SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
alkoholik: Tak potom už chápu proč nepotřebujete u vás v práci profi svářeče.
Online
Teď to zas nechápu já.
Offline
Alkoholik, ty svary jsou už docela dobré. U stoupačky, která je celkem pěkná bych si na základní materiál naznačil šířku svaru, např. flexou řezným kotoučem udělat rýhy, aby byla šířka svaru neustále stejná. Ty ostatní svary už jsou dobré.
Offline
alkoholik napsal(a):
....
Zkouším furt, ale výsledky čím dál tím horší a čím víc se snažím to dělat správně tak vo to je to ještě horší, asi se na svařování cočkem vys...u a budu radši dělat něco jinýho, třeba vrátnýho.
To by byla škoda. Podle fotek už Ti to za těch 20 let praxe docela jde....
Neboj se zkoušet a experimentovat s nastavením.
Editoval j.bill (03-01-2024 10:33:16)
Offline
pafik1605 napsal(a):
Ládes napsal(a):
pafik:.... takovou svářečku bych taky chtěl vidět
Já bych zase chtěl vidět tu svařovací mašinku SV18R(1000) . Používáš na svařování třením?
Na osmnáctečce točím.Svařování třením je zajímavý,ale to bych babče neudělal...Jednou jsem ji použil jako polohovadlo.Psanou ji tam mám kdyby někdo potřeboval nějakou radu nebo pracovní poznatek ke stroji.
al koholík:Ty poslední už vypadají celkem použitelně,možná zapracovat na napojeních a ukončeních svárů,otřít si občas fólii na kukle a půjde to líp a líp
Editoval Ládes (31-12-2023 20:02:25)
Offline
Jedná se jenom o kousíčky svárů s napojováním jsem se nezabýval. Sváry mám standartně dobrý, ale nedokážu zavařit podle správnejch parametrů z tabulek ani z wps, takže svár sice může vypadat dobře, ale nebude mít správný vlastnosti.
Stoupačka má stejnou šířku jenom jedna strana je schovaná za zbytkem jinýho sváru, používám zbytky. Musel jsem ji hodně ubrat jak vůči wps tak i programu svářečky pro danou sílu mat. místo programu na 12mm plech jsem použil program na 2mm plech, takže pravděpodobně bude brutálně studená, když použiju správný hodnoty tak mi to hodně stejká.
Děkuji všem za rady, ale až zde jsem zjistil, že za víc jak 20let praxe jsem se nenaučil svařovat. Dál už to nemá cenu, stejně už vobčas potřebuju brejle a ruce se mi klepou tak že když občas vařím tigem tak musím brousit elektrodu i třikrát do hodiny.
Editoval alkoholik (01-01-2024 10:53:42)
Offline
Alku, tak to jsi mě zklamal. Takhle lacino se dát? Pochopil bych kdyby se na to vykašlal nějaký ný..nt třeba jako E-Ryc ten se snažil svou zručnou negramotnost ob..cat nákupem větších a větších sr.ček od IDEALU a stejně s tím nesekl, přestože výsledky jsou bez pochyby zoufalé.
Nový rok - nové cíle! Alku jdi do toho!!!
Offline
alkoholik: Nikdo netvrdí že neumíš svařovat, jen jsem psal, že bych s tímhle já osobně na RTG nešel. Tam už ty sváry musí trošku vypadat. Nevzdávej to je to jen o cviku a zkoušení.
Jinak jsem dnes zkusil v práci hodnoty z té tabulky pro 1mm drát a jak jsem psal, tak jsou ty hodnoty divné. Připadá mi, jakoby se spletl a do tabulky pro 1mm drát zapsal hodnoty pro 0,8 drát. Nebo ta jeho svářečka ukazuje jiné hodnoty, nebo u nás v práci LORCH neukazuje to co má, i když nedávno mašiny kontrolovali přímo ze servisu Lorch.
Online
varoku, nemám to tak že bych musel nutně svařovat, naopak klidně bych s radostí nesvařoval. Jenom připravit složit naheftovat a pryč. To se mi jen tak nesplní, pro moje rozhodnutí nesvařovat nemaj v práci pochopení. Snad jenom tiga a elektrodu, bych si nechal.
Podle tabulky to tam valí moc drátu, takže asi a. Svářečky celkem nový a moderní nemůžou bejt takhle hodně rozhozený, to by nedávalo logiku, přece wps se nedělaj pro jednu konkrétní svářečku a metry sekundy i volty jsou všude stejný. To je stejnej nesmysl jako jednim metrem naměřit 2300mm a druhým 3200mm. Nějaká odchylka v mezích tolerance tam samozřejmě je, ale to je zohledněno i v tý wpsce i v tabulce, ale do ní se prostě ve skratu nevejdu, ve sprše jo.
Editoval alkoholik (02-01-2024 16:35:21)
Offline
To máš těžký. I když použiješ synergii, a vybereš tu správnou (Rebel má dva režimy, tupej svár (PA?) a kouťák), tak nastavíš obvykle tlouštku materiálu a stroj ti dopočítá napětí. Ale tlumivku ti nenastaví a nehlídá, jak rychle postupuješ hořákem. Oboje má vliv na provedení svaru. Takže pokud dostaneš radu, abys přidal napětí, nebo posuv, tak se předpokládá, že udržíš rychlost pohybu hořáku jako předtím (do tlumivky pravděpodobně hrabat nebudeš). Jestli následnej svár pojedeš jinou rychlostí, tak jsi defacto nastavil něco jiného, než jsi chtěl (ačkoliv jsi udělal to, co ti někdo, správně, poradil). Takže svařovat a svařovat a koukat, co to dělá.
Offline
Docela mně překvapuje, že na poměrně jednoduchý dotaz v příspěvku č. 1 je tu už přes 130 dalších, často velmi podivných reakcí. Nevadí.
Mám takový neodbytný pocit, že někteří svářeči vůbec netuší co je WPS a kde se vlastně bere.
Při požadavku na "Certifikovaný" svár je nutné požádat "Certifikační osobu" o vystavení WPQR. Zkušební kus zavaří svářeč pod dohledem komisaře z certifikačního orgánu na základě pWPS, což je přípravný svařovací dokument pro WPQR. Po úspěšném zavaření potřebných vzorků a po jejich odborném a úspěšném vyhodnocení "Zkušebnou" Certifikovaná osoba vystaví dokument nazvaný WPQR. Na jeho základě pak může firma vystavovat WPS podle potřeby na konkrétní materiály a jejich vlastnosti, ale jen v rozsahu uvedeném ve WPQR.
Takže pokud se svařovaný materiál "vejde" do rozsahu uvedeného ve WPQR, je možné ve firmě vytvořit potřebnou WPS s hodnotami na konkrétní podmínky. Pokud se svařenec do WPQR nevejde - druh a typ materiálu, jeho tloušťka, svařovací polohy atd. - nelze WPS vystavit.
Offline
pafiku, ty to máš taky těžký. Synergii použiju, bez ní mi nefungujou takový vychytávky jako nastavení pro zapalovací parametry, počáteční parametry, ukončovací parametry (pro vyvaření kráteru), pokročilý funkce jako speciální 4takt, pulz, lsc, synchropulz (doublepulz), couvnutí drátu. Synergii si můžu plně doladit tj: dýlka oblouku (jemná korekce poměru posuvu a napětí), dynamiku (tlumivku), nebo sílu pulzu. To všechno zvlášť pro zapálení, počátek, svár, konec. Prostě děsná hlína s tím je. Jako fakt 20 typů matriálů/drátu, další hromada plynů, k tomu extra programy pro kořen, mezivrstvy a vrchní....... až jde z toho hlava kolem. Takže co? Mám uloženejch XY programů možná i celkem logicky za sebou a mezi nima si přepínám na hořáku, klidně i bez zastavení oblouku. Tudíž z toho plyne co? Netlečte mi zde nějakej manuální režim. Nějaký videa manualní nastavení svářečky? A co jako? Svařil jsem vlsp-čkem, Bratislavkou 315 (mimochodem ve svý době super stroj), různými magatroniky klosem i esabkou, kitem (než jsem ten krám prodal), atd, dneska holt chytrá multifunkce z Rakouska, jenom by mohla mít hf a ac tiga a neměla by chybu. Magem i migem svářim na programy co jsem si sám vytvořil vycházejíce ze synergie obzvláště u hliníku to je děsná hlína ostatně kdo ví jakou má hliník tepelnou vodivost, tak si to dovede představit. Samozřejmě nastavit si svářečku jako v době krále klacka umim taky. Takže když píšu, že v tabulce jsou bludy, tak v ní jsou bludy!
