SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Ahoj. Máte někdo zkušenosti se svářováním plechu tloušťky 3mm délka sváru 2.3m,šířka tabule 1.25m.Jedná se o dno lodi,které bude svařeno asi z 5 kusů tabulí o šířce 1.25m pořípadě1.5m.Díky.
Offline
No tak to bude trochu složité,protoře pokud to budeš vařit v tahu tak se plech zvlní.Nemám s tímhle tajovou zkušenost , ale bude se to asi muset vařit protilehle aby se to nekroutilo.
Offline
Ahoj. Určite to nemôžeš zvariť naraz bolo by to veľmi skrútene. Na zníženie deformácií sa používa zváranie vratným krokom. Zvárať sa zacína asi 200-300mm od kraja smerom ku kraju,alebo sa húsenky kladú striedavo.(napr. 1-5-3-4-2) Treba zvárať krátke húsenky Skús sa pozrieť na http://www.mtfdca.szm.sk/subory/zvaranie2.pdf
Offline
Takže postupně:
U takhle slabého plechu dojde k deformacím vždy. Ve firmách, které dělají vzduchotechniku, se používá několik postupů, které tyto deformace zmenšují, případně následně odstraní. Předpokladem úspěchu je dokonalý jednovrstvý svár s minimálním vneseným teplem, které vlastně deformaci způsobuje. Podle známých vzorců to znamená použití svařovací metody, která umožní maximální rychlost svařování s minimálním svařovacím proudem. Pro ocelové plechy je to jednoznačně MAG. Dalším fíglem je, že se všechny případné výztuhy přistehují ještě před svařováním. Pokud výztuhy na hotovém svařenci nebudou, použijí se nastehované pomocné výztuhy, které se následně odstraní. Pokud to něčemu vyloženě nevadí použije se při svařování vratný (poutnický) krok. Délka housenek cca 100 mm. Případné deformace se pak dají docela dobře odstranit tzv. rovnáním teplem, ale to se musí umět. Profesionální výrobci lodí v ČR používají ještě jeden trik, a to je svařování trubičkovým drátem metodou MAG/MIG. Trubičkový drát totiž i při malém proudu dává sprchový oblouk a to znamená další zvýšení rychlosti svařování a zmenšení vneseného tepla.
Online
Stránky: 1