SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 28-02-2011 19:59:38

Jarek03
Člen
Místo: Drnky
Registrovaný: 28-02-2011
Příspěvky: 17

Re: BERLAN plazma

Dobrý večer

jsem zde nový. . Uvažuji o pořízení na domácí použití kolem domu. Chtěl bych se zeptat zda lze s tímto strojem řezat plechy o síle 0,5 - 3 mm. Dále bych chtěl řezat pásoviny do síly 8 mm.
Jaký je potřeba kompresor? ( velikost nádoby). Postačí běžné kompresory cca 1,1 kW a nádrž 24l, tlak  8bar?¨
Předem děkuji za odpověďi.

Jarek03


KITin 150 TIG LA; TIG SR17

Offline

 

#27 28-02-2011 22:33:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: BERLAN plazma

Jarek03 napsal(a):

na domácí použití kolem domu.

všechny odpovědi jsou ano, kompresor může být i bez nádoby.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#28 01-03-2011 05:09:58

Jarek03
Člen
Místo: Drnky
Registrovaný: 28-02-2011
Příspěvky: 17

Re: BERLAN plazma

kompresor může být i bez nádoby ? Myslel jsem že je potřeba nějaká zásoba vzduchu k řezání. Teda jestli tomu dobře rozumím, je rozhodující dostatečný výkon kompresoru a vzduch může jít přímo do hořáku ? To stále profukuje

Ještě by mě zajímalo zda se dá hořák nahradit v případě poruchy( za několik let) nějakým jiným běžně dostupným typem?
Lze dokoupit nebo dodělat k tomuto hořáku přípravek na přesné vyřezávání kruhů?
Vím že bych chtěl za ty peníze asi moc.
Za jakékoli info předem díky.

Jarek


KITin 150 TIG LA; TIG SR17

Offline

 

#29 01-03-2011 09:16:59

lukkin
Člen
Registrovaný: 18-04-2009
Příspěvky: 183

Re: BERLAN plazma

Mám normální kompresor olejový bau.Rozpálil jsem s ním už celý návěs na kamion podlahu z plechů 6 mm a spoustu domácích věcí zvládne i nerez 20mm.K plazmě jsem dokuupil vozíček a upravil jej na můj hořák/soustruhem zvětšený otvor/  po přidání kulatiny se dají vyřezat velmi přesné kruhy na domácí práce to vidím jako né příliš ekonomické záleží co chceš dělat a než se s tím naučíš padne celkem dost trysek...Musíš zvážit jestli máš tolik řezání jinak je to super věc.

Offline

 

#30 01-03-2011 11:19:50

Jarek03
Člen
Místo: Drnky
Registrovaný: 28-02-2011
Příspěvky: 17

Re: BERLAN plazma

lukkin napsal(a):

Mám normální kompresor olejový bau.Rozpálil jsem s ním už celý návěs na kamion podlahu z plechů 6 mm a spoustu domácích věcí zvládne i nerez 20mm.K plazmě jsem dokuupil vozíček a upravil jej na můj hořák/soustruhem zvětšený otvor/  po přidání kulatiny se dají vyřezat velmi přesné kruhy na domácí práce to vidím jako né příliš ekonomické záleží co chceš dělat a než se s tím naučíš padne celkem dost trysek...Musíš zvážit jestli máš tolik řezání jinak je to super věc.

Díky za radu.
řezání provádím úhlovou bruskou ( trubky, pásoviny, jekl), ale problém nastane pokud potřebuju uřezat něco rovně z plechové tabule. Flexou se to špatně řeže.
Strojní nůžky na plech nemám a pořizovat nebudu.
Kdyby měl člověk počítat jestli se mu to při domácím používání vyplatí, tak bych neměl ani tu svářečku.

Jinak díky za odpovědi

Jarek03


KITin 150 TIG LA; TIG SR17

Offline

 

#31 01-03-2011 17:49:02

zelenac
Člen
Registrovaný: 20-11-2010
Příspěvky: 40

Re: BERLAN plazma

Ja som tiez na rezanie pouzival flexu,ale nedavno mi mojou hlupostou roztrhlo rezaci kotuc a ked som videl kolko sklenej vaty sa z toho narobilo,hned som kupil plazmu.Ked si predstavim tie jemne sklene vlakenka dychat....Kupil som Dedru,asi je to len inak obleceny Berlan,nie som si isty,tiez som novacik.Ma napisane ze to reze do 15mm,ale zmakne asi 10.Niekto uz tu pisal,ze u plaziem na 220V treba hned odratavat tretinu deklarovaneho vykonu a vypada to byt pravda.Ja som si porobil mustry z preglejky,natrel som ich vodnym sklom a celkom drzia.Tu trysku mam asi 1mm od materialu,do 8mm reze presne,nad 8 uz uteka rez do strany.Bez rych mustier mi robi problem drzat trysku od plechu a aj rovinu rezu,ked je tryska opreta o material reze lepsie,ale rychlo odchadza.mozno by bolo lepsie posetrit a kupit daky silnejsi stroj.ta moja je dost citliva na kolisanie tlaku vzduchu,mam nadoby asi 50l a idem dat este jednu 50 l a dam tam aj filter.

Offline

 

#32 02-03-2011 05:03:16

Jarek03
Člen
Místo: Drnky
Registrovaný: 28-02-2011
Příspěvky: 17

Re: BERLAN plazma

Díky všem za odpovědi,

radši došetřím a koupím nějakou výkonější.

Jarek03


KITin 150 TIG LA; TIG SR17

Offline

 

#33 15-04-2011 09:55:44

Mario
Člen
Místo: Ostrava
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 49

Re: BERLAN plazma

Koupil jsem plasmu Berlan a vzhledem k tomu, že s plasmou nemám zkušenosti rád bych požádal zkušenější o radu. V návodu je napsáno : "Před a po použití použijte mazivo na trysky nebo sprej na trysky, aby se zabránilo usazování příliš velkého množství kapek kovu". Myslel jsem si, že by spíš měla být tryska a elektroda čistá a bez mastnoty. A nebo se tím myslí, že se má použít podobbný spray jako u MIG hořáků ?

V případě, že se budu já (nebo pomocník) bez rukavice držet kovového dílu nemůžu dostat "ránu" od vysokého napětí na hořáku. Ani když zapomenu připojit kostru na material. V manuálu zdůraznují používat rukavice jako ochranu před elekt. proudem…

Děkuji za rady.


KITin 150 TIG LA, Hořák SR17V, Plasma Berlan BPS40, Speedglas 9002V

Offline

 

#34 15-04-2011 20:31:04

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: BERLAN plazma

Mario napsal(a):

sprej na trysky, aby se zabránilo usazování příliš velkého množství kapek kovu". Myslel jsem si, že by spíš měla být tryska a elektroda čistá a bez mastnoty. .

řežu jiným aparátem, takže nevím jak Berlan ale jestli výrobce píše "tryska" tak jde o chybu, jistě má na mysli tzv. ochraný kroužek který je první na ráně - na něj se řezaný materiál skutečně lepí - ovšem až po dosti dlouhém používání, já nic nemažu, nalepený kov na měděné "hubici" odloupávám nástrojem který mám po ruce, třeba nožem.
Neřežu moc dlouho ani často ale už jsem ve fázi že tryska + elektroda mi vydrží celý den (6-8hod skutečné práce) a hubici už skoro nepotřebuju měnit.
Když zapomenu materiál ukostřit, hlavní oblouk = vyšší napětí se vůbec nezapálí. Často mi pomocník dělený materiál drží, i bez rukavic a ránu zatím nikdo nedostal.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#35 16-04-2011 03:42:12

Mario
Člen
Místo: Ostrava
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 49

Re: BERLAN plazma

Bourači děkuji za rady, hned jsem klidnější :-) V návodu je napsáno opravdu "tryska". Pro moje hobby řezání si myslím že tryska a lektroda vydrží dost a i když ne tak spotřebák na hořák PT 31 není zas tak drahý...


KITin 150 TIG LA, Hořák SR17V, Plasma Berlan BPS40, Speedglas 9002V

Offline

 

#36 16-04-2011 08:33:42

lukkin
Člen
Registrovaný: 18-04-2009
Příspěvky: 183

Re: BERLAN plazma

No to jsem si taky myslel ale než se to člověk naučí ani neuvěří že tryska může tak dlouho vydržet.Taky záleží co pálí a v jaké poloze prostě je to o praxi.

Offline

 

#37 18-04-2011 13:14:01

Mario
Člen
Místo: Ostrava
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 49

Re: BERLAN plazma

Tak jsem o víkendu zkoušel novou plasmu Berlan. Pobavil mě plastový ocelový kartáček s hrotem na oklepávání a mini svářecký štít, který byl součástí balení :-)
Čínan ale sabotoval moji plasmu. Připojil jsem přiložený regulátor vzduchu s filtrem, na rychlospojku, přiložil trysku na matroš s stiskl tlačítko hořáku. Zasršelo HFko, vzduch se nespustil, tryska se z části opálila a elektroda uvnitř přišla o celou špičku. Následně jsem kontroloval přívod vzduch z regulátoru do elektromag. ventilu a bez problému, pak jsem profoukl tlak. hadici hořáku a taky v poho. Byl jsem naštvaný a chtěl jsem to poslat zpět na reklamaci. Pak si říkám jen tak cvičně kouknu dovnitř i když elektronice skoro vůbec nerozumím. Po odšroubování 14-ti šroubku koukám na střeva, el.ventil vzduch poznám a tak jdu po káblíku jehož konektor končí jen tak volně položený nad tištákem s neobsazenými piny - viz obrázek. Po připojení káblíku je plasma OK :-)

Ten návod mají divný. Už mi Bourač vysvětlil, že tryska se ničím nemaže (maximálně tak keramická bílá hubice) a další nesrovnalost je postup zapálení. V návodu je toto:
• Řezací trysku podržte ve vzdálenosti 1 mm od obrobku.
• Nyní stiskněte tlačítko hořáku.
• HF zapalování slyšitelně zapálí elektrický oblouk a magnetický ventil otevře přívod stlačeného vzduchu.

Bez kontaktu trysky s materiálem se hořák nezapálí. Po zapálení už lze hořák oddálit. Chtěl bych si zhotovit vodící "vozíček" pro hořák, protože udržet co nejmenší vzdálenost a přitom se nedotýkal řez. materiálu není jednoduché. Jak horák oddálím víc tak je paprsek široký a řez je nevzhledný. Jenže vozíček by měl být asi nějak odpružen, aby se dal na začátku řezu stlačit a dotknout se tryskou materiálu a hned po zapálení oddálit. Trošku jsem zkoušel řezat a zdálo se mi, že když trysku táhnu celou dobu po materiálu tak se více opotřebovává, než když je ten 1-2mm nad materiálem. V každém případě si objednávám spotřební díly (hlavně trysku a elektrodu v prodloužené verzi), protože po chvíli zkoušení jsem zjistil, že to opravdu chce získat praxi …

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1791_plasma-konektor.jpg


KITin 150 TIG LA, Hořák SR17V, Plasma Berlan BPS40, Speedglas 9002V

Offline

 

#38 18-04-2011 18:34:16

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: BERLAN plazma

Pokud má plasma HF zapalování a to by měla mít, plasmu bez HFka jsem ještě neviděl, musí pilotní oblouk naskočit i bez kontaktu trysky s materiálem, proto tam to HF je.
Pokud ti oblouk naskočí pouze při doteku trysky s materiálem, řekl bych, že to HF je nefunkční.

Offline

 

#39 19-04-2011 10:55:30

Mario
Člen
Místo: Ostrava
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 49

Re: BERLAN plazma

Co ostatní uživatelé plasmy Berlan, jak ji zapalujete, musí se tryska při startu dotýkat materiálu nebo ne ?


KITin 150 TIG LA, Hořák SR17V, Plasma Berlan BPS40, Speedglas 9002V

Offline

 

#40 29-10-2011 17:08:38

Lazar
Člen
Registrovaný: 29-10-2011
Příspěvky: 1

Re: BERLAN plazma

Mario: Chci se zeptat, mám taky tuhle plazmu a mám stejný problém, pokud zmáčku hořák jde jen vzduch a aby mi začala plazma řezat tak se musím dotknout materiálu který řežu. Chci se zeptat jestli si to nějak vyřešil s tím HF kem?

Offline

 

#41 29-10-2011 20:10:13

zelenac
Člen
Registrovaný: 20-11-2010
Příspěvky: 40

Re: BERLAN plazma

Ani mne sa to nezapali,kym sa nedotknem materialu.To asi ziadne HF zapalovanie nema,alebo len nejake velmi zjednodusene.

Offline

 

#42 02-11-2011 02:39:20

Mario
Člen
Místo: Ostrava
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 49

Re: BERLAN plazma

To Lazar : Pročetl jsem zdejší příspěvky a zřejmě to tak má fungovat u tohoto typu plasmy, tak jsem to dále neřešil.
Nějaký ten vozíček i s možností vykružování by se hodil, ale je u něj potřeba vyřešit to, aby při zapálení se tryska dotýkala materiálu a pak se mírně oddálila... Je to užitečná mašinka, jen to chce s ní získat trochu praxe. Zkoušel jsem i šablony z překližky a na pár řezů vydrží v poho.


KITin 150 TIG LA, Hořák SR17V, Plasma Berlan BPS40, Speedglas 9002V

Offline

 

#43 22-11-2011 21:14:32

Luban
Člen
Registrovaný: 22-11-2011
Příspěvky: 1

Re: BERLAN plazma

Zdravím vlastníky berlanu. Tak jsem také jeden zakoupil a hned jsem se vztek. Po zapnutí jde vzduch, ofuk, kontrolka, ale oblouk nikde:( .nasledovala reklamace a výměna přístroje za novy. Po rozbalení to samé co první přístroj.sad sad sad muže mi někdo dat typ ?
Děkuji

Offline

 

#44 28-11-2011 18:55:10

Mosin
Člen
Registrovaný: 01-11-2011
Příspěvky: 35

Re: BERLAN plazma

Berlana jsem si také koupil, respektive jsem ho dostal od svých dětí jako prezent k narozeninám, já si dokoupil kompresor, také nějaký čínský shit, který jsem nejdříve musel opravit aby to fungovalo.

Ten Berlan stojí za prd, ale je za přijatelnej peníz, že? Tak ho kupujeme. Prodejci jsem telefonicky vynadal, hned jak mě došel domů, poslal mě zcela evidentně přístroj, který mu někdo poslal zpět jako reklamaci, oni si s tím hlavu nelámou, ano oni jsou slušní, chovají se na venek korektně, ale jinak na všechno úplně serou, konečně, co s těmi reklamovanými přístroji mají dělat? Inu pošlou je dál a doufají, že to projde. Tak takhle Vážené dámy a pánové jsem zase nakupoval, u firmy "http://www.bergland24.cz/".

ONO to opravdu ŘEŽE!

Musíte ale navštívit zahraníční diskuzní fóra a vytáhnot z nich, pomocí překladače, co se dá (neumím engliš). Zjistíte, že prodejci otrocky kopírují technické specifikace jeden od druhého, bez ohledu na to, zda to opravdu odpovídá skutečnosti a v reálu funguje, nikoho to asi nezajímá, jde jen o prodej (čehokoliv).

Nebudu tu celou anabázi popisovat do detailu, prostě tu mašinu musíte rozebrat - oddeklovat (10 šroubů, pět z každé strany). To hlavní, co nás zajímá, je "jiskřiště", najdete jej snadno a je třeba roztáhnout kontakty o "píční chlup", rozměr nechtějte, dělal jsem to čistě "okometricky". Dále je třeba si pohrát s tlakem vzduchu, začněte na třech barech. Mám nastaveno 3,5 Baru a je to snad ono, snad proto, protože k definitivu jsem zatím nedospěl, 5 barů je na tuhle mašinku, řekl bych už docela moc, ale záleží, jaká síla matroše se řeže.

Zkrátka, pohrajte si s tlakem vzduchu a hlavně s jiskřištěm, ta mašina opravdu umí zapálit oblouk pomocí HF, to co se zde píše, že se musíte dotknout matroše, jsou koniny, dobrej fígl, dejte si pod dýzu zubní párátko (to ploché, nevím, který kokot vymyslel ta kulatá), tak aby nezakrylo otvor v dýze, tím získáte cca 1 mm od matroše, ikdyž se Vám klepou ruce. Oblouk musí po chvíli naskočit, mě to opravdu funguje perfektně, jinak bych to sem vůbec ani nepsal!

Ono by se toho dalo napsat mnohem více, jenže já nejsem žádná spisovatelka. Tak zkoušejte a snad se i Vám podaří. Řezu zdar.

Editoval Mosin (28-11-2011 19:11:36)


MMA Beno Filip 150 / Pegas 160 MIG SYN / PB+O2

Offline

 

#45 28-11-2011 20:20:33

zelenac
Člen
Registrovaný: 20-11-2010
Příspěvky: 40

Re: BERLAN plazma

Tak bud trocha spisovatelka a opis to trocha viac,popripade hod foto toho upraveneho iskrista.Niektori sme tu uplni novacikovia a budeme ti za to vdacni.Zatial dik.

Offline

 

#46 29-11-2011 19:30:09

24paja
Člen
Registrovaný: 31-01-2010
Příspěvky: 78

Re: BERLAN plazma

NA JAKÝCH STRÁNKÁCH SE DÁ TA PLAZMA SEHNAT ZA DOBREJ KEŠ.


Berlan 180,KIT 3500 Standart,Kowax KWX820, Magnum TIG THF 336A AC / DC PULS IGBT MMA 400V+ domácí chlazení,Točna na trubky,Argon+form.plyn.Odvalovací točna na nádrže.

Offline

 

#47 08-06-2012 21:21:19

krompigel
Člen
Registrovaný: 08-06-2012
Příspěvky: 1

Re: BERLAN plazma

Nazdar berlanisti. Špekuloval niekto s medzerou iskrišťa?

Offline

 

#48 27-07-2012 00:04:38

bluesavage
Člen
Místo: Zábřeh
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 49

Re: BERLAN plazma

Zdravím, sice nemám Berlana, ale je to taky Čína.
Na hořáku je takovej drátěnej košíček = aktivní blbuvzdornost. Je to šikovný, nemusím dávat pozor na vzdálenost, stačí tahat po kovu a řeže to pěkně.

HF zapalování funguje i na plechu s komaxitem,barvou i rezem.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3494_imag0079.jpg


Einhell SGA 170 Turbo
TUCANA 205 DC Multi ( TIG HF, MMA,Plasma Cut )

Offline

 

#49 07-01-2013 16:58:41

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: BERLAN plazma

TAk ze potreboval som nieco rezat caa 12mm, tak ze som si zmeral aky prud z tej plazmy vlastne ide, pri maxime 35A, je zvlastne ze pri otoceni potaku na 20A sedi vystupny prud, aj 25A sedi ale 30A a 40 uz nie, je pravda ze som to mal zapojene do klasickej zastrcky, ale troska som upravil snimanie prudu a tak pri nastaveni potaku na 40A z plazmy tecie 43A co je prijatelne... Dneska som palil na redukciu za 32A zasuvky ale nemal som cas robit merania...

Offline

 

#50 24-01-2013 11:22:24

matelko
Člen
Registrovaný: 25-11-2012
Příspěvky: 25

Re: BERLAN plazma

v blizkej dobe sa stanem majitelom BERLAN BPS40 (dufam ze spokojnym) .. chcem si este doobjednat spotrebny material ale nemam ani potuchy kolko co vydrzi.. vedeli by ste ma zasvatit do tejto problematiky? Ktore casti sa ako rychlo opotrebovavaju? Len dodam ze s rezanim velke skusenosti nemam takze treba ratat s tym ze pri ziskavani praxe mozno bude kratsia zivotnost spotrebneho materialu..

dakujem

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče