SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Nikdy jsem konstruktérům nenadával a ani jinak do nich nenarážel slovně. Ale co s takovým člověkem, který přijde na dílnu svářečů s frňákem nahoru aby jste probrali nejasnosti ve výkresu a on vám stále podsouvá nesmysly, protože tomu vůbec nerozumí? Když po půl hodině vidíte že to vůbec nechápe o čem je řeč, tak to raději vzdám. Je tam třeba pán, který přijde sám, né až ho někdo zavolá a slušně se zeptá, třeba kam má umístit sváry, jak velké a jak dlouhé. Nebo jaký tvar má mít určitá část výrobku aby se to dobře svařovalo a byla dobrá pevnost apod. Tomu říkám dobrá komunikace.
Editoval varok (12-11-2023 12:22:20)
Online
Ty vole , vydíš toho konstruktéra . Dub se musí stydět !
Offline
Bobobo zkus psát k věci. Tvé zmatené výlevy nemají tu pravou informační hodnotu.
Offline
Třeba si Bobobo všimnul, že varok vynalezl nové vyjmenované slovo "vydět". Skutečně to tahá za oči.
Offline
.... bo Ostrava je kraj razovity. (Jaromír Nohavica)
Offline
Nejenom to , to že je školní mameluk , ví každý , ale že předepíše kontrukterovi , co má dělat , je ho prostě škoda .... však konstrukterovi poradí-kam má umístit sváry, jak velké a jak dlouhé . Ta drzost Duba je neuvěřitelná .
Offline
Na tom je nieco zle? Ja nemam problem opytat sa majstra, aky technologicky postup by mu najviac vyhovoval, ked to vo vysledku usetri cas a peniaze. Konstrukterov, ktori su neomylni, som uz zazil a tie navrhy su peklo. Ano, vsetko sa da vyrobit, len za kolko a za ako dlho.
Offline
Charon napsal(a):
....
Od jistý doby jsem si začal rozdělovat lidi na ty co mají pravdu a ty co mají přátele. Snažím se od té doby dostat ze skupiny co mají pravdu (někdy ji snad skutečně mam) do skupiny co mají přátele. Je to strašná dřina.
Až je budeš potřebovat, tak zjistíš, že to jsou "jakopřátelé"; klasicky se na tebe vykašlou. Lepší je být ve skupině těch, co mají pravdu, a mít jednoho - dva kamarády, než v té druhé skupině a mít hafo "jakopřátel" .
Offline
Jo jo, Pafíku. Když jsem se živil opravami televizorů (a p.) To jsem měl přátel. Když jsem odešel studovat, tak se po nich jen zaprášilo.
Offline
Jde vidět, že jediný kdo je tady úplně mimo je pan bububu.
Online
Mně tady toto svářečské forum naučilo vydět nevydět.
Offline
Přiznám se, že mě pravopisný chyby taky silně iritujou. Daj se tolerovat u lidí, kteří to kompenzujou vysokou mírou odbornosti. Třeba jirkati. Akorát že ten pacholek pravopisný chyby nedělá ....
Offline
jirkati napsal(a):
Třeba si Bobobo všimnul, že varok vynalezl nové vyjmenované slovo "vydět". Skutečně to tahá za oči.
Hele, včera jsem slyšel v bedně, že PYŽAMO bylo ve vyjmenovaných slovech. Kostková na ČT1. Pamatujete si to někdo? Já teda nee.
Offline
To spis spada do kategorie "cizi slova"... Rekl bych, ze jsem asi tak stary jak Kostkova a za nas to ve vyjmenovanych slovech nebylo...
Offline
My jsme se učili vyňatá slova na p s jednou chybou: pý.ča, pytel, pysk. Proč by se někdo jiný neučil třaba to pyjama- pyžamo. Samozřejmě že ne při hodinách češtiny.
Offline
jirkati napsal(a):
Výlet drátu je extrémně důležitá záležitost. Protože při svařování jde o elektrický obvod i zde platí v plném rozsahu Ohmův zákon. A tak si každý snadno spočítá, že při natahování výletu drátu a oblouku (prodlužování výletu drátu) narůstá v tomto prostoru elektrický odpor a na oblouku napětí (klesá procházející proud). Čím vyšší napětí, tím větší rychlost kapek roztaveného kovu letících z drátu do lázně no a z toho logicky vyplývá, že je z lázně již existující tavenina ve tvaru kapiček - tedy rozstřiku. Čím vyšší napětí, tím větší rychlost kapek do lázně a tím větší kapičky. A čím větší kapičky, tím větší množství v nich uloženého tepla a tím více se přitaví k základnímu materiálu.
Po delší době jsem se dostal k cóčku. Tak jsem to zkusil, dostal jsem se v poho na cca 30mm výlet oblouk pořád krásně stabilní krátkej skrat bez extrémního rozstřiku. Hold pořádná svářečka nastavená profi odborníkem.
Offline
alkoholik napsal(a):
..
Po delší době jsem se dostal k cóčku. Tak jsem to zkusil, dostal jsem se v poho na cca 30mm výlet oblouk pořád krásně stabilní krátkej skrat bez extrémního rozstřiku. Hold pořádná svářečka nastavená profi odborníkem.
A víš, že za velké vlastenecké války nabýval sin alfa hodnoty až 2,7?
Když k tomu svýmu tvrzení dodáš i nastavený parametry, tak ti možná budeme i věřit ....
Offline
Ve skratu to možná svařuje dobře, ale ve zkratu určitě ne. 🙂 30 mm už se mi zdá hodně.
Online
Kdysi jsem uvěřil jednomu členu zdejšího fora, že plazmou z lídlu lze krájet ocel 12mm jak perník. Byla to blbost a když jsem se jí pokoušel napodobit, zjistil jsem, že limit té plazmy je cca 6mm. Další expert tvrdil, že při svařování hliníku migem je lepší použít kovový bowden než ullíkoteflonový, proto že hliník klouže lépe po železe, než po teflonu. Tuto myšlenku napodobovat nebudu, to si může vyzkoušet každý sám. Výlet drátu 30mm, drát 0,8mm a plyn CO2 patří také do kategorie ptákovina roku. Proto doporučuji při všech těchto zaručeně odborných a pravdivých zpráv zvýšenou opatrnost. Co se povedlo jednomu z nás, obecně může být past.
Offline
Dvojka job parametry nevim ani nevim jak zjistit ani nevim jestli to tak maj všechny svářečky, Drát 1mm plyn argon s co2. Svářečka je nastavená profíkem a do nastavení se nehrabu, pouze přepínám mezi pěti jobama. Fakt až při 3 cm výletu to začalo bejt trochu nestabilní, ale žádnej extrém. Na tý plasmě je asi něco zle, nám plasma v poho pálí 30mm plech.
Offline
Tak jedna ze základních podmínek tedy byla splněna - směs. Takže by se dalo připustit, že to jelo ve sprše. Oblouk "cca 30 mm" by to mohl být, odpovídá tomu proud řádově 300-400A (podle drátu, údaj od výrobce).
Ovšem ještě by bylo potřeba znát další parametry - polohu sváru, proud (napětí). Údaj "dvojka job" na svářečce, kterej tam konfiguroval a ukládal kdosi, vypovídá něco o pisateli, ale ne o svařovacím procesu .
Offline
Sprchu poznám, nebylo to ve sprše ale v zkratu. Dýlka oblouku maximálně 2mm potom zkrat a furt dokola. Svářečka umí maximálně 320A a naplno nebyla maximální proud mám na pětku. Poloha no leželo to normálně na stole a vařil jsem to zezhora, proud netuším, ale asi 320/5 je 64 a bylo to na dvojku tak 128A napětí asi taky 2/5 maximálního, ale to neznám. Vypovídá to pouze to, když něco funguje tak se do toho nehrab a nenastavoval to kdosi, ale opravdovej profík. Fakt jde s kvalitní svářečkou z Rakouska nastavenou profíkem zvýšit výlet na 30mm uplně bez problémů. Někdy to jinak nejde a jde jít i dál, teď jsem to zkoušel a mezi výletem 10mm a 30mm neni rozdíl v stabilitě oblouku i kvalitě sváru.
