SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím,
sháním na doma, tj. na občasné svařování, MIG/MAG svářečku s jištěním 16A, se kterou svařím aspoň 12mm ocel. Nepotřebuju žádné složité nastavování kdo ví čeho, multifunkční stroj by mi byl taky k ničemu. Preferuju spolehlivost a jednoduchost nastavení. Stroj nejlépe na kolečkách s možností osadit 20l lahev. Cena třeba do 40 tis včetně DPH. Budu rád za jakékoliv doporučení, ideálně pokud se svářečkou máte sami nějakou zkušenost.
Díky
Offline
Jasic MIG 250 N210.
Online
Díky. https://www.chobola.cz/svareci-invertor … slusenstvi ji má za 30 tis včetně hořáku a https://www.svarecky-obchod.cz/65445-sv … /parametry za 25tis včetně hořáku. V čem se ty svářečky liší?
Koukám, že se prodává Jasic MIG 350. V dílně mám i 32A zásuvky a stejně bych svářečku někam jinam (kde jsou jen 16A zásuvky) tahal jen výjimečně, takže ještě pouvažuju, jestli radši nepreferovat silnější svářečku za cenu menší mobility.
Editoval gaminn (26-05-2024 10:13:46)
Offline
Na doma a 12 mm ocel? Zajímavá domácnost .
Teď vážně; takovéhle svářečky potřebují 3 fáze. Pokud nejsou k dispozici, končí to u 200A. S tím se samozřejmě dá svařit i 12 mm, ale ne jednou housenkou. A předpokládám, že i s 300A strojem se ručně nesvařuje 12 mm na jednu housenku. Parametry 300A a 40 tisíc je dost málo na vyspecifikování stroje. Tady je fůra parametrů k výběru: https://www.svarecky-elektrody.cz/svarecky-co2/
Do 40 tisíc jsou Omicrony, s těmi má zkušenost tuším varok. Jinak podle mě 300A a 40 tisíc, to nejde moc dohromady. Pokud by nemusela být nová, tak by se určitě našlo pár typů, a asi i lepších, než nová Omi nebo Jasic a za lepší cenu.
Editoval pafik1605 (26-05-2024 10:10:18)
Offline
Domácnost je to trochu větší, navíc se kolem motá nějaká technika, co potřebuje údržbu. Teď jsem třeba potřeboval svařit vidle na čelní nakladač, v minulosti to bylo pořád něco, takže jsem se konečně rozhoupal, že koupím silnější svářečku. Elektrodou zrovna nevládnu, MIG mám teď jen 150 A.
Mně přijde, že do 40 tis se dá pár +- 300A svářeček objevit. Dokonce i 400A https://www.rulik.cz/svarovani-mig-mag/ … pact-axe/. Hádám, že nějaký doprodej odbočkových strojů, které už se nevyrábějí. Mimochodem, dá se nějak obecně říct, jaké má odbočkový stroj vlastnosti oproti invertoru (když pominu hmotnost)?
Offline
Ivertorové stroje mají plynulé nastavení napětí, což v praxi znamená přesnější nastavení obecně. Dále invertory obecně vyžadují citlivější zacházení a čistotu. Jedná se o složité zařízení plné elektroniky, laicky obtížně servisovatelné. Životnost je omezená životností a kvalitou použitých součástek, typicky počítejte tak s deseti lety.
Online
Hlavní rozdíl mezi odbočkou a invertorem je cena výroby (výrobce víc vydělá), životnost do 10ti let (china invertor) versus desítky let kvalitní odbočka (ne kit a pod.) plynulost regulace napětí sama o sobě žádný extra výhody nepřináší u obyč svářečky bez pokročilejch funkcí má invertor pouze výhodu nižší hmotnosti a teoreticky nižší spotřeby. Doporučuju podívat se po starší kvalitní odbočce (esab, fronius, migatronic, wlsp s novým podavačem, atd.)s vodním chlazením a ze 40Kkč zbyde ještě na spoustu příslušenství.
Offline
Svářečka 400A se dá koupit ještě levnějí, než v odkazu z #5, ale myslím si, že už vyžaduje vodní chlazení. Asi.
https://www.iploty.cz/svarecky-mig--mag … major-axe/
Offline
Nejlevnější a zároven docela kvalitní, jsou Laston mig 270 a mig 300.
Online
Jestli je to na doma, tak bych taky kouknul po bazarech jestli někdo nenabízí nějaký starší kousek Migatronic, ETP, Esab apod. Ale na tak vysoké proudy kolem 250A a výš už počítejte s vodním chlazením, klasický suchý hořák po chvíli upečete. Osobní zkušenost v jedné firmě. Kýbel plný vody to trošku srovnal
Co se týče rozdílu odbočka versus invertor, to a alkoholikem nesouhlasím. Jak psal p. ZDENÁL, u invertorové mašiny lze plynule nastavit napětí, což pomůže trošku omezit rozstřik kuliček atd. Nějaké speciální funkce jsou na doma úplně zbytečné, invertory jsou samo o sobě dost chytré mašiny. Samozřejmě pokud se nejedná o nějakou levnou hračku z číny.
Offline
Jestli není levnější se to tou elektrodou naučit a s invertorem tak za 10 tisíc. A 30 tisíc je v kapse.
