SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Prosím vás, kdo mi poradí jak svařit nejlépe nerezový plech síla 3 mm. délka 4 m. a šířka 1 m. metodou mig/mag oboustraný I svár tak aby se předešlo co největší deformaci. Zkoušely jsme jenom úzký plech na 4 metrech upnout svěrkami a nastehovat cca 10 stehama po 3 cm., ale vždy se to pokroutilo. Mam strach zkusit svařit celý plech, protože je to dost drahé . kdo má nějaké zkušenosti prosím poraďte
díky moc
Offline
Konstruktéra, který navrhne takovýto svařenec bych ihned propustil, protože o svařování nerezových materiálů neví vůbec nic. Existuje prakticky jediná metoda, kterou by bylo možné použít a to je svařování trubičkovým drátem pod tavidlem natupo na tavidlové podložce. Každá jiná metoda do takovéhoto spoje vnese tak velké množství tepla, že jsou deformace nevyhnutelné. Nouzové řešení je svařovat poutnickým způsobem metodou 131 (MIG) tak, že jednotlivé kroky budou max. 80 - 100 mm. Důkladné upnutí a nastehování je samozřejmě základem. Plyn bych doporučil Ar 4.6 + cca 1,5%O2 pro dosažení vyšší teploty při daném proudu a tím i vyšší postupové rychlosti pro snížení vneseného tepla. Průběžná ochrana druhé strany sváru formovacím plynem nebo Ar je nezbytná.
Offline
jedná se o stěnu zhruba 4x4m. a bude to jako otevřená krabice takže boční stěny + strop,zadní stěna a podlaha, které budou uchycené na konstrukci a pak svařené k sobě je to z holandské firmy takže netuším vůbec co to udělá až to bude celek.
Offline
Chtělo by to specialistu na rovnání plechových ploch, resp. membránových stěn. Pokud totiž budou plechy nejen svařeny k sobě, ale ještě svařovány po obvodě, tak vzniknou krásné vyduté útvary a jejich rovnání - to se musí moc dobře umět. I když mám s rovnáním konstrukcí i plechových stěn docela dost zkušeností, na takovéto nerezové plochy bych si bez důkladné přípravy a odzkoušení rovnání netroufnul.
Tohle je skoro typická ukázka toho co se může stát, když se podle ČSN EN ISO 3834-2 neprovede před přijetím zakázky její posouzení z hlediska vyrobitelnosti za účasti svařovacího technika firmy. Ten by věděl o vysokých deformacích u nerezů a upozornil na obrovskou časovou náročnost a tím i cenu rovnání po svaření.
Offline
ironi napsal(a):
jedná se o stěnu zhruba 4x4m. a bude to jako otevřená krabice takže boční stěny + strop,zadní stěna a podlaha, které budou uchycené na konstrukci a pak svařené k sobě je to z holandské firmy takže netuším vůbec co to udělá až to bude celek.
Já tedy nemám potuchy oč se jedná, ale když jsem pracoval ještě v ČSSR na nukleární elektrárně, svařovalo se nerez obložení stěn, stropů a podlah na už hotovou stěnu v níž byla zabetonovaná konstrukce z úhelníků obložených nerez plechem z dosedací strany. Rozměrově přizpůsobené tak, že se pokládaly tabule nerez plechu (tuším, že 2mm) opatřené otvory, které lícovaly s kostrou té konstrukce. Potom se nastehovaly a svařovaly k té konsrukci, jednak tabule k sobě a pak těmi otvory k zákl. konstrukci, že nebylo potřeba žádná ochrana druhé strany sváru. Vše se svařovalo elektrodama ručně v polohách. Kupodivu se to ani nekroutilo. A např. takový reaktorový sál je už řádně veliká místnost...
Online
Obvodové sváry a upevňovací otvory kupodivu odpovídají zásadám při rovnání plamenem. Na stránce http://www.welding24.eu/web/soubory-ke- … amenem.wmv se o tom může každý přesvědčit a získané poznatky aplikovat.
Offline
My občas takovéto plochy musíme svářet a to i z nerezu. Samozřejmě nevím jakou potřebujete po svaření ideální rovinost, ale nám se osvědčilo svařované plechy vyztužit pořádnými výztuhami, které se nabodují a následně pak odbrousí. Je to velmi pracné a ne všem deformacím se dá zabránit, holt nějaká tvarová paměť po tom v materiálu stejně zůstává. Pokud z těch ploch pak budete sesazovat krabici, tak znovu vyztužit a nejlépe z předpětím, mnohé to odstraní. Rozpěry i dovnitř té krabice, zbytek je zkušenost, kterou musíte nabýt už sami.
Offline
díky moc za rady nějak to zvládnem.
Offline
Odpusťe prosím skrytou reklamu, ale tohle je jedna z typických aplikací laserového sváření. Už jsme takové (i delší) plechy svařovali, bez problému. Akorát ty plechy musí sedět těsně na sebe, nejlépe když jsou vypálené vodním paprskem nebo aspoň laserem. To trošku komplikuje přípravu, ale zase se nekoná žádné rovnání. Rychlost a kvalita svaru je také úplně někde jinde . Cena za svařování si myslím, že je dost výhodná, pokud toho tedy není jeden kousek :-)
Offline