SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 13-12-2007 15:30:39

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Svařujeme dobře?

Velmi často jsou zde na fóru dotazy typu: jak a jakými parametry svařovat? Každý z nás si může udělat velmi jednoduchou zkoušku svého umění svářečského. Když zaškoluji svářeče podle ČSN 0507 05, tak se mi zdá zbytečné kontrolovat jejich sváry RTG nebo pracně brousit makrovýbrusy. Okoukal jsem v Německu jednoduchou zkoušku. Dva plechy cca 8 mm s minimální mezerou svařit jako koutový svár na ploše - ne hrana na hranu - a směrem ke sváru rozlomit ve svěráku kladivem. V obou plechách musí být viditelný závar bez studeňáků a struktura lomu musí být krystalická. Druhá možnost je svařit dva plechy k sobě natupo, uprostřed svarové housenky vybrousit flexkou po celé délce do poloviny tloušťky vrub a zase rozlomit od kořene. A hned vidíme, jak nám to vaří.
Samozřejmě mnohem chytřejší je se nechat v nejbližší svářečské škole zaškolit. Průkaz o zaškolení uzná pojišťovna jako platné oprávnění např. při požáru od svařování. Jinak platí max. 40 % škody. Svařování bez jakéhokoliv oprávnění je obrovské riziko.

Offline

 

#2 13-12-2007 16:43:45

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařujeme dobře?

Jen malý dotaz.

Já jsem kdysi pracoval jako svařeč v Československu. V podniku Frigera Kolín jako svařeč Aluminia 9 let, později jsem si udělal úřední zkoušku na ocelové trubky a pracoval u Vodohospodářských staveb jako svařeč potrubí. Potom plno politických problémů a emigrace do USA.
Tam jsem sehnal práci u firmy Velan Valve Inc. a obhájil všechny potřebné zkoušky jak na oceli, tak na aluminium a navařování speciálních materiálů, jako Stellitů a Bronzů. Bylo mi zde umožněno udělat dokonce speciální zkoušky pro NAVY. Potom i další postup. Uvedenou firmu založil immigrant, pan Karel Velan, původem Čech, už roku 1950. Vyrábí armatury, převážně ventily pro průmysl, armádu, nukleární elektrárny až po vesmírné projekty.  Léta jsem pracoval jako Svařeč, potom jako Inspector a Insructor svařování, později dokonce v technologii. Dnes jsem už důchodce a v současné době na dlouhodobém pobytu v ČR. Ale to jen pro představu.
Mám dotaz. Kdysi se v Československu používal m.j. ke svařování trubek acetylén - kyslík plamen a dokonce na to exisovaly úřední zkoušky. Název už si žel nepamatuji. Nikdy nikde v USA jsem se nesetkal s tímto způsobem svařování a ani škola kde jsem působil ani AWS (American Welding Society) nikdy takové zkoušky nedělala. (Zde v USA se používá kyslík - acetylén pouze k pálení). Vyučuje se ve svářečských školách v ČR  a používá se ke svařování tato metoda i dnes?  Děkuji, Frank.

Offline

 

#3 13-12-2007 17:25:31

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Svařujeme dobře?

Franku,
pro svařování  a řezání kyslíkoacetylénovým plamenem jsou v ČR od r. 1997 používány jednak zkoušky podle ČSN 0507 05 s bezpečnostními předpisy podle ČSN 050610 a také "úřední" zkoušky podle EN 287-1. Pro řezání (pálení) je to zpravidla zkouška ZP 311-2W01 (ZP = zaškolený pracovník), dále pro běžné svařování zkouška ZK 311 W01 (ZK = základní kurz). Pro náročné svařování např. plynovody pod tlakem pak úřední zkoušky podle evropské normy EN 287-1.

Offline

 

#4 13-12-2007 20:25:11

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Svařujeme dobře?

Ahoj jen bych doplnil 311 3 - plamenové svařování 11 - metoda v našem případě acetylen - kyslík W01 - Svařovaný materiál - nelegované a nízkolegované materiály

Offline

 

#5 16-12-2007 22:16:14

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Svařujeme dobře?

Franku, svařování plamenem se pořád vyučuje. I když zájem o tyto kurzy klesá. Přehled většiny z pořádaných kurzů je v tabulkách v tomto článku:

http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007020401

Je tam i jejich označení podle staré a novelizované normy ČSN 050705 . Jedná se jen o kurzy základní nebo o zaškolení. Dále se vypisují kurzy podle ČSN EN 287 a to jsou právě náhrady dřívějších "státních" zkoušek.

V současné době je největší zájem o kurz plamenového svařování trubek plynového potrubí. Svářeč musí zkušební vzorek zavařit v tzv. simulovaném výkopu. Je to taková "bedna" s polohovadlem do kterého se upne trubka a svářeč ji musí v leže na zrcátko zavařit. Přestože se veškeré nové rozvody plynu dělají v plastu, musejí mít firmy provádějící rozvody svářeče se zkouškou v simulovaném výkopu. To kvůli opravám a rekonstrukcím starých potrubí a kvůli navařování přípojek z nového plastu na stávající ocelový rozvod.

Ale jinak se svařování plamenem ve výrobě už neuplatňuje. Autogen už dnes slouží opravdu jen na řezání a různé technologické ohřevy. Sem tam to někdo používá ještě na tenké plechy. A znám firmu, kde plamenem stále svařují hliníkové plechy. Jinak ještě docela frčí pájení plamenem, ale taky to bude ustupovat.

To docela koukám, že v Americe se to vůbec nepoužívalo.

Offline

 

#6 17-12-2007 06:40:24

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařujeme dobře?

Děkuji za vyčerpávající odpověď vám všem, zejména panu administrátorovi. Právě, že já jsem s tím plamenem zde v bývalém Československu také svařoval, tak jsem se později v USA zajímal o totéž. Upřímně řečeno nevím, zda se to v USA nepoužívá vůbec, tam má každá firma své vlastní postupy, pouze firmy které vyrábějí pro tzv. ''Government Orders'' - zakázky pro vládu, armádu, elektrárny, tlakové nádoby, potrubí ap., podléhají směrnicím AWS. S tím svařováním plamenem jsem se však nikde nesešel. (Je docela možné, že nějaká údržbářská dílna to používá). Pokud jsem to však někomu předváděl, byl z toho značně unešen, že se takto někde svařuje. smile Trubky (malých průměrů) se svařují převážně TIGem. K pájení a ohřevu ap., to je samozřejmě plamen běžně používán i tam. Používá se i k pálení (řezání), ale tam je v poslední době spíše používaná Plasma, nebo Laser.

No jo, ty hliníkové součásti jsem taky kdysi v ČSSR svařoval i plamenem. Sice ne plechy, ty se svařovaly už tenkrát TIGem, ale malé trubičky do výparníků ve firmě Frigera Kolín, která vyráběla chladící zařízení. Vzpomínám, že se používal přídavný drát s malinko větším obsahem Si, který měl o několik stupňů nižší teplotu tavení než zákl. materiál, čímž bylo usnadněno svařování. Jinak v USA zase pouze TIGem, ale ve firmě, kde jsem pracoval se svařovaly podstatně silnější materiály. smile

Offline

 

#7 06-10-2008 18:24:36

Kostja
Člen
Registrovaný: 06-10-2008
Příspěvky: 7

Re: Svařujeme dobře?

Dobrý večer, mám problem s nastavením mašiný, pracuji na ESAB, dělá  spousta kuliček. Mám nastaveni 2-9-12
Jisem prošol kurzy. Budu rad jake koli radě. Děkuji

Offline

 

#8 05-01-2012 04:09:00

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: Svařujeme dobře?

Kostja napsal(a):

Dobrý večer, mám problem s nastavením mašiný, pracuji na ESAB, dělá  spousta kuliček. Mám nastaveni 2-9-12
Jisem prošol kurzy. Budu rad jake koli radě. Děkuji

Takové nastavení není moc spolehlive, poprvé nevíme co dana čísla znamenají a po druhé mašina ma nekolik předvolených programů

kde se to samé nastavení projeví při svařovaní pokaždé jinak.

Je dobre vyjadrovat svářecí parametry v ampérech přip.posuv drátu v metrech,

skušený svářeč ví jaký proud na co má použít a posuv si doladí podle oka a podle sluchu.

Informatívně uvádim jaké proudy na jaké svařovaní použivam ja

platí to pro svařování ve směsnem plynu, bez pulsu, drat 1,2

120-170 A     stoupačka   /podle tloušťky materialu/

200 A          vyvaření kořenové mezery V svaru, svaření na tenkych plechách (3 mm)

220-240 A    koutový svar nad hlavou

240-270 A    nejběžnější a nejvíc použivany univerzalní rozsah takřka pro všechny druhy koutových a tupých svárů

260-290 A    provaření tupých V-spojů v poloze PA na 100% průvar , kontrola UT


290-360 A   zakazaná zóna  /vyhrazeno pro skušené svářeče k vysoce produktívnimu svařování/

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče