SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den.
Chtěl bych se optat zda někdo nemá více zkušeností s návary tvrdokovu-konkrétně návary hran lžic zemních strojů. Přídavné materiály jsou poměrně drahé a je jich potřeba celkem velké množství tak nechci postupovat způsobem najdu něco v katalogu, reknu si to by mohlo jít, utratit spoustu peněz a pak čelit reklamaci. Proto bych raději názor od někoho kdo už to dělal a čím, s jakým výsledkum.
Ještě maličkost :-) elektorody musí být v česku sehnatelné a chemické složení základního materiálu také přesně neznám.
Děkuji za odpověď s pozdravem Stanislav NĚMEC
Offline
ja pouzivam elektrody E-B 544C
Offline
Mám dobré zkušenosti s elektrodou E-B 508, ale ta se již nevyrábí. Její náhradu v podobě OK 83.50 jsem nezkoušel, ale není důvod jí nevěřit. Ovšem výborné elektrody pro váš účel jsou E-DUR 600, UTP DUR 600, Durweld 600 a podobné od různých výrobců. Také mám, s dobrým výsledkem, vyzkoušenou E-B 519, ale ta potřebuje poměrně vysoký předehřev a pomalé chladnutí v zábalu. Z drátů pro "céóčko" je zajímavá trubička Tubrodur 14.70, která má dokonce vlastní ochranu a nepotřebuje ochranný plyn a dále klasický plný drát UTP A DUR 600, nebo Autrod 13.91.
V příspěvku výše uvedená E-B 544 se již nevyrábí a výrobce jako náhradu doporučuje OK 86.08. Přiznám se, že bych ji na návary lžic bagrů a buldozerů asi nepoužil. Není sice vyloženě nevhodná, ale výše uvedené materiály jsou vhodnější.
Jinak katalogům seriózních výrobců se věřit dá. Takže pokud napíšou, že daná elektroda je určena pro navařování pracovních částí zemních strojů a odolává abrazivnímu opotřebení zeminou za současného namáhání rázy a tvrdost svarového kovu je cca 50 - 60 HRC, je to přesně váš materiál
Offline
Ve škole jsme chtěli vyzkoušet navařování svisláků u traktorů Autrod 13.91 a velice rychle jsme vystřízlivěli po té co nám řekli že tahle cívka 1.0 by stála 16.000,- bez DPH. Myslím si že jsem taky tento přídavný materiál špatně zvolili pro toto navařování. Ale schodou okolností se mi do rukou dostalo školení o renovaci a navařování. Tak příště při volbě budem moudřejší..
Offline
Ano Autrod 13.91 stojí balík. A navíc na renovaci svisláků by opravdu asi nebyl nejvhodnější. Mám v živé paměti hlášku jednoho pána, jehož syn se snažil renovovat opotřebené poloosy jejich rodinného traktoru elektrodou E-B 511: "... ten matěj navařil poloosy tvrdokovem a já na soustruhu zlámal všechny kudly..." Pro tyhle účely se například dělá drát C508. Pozor, neplést s elektrodou E-B 508, to jsou opravdu rozdílné materiály. Drát C508 je přímo určen pro navařování rotačních součástí, jako jsou různé hřídele a čepy. Návar C508 je stále ještě třískově obrobitelný. A drát C508 je také výrazně levnější než 13.91.
Offline
U mě v podniku se osvědčily elektrody E-B 502, na opravy korečků u koles důlních velkostrojů, výhodou je, že se návar tepelně nezpracovává, tvrdost se pohybuje kolem 35HRC, a cena je přiměřená... Jinak stojí za to si objednat od Esabu " Příručku svařování při údržbě a opravách, II. ", je tam spousta dobrých rad. Na návary rozet drtičů pneumatik ( proti otěru ) se mi osvědčil příd. mat. Fluxofil 58, s elastickou mezivrstvou Fluxofil 31... Jinak zdravím kolego Dirty, Michal:o))
Offline
nemas kontakt kde se ta prirucka da objednat?Nikde na strankach jsem tam nic takoveho nenasel.Diky
Offline
Zavolej na 494 501 431, pí. Morávkovou od Esabu, zažádal jsem je o katalogy a příručku a poslali mi to obratem bez problémů, zdarma...
Offline
Dobrý deň.
Na navarovanie sa mi osvedčili elektródy E508. Existuje drôt s podobnými vlastnosťami ako spomínaná elektróda použiteľný v klasickej „CO-čke“ t.j. priemer 0,8 mm, ochranná atmosféra CO2, prijateľná cena?
Ďakujem za odpoveď.
Offline
stano napsal(a):
Dobrý deň.
Na navarovanie sa mi osvedčili elektródy E508. Existuje drôt s podobnými vlastnosťami ako spomínaná elektróda použiteľný v klasickej „CO-čke“ t.j. priemer 0,8 mm, ochranná atmosféra CO2, prijateľná cena?
Ďakujem za odpoveď.
Dráty pro MIG/MAG se vyrábí rozválcováním cca 10 mm kulatiny na požadovaný rozměr tj. 1,2 mm, 1 mm atd.
Z toho důvodu je také 0,8 mm dražší než 1,2 mm, protože je pro jeho výrobu potřeba více operací. Nedokáži si představit, jak by protahovali drát o tvrdosti 50 HRC. Proto se tyto materiály vyrábí v podobě trubičky a legury na zajištění požadované tvrdosti jsou uvnitř ve formě prášku. Zde je poměrně velký výběr pro daný typ opotřebování např. adheze, abraze, únava, kavitace atd.
Editoval Petr (17-07-2008 17:34:51)
Offline
Jen na doplnění. ESAB má v nabízeném sortimentu přídavných materálů pro metodu MAG i dráty pro návary. A takový C 508 nebo OK AUTROD 13.91 jsou při opravách navařováním dobře použitelné. Samozřejmě mají takové dráty i jiní dodavatelé. Široký sortiment mají v LINCOLN ELECTRIC, CLOOS, BOEHLER a dalších. Ne všichni prodejci mají všechno a ceny, ty tvoří samostatnou kapitolu a jsou v každém krámu jiné.
Online
Ďakujem za odpoveď. Ešte otázočka vo všeobecnosti. Plnené drôty pre navarovanie potrebujú ochrannú atmosféru alebo si vystačia sami?
Offline
To nelze takto jednoduše říci. Pokud je náplň trubičky bazická, kyselá, rutilová .... pak není plyn potřeba. Pokud náplň tvoří legury, pak to bez plynu nejde. Jenže - existují plněné elektrody typu inershield, které obsahují oboje. Takže nezbývá než nahlédnout do katalogu.
Online
cau potřebovalbych poradit s navařenim nožu do štěpkovačky jakou použit elektrodu aby byla co nejlevnejsi ale aby to něco vidrželo diky za odpovet
Offline
EB 508 (už se nedělá), EB 511, OK 83.50, OK 84.84, E-DUR600, DURWELD600 a další elektrody pro funkční plochy zemědělské a lesnické techniky, břity a ostří s tvrdostí návaru 50 - 60 HRC. Obrobitelnost je možná jen broušením. Tyhle jmenované mám vyzkoušené. Doporučuje se předehřev cca 250°C. Většinou bez následného tepelného zpracování.
Offline
Promiňte mi tak zásadní neznalost, ale chtěl bych se zeptat jakým způsobem odhadnu teplotu předehřevu v domácích podmínkách. Je ten předehřev nutný (co se stane když nebude) a bude hodně vadit pokud to ohřeju např. autogenem a teplotu budu mít vyšší třeba 400 - 500 °C nebo i vyšší ?
Editoval Marten264 (01-12-2008 12:18:06)
Offline
Myslím, že na to jsou takový tužky, se kterou se udělá čára a ta čáry při dosažené teplotě (na kterou je dělaná) zmizí. Nikdy jsem to neviděl, ale pouze o tom četl. Podívám se doma, tam bych měl mít někde tabulku, jak lze zjistit teplotu pomocí, tuším cukru, mýdla a dřevěného klacíku (třísky).
Offline
Marten264 napsal(a):
Promiňte mi tak zásadní neznalost, ale chtěl bych se zeptat jakým způsobem odhadnu teplotu předehřevu v domácích podmínkách. Je ten předehřev nutný (co se stane když nebude) a bude hodně vadit pokud to ohřeju např. autogenem a teplotu budu mít vyšší třeba 400 - 500 °C nebo i vyšší ?
Odhadnout teplotu není snadné. Jednoduché a poměrně přesné je zjištění pomocí teplotních kříd, které se tam v ČR prodávají: http://www.omegaeng.cz/shop/subsectionS … emperature
Ten ohřev min. na 250°C je nutný. Když nebude, bude v návaru množství prasklin. Hodně ale záleží na složení a tloušťce základního materiálu.
Offline
Poradím Ti ako odhadnuť 300° C- pri ohrievaní občas napluješ na železo a keď odskočí slina - má 300° C. Do 300° C slina neodskočí, varí sa. Než sa pustíš do zvarovania bude mať 250° C. Vyskúšané používam.
Offline
Ahoj nebo si vezmeš strojnické tabulky ( starší ) a hned na začátku je tabulka barev železa podle tepoloty.. 200 stupňů barva žlutá 280 krásná fialová... jinak pozná se na čistém železe takže před ohříváním obrousit.. Jinak k předehřevu se nechá použít i stará vyřazená trouba.. a takovou horkovzduškou dosáhneš i těch 280 stupňů..
Editoval Zelenej (01-12-2008 15:12:30)
Offline
Díky za rady
ty křídy jsou super , sice trošku dražší ale to neva.
dneska jsem hledal dvě věci pro svařování
1) plyny - a zřejmě se budu muset naučit Kelvina - SIAD
PLYN PLYNNÁ FÁZE trojný bod* KAPALNÁ FÁZE
Název Chemický vzorec Molekulární hmotnost Teplota Tlak Skupenské teplo tání Hustota
při 98 kPa Teplota varu
při 101.3 kPa Výparné teplo při 101.3 kPa
(jednotka) (K) (kPa) (kJ kg-1) (kg m3) (K) (kJ kg-1)
Acetylen C2H2 26.038 192.600 128.200 96.46 420.0 189.350 817.97
2) křídy na teplotu a vypadá to na Fahrenheita
OMEGAMARKER-FULL 1,850.00 Kč * 10 Crayon Kit. 125F, 200F, 250F, 300F, 350F, 425F, 500F, 575F, 650F, 750F.
Zbývá už jen Rankin a Réaumur a to jsem si na toho Cesara nebo Celsia ? , něco takového bylo ve škole, docela zvyknul.
Moc děkuji za rady , s těmi slinami myslím, že to používal táta když jsem byl malý, ale nevěděl jsem proč.
Uvažuji už delší dobu, že navařím nůž na sekačce - tak se do toho na jaře pustím.
Jó, manželka má super troubu (ne mně) - horkovzdušnou - bude ráda když ji využiju
Editoval Marten264 (01-12-2008 15:46:05)
Offline
Marten264 napsal(a):
2) křídy na teplotu a vypadá to na Fahrenheita
OMEGAMARKER-FULL 1,850.00 Kč * 10 Crayon Kit. 125F, 200F, 250F, 300F, 350F, 425F, 500F, 575F, 650F, 750F.
Zbývá už jen Rankin a Réaumur a to jsem si na toho Cesara nebo Celsia ? , něco takového bylo ve škole, docela zvyknul.
Ty křídy jsou primárně značeny ve Fahrenheitech, ale na každé je i údaj v Celsiích. Alespoň na těch tady v Americe. Divil bych se, že v Evropě by to bylo jinak. Jednoduchý přepočet naleznete zde:
http://www.wbuf.noaa.gov/tempfc.htm
Offline
Tak jsem konečně našel tu knížku. Tady je ta tabulka. Je to foceno mobilem, takže to je horší kvalita.
Offline
..ahoj všichni,jsem tu nový a zaujala mě diskuse o navařování tvrdokovem..již delší dobu navařuji pro místní zemědělce cepáky do šroťáků..měl jsem staré zásoby elektrod E-B 508 a E-B 544,ty mi došly a tak jsem si vzpoměl na starý fígl,ještě z dob mé praxe,kdy jsem navářel motyčky,vidle a jiné zem."stroje"pomocí autogenu a starých pístních kroužků z nákl.automobilů...vrátil jsem se k tomu a kupodivu to funguje spolehlivě,jen je nevýhoda,že dřív zmizí nosný materiál,což je obyčejná konstr.ocel 11...je to jen moje slovo do diskuse...
Offline
já bych se chtěl pro změnu zeptat, jak nejlíp navařit tvrdokov a zároveň zamezit odštípnutí návaru od nosného materiálu? Zkoušel jsem to na zemědělském mulčovači ale návar se po pár hodinách odštípnul.
Offline