SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#126 22-11-2010 06:51:25

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Zdenál: Já právě tak složité a drahé úpravy dělat moc nechci. jak uhodl asi pan zdeště, jsem jen kutil, svařování už mám jenom jako koníčka. Dříve jsem svařoval v práci, i když papíry nemám. Jsem v podstatě napůl samouk. Sice mi pár lidí něco ukázalo, včetně mistra na učňáku, ale tam jsem se učil svařovat jen elektrodou. COčkem jsem se učil sám, protože mě to baví a chtěl jsem se to naučit. Elektrice a elektronice trošku rozumím. na svářečce zatím udělám jen to nutné, žádné drastické úpravy. Chci si jen upravit ten hořák, dám elektroventil plynu a asi lepší ventilátor chlazení. Jinak zatím svářečka svařuje skvěle. Máte pravdu, v těchto levných svářečkách jsou moc měkké trafa, ale s tím nic neuděláme, jedině vyměnit za něco lepšího. Eurokoncovku na hadici zatím dávat nebudu, nemám ji v plánu ani v budoucnu. Elektroniku si buď dodělám sám, nebo seženu s některého Telmigu, Omicron brát nebudu, je hrozně drahá. Ta od Telwinu stojí asi polovinu a splní ten samý účel, i když asi ne s těmi špičkovými parametry. Ale jinak taky děkuji za rady.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#127 22-11-2010 08:24:21

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Problémy z BIMAXEM

Zkusím taky přidat pár poznatků.
Se zdenálem jasný souhlas, sice se stroj vyladí o třídu výš, ale je to docela pracný a nákladný.

Oblouk telwin má na konci systém mb15, ale šroubení do rukojeti má jiný závit, světlost oblouku je malá, nelze osadit standartní bowden a drát tam jde volně, což má negativní vliv na oblouk a pokud se po čase vydře drážka, musí se vyměnit. Ve stroji tuším dacomig je to řešeno malým bowdenem.

Takže bych asi nejdříve zkusil vylepšit vedení drátu, může se to o dost zlepšit.

Offline

 

#128 22-11-2010 13:14:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

1b: Však o tom se tady celou dobu bavíme. Už mi to dávno radil pan zdeště, ale nevěděl jsem přesně jak. Už se na to vrhnu. V obchodech se s vámi jen hádají, ale o nějakém upravování hořáků nechtějí ani slyšet. Pro ně tyhle svářečky nemají smysl. Pokud nestojí svářečka 20 000,- kč, tak se s vámi nechtějí skoro ani bavit.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#129 22-11-2010 16:09:11

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Problémy z BIMAXEM

Vím, že se o tom bavíte, ale nemám bohužel čas pročítat celé diskuse, tak se ti omlouvám za radu roll

Prodavačům se moc nedivím, je to hobby stroj a pokud ho někdo chce vylepšit, tak oni toto ani neznají, je to práce pro servis.

Offline

 

#130 23-11-2010 10:02:42

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

1b: Né, to je jedno, díky za názor. Já vím, že to je všechno na servisech. tam si ale za takové opravy berou velké peníze, které ušetřím tím, že si to udělám sám. Navíc oni stejně tuhle situaci řeší dost nechápavým způsobem. Problémy vznikají asi i tím, že v tom oblouku je na drát moc velká díra, ale zase malá na to, aby tam prošel bovden. Jak psal pan zdeště a jiní, na svařovací vlastnosti má hlavně vliv dobré a hladké vedení drátu v bovdenu a hořáku až k průvlaku. U těch levných svářeček končí bovden v tom mechanickém ventilku a pak už pokračuje jen ta trubka. Tam je ale díra kolem 3mm, takže může docházet k sekání drátu. Oni ale při takových potížích udělají jen to, že vymění bovden, což nic neřeší. Já tam měl bovden kovový(myslel jsem že je to plast), ale je to kovový potáhnutý plastem. Ten má ale vnější průměr něco přes 4mm a vnitřní asi 2mm, což je podle mě moc.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#131 23-11-2010 11:24:44

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

A ještě bych se chtěl zeptat. Už jsem se pustil do toho hořáku. Ale co s tím starým ventilkem? Slouží zároveň jako držák té trubky a na spojení drátu s plynem. Všude píší, že ty ventilky plynu jsou nerozebíratelné, ale ten můj jde rozdělat krásně. je to jen secvaknuté. Ten ventilek je v podstatě jen váleček s gumovým O kroužkem, něco jako pístek, který po zmáčknutí pustí plyn do komory kde jede drát. Nebude se to potom hádat s tím elektroventilem? Nemám ho raději odstranit a dát nahoru do díry po něm nějakou záslepku?
A jak je to s tím svařováním s čistým CO a se směsným plynem Corgon? Všude čtu i ten dědek v obchodě mi říkal, že tyhle levné svářečky svařují jen právě s tím směsným plynem a s čistým CO prý nejedou. Jak to tedy je? Ani nevím co mám já. Láhev jsem koupil už plnou se svářečkou, nejspíše bývalý hasičák. Je to velikostně stejné, jako má chlápek vedle v garáži klasický hasičák, jen ta má láhev je nastříkaná na šedo. Místy se už barva ale loupe a jde vidět červenou barvu. A co je v tom za plyn nevím, ale svářečka jede docela dobře.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#132 23-11-2010 11:53:28

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Jak píše zdeště galuska. Proč prosímvás u těch levnějších svářeček bývá ta hadice k pistoli opravdu jako galuska a u těch značkových je taková jakoby tvrdší a drží si tvar? Je uvnitř nějaká tvrdší hadice a na povrchu jen ta gumová krycí bužírka?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#133 23-11-2010 15:55:19

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den varok,
v podtatě máte pravdu o profi hořácích. Je to o formě , funkčnosti, technologii výroby a ceně
K ventilku v rukojeti. Popsaná úprava jej zachovává funkční. Myslím si že zaslepovat jej není třeba. Jeho funkce ničemu nebrání. Naopak jakmile jej budet upravovat může se stát, že Vám tam bude unikat plyn, nebo nějaký jiný problém. Nechal bych jej tak. Plní funkci spinače a ventilu docela dobře. Podle zákona:.... co funguje to neřeším ... .
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#134 24-11-2010 09:26:31

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Aha, já jenom, že když ho tam nechám a chci použít elektroventil plynu, tak aby se to mezi sebou nehádalo. V podstatě sice když zmáčknu tlačítko, tak se zmáčkne i ten ventilek a není problém. Co ale jak se to pokazí a ventilek bude zůstávat jakoby zavřený? Já myslel, nechat to těleso ventilu, stejně slouží jako držák bovdenu, hadičky na plyn, ale odstranit jen ten pístek a tu díru po něm něčím zaslepit. Třeba zalepit.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#135 24-11-2010 12:20:29

suhajko
Člen
Registrovaný: 11-11-2010
Příspěvky: 20

Re: Problémy z BIMAXEM

Som celkom zvedavy ako toto cele dopade.
Ak by totiz na tom Bimax 4.195 po uprave drahy podavania drotu slo celkom pekne zvarat aj bodovat plechy pripadne material tak do 5mm, bola by to zaujimava referencia na pomerne lacny hobby stroj, ktory ale na rozdiel od vacsiny v tejto kategorii, viac funguje ako nefunguje.
Takze drzim palce Varok.

Offline

 

#136 24-11-2010 13:59:58

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den,
zakládám tímto fanklub varok.
Nic se hádat nebude.
Můj syn příteli varok , má 13 let, mi nedávno vyprávěl, že třídní učitelka jim říká: .... chlapi hlavně nemyslet.... . To to berte jako legraci.
Je to Vaše zařízení, udělejte jak myslíte. Já jen, abyste nakonec nesháněl nový ventilek.
Jinak taky držím a chtělo by to nějaký slogan třeba : ..."BIMA, BIMA, BIMA , UŽ TO VAŘÍ PRIMA"....
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#137 24-11-2010 14:04:30

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4141

Re: Problémy z BIMAXEM

Bude členství povinné ? smile

Offline

 

#138 24-11-2010 17:29:17

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Problémy z BIMAXEM

Mě připadá, že varok chce vydat knížku "jak vylepšit bimax bez práce" big_smile

Offline

 

#139 24-11-2010 18:12:32

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Však si tady pište co chcete. Dnes jsem dodělal ten hořák. Zatím tedy jen tu trubku do ventilu plynu. Nakonec tam zatím ten pístek asi nechám. Jen mám nějaké problémy dostat z mobilu fotky do PC. Začlo mi to nějak zlobit. Dnes jsem to dělal jen doma, bylo venku hnusně, zítra zajdu do garáže a dodělám to. Nebojte, bez práce nejsou koláče. Já jsem nikdy netvrdil, že se to udělá samo. Já jen nejsem takový rychlík. Narozdíl od někoho chodím do poctivé práce a není moc času. Ale jak opravím to ukládání fotek na PC, tak sem dám pár foteček.
Jen jsem se teď hrozně obelhal. Na staré trubce je klasický závit M8, tak jsem koupil závitník M10, jak jste psali, že je u té trubky z MB15. Jenže jsem si to chtěl předem připravit. Dnes jsem koupil u Choboly tu trubku a ejhle. Je tam závit M10, ale jemný. Tak jsem to musel udělat podomácku.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#140 24-11-2010 18:21:52

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak tedy:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1503_dsc00060.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1503_dsc00061.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1503_dsc00062.jpg


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#141 24-11-2010 18:44:50

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

suhajko: Delší sváry už šly na mém Bimaxu svařovat v docela slušné kvalitě už před úpravou. Mě se teď jedná hlavně o to bodování. Na karosařinu potřebuji právě většinou to bodování, s tím má svářečka zatím menší problémy. Tajně doufám, že ta úprava hořáku alespoň trošku pomůže. 5mm materiál to asi pořádně neprovaří, nezkoušel jsem to. Ale materiál asi 4mm jsem zkoušel a v pohodě to 0,8mm drátem zvládnu na plný knedlík. Na takové svařování je to docela slušná svářečka pro hobby použití. Za ty peníze? Co jsem viděl, tak oproti nějakým Einhelům jede lépe, ale možná je to jen můj pocit. Už jsem někde tady na foru psal, že jeden kamarád nedávno měl modrého Einhela, asi ten nejmenší kousek a katastrofa. Nešlo nastavit pořádně posuv drátu aby neškubal a jel plynule na malou rychlost.
S tou mojí jsem toho sice ještě moc nenavařil, jen něco na autě a pár povařených plechů a plocháčků. Ale zatím je ve všech směrech v průměru. Samozřejmě se asi nikdy nebude moci srovnávat třeba se svářečkami Alfa in, Omicron, Kuthreiber, Kemppi, Fronius apod. Ale pro hobby použití paráda.
Navíc jsem nedávno zjistil, že kousek od mé garáže má v garáži nějaký chlápek taky Telwina, ale nějakou trošku větší řadu Telmig, asi 170, nebo tak něco a je s ní prý velice spokojen. Ta jeho má i spínání sv. trafa už origo z obchodu. Má ji prý asi 3 roky a zatím jen měnil bovden. Ale jinak prý zatím žádná větší oprava nebyla. ta má malá stála i s láhví 10 000,- kč a ta jeho prý stála asi před 3 roky kolem 20 000,- kč bez láhve.

Editoval varok (24-11-2010 18:45:17)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#142 25-11-2010 09:41:20

suhajko
Člen
Registrovaný: 11-11-2010
Příspěvky: 20

Re: Problémy z BIMAXEM

Varok: Ved prave, ak by sa za cenu tychto uprav s BIMAXom dalo bodovat, tak by to bolo super. Bodovane je pre mna celkom klucove. Som pred kupou zvaracky a aby som funkcne bodovanie mal, tak si radsej priplatim nejakych 5tis navyse, ako sa trapit. Leda ze by si, Varok, ten BIMAX na bodovanie vyladil.

Editoval suhajko (25-11-2010 09:42:14)

Offline

 

#143 25-11-2010 11:50:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Ty speciální funkce jako 4T a 2T to jen tak mít nebude. Ale na svařování delších svárů je opravdu slušná a na bodování hodně tenkých plechů to nějak snad doladím. Když k sobě boduji natupo třeba dva plechy 1,5mm, musím delší dobu držet zmáčknuté tlačítko na pistoli, tak jede krásně. Ale když potřebuji bodovat hodně tenké plechy na autě, asi nějakých 0,6-0,8mm, tak se tomu moc nechce, jakoby to špatně zapaluje oblouk. To je možná zaviněno i více faktory, ale zatím zkusím poladit ten hořák a uvidím.

Editoval varok (25-11-2010 11:50:51)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#144 28-11-2010 16:27:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak, už mám skoro hotové, jen zatím nemůžu sehnat nové očko na ten hrubý kábel. kdybych převrtal původní, už by tam moc materiálu nezbylo, tak se bojím, abych to neuškvařil. Všude mají jen takové lisovací a hrubé obdélníkové očka, ty jsou na hovínko. Jinak mám úpravu už u konce.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#145 28-11-2010 18:53:18

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

varok napsal(a):

Tak, už mám skoro hotové, jen zatím nemůžu sehnat nové očko na ten hrubý kábel. kdybych převrtal původní, už by tam moc materiálu nezbylo, tak se bojím, abych to neuškvařil. Všude mají jen takové lisovací a hrubé obdélníkové očka, ty jsou na hovínko. Jinak mám úpravu už u konce.

pane varoku ja mam doma nejake ty oka na lisovaní napište jeke potrebujete napište mi mail a javam potrebne kusy vyberu majich doma vice kusu normalne nalisujete ve sveraku na silovy kabel jsou kulate.. a mužu vam dobirkou pa par kaček nejake ty kusy v obalce poslat.. jsou to poctive měděne  po vrchu pocinovane...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#146 29-11-2010 11:52:36

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Zatím mám vyhlídnutý obchod, kde možná takové očka mají, ale zatím nebyl čas tam zajet. je to kousek dále od domu, tak až bude čas. Všude po obchodech mají totiž ty hrubé obdélnikové, co jsem psal předtím. Kdyby je neměli, ozvu se. Zatím děkuji za nabídku.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#147 03-12-2010 14:03:52

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Dnes jsem ráno dokončil montáž toho hořáku. Musím uznat, že tam zlepšení je a docela velké. jak jsem se díval na tu konstrukci hořáku a té hadice, nebude problém vyrobit podomácku i delší hadici. Kabel mám, očka jsem koupil navíc a hadičku na plyn mám koupenou. Ale ta krycí hadice stojí opravdu přes 180,- kč za metr. To je ale pálka. Tak zkusím použít nějakou zahradní hadici, nebo podobně. Zatím jsem ale viděl jen ty co by mi vyhovovaly v nepříjemných barvách jako žlutá, oranžová, zelená apod. Potřeboval bych černou.
Svářečka teď i při bodování tak moc nekope o materiál, i když něco málo tam ještě je, ale to je asi zaviněno tím moc měkým trafem. Tak zatím všem děkuji za rady.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#148 07-12-2010 19:01:21

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak se tady po dlouhé době vracím. Jak jsem psal, úprava hořáku docela dost pomohla. Svářečka teď i na bodování jede klidněji, není taková střílečka. Jen mi uniká plyn z toho plastového ventilku, co jsem tady dával fotky. Když jsem ho předtím otevřel, nyní mi tam nekde fučí. Budu muset ten ventilek asi zalepit. A jak prosím bývá vyřešen ten přechod z té tenké trubičky, která jde z hořáku až dovnitř svářečky do elektroventilu? Už se ho chystám namontovat, ale nevím, jak to vyřešit. Ta tenká průhledná trubička vede až k elektroventilu plynu a tam je nějaká převodka? Nebo tam je jen nějaká silnější hadička a je to spáskované nějakou sponkou, jak je to venku? A nevíte prosím někdo, co je kondík u usměrňovače? Takový modrý, já ho mám odstřelený. To je jen nějaký odrušovací, nebo plní nějakou důležitou funkci?

Editoval varok (07-12-2010 19:02:26)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

#149 07-12-2010 19:27:50

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Problémy z BIMAXEM

Je to varistor, ochrana proti napěťovým špičkám.

http://www.gme.cz/_dokumentace/dokumenty/119/119-023/pctdetail.119-023.1.jpg

Offline

 

#150 07-12-2010 19:39:47

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

To je ono, já myslel, že je to nějaký kondík. Je zapojen paralelně k usměrňovači a já ho mám střelený. Stejně mám v garáži elektriku jak za války.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Online

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče