SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
chtěl bych upravit tuto starší bodovku na pulsní sváření. Nevěděl by někdo o nějakém schéma?
Děkuji. Pavel
Offline
Dobrý den,
co by ta bodovka měla umět. Můžete to popsat?
S pozdravem Zdeště
Offline
Měla by umět lépe "svářet" pozinkované plechy, nerez a obecně slabé plechy. I když my běžne bodujeme také 0.6 mm. Jde o to, aby se na jedno sevření elektrod svařovací cyklus několikrát opakoval. Asi by tam musela být nějaká pulsní jednotka..
Offline
Dva obvody 555 s potenciometry na měnění délky pulzu a prodlevy , stejně jako obvody pro svářečky , zapínané koncákem , který spíná nynější elektroniku a spínat výkonový stykač .
Offline
Dobrý den bobobo,
trochu nám to rozveďte, díky.
S pozdravem Zdeště
Editoval zdeště (06-12-2010 17:53:07)
Offline
bobobo: bodovky jsou spínány prakticky výhradně tyristory, nebo si dokážeš představit spínání stykačem několikrát za vteřinu a každý týden ho měnit?
Pro slabé plechy je pulzní bodování vhodné, takže časovač 555 by šel použít, pak ale k tomu výkonové tyristory, pwm regulaci, nějaké schéma tu podle mě bude, bodovka z MOTu apod.
Offline
Dobrý den,
pane Pavle, na ukázku je tu foto jednotky řízení, která by asi vyhovovala Vašim potřebám.
[/url]
S pozdravem Zdeště
Editoval zdeště (08-12-2010 07:04:26)
Offline
Jo , jde o to , pokud chce navolený program zopakovat , není nic jednoduššího , než tímto jednoduchým zapojením nahradit ten prvek , který uvede do chodu bodovku pro jeden program při neustálém držení materiálu tímto obvodem znovu spustit ten režim . Dříve na bodovkách nic jiného než stykače ani být nemohlo , neb jiného nebylo . Zde jde o to , co psal zadavatel , zopakovat i vícekrát svářecí pulz , což mnou zmíněný obvod splní . Do stávajícího zařízení by se zasáhlo jen tak , aby se dostalo ke spouštěcímu prvku , jinak mašina zůstane bez zásahu a není problém ani nastavit , kolik těch pulzů bude . Stále to bude nahrazovat to jednoduché sepnutí . Pochopitelně by se tímto jednoduchým , korunovým , obvodem nemohla měnit energie pulzu .
Offline
bobobo: Ale měnit energii pulzu by asi v tomto případě bylo potřeba, ne? Na začátku (při sešlápnutí) by to mělo bodovat malým proudem a další pulz už větším. Tak si to aspoň já představuji, že by to mělo fungovat.. Pavel
Offline
U bodování se nastavuje čas a proud, čas je řízen jedním časovačem a proud modulací pwm na síťové frekvenci 50hz. U pulzního bodování se k tomu ještě nastavuje frekvence a počet pulzů, o zvětšování pulzu jsem neslyšel, ale neříkám, že to není možné.
Jednotka od zdeště je z velkých bodovek danubius, kde lze toto vše nastavit, navíc programy a další věci. Podporuje i chybová hlášení
Offline
1b: nemyslel jsem zvětšování pulzu, ale zvětšování proudu při např. 2.pulzu. Co znamená ve vašem případě nastavování frekvence??
Offline
K čemu bys zvětšoval proud?
Pulzně se bodují slabé věci a nastaví se hlavní proud, délka pulzu, při kterém se spíná nastavený proud a počet pulzů, např. 5 pulzů nějaké doby s nějakou mezerou, což je ta frekvence pulzu, u jednodušších bodovek jsou tyto časy přednastavené, dejme tomu délka pulzu 0,2s a délka mezery, kdy proud vypne, 0,2s.
Offline
To bobobo: Před příchodem tyristoru se nepoužívali stykače (no pravda v praxi jsem se při opravách setkal jenom s cca 15 typy bodovek, takže možná ...) ale používal se tyratron (je to něco jako lampa nebo výbojka). Už si nepamatuji co to bylo za bodovky (už 16 roků mě živí něco jiného) ale mělo to maďarskou řídící jednotku a existovala verze pro tyratrony a nebo tyristory.
To 1B: PWM asi ne, bodovky se regulují pomocí počtu period (pokud tedy pod PWM nemyslíte toto) nebo pomocí úhlu sepnutí (i když je pravda že nejmenší bodovka co jsem viděl měla na primáru 3x80A, u menších je to možná jinak)
Offline
Inu tak zase já jsem bodovku s 80A na primáru ani neviděl i když pro oživení a změnu jsem makal třeba na 6m nůžkách pro sílu oceli až 20mm . Co je tyratron , to vím , a jinak jsem přišel do styku jen se středními (malými) bodovkami pro klempíře a malinkými-ručními pro autoklempíře . Ale zpět k zadání . Byl dotaz o opakování zadaného pulzu . Je nepodstatné jakým druhem řízení vzniká a mé řešní je pro opakování pulzu zadaného jednotkou stroje . Prostě jeho opakováním , o ničem jiném se nezmiňuji a to právě proto , aby se nezasáhlo do ŘJ stroje .
Offline