Offline
jirkati, to je celkem jasný, ale neni možný aby se jakákoli svářečka(používaná pro výrobu ne pro heftnutí dvou a více tyčí k sobě na pilce) v certifikovaný firmě nevešla do wps. Vono hodně lidí netuší že wps je jen takovej canc aby se vlk nažral a koza zůstala celá (i iso 9001-9999) akorát na tom nemakačenka těžce vydělávaj.
Editoval alkoholik (02-01-2024 18:26:53)
Offline
Alkoholik - dovolím si nesouhlasit. Pracoval jsem v několika firmách s certifikovaným svařováním a vím jaké možnosti kvalitních a vysoce výnosných zakázek takové firmy mají. Firma bez certifikace nemá šanci ve výrobě pro světový AUTOMOTIVE systém, pro drážní systémy v celé Evropě, pro celý systém výroby lodí atd.
Offline
Jirkati: A jak nám prosím vysvětlíte, že je spoustu firem, které mají ISO a 95% jejich svářečů nikdy nebylo na oficiálních zkouškách a přesto mají úřední zkoušky? Sváry které odevzdají vypadají jako od někoho kdo drží hořák poprvé v ruce. Jak po takových může někdo chtít svařovat podle WPS?
Alkoholik: ano, je tam moc drátu, možná i pro 0,8mm drát. Při zapalování oblouku to hrozně kope, potom je svár studený, moc převýšený. Tam nejde o nějaké kalibrování mašiny, ale podle mě se nedá trefit v součástkách natolik, aby byly 2 mašiny úplně na chlup stejné. A ano, taky bych pochopil, když bych v práci nastavil plácnu 19V a 5m/min. a v tabulce bylo třeba 5,5m/min. Ale je tam třeba 19V a 8m/min. S tím svařovat nejde, nejvíce co se s přimhouřenýma očima ještě dá, tak odhadem 6m/min a i tak už je svár tak na hraně. Nebo 22V a 10m/min. to samé.
Online
Varok,Alk:Právě proto mají mít pravidelný servis kdy servisák zdroj proměří a zjistí s jakým rozstřelem nebo jestli vůbec je schopný obsáhnout kritéria v tabulkách
alk:neboj ono to půjde jen to chce se s mašinou sžít.
Offline
alkoholik napsal(a):
pafiku, ty to máš taky těžký. ....
Mám. A slon to má ještě těžší ....
Z tvého písání je vidět, že nerozlišuješ mezi synergií a AI .
Ne že by se už vyráběly svářečky s AI ....
Offline
Ládesi, s mašinou jsem sžitej, takže se ji nebojím.
pafiku, jsou různý synergie a tady je fakt povedená. Dřív jsem byl tyky odpůrce synergie, jako celý tohle fórum.
Jirkati, dovolím si souhlasit, ale pak je tady spousta firem co potřebný isa maj ale tak nějak získaný pokroucením toho systému. Tím nemyslím podplacený, ale splněný podmínky zvláštním způsobem. Třeba externí technolog kterej to dělá pro xy firem a vlastně ho v tý firmě viděj maximálně jednou za rok. Protože firma s 10ti zaměstnanceme si nemůže dovolit mít takovou birokracii. Samozřejmě u velkých firem jako jsou automobilky, loděnice... se tohle neděje.
Editoval alkoholik (03-01-2024 16:01:53)
Offline
Ládes: Minulý rok u nás byl v práci pán ze servisu co k nám jezdívá na opravy a dělal revizi všech svářeček. Měl vozíček takový jakoby rudlík, na něm několik krabic ve velikosti krabic od bot, každá měla spoustu ventilátorů a to zapojoval na mašiny. Asi nějaký zátěžák? Tak asi i zkoušel jak jsou mašiny nastavené, nevím. Moje svářečka byla navíc nedávno v servisu, odešlo něco uvnitř v elektronice a pán mi tam prý nahrál nejnovější program.
Online
varok napsal(a):
Ládes: Minulý rok u nás byl v práci pán ze servisu co k nám jezdívá na opravy a dělal revizi všech svářeček. Měl vozíček takový jakoby rudlík, na něm několik krabic ve velikosti krabic od bot, každá měla spoustu ventilátorů a to zapojoval na mašiny. Asi nějaký zátěžák? Tak asi i zkoušel jak jsou mašiny nastavené, nevím. Moje svářečka byla navíc nedávno v servisu, odešlo něco uvnitř v elektronice a pán mi tam prý nahrál nejnovější program.
Jasně,to byl nejspíš kalibrační vozík na základě toho co mu po napíchnutí na jakém programu mašina vyplivne a jaké by měly být předepsané hodnoty,kam se dají v servisním menu posunout pozná zkušený servisák dá se říct skoro všechno-kolik toho má mašina za sebou(i když na nových už bývají počítadla a dokáže odhadnout i kolik toho má mašina před sebou ve stávajícím tempu provozu.Něco jako diagnostika u aut-když ti po smáznutí po několikáté znovu vyplivne tu samou závadu postupuješ servisním plánem pod číslem dál).Nejspíš ti tam natáhl aktualizovaný software výrobce který upravuje parametry některých nebo rozšiřuje programy.Na základě sběru informací o jednotlivých strojích a výrobních sériích je výrobce schopný vydat doporučení na výměnu "vadných součástek" podobně jako výrobci aut.Ono už je to dá se říct podchycený tak aby byli "všichni" spokojeni a výrobce na tom neprodělal
Offline
Tak dneska není technický problém zaznamenat režim práce stroje v podstatě po minutách nebo možná i po sekundách. Kapacity dnešních záznamových karet to umožňují. Potom servisák má přehled, co má ta svářečka za sebou a stačí nějaká statistika poruch a program může vyhazovat pravděpodobnosti, co se s jakou pravděpodobností porouchá do měsíce nebo do půl roku do další servisní návštěvy. A potom stačí jen mechanicky, kde je ta pravděpodobnost nad hranicí, kterou někdo nastavil, příslušné součástky preventivně vymenit. Aby se to nepodělalo při práci a nebyly prostoje.
Offline
Radim: Ne, měl jsem přímo závadu, už nevím přesně jakou, ale mám verzi svářečky s velkým displejem, kde mi to napíše číslo závady a popis co je to za závadu. Myslím že vždycky vijel drát po zmáčknutí tlačítka a nezapálil se oblouk, jen kopnul drát o materiál a vyhodilo to tu chybu. Už si ale nejsem jistý. Ostatní mají očesané verze kde jim to napíše jen to číslo, např. E8
Online
No když jsem chtěl svařovat, tak jsem zmáčknul tlačítko na hořáku. Drát vyjížděl jako normálně, ale jakmile se dotknul materiálu, tak se nezapálil oblouk a vyhodilo to nějakou chybu. Zkoušel jsem nejdříve vypnout a po chvíli znovu zapnout svářečku a to už nejela, jen svítila chyba na displeji. Zkusil jsem vyměnit kostru, nic. Potom hořák a pořád to samé. Servisák si to odvezl k nim na servis a asi za 14 dnu to přivezl zpět že tam byla nějaká špatná součástka. Jaká to neříkal. Už maşina jede asi půl roku, musím zaklepat.
Online
Konec dobrý všechno dobré, prošlo to. Asi se jim to nepodařilo zlomit ani rentgenem. Taky jsem se snažil a v koutu to ještě trochu proříz, abych to víc provařil do hloubky.
Offline