Offline
Jo, můžu ušetřit 30tis a investovat fůru času do MMA. 30tis mi za to ale nestojí. Navíc stejně pochybuju, že dosáhnu porovnatelných výsledků, to bych s MMA musel svařovat celej život. MIG/MAG je prostě jednodušší a produktivnější.
Asi koupím ten JASIC MIG 350 N271. Píšou, že je u toho hořák BINZEL MB36. Je to opravdu něco kvalitnějšího nebo jde o nejlevnější hořák, co se dá sehnat?
U MB36 píšou zatížitelnost 320A s CO2 (nějakým zatěžovatelem, který ale asi nebude nižší, než má svářečka). Takže doufám, že ho neutavím. Stejně nepojedu metry svárů najednou. U toho hořáku stačí rukou kontrolovat, zda není přehřátý a včas přestat nebo to prostě vevnitř shoří a kupuju nový?
Offline
Varoku, to máš jedno jestli doladíš napětím nebo drátem.
Offline
Už to tady bylo probíráno mnohokrát, že metoda MIG/MAG vůbec není snadná ani jednoduchá, a stejně to nikdo pořádně nečte.
Představa, že metodou MIG/MAG se snadno dělají kvalitní sváry je zcela scestná. Ano, takové sváry jsou vzhledově často velmi povedené, ale v naprosté většině by detailní prohlídka vnitřku sváru svářeče velmi zklamala. Velmi často jsou to pouhé krásné slepence. To samozřejmě každý dobrý svářeč ví.
Největším problémem při MIG/MAG svařování je totiž kvalitní pokrytí svarové lázně ochrannou atmosférou. Každá chyba se okamžitě projeví vnitřními i vnějšími vadami ve sváru. Dalším typickým problémem je nedodržování délky výletu drátu během hoření oblouku. Tím se rapidně mění napětí na oblouku (Ohmův zákon platí i na hořícím elektrickém oblouku) a tím i velikost protékajícího proudu. Taková nestabilita svařovacích parametrů je obrovským problémem i pro kvalitní svařovací stroje vybavené celou řadou zpětných vazeb. O jednoduchých svářečkách ani raději nepíšu. S těmi totiž udělá kvalitnější svár jen velmi dobrý a zkušený svářeč a to většina domácích kutilů není.
Offline
To je pravda. Nevím, jestli svařuju kvalitně. Jediný, co můžu říct, je, že vše zatím drží...
Offline
gaminn napsal(a):
To je pravda. Nevím, jestli svařuju kvalitně. Jediný, co můžu říct, je, že vše zatím drží...
Offline
Ano, MIG/MAG nie je úplne jednoduchý a dajú sa vyrobiť nekvalitné zvary, ale čo potom také MMA ked to dotyčný nemá v ruke?
Tam je to ešte väčšia tragédia...
S MMA sa dajú narobiť také "sople" čo ani nedržia a o vzhlade sa hovoriť už vôbec nedá ani omylom.
U MMA bude problém aj oblúk zapáliť - tak nejak vidím rozdiel v zložitosti ja u osoby čo to nemá v ruke...
Offline
Jenomže již dobře vypadající housenka MMA téměř jistě ukazuje pevnost, MAG nikolivěk .
Offline
ivko napsal(a):
S MMA sa dajú narobiť také "sople" čo ani nedržia a o vzhlade sa hovoriť už vôbec nedá ani omylom.
T by musel být ten člověk slepý, protože v oblouku MMA je krásně vidět, jak se ten kov z elektrody spojuje a zatéká do svaru.
Offline
To právě vidět není. Vidět je hlavně struska a rozlišit strusku od roztaveného kovu je pro začátečníka docela těžké. Jaký je svar se ukáže až po oklepání a to bývá obvykle nemilé překvapení.
Online
Také to "vidím" jako ZDENÁL. S rutilkou na kouťák je pro mě sci-fi.
Offline
A PROČ nás strkáš do rutilky . Zkus se probudit a zaklepat o bazické .
Offline
U bazických sice struska nezatéká, ale je zase velká potíž vůbec zapálit oblouk a to zejména v případě, že chcete začít svar na přesně definovaném místě. Celý západní svět plus Indie a Čína svařuje výhradně rutilovými elektrodami. Snadněji se zapalují, mají lepší kresbu, struska odpadá sama, případně jde lehce odklepnout. Všechna videa na youtube jak svařují elektrodou od tlakových nádob až po prasklé klikovky jsou vařena rutilkou. Pouze u nás a v bývalém RVHP se ujala bazika a to díky tomu, že v padesátých letech minulého století, za Antonína Zápotockého, vyvinuly v ŽAS VAMBERK slušnou bazickou elektrodu EB 121, na kterou si naši svářeči zvykli a setrvačností ji používáme dodnes, což ve světě nikdo nechápe.
Online
To ,že všichni jsou posraní tak se se posereš i ty?
Offline
ZDENÁL: Tentokrát s vámi nesouhlasím. Když jsem před pár lety dělal u plynařů, tak někteří starší svářeči kteří celý život svařovali elektrodami, tak i bazickou elektrodou měli nádherné sváry a struska odpadávala sama, popř. po jemném poklepáním plátkem ze strojní pily apod. Používali převážně ESAB OK 48.00.
Offline