Editoval alkoholik (24-11-2023 16:34:27)
Offline
Pane ZDENÁL, takové mistry musíte brát s rezervou. Všimněte si, že do mě tady pan bububu pořád něco tlačí, ale na tohle nic. Ve firmě kde jsem dělal koupili na jeden projekt v Třineckých železárnách malou plasmu, ať se nemusí pálit všechno autogenem. Taková menší přenosná od Esab, typ už nevím. Chlápek co nám ji předváděl taky tvrdil že to v pohodě dá i materiál myslím do 20mm a na stavbě byl problém říznout i 12mm. Vím, je to i o rukách. Ale napsat někdo že svařuje s výletem drátu kolem 30mm a pořád tady uráží jiné svářeče, přitom ani nemá ponětí při jakém napětí a posuvu drátu svařuje? Hlavně že chce plat přes 40 tisíc čistého. 😄
Online
Nikdy jsem netvrdil, že svařuju s výletem 30mm vždy, ale jenom když to vyžaduje situace a to i víc než 30mm. Nemám v práci čas na kraviny a sledovat kolik je posuvu a napětí, ostatně je to zbytečný svářečka je profesionálně nastavená, takže mi stačí přepínat joby a to rovnou na hořáku. Koho jsem urazil? a ještě pořád? Ano plat pod 40tis. Kč je almužna, vysoce kvalitní a kvalifikovanej dělník si samozřejmě zaslouží víc než almužnu.
Offline
S výletem drátu je spojena celá řada nesmyslů i nepravd. Ale i zajímavostí.
Nechci tu psát žádné ságy, ale nesnáším technické nesmysly.
1, Drát, který se odvíjí na MIG/MAG strojích z cívky je přirozeně ohnutý do mírného oblouku. Čím je drát kvalitnější (obvykle i dražší) tim má lepší tvarovou paměť - tedy že si z tažení na průměr pamatuje, že má být rovný. Stačí hodit na podlahu 2 metry drátu odvinutého z aktuální cívky. Ten kvalitní se téměř narovná, ten horší ne a zůstane v kruzích. Pak ještě prochází drát podavačem se všemi důsledky. To ovšem znamená, že ten "horší drát" se bude při výletu i z nového průvlaku různě kroutit a ohýbat, takže už při výletu 20 mm jsou stranové úchylky třeba 2 mm a při 30 mm 3 a víc mm, což dobrému svářeči vadí, ten horší to nepozná.
2, Kvalitní svářečky - zpravidla profi stroje - pomocí zpětných vazeb a důkladné kontroly dokážou i při změně výletu drátu udržet správné napětí na vlastním oblouku tím, že neustále kontrolují jeho parametry. Pak by se dal výlet drátu hodně natáhnout.
3, Jeden z největších nesmyslů je při svařování MIG/MAG blekotat cosi o ampérách. Veškerá nastavení se provádějí výhradně na úrovni (na knoflících) napětí, tedy ve voltech - značeno V. Díky ploché charakteristice svářeček se velikost proudu (A) v oblouku řídí rychlostí posuvu drátu. Celá tzv. synergie spočívá v "naklápění" křivky oné statické charakteristiky tak aby co nejvíce odpovídala ruce, která kvrdlá s hubicí.
4, Dobrý svářeč ví a také pozná, na jakém principu vlastně funguje ochranná atmosféra, a proč tam vlastně je, když pro hoření oblouku není potřeba. A samozřejmě také ví, kolik a proč se té ochranné atmosféry přidává právě to doporučované množství. Určitě to nemá nic společného s cenou plynu.
Offline