SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 11-08-2010 16:07:02

Kesam
Člen
Registrovaný: 13-12-2009
Příspěvky: 36

Svareni slitiny hliniku a zinku

Zdravim.Mel bych dotaz.Potrebuji zavarit mechabox do airsoftove zbrane.Melo by jse jednat o nejakou slitinu hliniku zinku a asi i horciku.Metodu pro svarovani bych pouzil TIG akorat nevim jaky pridavny material zvolit.Ten mechabox by mel byt nejak tlakove odlit ve forme.Na webu jsem nasel nejakou slitinu kde pisou toto:Slitiny se zinkem a hořčíkem
Tyto slitiny obsahují 5-8% zinku a kolem 2% hořčíku. Mohou obsahovat také měď, chrom či titan. Jedná se o nejpevnější slitiny hliníku s pevností v tahu až 600 MPa.

A jeste bych mel jeden dotaz da jse koupit pouze jeden drat ??Kupovat 1kg je pro me zbytecne dekuji za odpoved

Offline

 

#2 11-08-2010 17:27:23

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

Kesam napsal(a):

Zdravim.Mel bych dotaz.Potrebuji zavarit mechabox do airsoftove zbrane.Melo by jse jednat o nejakou slitinu hliniku zinku a asi i horciku.Metodu pro svarovani bych pouzil TIG akorat nevim jaky pridavny material zvolit.Ten mechabox by mel byt nejak tlakove odlit ve forme.Na webu jsem nasel nejakou slitinu kde pisou toto:Slitiny se zinkem a hořčíkem
Tyto slitiny obsahují 5-8% zinku a kolem 2% hořčíku. Mohou obsahovat také měď, chrom či titan. Jedná se o nejpevnější slitiny hliníku s pevností v tahu až 600 MPa.

A jeste bych mel jeden dotaz da jse koupit pouze jeden drat ??Kupovat 1kg je pro me zbytecne dekuji za odpoved

Hodně bude záležet kolik Zn je ve slitině. Pokud víc než 10%, bude svařování TIG velmi obtížné, až nemožné. Tyto slitiny lze úspěšně pájet tvrdou pájkou na hliník plamenem, nicméně chce to znát chem. složení a bod tavení zákl. materiálu. A taky určitou praxi s těmito materiály. Jinak je to práce dost naslepo a úspěch nejistý. Hodně napoví váha. Pokud je to v porovnání s Al těžké, je tam hodně Zn a tudíž svařitelnost bude velmi obtížná. Spíše to pájení. Pevnost takového správně provedeného spoje je uspokojivá.
Já moc neznám tamní trh, možná vám pomůže toto:
http://www.welco.cz/katalog/welco-1450/

Offline

 

#3 11-08-2010 18:14:26

brkovec
Člen
Registrovaný: 27-11-2009
Příspěvky: 21

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

Rozebiral jsem to s kesamem a je to na hlinik doost tezke.barva hodne seda mistama to dela uplne mapy jako zinek

Offline

 

#4 11-08-2010 18:14:34

Kesam
Člen
Registrovaný: 13-12-2009
Příspěvky: 36

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

No počítáme stím že to nepujde tak se bude muset koupuit novej v práci máme jenom dráty almg a rozlejt by to asi nestailo asi co??

Offline

 

#5 11-08-2010 18:22:44

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

Kesam napsal(a):

No počítáme stím že to nepujde tak se bude muset koupuit novej v práci máme jenom dráty almg a rozlejt by to asi nestailo asi co??

AlMg je na toto absolutně nevhodné. Rozlejt to TIGem? Asi ne, pokud je tam hodně Zn, bude to dělat problémy, bude se vypařovat a dýmat z tavné lázně. Vidím jedině to pájení plamenem, to jakž takž jde, ale nejlepší asi novou součástku... smile

Offline

 

#6 11-08-2010 18:25:56

brkovec
Člen
Registrovaný: 27-11-2009
Příspěvky: 21

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

Tak novou soucastku uz jsme sehnali takze nam jde spis o to to jenom zkusit kdyz to pujde tak to pujde kdyz neee tak se da nova.Takze myslite ze tigem se o to vubec nemame pokouset ze je t ozbytecny ???

Offline

 

#7 11-08-2010 18:27:55

brkovec
Člen
Registrovaný: 27-11-2009
Příspěvky: 21

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

Jinak jeste bych mel dotaz jak zjistime chemicke slozeni toho materialu?A nemyslim jen tenhle matros ale i do budocna slozeni AL slitin vseobecne

Editoval brkovec (11-08-2010 18:28:34)

Offline

 

#8 11-08-2010 19:16:06

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

brkovec napsal(a):

Jinak jeste bych mel dotaz jak zjistime chemicke slozeni toho materialu?A nemyslim jen tenhle matros ale i do budocna slozeni AL slitin vseobecne

Já používám ve firmě ruční spektrograf NITON. Během vteřin máte zjištěno složení materiálu s laboratorní přesností. Jsou to však přístroje velmi drahé. Koukal jsem, že v ČR se dají sehnat rovněž. Učiňte dotaz.

http://www.spektrometry.cz/

http://www.spektrometry.cz/analyzatory/ … zatory.php

Offline

 

#9 11-08-2010 19:26:43

brkovec
Člen
Registrovaný: 27-11-2009
Příspěvky: 21

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

nejak levnejsi metoda by na to nebyla?? :-)

Offline

 

#10 12-08-2010 09:19:18

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

Obávám se, že pouze pájení zinko-hliníkovou pájkou s teplotou tavení kolem 450°C.
Fontargen dodává např. A 633 (97% Zn, 3% Al) nebo A 665 (75% Zn, 25% Al) obě se používají s tavidlem F 600 Zn. Ale sehnat je v malém množství je prakticky nemožné a zejména tavidlo je velmi drahé.
Druhá možnost je měkké pájení ZnSn pájkou, např. Fontargen A 604 a tavidlem F 600 Al, teplota tavení 200-340°C. Ale tady je zase otázka pevnosti. A opět problém malého množtví.
Nicméně WIG bude problém a tvrdé pájení čímkoliv také. Kdysi jsem to zkoušel AlSi12 a ten díl se zbortil ještě dříve, než vůbec tavidlo dávalo znát, že se blíží pracovní teplota pájky.

Offline

 

#11 12-08-2010 16:40:04

brkovec
Člen
Registrovaný: 27-11-2009
Příspěvky: 21

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

Tak jsem to dneska zkusily zavarit TIGEM. Jedna polovina jse docela povedla kde byla sila steni asi 2mm. A druha polovina jse nam zbortila sila steny ani nee 1mm. Takze jse to nepovedlo :-) Ale uz mame sehnany novy dil takze vsem dekuji za odpovedi

Offline

 

#12 12-08-2010 18:08:45

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svareni slitiny hliniku a zinku

brkovec napsal(a):

Tak jsem to dneska zkusily zavarit TIGEM. Jedna polovina jse docela povedla kde byla sila steni asi 2mm. A druha polovina jse nam zbortila sila steny ani nee 1mm. Takze jse to nepovedlo :-) Ale uz mame sehnany novy dil takze vsem dekuji za odpovedi

Tak to zřejmě nebylo tak velké s tím obsahem Zn. Pokud ta slitina jde natavit a nevypařuje se okamžitě Zn, lze to TIGem zavařit. Praxe mne naučila využít určité tepelné setrvačnosti a neohřívat součást dlouho. Vařit po krátkých intervalech rychle a počkat mezi každým intervalem na vychladnutí, aby se to celé nezbortilo. V tom případě lze používat AlSi12 a obvykle to jde. Ale spíše na silnějších předmětech.  Jak jsem psal výše, chce to praxi a taky jsem pár věcí zkur... smile Nicméně to pájení je v těchto případech spolehlivější.
Jde to docela OK s příd. mat. Durafix Aluminum Welding Rods
http://durafix.com/
http://conspiracy.ifoday.com/?p=17374
Tam je pracovní teplota kolem 220°C, pevnost spoje značná. Je to bez tavidla, ale musí být vše perfektně okartáčované těsně před započetím pájení. Jinak je to dosti problematické.
Potom zde prodávají HTS-2000  s prac. teplotou 380°C - 408°C
http://www.aluminumrepair.com/index.asp
http://www.aluminiumrepair.com/more_info.php
Ten je pevnější. Nicméně malé balení 35 ks. drátů průměr 2,4 mm vyjde na ca. 60 dolarů. smile

Editoval Frank (12-08-2010 18:19:59)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče