SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím
Chtel bych se zeptat na názor někoho zkušeného někoho kdo se pohybuje v praxi... Mám pár otázek na které si moc neumím sám odpovědet a doufám že mě někdo poradí nebo aspon řekne pár postřehu..
Hledám si ted nové zaměstnání měl sem sice ne uplně ideální práci ale aspon dobře placenou ale to už skončilo. Jsem vyučený zámečník a mám dodělanou maturitu a mám základní kurz na CO2 ZK 135 W01. Ted jsem se nechal zaměstnat jako svářeč zámečník u jedné firmy ani podmínky ani plat se me nijak nelíbí tak to beru spiš jako praxi a brigádu určitě ne budoucnost...ale prace jako taková me baví
a ted moje dotazy - chápu spravně že když si dodělám uřední zkoušku na to Co2 že mám pak šanci najit lepší místo? a hlavně nějak nejsu schopný na foru vyčíst kolik ta zkouška vlatně stojí?
- další věc je co potřebuju na plamen neberu svařování ale jako na předehřev a na řezání a kolik to zase asi stojí?
No a zajímalo by mě jesti si myslíte že takvou cestou po získaní těch zkoušek a po určité praxi se lze nechat slušně zaměstnat a za relativně slušné peníze?
A taky by mě zajímalo jestli je to spravná uvaha dodělat si tu uřední a ten plamen nebo by bylo možná lepší uvažovat jiným směrem? Co vlastně chcou zaměstnavatelé a co vyžaduje praxe?
a ještě by me zajímal názor na to že se pořád všude říká že je nedostatek takových dělníku a přitom co vydim tak finanční motivace velice žádná přide mě to nepoměr je takových lidí nedostatek ale aby je motivovali k takové praci to moc ne... nebo se možná vidím špatně
doufám že si na mě někdo udělá čas a pár věcí mě osvětlí
Offline
".....slušně zaměstnat a za relativně slušné peníze?" ale ne v Čechách, vim o čem píšu s ENkou na CO dělám za 12tis hrubýho.
"Co vlastně chcou zaměstnavatelé a co vyžaduje praxe?" abys dělal rychle, levně, nejlépe 12 a víc hodin soboty, neděle, nic po nich nechtěl (montérky, ochraný prostředky, příplatky za cokoli....) a dovolenou si vybral jenom pokuď nemaj práci.
".....nedostatek takových dělníku" nadbytek na místo každýho českýho dělníka čeká 10 a více nečesky mluvících co lépe splňujou požadavky zaměstnavatele nic nechtěj dělaj za polovic 16hodin soboty neděle svátky......... a že třeba neuměj koho to zajímá dneska neni důležitá kvalita, ale kvantita.
Offline
vykašli se na CO,to má kdekdo a udělej si 141/111,teď je po tom poptávka a bude ještě větší.
Offline
Chcete-li stabilní výdělek v oblasti svařování, poohlédněte se po nejbližší autovýrobě. Tam se používá nejčastěji MAG. Přednost tam navíc mají domácí pracovníci a výdělky jsou určitě vyšší, než běžný průměr. Tam se hraje jen na kvalitu, kvantita není kriterium.
Chcete-li se nechat najímat jako svářeč, pak jedině jako svářeč s maximálním množstvím EN zkoušek a jejich rozsahů. Jedna zkouška vychází na 15 - 20 tis. Kč.
Pro předehřevy při svařování stačí Zaškolovací kurz podle ČSN 050705, není potřeba zvláštní kurz ve Svářečské škole. To zaškolení ale platí jen ve firmě, ve které si to zaškolení uděláte. Jinak by bylo nutné absolvovat normální Základní kurz na 311 - svařování plamenem, to je dalších až 15 tis. Kč.
Offline
Zdravim.. Mam podobné otázky, hlavně jakym směrem se ubírat do budoucna...
Vlastnim průkazy:
ZK 135 1.1 Základ CO2
ZK 311 W01 Základ plamen
287.1 111 P BW 2B t 8,0 PF ssnb Úřední elektroda
-Mam přislíbeno od zaměstnavatele EN CO2
-Dělám ve větší firmě, budoucnost nejistá a platové ohodnocení ne uplně dostačující, ale mohlo by i být hůř...
-Rád bych třeba sehnal větší firmu v Praze a okolí zaměřenou na svařování
-Dost mě láká TIG,ale přemýšlim jak se propracovat k průkazu a tudíž i k lepším vyhlídkám, mam dokonce doma malý invertor a když jsem ho koupil,byli tam i kabely na TIG, shánim lahev a redukční ventil.. co konkrétně dál bych si k tomu měl sehnat?? elektrody,přídavný materiál,náhradní součástky k hořáku,ochr.pomůcky,atd...mohl bych se učit i doma..
Předem děkuji za rady a názory, Míra
Offline
To záleží co představuješ v okolí.Jedna firma která doslova hladoví po svářečích je v Lounech a to Legios, bývalý LOSTR a ještě dříve železniční opravny a strojírny ČSD.Jsou ochotni přijmout i člověka který se svářečem chce stát a ve své škole mu nechat si udělat zkoušky na metodu 135.Výroba železničních nákladních vozů, svařuje se v polohovadlech, převážně ve vodorovné poloze.Druhá část závodu se zaměřuje na revizní opravy vozů pro různé dopravce a tam se využije i svařování elektrodou.Další pobočka podniku je v Nymburku, kde také svářeče hledají.
Offline
Ty základní kurzy jsou už dnes k ničemu, co se důležitých svárů týče. Ale v kombinaci s kurzem podle ČSN EN 287-1 je to pro firmu dobrá zpráva o svářeči. Pravdou ovšem je, že v současnosti je výhodnější pracovat v nějaké větší firmě, které lépe zvládají nynější ekonomickou krizi. Pokud je svářeč dobrý a uchytí se ve firmě pracující pro dráhy, případně pro automobilový průmysl, tak má i solidní perspektivu.
Dopracovat se ke zkouškám na kteroukoliv metodu je docela snadné. Prostě absolvujete Svářečskou školu na příslušnou metodu. Učit se doma metodou pokus - omyl - zásah - je docela nešťastná a hlavně dlouhodobá varianta, která ale bez příslušných zkoušek stejně moc nepomůže. Investice do vlastního vzdělání je vždy dobrá. A pokud máte svářečské zkušenosti nemusí po dohodě se Svářečskou školou potřebný kurz trvat nijak dlouho. Totéž pak platí i o ceně za kurz.
Offline
Škoda jen, že ty kurzy jsou tak drahé a tak šikovně rozdělené , aby z vás za ně vytáhli tolik peněz, že jako soukromá osoba nemáte nárok finančně ustát ty zkoušky, které by k něčemu byli.Navíc mají omezenou platnost atd. atd. Moc se na nich svařovat nenaučíte a bez vlastní praxe nic moc nebudete umět.
Offline
Jo svata pravda je nutno sytit tu nenasytnou byrokratickou stale rostouci potvoru.
Offline
to zdenál.
je třeba se specializovat, buď na c-očko, nebo na elektrodu v kombinaci s TIG-em
delat si papíry na TIG-a jen proto,že dneska je to vyznávané průmyslové náboženství a kde-kto je vyžaduje podle mně nema smysl,když mě ten TIG nebaví a nikdo mě k tomu stejně nikdy nepustil...
Ja zůstanu klidně u CO-čka , po dříčich co umí "nahazovat svary lopatou" je a bude stále poptávka...
Teda bohatě stačí 1 zkouška ale kvalitní napr. 135 T BW 6 S t12.5 D 100 H-L045 ss nb ,když se chci specializovat jenom na to CO-čko
obdobně pro jiné způsoby svařování
na druhé straně udělat si jenom "kouťak" jenom abych měl nejake papíry nema moc velké uplatnění....
Offline
Ztratil jsem EN 287 111......podnik nepotřebuje.
Offline
Pro kemppin - To, že podnik nepotřebuje některou ze zkoušek, kterou už mám přece neznamená, že bych měl o některou přijít. Investice do vlastního vzdělání, či kvalifikace je přece čistě moje věc. Buď se rozhodnu, že si svého vzdělání vážím a udržuji si ho v aktuálním stavu, anebo se musím smířit s tím, co mi poskytne zaměstnavatel. Tak to dnes funguje.
Offline
No nevím,certifikát musí být potvrzován, že svařeč pracuje v plném rozsahu své zkoušky, jinak po půl roce nečinnosti pozbývá platnosti.Pokud nebude mít pracovník danou metodou možnost svařovat, je mu taková investice nanic.Možnost je, jednou za půl roku zavařit vzorek ve svařečské škole a potvrdit si osvědčení tam, ale jsou to další peníze a taky záleží na druhu zkoušky.Svařování elektrodou je náročné na zručnost a při nedostatku "svařečských zásahů" zručnost v této metodě postupně klesne.Lepší je se smířit s realitou a věnovat se metodám, které podnik využívá.
Offline
Nechci nikoho navádět, ale současné předpisy umožňijí udělat si živnosťák na svařování a pak si může podle svého nejlepšího svědomí každého půl roku certifikát podepsat sám.
Offline
EN.....Každá "perioda" je vlastně samostatná zkouška, a je možnost ji složit znovu. Tuto možnost jsme probírali i se zkušebními komisaři z České Třebové.
Offline
Přijímáme SVÁŘEČE CO2
pro výrobní podnik v Holýšově u Plzně (okres Domažlice)
Pracovní náplň
● svařování obalenou elektrodou
● výroba autobusů
Požadujeme
● platný svářečský průkaz ZK 111 (Z – E1)
● znalost čtení výkresové dokumentace
● praxi v oboru
Nabízíme
● zázemí silné stabilní společnosti
● mzda: 140 Kč čistého/hod + příplatek za noční směnu
● 1 - 3-směnný provoz, možnost přesčasů
● možnost ubytování v místě pracoviště
● příspěvek 1500,- Kč na bydlení/dopravu
Offline
Stránky: 1