SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím pánové. Prosím, jaké používáte tabulky nebo kalkulačku na určení pevnosti jeklu a L profilů?
Zatoužil jsem po náhradě stávající bedny na dřevěné odřezky a vymyslel jsem pojízdnou dvojitou bednu. Když truhlařím, tak mám spoustu odřezků které se mi v dalším hodí. Zatím to strkám do dvou beden a postupně odebírám na rychlo-výrobky či přípravky. Problémem je, že se efektivně dostanu jen k horní vrstvě a spodní vrstvy jsou špatně dostupné a tím jako by nebyly, jen to zabírá místo. Po novu budu mít nahoře bednu a pod tím šuplík na delší kusy. Představou je, že svařím rám který vyplním dřevotřískou (alternativně překližkou nebo prkny). Na rám bych rád použil L profil 20x20x3mm https://www.pro-doma.cz/profil-l-rovnor … -valcovany a dotaz zní, nezbortí se to.
Offline
Spočti si, kolik váží 0,2 kubíku dřeva (pokud by to byl monolit, což nebude), a vyjde ti, že kritickým místem tý bedny budou kolečka, ne úhelníky.
Offline
Souhlas, kolečka budou slabým místem tak jako tak. Ale bez koleček to bude sloužit svému účelu. Další slabý místo vidím v kuličkových plnovýjezdech na šuplíku (dam na každý straně jen jedny, radějí omezím plné vysunutí), ale ten se nebude moc plnit.
Ted k výpočtům.
suché dřevo váží 300 až 400 kg/m³, tak že 0,2*350=70kg za dřevo, k tomu 100kg za člověka (jde o zohlednění dynamické zátěže)
Tak že kvalifikovaným odhadem zátěž na jedno kolečko do 50kg při stání, 20kg při pohybu, podobně na rohy konstrukce.
Offline
Tady se pevností nosníků nezabývej. Při délkách 65cm to nejsi schopný zatížit tak, aby Lka praskla. Navíc bude zatížení rozneseno do rámu deskou. Pokud bys to chtěl spočítat, tak je to dost složitý výpočet, který nemá smysl provést. Navíc taková věc by se nepočítala na pevnost, ale aby nedošlo k trvalé deformaci, t.j. k mezi kluzu. Zkrátka to posvářej, udělej a těš se z toho.
Online
Charon napsal(a):
...
Ted k výpočtům.
suché dřevo váží 300 až 400 kg/m³, tak že 0,2*350=70kg za dřevo, k tomu 100kg za člověka (jde o zohlednění dynamické zátěže)
Tak že kvalifikovaným odhadem zátěž na jedno kolečko do 50kg při stání, 20kg při pohybu, podobně na rohy konstrukce.
Jakejch 100 kg za člověka? Ty na tom budeš jezdit?
Offline
Famater napsal(a):
...Navíc taková věc by se nepočítala na pevnost, ale aby nedošlo k trvalé deformaci, t.j. k mezi kluzu...
Ostatne jako skoro vzdycky
Offline
Raději bych dal doprostřed té delší strany alespoň jednu podpěru. I kdyby plocháč dejme tomu 30x3mm.
Offline
pafik1605 napsal(a):
Jakejch 100 kg za člověka? Ty na tom budeš jezdit?
Kdepak jezdit, ale vhodně zaparkovat a pak nepotřebuješ štafle, kozu, stůl nebo co všechno se dá použít aby se dosáhlo trochu výš. Nebo přes bednu dáš desku a hned je dočasné odložiště pro soustruh a ten má 70kg, či tak nějak. Podobně šikovná bedna ráda podrží truhlářské stahováky, v podstatě traverzy.
Pro to taky ta výška 90 cm, unifikovaná výška pracovních ploch u mě v dílně.
Koukal jsem na stolek pro protahovací frézku, ten je z L 15x15mm, stolek pro svářečku včetně bomby a ten je z L 25x25mm tak to nebudu řešit a půjdu do toho. Navíc jde o prd, jen jsem si říkal že třeba někde existuje nějaká kalkulačka nebo tabulky a zase bych se něco naučil.
Všem děkuji za jejich podněty a doporučení.
Editoval Charon (19-09-2024 20:46:22)
Offline
Charon napsal(a):
jen jsem si říkal že třeba někde existuje nějaká kalkulačka nebo tabulky a zase bych se něco naučil.
Cekal jsem, jestli nekdo nebyl uspesnejsi, ale taky jsem pouzitelnou kalkulacku nenasel. Na stranu druhou, ted ty papiry nemuzu najit protoze jsem bordelar, ale mam to kdesi v pokoji spocitane vzorecky pro plochac, takze i pro jekl, a pro trubku, az to najdu, tak to sem hodim (pripadne si ten integral spocitam znova, je to celkem snadne - vezme se mez kluzu (deleno nejakym koeficientem bezpecnosti), takovy tah/tlak se da na okraje toho nosniku, (predpokladame, ze je to v linearni oblasti), vynasobi se to vzdalenosti od osy (abychom dostali moment) a zintegruje se to pres cely profil.
Sakra chlapi vy me stvete, ted me to neda nez to pocitat, tohle je pro plochac, na zkousku 2m blato 1x1cm podle toho unese 6kg. No, za spravnost s ohledem na hodinu fakt nerucim, ale nepripada mi to jako ze jsem ulitnul moc.
pozn uz mam dlouho po skole, tak skoro urcite pouzivam pismenka spatne, epsilon_0 je mez kluzu (pripadne snizena na bezpecnost). Zitra zkusim dopocitat zbytek zakladnich profilu, to uz ted fakt nedam ;-)
Editoval jouda74 (21-09-2024 00:56:49)
Offline
Offline
Výpočet napětí v nosníku jde skutečně podle vzorců, které jsou k dispozici v mnohé literatuře a p. Problém je ale určit zatížení nosníku. I když pro velmi jednoduché případy jsou v různých příručkách také příklady se "vzorečky". Ale zkuste to aplikovat na tento případ. Musíte se dopustit velkého zjednodušení, na př. nahrdit sváry spojením"klouby" (t.j. zanedbat vliv přenosu ohybového momentu svarovým spojem), zanedbat výztužný vliv desky a p. Pak ale výsledky budou hodně vzdáleny od skutečnosti.
Pro Dawea: V tom "skoro" je obsažena velká pravda. Na př. když jsem navrhoval 80t lis na snowboardy, navrhoval jsem na max. průhyb. Tak se také počítají podlahy aby se nehoualy a také aby nepopraskaly kachičky. Někdy se koriguje pevnostní výpočet na změnu "vlastní frekvence" a td. To jsou ale speciální případy.
Pro Charona: v tvém případě to udělej jak sis to navrhl. Jediné co můžeš zodpovědně spočítat při předpokladu rozložení nákladu, je zatížení těch koleček.
Online
Díky pánové.
Pujdu současným trendem v IT: když je program pomalý tak místo optimalizace kodu přidáme na výpočetním výkonu, kdy je program moc žravý na pamět tak přidáme na pár pamětových modulů a ono to bude dobrý. Pro jednorázové věci jako tahle bedna dam L profil 20x20x3mm a když tak to prohlásím za Proof of concept. Nebyl by to první projekt co jsem předělával.
Přes to si přiložené výpočty projdu, přeci jen by měl člověk při práci ze železem vědět jak se to počítá a co lze od výpočtu očekávat.
Offline
Jak píše Famater, výpočet pevnosti nosníkov je úplne jednoduchá metóda, najmä ak sa jedná o normalizované profily kde sú v tabuľkách udané profilové moduly a j momenty zotrvačnosti. Ak je problém určiť spôsob zaťaženia, tak sa pre výpočet použije najnevýhodnejšie, teda bodové zaťaženie uprostred medzi podperami. Každý strojár aj zvárač by to mal zvládnuť.
Offline