SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#151 07-12-2010 19:58:11

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

varok napsal(a):

Tak se tady po dlouhé době vracím. Jak jsem psal, úprava hořáku docela dost pomohla. Svářečka teď i na bodování jede klidněji, není taková střílečka. Jen mi uniká plyn z toho plastového ventilku, co jsem tady dával fotky. Když jsem ho předtím otevřel, nyní mi tam nekde fučí. Budu muset ten ventilek asi zalepit. A jak prosím bývá vyřešen ten přechod z té tenké trubičky, která jde z hořáku až dovnitř svářečky do elektroventilu? Už se ho chystám namontovat, ale nevím, jak to vyřešit. Ta tenká průhledná trubička vede až k elektroventilu plynu a tam je nějaká převodka? Nebo tam je jen nějaká silnější hadička a je to spáskované nějakou sponkou, jak je to venku? A nevíte prosím někdo, co je kondík u usměrňovače? Takový modrý, já ho mám odstřelený. To je jen nějaký odrušovací, nebo plní nějakou důležitou funkci?

ano je tam přechodka, podivejte se na me fotky meho stroje je to tam videt u toho eloktro ventilu  na tech starších fotkach kdy tam ješte nebyla euro koncovka..

Editoval alll (25-12-2010 21:45:03)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#152 08-12-2010 07:24:42

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4141

Re: Problémy z BIMAXEM

No a ten varistor , pokud je to on , chrání usměrňovač před průrazem napěťovou špičkou .

Offline

 

#153 08-12-2010 08:43:20

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Aha, takže ho musím někde sehnat nový? Se ale divím, že mi to ten varistor tak odstřelilo, skoro nic z něho nezůstalo.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#154 09-12-2010 07:20:37

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4141

Re: Problémy z BIMAXEM

V době kdy zafunguje a je na něm tvrdý zdroj , tak celý výkon do něj nateče . Jak se píše jinde , když máš invertor na centrále a poprvé vypadnou pojistky , tak právě zafungovala ochrana před vysokým vstupním napětím a varistor Ti v tu chvíli svářečku zachránil , pokud ji ale znovu zapneš , tak v tu chvíli bude ten varistor s vysokou pravděpodobností také "vystřelený" a příští špička vezme polovodiče . Musíš si uvědomit , že se na něm maří ve zlomcích sekundy vysoký výkon , jehož tepelné působení se musí projevit .

Offline

 

#155 25-12-2010 15:55:51

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Nyní si chci dát do mého Bimaxe lepší chlazení. Ten původní ventilátor neoplývá zrovna oslnivým chladícím výkonem, tak ho chci nahradit jiným. Použiji nějaký asi od Sunonu 120x120 na 230V, Zapojení provedu jako ten stávající. Tedy paralelně ke sv. trafu. Ale chtěl bych se zeptat, jak je to s co nejlepší účinností. Četl jsem článek na svarinfu, i když tam to je návod na trafosvářečky, které origo ventilátor nemají, ale poznatky se dají využít i na COčko. Teď ten můj dotaz. Origo mám vzadu nahoře malý asynchronní motorek s výkonem jen pár watů, na kterém je nasazena plastová vrtulka max. 100mm. Možná ani to ne. Navíc má motorek malé otáčky, tipnul bych tak 1500/min. Z toho dobré výsledky nebudou. Je ale nahoře, trafo a tlumivka je však dole, což podle mě postrádá logiku. navíc na skříni svářečky nejsou žádně další díry, kterými by ventilace nasávala studený popř. vyfoukávala teplý vzduch. A je tedy lepší dát ventilátor tak, aby foukal na trafo, nebo aby někde v předu nasával studený vzduch a vzadu vyfukoval? Já bych byl pro první možnost, ale co je podle vás účinnější?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#156 25-12-2010 18:53:41

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

varok napsal(a):

Nyní si chci dát do mého Bimaxe lepší chlazení. Ten původní ventilátor neoplývá zrovna oslnivým chladícím výkonem, tak ho chci nahradit jiným. Použiji nějaký asi od Sunonu 120x120 na 230V, Zapojení provedu jako ten stávající. Tedy paralelně ke sv. trafu. Ale chtěl bych se zeptat, jak je to s co nejlepší účinností. Četl jsem článek na svarinfu, i když tam to je návod na trafosvářečky, které origo ventilátor nemají, ale poznatky se dají využít i na COčko. Teď ten můj dotaz. Origo mám vzadu nahoře malý asynchronní motorek s výkonem jen pár watů, na kterém je nasazena plastová vrtulka max. 100mm. Možná ani to ne. Navíc má motorek malé otáčky, tipnul bych tak 1500/min. Z toho dobré výsledky nebudou. Je ale nahoře, trafo a tlumivka je však dole, což podle mě postrádá logiku. navíc na skříni svářečky nejsou žádně další díry, kterými by ventilace nasávala studený popř. vyfoukávala teplý vzduch. A je tedy lepší dát ventilátor tak, aby foukal na trafo, nebo aby někde v předu nasával studený vzduch a vzadu vyfukoval? Já bych byl pro první možnost, ale co je podle vás účinnější?

aspon ja to mam tak že ventilator nasava ze zadu čisty vzduch a fouka jej přes trafo usmernovač smerem ven ze předu pokud je to opačne tak se do svařečky nasava prach z broušeni a jine. toliko me zkušenosti ventilator sunon jsem koupil na aukru za 200,- kč i z poštovnym novy.. dost často se tam obejevují i jine díly.. pane varoku už mate varistor vyměněn?

Editoval alll (25-12-2010 21:46:08)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#157 25-12-2010 19:16:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Děkuji za radu. S ventilátorem nemám problémy. V GMElectronic ho koupím za ty samé peníze nový.
U profi svářeček jsem právě viděl obojí uspořádání, že některé mají ventilátor vzadu a fouká ven a jiné mají vzadu a fouká dovnitř na trafo. tak jsem se ptal, co je asi lepší řešení.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#158 25-12-2010 20:14:50

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Problémy z BIMAXEM

ono sa treba nad tym trosku zamysliet...kazda skrina je inac poskladana,idealne je bud nasavat vzduch tak aby isiel rovno popri trafe a usmernovaci alebo ohriaty vzduch od tychto sucasti odvadzat,nasavacie otvory by mali byt 3 krat vacsie ako "vyfukove"

Offline

 

#159 25-12-2010 20:41:11

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

No já se právě díval, že ten ventilátor co tam je těď, je malinký, nevýkonný a fouká dovnitř na trafo. I když je to blbost, protože je nahoře a trafo s tlumivkou jsou dole. Navíc nikde na bedně nejsou žádné větrací otvory, akorád za tím ventilátorem. Takže tohle řešení moc nechápu. Budu muset asi dopředu nějaké dodělat.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#160 25-12-2010 21:34:45

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

varok napsal(a):

No já se právě díval, že ten ventilátor co tam je těď, je malinký, nevýkonný a fouká dovnitř na trafo. I když je to blbost, protože je nahoře a trafo s tlumivkou jsou dole. Navíc nikde na bedně nejsou žádné větrací otvory, akorád za tím ventilátorem. Takže tohle řešení moc nechápu. Budu muset asi dopředu nějaké dodělat.

u kastli einhell jsou vetraci otvory vzadu , ve předu kastle a v podlaze kolem hlavniho trafa a tlumivky..puvodni ventilator jsem nahradil sunonem profuk vzduchu se svařečkou zvyšil o 100% a to jsem sni svařel hodně dlouhe sváry pravda omicron trafo vinute mědí ma daleko vetší vydrž a tepelna pojistka vypla jen na usmernovači jen jednou a to jsem svařel na plny vykon   vlete venku bylo bezvětrí  a hodne palilo slunko..

Editoval alll (25-12-2010 21:54:47)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#161 26-12-2010 11:02:01

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Však ty origo větráčky jen tak jemně foukají, což nemá smysl. Je to jako by tam nebyl žádný. Dám nějaký zn. Sunon, jsou to podle mě jedny z nejlepších ventilátorů. Koupím nějaký z velkým výkonem, tedy velkým proudem vzduchu.
Alll: ty trafa z Omicronu jsou vinuté mědí a u nich je známo, že se tolik nehřeje. Navíc je myslím trošku větší, to znamená že na ten samý výkon, kolem 160A není navinuté to trafo s tak velkým sycením. Ty levné svářečky mají menší jádro, jsou vinuté hliníkem a navíc mají velké sycení, aby se z toho malého jádra dostalo co možná nejvíce. To všechno vede k velkému zahřívání a proto se po pár minutách svářečky vypínají, pokud jedete na plno.

Editoval varok (26-12-2010 11:09:11)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#162 26-12-2010 13:28:38

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

varok napsal(a):

Však ty origo větráčky jen tak jemně foukají, což nemá smysl. Je to jako by tam nebyl žádný. Dám nějaký zn. Sunon, jsou to podle mě jedny z nejlepších ventilátorů. Koupím nějaký z velkým výkonem, tedy velkým proudem vzduchu.
Alll: ty trafa z Omicronu jsou vinuté mědí a u nich je známo, že se tolik nehřeje. Navíc je myslím trošku větší, to znamená že na ten samý výkon, kolem 160A není navinuté to trafo s tak velkým sycením. Ty levné svářečky mají menší jádro, jsou vinuté hliníkem a navíc mají velké sycení, aby se z toho malého jádra dostalo co možná nejvíce. To všechno vede k velkému zahřívání a proto se po pár minutách svářečky vypínají, pokud jedete na plno.

tento ventilator jsem koupil na aukru  :http://aukro.cz/item1357763246_ventilator_axialni_sunon_dp200a.html    ma telo z nejake hlinikove slitiny dosti tvrde a zaty penize se hodí.. ne jako ten maly chršták co byl origo v einhelu a jinych levnych strojich co kolem svařečky co2 jen proletely...

Editoval alll (26-12-2010 13:31:43)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#163 26-12-2010 16:44:11

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Problémy z BIMAXEM

Samotné axiální ventilátory jsou jen vířiče vzduchu. Aby axiální ventilátor skutečně foukal vzduch v množství uváděném v katalogu, musí být zabudován do potrubí příslušného průměru o délce na každé straně od ventilátoru cca průměru toho potrubí. To je zase poznatek ze vzduchotechniky, o kterém pravděpodobně spousta konstruktérů svářeček a jiných zařízení, které se musí chladit, nemá ani ponětí. A tvrdošíjně tam cpe co nejvýkonnější a drahý ventilátor, přitom by stačil ten levný malý, jen se k němu musí přidat kus trubky. Nemusí být, pokud tam není místo, ani dlouhý jako průměr potrubí, každý centimetr potrubí namontovaný k ventilátoru průtok usměrňuje a  množství foukaného vzduchu znatelně zvyšuje.

Offline

 

#164 26-12-2010 20:15:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Ono to není jen o vzduchotechnice. I když vás chápu, ale i použití výkonnějšího ventilátoru od Sunonu, nebo někdy se používají Mezaxiál, třeba Froniusy je mají, tak to pomůže i tak. Když se podíváte na ty malinké větráčky co bývají v levných svářečkách origo, tak mají malé otáčky, malý výkon a malý průměr. To jsou snad všechny nevýhody, co mohou být. Kdyby tam byla alespoň větší vrtule, tak možná ještě něco dají, ale ta vrtulka jen pár centimetrů? Ten původní má např. průměr vrtule do 100mm, spíše méně. Otáčky třeba 1000-1500/min. a výkon 5W. Průtok vzduchu třeba 30m3/h. Když dám ventilátor Sunon, který má výkon např. 20W, průměr vrtule 120mm, otáčky 2700/min. a průtok vzduchu např. 80m3/h. Jsou to jen smyšlené příklady pro názornost. Takové větráky už dělají pořádný průvan, podobné jsme měli kdysy na odsávání teplého vzduchu u ohraňováku ve firmě, kde jsem kdysy dělal.
Ventilátor tam je, aby pořádně odsával teplý vzduch ze skříně, nebo foukal na trafo, usměrňovač apod.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#165 27-12-2010 10:56:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Tak já dám tedy asi ten ventilátor na zadní stěnu, udělám pro něho asi větší otvor zakrytý tou chromovanou mřížkou a upevním ho, aby foukal dovnitř na trafo.
Ještě bych měl otázku ohledně podavače. Ten malý motorek je prosím vás tedy na 12V nebo na 24V? Tady na svarinfu v tom mají nějaký nepořádek. Jak jsou ty návody, na novou ŘJ pro levné COčka, tak tam je psané 24V. To bych i možná také s tím počítal, protože se to bere přímo za usměrňovačem sv. trafa. Je tam ale potom ještě nějaký článek od chlápka, který si předělával COčko AL-KO a ten tam má zase napsané, že použil podavač Telwin, který je na 12V. Tak teď nevím, na jaké napětí ty Telvin podavače vůbec jsou. Chtěl bych si udělat napájení celého podavače, desky spínání trafa apod. ze zvlášť malého trafa, aby to zbytečně nekolísalo se svařováním.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#166 27-12-2010 19:33:01

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

tezko rici jake napetí je u vaší svařečky na podavači jedine  svařečku komplet odkritovat přečist co je na štítku motorku podavače ve vaší svařečce jinak jsou na vyber u teto firmy 3 druhy podavaču používají se i na einhely typu sga xxx http://www.alfin-trading.cz/produkty/podavace-dratu/1 pokud jse o instalaci ventilatoru nevim jak mate umisteny umsmernovač na ten je potřeba aby taky foukal vzduch od ventilatoru ja ho mam posazen tak aby foukal 1/2 na trafo a 1/2usmernovač  usmernovačmam nad hlavnim transformatorem ten se zahříva ze všech komponent svařečky nejdříve..

Editoval alll (27-12-2010 19:37:33)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#167 27-12-2010 20:33:24

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

S tím ventilátorem to už nějak vykutím.
U toho podavače právě není na motorku nic. Je napojený jen na takovou malinkou desku regulátoru a ten regulátor je zapojen přímo na usměrňovač, v sérii s tlačítkem na hořáku. Je to destička se souřástkami SMD, jen výkonový tranzistor pro ovládání motorku je klasický v pouzdře TO-220, jako bývají stabilizátory.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#168 30-12-2010 18:08:41

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

varok napsal(a):

S tím ventilátorem to už nějak vykutím.
U toho podavače právě není na motorku nic. Je napojený jen na takovou malinkou desku regulátoru a ten regulátor je zapojen přímo na usměrňovač, v sérii s tlačítkem na hořáku. Je to destička se souřástkami SMD, jen výkonový tranzistor pro ovládání motorku je klasický v pouzdře TO-220, jako bývají stabilizátory.

to je budto TRIAK , nebo TYRISTOR..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#169 31-12-2010 11:26:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Ne ne, je to tranzistor MOSFET. Většinou se to tak dělá. Normální regulátor a na výstup se dává MOSFET tranzistor, který zvládne větší zátěž a nezahřívá se tolik. Je to IRF 730. Mě ale jde pořád o to napětí podavače. Teď to mám zapojené tak, že motorek podavače je zapojen přímo na ten regulátor a ten je sériově s tlačítkem na hořáku. Takže to bude asi spíše na těch 24V.

Editoval varok (31-12-2010 11:48:34)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#170 31-12-2010 13:32:04

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

podle typu co jste napsal je to opravdu fetak tranzistor muj einhel tam mel tyristor..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#171 31-12-2010 13:48:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Samozřejmě záleží na výrobci. Každý tam nacpe co mu pod ruku přijde. Já se právě díval na netu a našel jsem si taky, že je to Mosfet tranzistor.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#172 31-12-2010 18:59:44

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Problémy z BIMAXEM

S tím ventilátorem, pokud se počítá, že vzduch se chlazením při průtoku svářečkou ohřeje o 20 st C, potom každý jeden kubík vzduchu průtoku ventilátorem za hodinu uchladí trvale cca 4 watty výkonu. Ventilátor o průtoku pouhých 50 kubíků vzduchu uchladí tedy asi 200 wattů. Ohřátí o 20 st C se může uvažovat například tehdy, když povrch předmětu, třeba hliníkového chladiče má 60 st C a přiváděný vzduch má cca 20 st C. Je to tedy takové důkladné chlazení, třeba pro polovodiče. Pokud se bude uvažovat s teplotou povrchu chlazeného předmětu 100 - 150 st C, což může třeba být vinutí trafa s izolací v nějaké vyšší teplotní třídě, stoupá trvalý uchlazený výkon na několikanásobek.
Jádro problému je v tom, že jen čistě axiální ventilátor, pokud není vložený do potrubí, má průtok vzduchu zhruba pětinu až desetinu uváděného katalogového množství. katalogového množství průtoku vzduchu dosáhne až v tom potrubí. Neboli jinak, drahý hliníkový Sunnon nebo Mezaxiál s výkonem 20 - 30 watt, pokud se tam jen vloží bez potrubí, tak namísto katalogového uváděného průtoku vzduchu 300 - 500 kubíků za hodinu má ten průtok jen takových 50 kubíků za hodinu. Stejně jako to malé levné bakelitové chrastítko za 150 Kč na 12 voltů a 5 wattů, pokud je vmontované do příslušného potrubí.

Editoval Radim (31-12-2010 19:01:08)

Offline

 

#173 01-01-2011 13:02:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Radim: já se s vámi nechci přít, ale nějak s vámi asi nesouhlasím. Vezměte si k sobě dva ventilátory. Jeden z PC 120x120 na 12V. Druhý 120x120 ale na 230V. Ty mají vyšší výkon až několikanásobně. Ty z PC mají třeba těch 5W a ten na 230V má např. 20W, což je čtyřnásobek. Teď si pusťte ten ventilátor na 12V a třeba rukou zkuste jak fouká. Potom si pusťte ventilátor na 230V a zase rukou zkuste, jak velký dává proud vzduchu oproti tomu z PC. A s tou trubkou se mi to nezdá. Vždyť všude se nedávají ventilátory do trubky. Když to vezmu, některé rozvodné skříně, nebo zařízení kde je potřeba něco chladit, se to určitě do vaší slavné trubky dávat nebude, ne? Je sice pravda, že trubka vzduch usměrní do jednoho místa, ale já potřebuji právě opak, aby vzduch s ventilátoru foukal na co možná největší plochu. Skříň mé svářečky je docela malá a podle mě to usměrní proud vzduchu dostatečně. Potřebuji aby to foukalo na trafo a popř. ještě na usměrňovač.
A s tím debilním uspořádáním původně toho malinkého větráčku jsem asi už pochopil. Nejvíce se asi zahřívá ten chladič usměrňovače, který je nahoře. Tak ten větráček má asi nejvíce ofukovat ten chladič a zbytek kdyžtak trafo. To se ale taky docela dost zahřívá a když není ofukován, tak se po chvíli svařování na plný knedlík vypne.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#174 01-01-2011 14:02:44

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Problémy z BIMAXEM

pravda pane varoku stim ventilatorem ja ja mam doma jak ventilatory na pc tak do svařečky, ale na 12 V bych ventilator bych do svařečky nikdy nedal kvuli nedostačnemu vykonu jednak u ventilatoru na 12V  by se hned zadřelo ložisko u svařečky je spoustu prachu z broušeni sváru jednak ventilatory z pc maji ponejakem čase problemy z ložisky u pc jsou za potrebí tiche a zaroven vykone ventilatory napajene snizenym napetím aby nebyly hlučne u svařečky se na hluk  vydavajíci ventilator nehledí... jinak konstrukce svařeček je vevetšine koncipovana tak aby to melo  tak zvany rourovy efekt provetravani nektere hoby svařečky to mají taky tak vyřešeno i ty proklinane einhelly maji chlazeni koncipovane podobně. i i u PC je mezi tunery kteří chteji tiche chlazeni ak maji taky tunelovy efekt chlazeni taky řešen tak je chlazení pc a jeho vykonovych komponent..  U svařečky jak u profi stroju esab, fronius je chlazeni řešeno  vstup vzduchu ze zadni časti stroje do predu při opačnem smyslu chlazzeni vyfukovaním horkeho vzduchu ze zadní časti stroje se zase dostava prach z broušeni kuličky  při svaření  svařečka je zachvili zaprašena až hruza tak jsem hned ventilator otočil ve svařečce tak aby foukal studeny vzduch do svařečky..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#175 01-01-2011 15:12:39

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8613

Re: Problémy z BIMAXEM

Ve firmě kde jsem dělal měli právě taky svářečky Fronius Variostar 2500 a jednu 3100 a měli to právě tak, že v přední části skříně jsou žebra, kde se nasává studený vzduch a vzadu je ventilátor mezaxiál, ten co býval v digestořích a vyfukuje ho ven. Ve skříni se vytvoří jakoby studený průvan a ten chladí všechny komponenty. Je ale pravda, že jsme museli svářečky pravidelně vyfoukávat vzduchem, protože toho bordelu tam teda bylo. Ten z počítače bych dal maximálně jako pomocný přímo na usměrňovač popř. trafo na přímé chlazení a jeden centrální dozadu na zadní panel. Ale myslím si, jak psal pan ALL, tak jsou náchylné na nečistoty a myslím si i zbytečné. Jeden výkonný ventilátor vzadu by to mohl zvládnout.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče