SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Potřebuji poradit jak svařit dva plechy mat 1.4301 o tloušťce 3 mm X svarem. Jedná se o vodotěsné svary první bych provedl metodou TIG s podfukem formovacím plynem (nevím jestli to bude stačit ) nebo zadní formovací pastou ( problém pořádného očištění pasty ) a svar z druhé strany bych tak též nejraději provedl TIGem popřípadě MAG av nejhorším příépadě MM. Máte někdo zkušenosti. Děkuji za rady
Offline
Materíál 3mm se nesváří X svarem.Na to nemusíš dělat žádny úkos.Pokud budeš svářet TIGem z obou stran,tak to svaříš svarem na tupo bez mezery.
Editoval jole (25-01-2011 17:51:08)
Online
Jo ale při prvním svaru bude na kořenu svaru z druhé strany nechráněná zoxidovaná vrstva přes kterou se nadá vařit další svar
Offline
Píšeš, že první svár provedeš s podfukem nebo formovací pastou, tak by neměl být problém. A i když podfuk neuděláš, pokud nepropálíš materiál zkrz, tak materál na druhé straně pouze zmodrá, jak píšeš "zoxiduje", ale to dle mých zkušeností nic neznamená, dá se dále svařovat. Nesmí ti svár propadnout, potom se vytvoří opravdu nevzhledné okuje, které by se musely obrousit pryč. Jole.
Online
Ok díky podfouknutí není problém ale nevím když bych chtěl použít formovací pastu jak ji potom odstranit abych mohl provést druhý svar
Offline
Pasta se připravuje smícháním prášku s metylalkoholem, takže zbytky lze omýt normální, nejlépe vlažnou vodou pomocí štětce, stejně tak jako mořidlo pro odstranění oxidace po svařování.
Online
Jo to všechno souhlasí až na to že když jsem ji použil formovací pastu na 1mm plech tak vytvořila tenkou skleněnou vrstvu kterou jsem nemohl ze svaru resp. kořene dostat ani nerez kartáčem a musel jsem ji pracně oklepat je fakt že pod ní byl krásný kořen ale doklepaný .
Offline
zdar, pastu používán na všechno co je nerez, umýt jdou tak maximálně zbytky které se teplem neroztavily ale to sklo jedině mechanicky a to není stoporcentní nebo zkrátka taky jsem nepřišel nato jak
tu roztavenou směs odstranit.
Offline
Jinde bylo uvedeno, že tahleta pasta obsahuje oxid křemičitý SiO2. Pokud ho má, střelím nad 20 - 30 %, vznikne protavením regulérní křemičité sklo, které není rozpustné ničím. Maximálně při nižším obsahu SiO2 a vyšším obsahu sodíku, draslíku, vápníku atd vznikne sklo, které se částečně rozpustí po delším působením vody, hodiny až dny. Totéž dělají fosforečnany, protavením vznikají fosforečná skla, ty by se měly rozpustit taky dlouhodobým působením vody.
Offline
Jak už psal Jole, je zbytečné na 3 mm se zabývat druhou stranou. Při osvědčeném postupu k celkovému provaření nedojde a druhá strana se pak normálně bez úprav zavaří také. Jediná úprava na konec bude mořící pasta. Můj odhad je takových 90-100A.
Důležitější je samotná příprava svařence, spoj na tupo musí perfektně lícovat k sobě a hrany na sobě nesmějí mít okuje (např. od plasmy).
Offline
Páno vé díky za informace ještě bych se zeptal provádět I svar s přidáním nateriálu nebo bez. Děkuji za odpověď
Offline
Pokud chcete trávit moře času WIG svařováním a není problém to dobře ochránit formovacím plynem, tak do toho. Jedna strana, kartáč, druhá strana.
Ale 3 mm, zvláště pokud by toho bylo víc, bych dělal jinak. Co takhle třeba trubičkový drát?
Böhler EAS 2 FD průměr 0,9 mm. Běžná svářečka, 1,0 kladky a trysky, běžný směsný plyn M21. Proud ca. 120-130 A.
Offline
Taky bych doporučil raději svařování MIG/MAG. Při svařování MIG ochranný plyn 98%Ar + 2%CO2 nebo O2 a příslušný dráz na daný nerez, nebo MAG s plynem 82%Ar + 18 %CO2 s trubičkovým drátem podle základního materiálu. V obou případech použít jako formovací plyn pro ochranu odvrácené strany sváru N2+ H (H do 10 %).
Oba uvedené způsoby svařování mají kromě desetinásobné rychlosti při svařování - oproti svařování TIG - velikou výhodu v mnohem menším množství vneseného tepla a tím mnohem menší deformace.
Offline
Muže, mě někdo poradit,jaká pasta je nejlepší na ochranu kořene u nerezez potrubí síly 2 mm,foukat se nedá.Děkuji Koudy
Offline
Tak to zvar tandemom,z jednej strany varis s drôtom a z druhej strany ti niekto bude robit koren-bez drôtu,potom koren prevaris s drôtom a je to,100% prievar.Plech k sebe na tupo-male zrazenie hrany neuskodí...
Offline
Ta pasta se jmenuje SOLARFLUX a nebo ROTFLUX.
Offline