SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 04-12-2010 15:06:16

rapsak
Člen
Registrovaný: 04-12-2010
Příspěvky: 2

Hořáky na propan-butan

Hořáková souprava PB 109 se jako KIT 109 (http://www.horaky-pb.cz/zbozi/plynove-h … k-109.html) prodává společně s hadicí, opatřenou koncovkou G3/8"L na připojení k rukojeti hořáku a na druhém konci koncovkou W21,8"L a je tedy možné tuto hadici připojit přímo k 10 kg lahvi na PB nebo k 2kg lahvi s odtlačným ventilem, opatřeným na výstupu zavitem W 21,7" L . Pokud by se měl použít redukční ventil na PB (a u veškerých hořáků je použití redukčního ventilu uvedeno), tak ventil je na vstupní straně opatřen převlečnou maticí W21,8 L pro připojení k lahvi a na výstupní straně hadicovou koncovkou se závitem G 3/8"L. Pro přípojení hořáku je tedy nutná hadice, opatřená na obou koncích hadicovou koncovkou se závitem G3/8" L.
V praxi jsem byl nesčíslněkrát svědkem použití propanbutanových hořáků připojených k lahvi bez redukčního ventilu, i hadice prodávaná s hořákem mne k tomu vede. Zajímám mne však, zda je použití redukčního ventilu na PB pro připojení hořáku povinné (s bezpečnostních důvodů) nebo je jeho použití potřeba pouze pro udržení stabilnějšího plamene hořáku. Poradí někdo?
P.S. Normu CSN 050610 jsem v plném znění zatím bohužel nesehnal - pracuji na tom.

Offline

 

#2 06-12-2010 07:29:19

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Hořáky na propan-butan

Tak záleží od jakého výrobce máte hořáky. Mewa má hořáky dělané na 2kg PB lahve a to je bez redukčáku s připojením na ty malé ventily, co se šroubují přímo do lahví. GCE má hořáky s připojením na hodiny (3/8). Ono taky od 10 kg a víš (PB lahví), ani nemáte šanci připojit hořák přímo na lahvový ventil.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#3 06-12-2010 17:43:30

rapsak
Člen
Registrovaný: 04-12-2010
Příspěvky: 2

Re: Hořáky na propan-butan

Díky za reakci. Jedná se o hořákovou soupravu Idealgas KIT 109, s hořáky prům. 10, 14 a 17. Připojovací závit pro přívod plynu na rukojeti je G3/8 L a se soupravou je dodávána hadice, která má na jednom konci odpovídající hadicovou koncovku (G3/8" L) a na druhém konci hadicovou koncovkou se závitem W21,8 L, která odpovídá závitu na lahvovém ventilu 10 kg PB lahve. Pro 2 kg lahve je dodáván odtlačovací ventil, který je na výstupu opatřen závitem odpovídajícím závitu 10 kg lahví. Takže tak jak byl hořák dodán, je možné hadici připojit přímo k lahvi, bez redukčního ventilu.
Jediné, co mě napadá je to, že z 2 kg lahve je možno odebírat plyn přímo a pro odběr z 10 kg lahve je nutno použít redukční ventil. Pak je ovšem potřeba hadice, opatřená na obou koncích koncovkou se závitem G3/8" L, protože na výstupu redukčního ventilu je závit G3/8" L. :-)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče