SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 20-02-2011 20:49:33

Štěpán
Člen
Registrovaný: 01-02-2008
Příspěvky: 197

Pájecí přípravek na stříbro a zlato ze sádla starého vepře

Dobrý den
Před časem jsem se nechal ukecat a slíbil kamarádce že jí zaletuju nějaké přetržené řetízky. Nedělám to rád a vždy důrazně upozorňuju dotyčnou dámu že možná vidí svůj řetízek naposledy a že tento se možná už brzy promění v ingot. Zatím se mi to nikdy nestalo ale zaletovat řetízek tak aby to nebylo poznat a jednotlivá očka se samozřejmě pohybovala je na hranici mých možností.
Připravil jsem si tedy řetízky ,sahl do skříňky pro pájecí kapalinu podobnou Fluronu ale ouha lahev byla vyschlá. Tuto kapalinu jsem měl od jednoho známěho ,který vždy obcházel lékárny scháněl chemikalie a potom doma v hrni vařil kapalinu avšak tento je bohužel již několik let po smrti. Řetízky jsem nakonec úspěšně zaletoval pomocí náhradního tavidla ve vodě ale řekl jsem si že se podívám do nějakého internetového obchodu pro zlatníky a objednám si nějaky profesionální přípravek a při tom hledání jsem narazil na tento úžasný návod
dle kterého si kapalinu může připravit každý z vás  :


" Vezmi popel z bukového dřeva a připrav z něj louh, který ještě jednou přecedíš takovým popelem, aby byl hustý. Dej louh opět na misku a uvař ho, aby zbyla jen třetina. K tomu přidej něco mazu z ucha a trochu neškvařeného sádla ze starého vepře. Jakmile to vychladne a usadí se, přeceď to pečlivě plátnem a dej do měděné nádoby, která je masivní, kulatá kromě malého otvoru, který vyúsťuje nahoře, aby mohl být uzavřen prstem. Pak vezmi tenký kus mědi, který navhčíš vodou a na každé straně potřeš solí, pak dáš do ohně a při rozžhavení do běla ponoříš do čisté mísy s čistou vodou a v ní uchovej, co se z mědi spálí. Nyní znovu potři měď solí a čiň jako dříve a tak dále, dokud to nebude stačit. Pak vylij vodu a usuš prášek v měděné nádobě a v ní roztírej prášek řelezným kladivem až je úplně jemný, postav znovu nádobu na pálení na oheň a roztírej znovu jako před tím. Přidáš li maz z ucha ,pečlivě to zamíchej. postav na oheň,pak stejnoměrně a znovu roztírej. Na to nalej louh z výše zmíněné nádoby do té v níž je prášek, promíchej ho a nech ho dlouho vařit. A když je vychladlý ,vyprázdni ho i s práškem opět tam, kde byl dříve a kam přidáš čtyři dílky mědi, s nimiž se prášek úplně smísí, jak často chceš. touto směsí se letuje zlato a stříbro, ale u letování zlata se musí prášek míchat, jak bylo výše řečeno, u stříbra ne."

Doufám ,že se vám návod líbil . Je to překlad  Theophilus presbyter, schedula diversarum artium z 12 stol

Sám jsem to vařit ještě nezkoušel neboť nemám to sádlo ze starého vepře. S pozdravem Štěpán

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče