SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 07-11-2011 19:21:29

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

BW PA 50

Dobrý večer tak sem dostal úkol zavařit X svar v poloze pa a je to na 100mm plechu udělal sem 1 kus a nejak se mi to nazdá esi sem nekde neudělal chybu. Začal sem podvařením kořene na na 120A a pak sem kladl housenky na 230A od pravého okraje a když sem se přiblížil k protějsí strane tak sem navalil 270A a zalil to. po částečném ochlazení a očištění strusky sem pokračoval z leva do prava ataké sem poslední zalil.

Neměl sem jít raději od stran a prostředek zalívat. Z WPS se to nedá moc dobře vyčíst

Ve středu na pustí kontrolora a pak se uvidí a když to nevyjde tak další pokus.

Offline

 

#2 08-11-2011 18:48:46

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: BW PA 50

Ten plech je silný 50 nebo 100mm??Jestli 100, tak tady by se hodil spíš oboustranný U svar.Ale i při 50mm bych materiál předehřál na 100 stupňů C.Svařovat by se mělo zprava doleva(pro praváka) a všechny další výplně a krycí vrstvy by měly být stejným směrem.Nutné jsou nájezdové a výjezdové úkosy, které se pak odříznou.Při tak velkých proudech by na začátku a na konci mohly být krátery.Ideální je střídat housenky z obou stran, kvůli co nejmenší výsledné úhlové deformaci.První vrstvy klást rozkyvem, potom pokládat vedle sebe.Krycí vrstvu vytvořit dvěma nebo třema housenkama vedle sebe.Jeden hotový kus bych autogenem nařezal na nudle, tak čtyři-pět kusů a  průřez svaru bych vyhladil lamelovým kotoučem.Pokud všechny vzorky budou čisté bez pórů, studených spojů atd.,jsou zvolené parametry správné.
Jestli můžeš, tak udělej v práci nějaké fotky a hoď je sem.Budeme pak vědět víc.

Editoval MAG Welder (08-11-2011 18:51:29)

Offline

 

#3 08-11-2011 19:07:32

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: BW PA 50

Plech má 100 mm. Tak tu krycí vrstvu sem udělal jen poskládanou z housenek. Nájezdy sem také měl to mě napadlo že bez nich to nepujde. A s tím řezáním to bude problém. Po kontrole ultrazvukem si to technolog nechá jako důkaz že neco dělal a mi se moc nechce dělat další. Délka je 50cm a byl sem po 12 hodinové šichtě pěkně spalený a spečený. Zatím jen doufám že to bude OK.

Offline

 

#4 08-11-2011 19:30:47

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: BW PA 50

Tak to je pěknej macek.Předpokládám, že to je vzorek pro WPQR, podle té délky.Pokud to vyhoví na ultrazvuku, tak by to mělo být OK.

Offline

 

#5 12-11-2011 14:48:26

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: BW PA 50

no tak v pondělí mě čeká to samé ale metodou MMA a jasem zvědav jak mi to pujde. Postup by měl být stejná jek u COčka. Tak sem zvědav co dokážu když sem elektrodu pořádně 3 roky v ruce nedržel.

Pro mag veltra Ven ultrazvuk vyšel na poprvé až sem se sám divil.

Offline

 

#6 14-11-2011 22:04:54

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: BW PA 50

franišek napsal(a):

no tak v pondělí mě čeká to samé ale metodou MMA a jasem zvědav jak mi to pujde. Postup by měl být stejná jek u COčka. Tak sem zvědav co dokážu když sem elektrodu pořádně 3 roky v ruce nedržel.

Pro mag veltra Ven ultrazvuk vyšel na poprvé až sem se sám divil.

Proč by neměl vyjít ultrazvuk ???

Vyrobce svářecího drátu dá certifikát na svůj vyrobek až po dlouhem zkoušení a ověřovaní aby byl výsledek zaručen,

material byl taky zaručeně svařitelnej, tak vo co go ?

Svářeč jenom drží svářecí horák .

Poznamka pro rejpaly typu "MAG *****" :  Tupé svary zkoušené NDT ultrazvukem jsem delal denně nezpočet kusů , 1 a 1/2 cívky drátu vyvařeno denně , na vyložnikach pro rypadla VOLVO.

Co se týče zvolených parametrů 230 až 270 A , taky dobře,
jenom chci říct, že vyšší proud eliminuje nedostatky ručního vedení horáku/přitomnost drobnych neprůvaru "studeńaku" ve svaru, ktere jsou v hodnocení metodou UT nepřipustné /

Tež je potřeba dát pozor pri sváření vysokopevnostním drátem G4 Si 1, tam je jiná tavná lázeň a vyšší vyskyt vnitřnich chyb při zanedbání predehřevu a připravě svarových ploch / obroušení do kovoveho lesku/

Při klasickém G3 Si 1 jde všechno mnohem snažší a v pohodě.

Editoval Laco-welder (14-11-2011 22:30:58)

Offline

 

#7 14-11-2011 22:44:02

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: BW PA 50

Ještě jedna malá poznámka:

ve výrobě při vyrobě velkých a objemných svřenců, většinou nejde svařenec napolohovat tak aby svářeč svařel "zpravadoleva", nebo "zlevadoprava"

misto toho svářeč postupuje ve svaru k sobě a nebo taky od sebe.

Sváření " k sobě " je lepší protože svářeč vidí co se děje v tavné lázni, kdežto sváření od sebe mohou praktizovat pouze vyvaření svařeči kteři mají jistou ruku  a nacvičen bezchybný postup drátu v tavné lázni.

Taky  by měl svařeč tahat housenky střidavě,tedy ne všechny jedním směrem, protože při  kladení hrubších housenek je tendence převýšeného začatku housenky a taky přepadnutého ukončení hosenky /koncový kráter/ aby byl vrstvený svar jednolitý , tedy objemně a proporčně vyvážen na začátku i na konci.

Editoval Laco-welder (14-11-2011 22:44:51)

Offline

 

#8 15-11-2011 19:03:17

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: BW PA 50

Ty "rejpaly" nechápu...Kdo tu rejpe?Jen diskutujeme.Ultrazvuk pokaždé prostě nemusí vyjít i výbornému svářeči, při vysokých proudech v poloze vodorovné se to ale stane málokdy.Povrch tvořený více housenkami vedle sebe by měl být tvořen jedním směrem, ty začátky a konce se odřezávají na nájezdových a výjezdových destičkách.To určitě jako znalý svářeč víš.
Pro Františka:Jak se Ti to dělalo elektrodou?To musela být práce.Já jsem loni svařoval elektrodou plech o "pouhých" 35mm a stačilo to.Ty výplňové vrstvy přibývaly pomalu, měl jsem na to jen 2,5 na kořen a zbytek 3,2 elektrody.Počítám, že jsi na to dostal aspoň 5 elektrody.

Offline

 

#9 15-11-2011 20:24:06

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: BW PA 50

vážení weldeři,  zajímavý poznatek který se mi dnes přihodil -
řežu velmi často při šrotaci vaše sváry (napříč). Nějaké zařízení, které je potřeba rozřezat na nějaké rozměry, takže řežu nejkratším směrem - tedy přes sváry.
U tlakových nádrží ten svár na plameni nepoznám - ty jsou vždy kvalitní. Pokud řežu něco "méně" důležitého - velmi často svár obsahuje strusku nebo jiná svinstva která nehoří a způsobí prsknutí a já jsem popálen okujemi. Řežu nyní zásobníky na čpavek - koule průměr 12metrů, tl. 28mm, při průchodu řezu svárem však vidím a cítím nějakou anomálii která by ve sváru na nádrži (tlak cca 10bar) být neměla, říkal jsem si co to bylo za lempla který svařoval nádrž na 1tis. kubíků čpavku? sad až pozděj mi došlo že svařeč v tom byl nevině, problém byl v použitém přídavném materiálu MMA (v roce 1993) ten technolog zvolil špatně a byla to příčina korozního narušení svárů po cca 10letech provozu a důsledek - odstavení celého zařízení.
Materiál pláště 11418M je v pořádku, sváry jsou nejvíc napadeny v horní části - kde byl čpavek v plyné formě + o2, dolní část kde byl tekutý tolik napadená není ale já tam při řezání změnu cítím.
Tak se tady nedohadujte a volte řádně přídavný materiál lol


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 16-11-2011 17:45:19

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: BW PA 50

No tou elekrodou to byla práce na dva dny. Začal sem 2,5 na kořen pak 3,2 skoro do půlky jedné strany. Pak sem kus obrátil a prodrážkoval kořen. Nasadil sem 3,2 a vařil a vařil také skoro do půlky. Další stočení kusu a tentokrát už elektrody 5mm a valil sem jak chlap. Byla to děsná pakárna a te strusky co sem oklepal a vykartáčoval. Ale nakonec se podařilo. Elektody od Firmy OERLIKON jsou takové zvláštní než sem si na ně zvykl. struska na povrchu sváru vypadá jeko by byla spálená ale není tomu tak. Tak sem zvědav co mě čeká dál když technolog chodí a pořád se na něco vyptává a ostatní také vaří nějaké vzorky.

Offline

 

#11 16-11-2011 20:20:18

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: BW PA 50

bourač napsal(a):

Řežu nyní zásobníky na čpavek - koule průměr 12metrů

důkaz big_smile

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_epavek3_003.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1168_epavek_a_severni_polokoule_015.jpg

sorry za offtopic, fotky souvisí s mým včerejším příspěvkem smile svařeč může ukládat housenku sebepečlivěji, ale pokud nezvolí příslušný přídavný materiál - může to být zbytečná práce...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#12 16-11-2011 20:29:27

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: BW PA 50

Sakra ty máš kšefty big_smile


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#13 18-11-2011 08:09:15

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: BW PA 50

franišek napsal(a):

No tou elekrodou to byla práce na dva dny. Začal sem 2,5 na kořen pak 3,2 skoro do půlky jedné strany. Pak sem kus obrátil a prodrážkoval kořen. Nasadil sem 3,2 a vařil a vařil také skoro do půlky. Další stočení kusu a tentokrát už elektrody 5mm a valil sem jak chlap. Byla to děsná pakárna a te strusky co sem oklepal a vykartáčoval. Ale nakonec se podařilo. Elektody od Firmy OERLIKON jsou takové zvláštní než sem si na ně zvykl. struska na povrchu sváru vypadá jeko by byla spálená ale není tomu tak. Tak sem zvědav co mě čeká dál když technolog chodí a pořád se na něco vyptává a ostatní také vaří nějaké vzorky.

Jedina zachrana byla vydrážkovat ten kořen,

jinak vařit elektrodou vodorovně vypada snandno na prvni pohled, no při sváření pod UT nebo RTG ,pravě v teto poloze je nejvic oprav

pomůže jenom větší proud , na 3,2  120-130 A , na 5  210-230 A

v praxi se takéto silné svary dělají nejprve CO-čkem a potom se poslední 2-vrstvy překryjou elektrodou , i když je ve WPS a na vykresu psano 111

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče