi  kus nářadí.

Editoval Radim (20-04-2023 08:45:59)

Online

 

#6 20-04-2023 11:14:29

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Moderní úhlové brusky

Jakobo: To jako že se povolila matka na rotoru co drží pastorek?  Jak jsem psal nebyla to velká rána, prostě jen takové drobnější klepnutí do kotouče. No dal jsem brusku do skladu a ať si s tím dělají co chtějí. Je asi měsíc stará tak je v záruce


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 20-04-2023 11:23:15

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Moderní úhlové brusky

Radim: Pochopím to u hobby nářadí, ale u nářadí pro průmysl? Že se dnes všechno ojebává ve velkém vím, ale už se k tomu snížili i Bosch, Narex apod.?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 20-04-2023 13:24:26

Jakobo
Člen
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 314

Re: Moderní úhlové brusky

Varoku, zbytecne tady pises eseje a jitris emoce o kvalite, pritom stacilo jen popsat problem, ktery nakonec stejne nechces resit, pac jsi brusku mezitim uz vratil do skladu. Pokud nevis, co se s bruskou stalo tak radeji pockej se zavery.
V nasi firme Bosch brusky jedou bez prestavky, svarujeme potrubi pro tezbu. Zavady jsou v drtive vetsine vinou uzivatele - preseknuty kabel, rozbity kryt, velmi zridka je motor spaleny (z duvodu pretezovani). Tys tu brusku pri rezani skripnul a at uz vinou nedostatecneho utahnuti ve vyrobe nebo cim se zrejme setrvacnosti povolila matice. Ta tvoje bruska by sice mela mit kick-back stop, ale i tak bud predevsim rad, ze ti bruska nenafackovala, nebo nevyletela z ruky. Toto jsou dost nebezpecne situace, u vetsich brusek uz jde o zivot.

Offline

 

#9 20-04-2023 15:47:25

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Moderní úhlové brusky

Příspěvek nebyl myšlen jako dotaz, jen jsem popsal situaci co jsem vypozoroval hlavně v práci. Kotouč se nerozletěl, byla to jen tenkostěnná trubka, průměr 50mm a stěna cca 4mm. Jen drobný kopanec. A jak jsem psal, jde mi jen o to, že má bruska 1700W, je docela masivní a nevydrží ani tohle? Brusky co mám v garáži kolem 700-800W i malá Bosch taky kolem 800W co mám v práci měli mnohem větší kolizi a normálně jedou jako by se nic nestalo. I ty Makity 1400W mi už kolikrát koply, několikrát se mi i rozletěl kotouč a bruska jela.
Přeřezaný nebo přebroušený kabel a mechanické poškození krytů apod. je pochybení obsluhy, to je jasné a chápu to.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#10 20-04-2023 16:06:09

Tono78
Člen
Místo: Rišňovce
Registrovaný: 11-08-2013
Příspěvky: 117

Re: Moderní úhlové brusky

V robote máme pár makit ,bosch a fein. Tie Fein majú brusici ,drahá bruska ako hrom každú chvíľu v záruke skolabuje motor a na dvoch čo viem normálne niečo prerazalo , keď bez rukavice pri zapnutej sa chytím prevodovky alebo na druhej sa mi to stalo že som sa oprel stola keď som ju mal v ruke tak bolo cítiť mierne malé trasenie el prúdom, teda také mierne.  Máme aj pár bosch to je už bruska o ničom veď to nemá ani zvuk ako poriadna karbobruska . Pár rokov dozadu aj mne kúpili a po mesiaci odišla.  Mal som malú bosch doma 20 rokov ta bola parádna ale tieto nové nič moc . Najviac karbobrusok máme Makita ,, sám som dokupil aj domov 125 a 230 ku.  Tie v práci slapu ako ktorá ale ta moja je nezmar . Vypozoroval som jednu vec , záleží aj na tom kde je vyrobená.  Všetky brusky máme v práci ako zvaraci a aj brusici 125ky . Nálepky sú už na všetkých zodrate a teda necitatelne takže nenapisem presné modely . Ta moja makita ma cca 6-7rokov. Kolega mal podobnú teda vzhladovo nepamätám kde bola vyrobená ale bol to dáky vyspelejsi štát a tých brusok bolo kupenych viacero. Pokazili sa viacmenej tak že nasavali prach a aj keď ich prefukovali vzduchom tak ten prach tam držal na niektorých miestach a vyskratovali a zhoreli z vnútra postupne až prepalilo obal plastovy postupne. Ta moja je vyrobená v Rumunsku a slape stále.  Keď si robím ukos či na malej rúre či na 700ke zakruzenej z plechu v 6ke stene či plochac ,či jokel ide stále.  Niekoľko krát ma už cez rukavice pálila čo bola vrela a už začínala smrdiet ale ide stále.  Jedine uhliky som menil párkrát ale bruska ide ako za mlada . Myslím že záleží teda kde ju aj vyrobili ,aspoň to je môj názor.  V podstate identicku brúsku mal kolega teda vzhladovo a prikon bol ten istý ale otacky na boli , písané 11 000 a na mojej 12 000 a zvuk ma tiež iný


EWM TRITON 220 AC/DC PowerSinus , ETP COMPACT 250

Offline

 

#11 20-04-2023 18:44:25

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Moderní úhlové brusky

Ty Makity co jsme máme v práci jsou taky asi z Rumunska, je tam Made in Romania, myslím. Typ je 6040 průměr kotouče 150mm. Jak jsem psal výše, některé jedou docela v pohodě, ale poslední dobou už od novoty v některých hrozně rachotí a u některých zase plive něco po větším zatížení. Ta Bosch je právě pěkně robustní, má slušný výkon a ani když hodně zatlačím na kotouč nejde zastavit, zatím co Makity v pohodě. Zvuk má ta Bosch takový pěknější než Makity, takový pravidelnější a spíše mi to připomíná vysavač nebo něco. No škoda že nevydržela po mechanické stránce. Kromě tohoto problému jsem s ní byl velice spokojen.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#12 20-04-2023 18:45:20

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Moderní úhlové brusky

Milwaukee,Flextools,Perles,Metabo Hilti, to jsou zatím ještě celkem držáky myslím.Bohužel trend dnešní doby s důrazem na co nejnižší prodejní cenu,tedy ideálně i nulové vstupní investice převálcuje časem každého komu jde o poctivý výrobek co vydrží roky provozu za který chce adekvátní odměnu na pokrytí výroby a další rozvoj a posun produktů firmy.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#13 20-04-2023 19:12:54

Tono78
Člen
Místo: Rišňovce
Registrovaný: 11-08-2013
Příspěvky: 117

Re: Moderní úhlové brusky

No to akože pluvanie myslím môžu byť aj uhliky ,hadam,už som aj ja niečo také počul na inej makite. No k metabo , náradie od nich v predošlej firme bolo super ale aj pár kusov sme mali že  za nič nestalo a bolo priemerne . A aj teraz kde som zrovna hilti utahovacky odchádzali motory či aj baterky. No ale priznám že pár utahovaciek makita ma zarazilo ,neviem čo tam dávajú za ložiska ale tak voľnú hlavičku s ktorou sa dá až zatrepat do strán to som ešte nevidel ,fakt katastrofa.  MILWAUKEE môžem potvrdiť aj ja je ozaj kvalita aspoň čo mi prešlo cez ruky


EWM TRITON 220 AC/DC PowerSinus , ETP COMPACT 250

Offline

 

#14 20-04-2023 20:36:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Moderní úhlové brusky

Dělá to i když se vymění uhlíky za nové. A jak jsem psal, tak některé to dělají už od novoty.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#15 21-04-2023 09:55:13

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Moderní úhlové brusky

To  bude asi podobné  jako  u  svářeček. Záleží  kdo  to  vyrábí  nebo  kde se výroba předá  a jak postupem  času  kdo nějaké  klíčové  díly vykostuje  za levnější  a horší.

Online

 

#16 21-04-2023 13:12:13

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Moderní úhlové brusky

Vím že Makita kdysi dávno vyráběla výborné flexy. V práci jsme měli menší verze asi 700 a 800W. Kdysi ještě dělali typ co měl vzadu větší černé plastové víko a uhlíky se měnily zboku. Jen se vyšroubovaly plastové víčka. Vypadaly podobně: https://www.eva.cz/zbozi/80649/bruska-u … ce-otacek/
To byly fakt držáky. Trápili jsme je kolikrát i na 2 směny denně, hovada to tahali i na fíbru a flexy jely odhadem rok bez jakékoliv závady. Až asi po tom roce se měnily uhlíky. Samozřejmě nepočítám seknutý kabel apod. V té době ale ty brusky stály minimálně 4500,- kč možná i více, už nevím. Výroba Made in Japan
Dnes ty malé 700 a 800W typy stojí i pod 1500,- kč. Výroba Made in China. Ty větší co máme teď v práci Made in Romania. Jen mi je dovné, že někdy jsou ty Makity 1400W v modré krabici a někdy v čistě bílé. To už trošku zavání podvodem.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče