SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
prosím Vás páni zkušení o radu - poprvé jsem "odpanil" TIG (jsem naprostý začátečník) a jak jinak - velké počáteční nadšení (svařovaný materiál je nerez, invertor je "obyč" škrtátko, žádná HighEndová mašinka, ale v rukách "mistra" chodila bez potíží).
Ovšem bohužel si nevím rady se zjevnou chybou kterou dělám, ale nevím kde. Projel jsem mraky různých videotutoriálů na webu a jak vidno, když "se to umí" je svár krásně stříbřitý v barvě svářeného nerezu s duhou okolo. Můj svár je však škaredý, šedočerný, jakoby pokrytý filmem tmavé strusky nebo spíše popílku. Odrbal jsem to drátěnym kartáčem, ale i tak je podtim svár divně šedý...
Nenapadá Vás zda je chyba jen v mých rukách daná naprostou nezkušeností (například vadné držení), nebo to může být i tím, že jsem něco blbě nastavil? (Tl. nerezového matroše 2-3mm, proud 60-80 A, Argon průtok 7-8 l/m, elektroda šedivka 1,6 zabroušená do špice se strženoym hrotem, vysunutá plus mínus 5-10mm) Různě jsem experimentoval co mi zatím fantazie dovolila, ale výsledek je více či méně pořád podobný.
Díky za pomoc...
Offline
Zkus zvýšit postupovou rychlost a přizpůsob tomu proud, když postupuješ pomalu dobře se s lázní pracuje ale přehřívá se a je to pak přepálený - šedivý.
Offline
Dejte sem foto. Podle toho se dá určit více. Podle popisu to vypadá na přehřátí. Je vhodné postupovat větší amperáží a rychle. Malým proudem a dlouhou dobou ohřevu se materiál přehřívá, což je v případě nerezu chyba.
Offline
Oběma Vám moc děkuju za konkrétní typ. To bude ono! Zkusím ještě zvýšit o něco víc proud a posunovat větším fofrem. (Přiznám se, že mě to z těch "návodů" na webu už napadlo, že jsem přehříval. Zkusil jsem pak zvýšit rychlost, jenomže se to moc neprovařilo a hlavně jsem to zkoušel na krátkých svárech, což je asi pro začátečníka těžší, protože sotva se vzpamatuju jsem na konci :-) Pak jsem viděl chlápka co to jede hodně pomalu a je to taky prima svár, tak jsem znejistěl...)
A co ten popílek? Ten je normální, nebo při správné rychlosti a nepřehřívání by to mělo být hned čisté? Jenom si říkám, že bych toho třeba využil pro kontrolu...
Offline
Při správném nastavení sv. proudu a postupový rychlosti musí být svar čistý, bez okují(popílek) a měl by být kovově lesklý
Offline
Jo plazma to je věc , jak daleko máš elektrodu od svařovací lázně při svařování ?
cca ?
Offline
Dobrý den,
to co popisujete vypadá na nedokonale ochráněný svár. Za předpokladu, že máte plyn a materiály dobře navrženy, potom zkuste lépe chránit vlastní svár před okysličením. Někdy stačí upravit průtok plynu.
Pro pěkný lesklý až zlatavý svár je dobré použít plynovou čočku s relativně širokým výstupem plynu. Při průtoku plynu cca 12l/min.
Zkuste myslím, že budete úspěšný.
S pozdravem Zdeště
Offline
zdeště: mám tam keramické hrdlo velikosti 9
Tazz019: nemám plazmu, ale TIG. Hrot elektrody jsem zkoušel držet různě, dál i blíž (řádově v milimetrech)
Szabitch: ještě jednou dík, zkusím dle rad ještě další nastavení dokud svár nebude rovnou "čistý"....
Offline
Hlavně když takhle pokusničíš když ukončíš svar nech dlouhý dofuk plynu foukat i na ten nepovedený svar, jakmile to začne oxidovat(na vzduchu) tak když na tom znovu začneš vařit táhne se ten bordel v lázni dál.
Offline
...tak to vypadá, že chybek bylo víc, postupně se snažim je vodladit. Už se na ten svár můžu i trošku koukat (teda s hodně přivřenejma vočima, páč to dělám teprve pár dní :-) )...
Takhle vypadaly ty prvni pokusy:
...ted se mi to podarilo takhle:
a po vodrátování nerezovym kartáčem je lesklá i ta "housenka":
Takže už můžu s klidem trénovat ten správnej "fíling" a Vám všem moc děkuju za typy a rady....
Offline
Ahoj ,zdravím... jsem tu nový a také mé první zkušenosti s tigem jsou tady jak u kolegy drkožka .. potrebuju svaret nerez 3mm .. elektroda 1,6 cervena a potreboval bych radu jak docilit spravneho svaru,, vcetne barvy .. taky to mam cele az do seda ..
Offline
No myslím, že elektroda 1,6 je na 3mm tlustý materiál celkem slabá, i když určitě se bude dát použít. Záleží zda jde o FW nebo BW svár. Barva by měla být něco ve stylu http://rellik.rajce.idnes.cz/Svarovani/ … ag0790.jpg Při správném postupu a nastavené svářečky by svár měl být téměř bez zabarvení http://rellik.rajce.idnes.cz/Svarovani/#DSC_0989.jpg (konkrétně tohle jsou 8mm plechy, elektroda 2,4) Na tu 3mm tloušťku bych dal asi kolem 100A.
Zkus se podívat na návod třeba sem - http://www.alfain.eu/static/_dokumenty/ … vod-CZ.pdf - strana 12.
Offline
Pokud neni,material prepaleny pak je to takrka vdy je dostatenou/nedostatecnou ochranou tavne lazne a okoli argonem takze spravny prutok argonu predfuk a hlavne dofuk a dostatecne velka hubice.
Offline
evile tomu museli hodně pomoct. Jako by to vytvořil sám vynálezce hubic se sítkem. Pokud bude stejné nastavení a bude se svařovat stejnou rychlostí ap, tak takový rozdíl skutečně není. Kdyby byl, tak by se normální hubicí prakticky ani svářet nedalo.
Online
Myslim ze tomu pomohli flasou argonu do ktorej sa dostal vzduch. A ako asi vyzerala wolframova elektroda ...
Offline
Já předpokládám, že to prováděli po sobě se stejnou lahví. Tyto detaily se asi nikdo nedoví. Reagoval jsem jen aby nevznikla představa u začátečníků, že sítko (čočka) je lék na všechno a že když nestíhají, mají velmi malý proud ap. a přepalují, tak že to čočka vyřeší.
Online
Detaily sú v tomto videu : https://www.youtube.com/watch?v=XIPx5Qx90VU
Keď som to dobre pochopil , tak elektródu mal vysunutú až 10 mm a porovnával rozdiely.
Offline
jj obrazok vznikol na 6 minute videa...
Offline
Pak to souhlasí. Tak to skutečně je.
Online
Protože, než "zhasne plamen" tak s tím stojíš víceméně na místě, tudíž se to víc ohřeje
Offline
A jak tedy docilit aby to bylo po celem obvode? Nebo to neni potreba toho zbarveni?
Offline
Zvar je sfarbeny na konci preto, lebo ked zhasnes obluk, stojis este asi tie 3 sekundy nad chladnucim zvarom s hubicou z ktorej ide argon, a ten zabezpeci aby sa chladnuci material neokyslicil pokial ma este vysoku teplotu. Samozrejme ma farbu podla teploty pri ktorej sa dostala atmosfera do kontaktu s chladnucim materialom. Pokial by si podrzal na konci hubicu s argonom dajme tomu 20 sekund zvar by bol pekne strieborne leskly. Farba materialu podla teploty sa tu uz niekde preberala musel by som to pohladat..
Offline