SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Minulý týden si kolega svářeč koupil v Třebíči u výrobce výše zmíněnou svářečku a pokusil se s ní venku vařit zábradlí.Po cca 10. minutách mu přestalo fungovat HF a musel ,,škrkat" a i tak to vařilo velice bídně.Pracujeme kousek od Třebíče a tak odvezl mašinu na reklamaci.Technik kroutil hlavou,nicméně vzal svářečku do opravy a kolegovi ji vyměnil za jinou.Když přijel na stavbu a pokusil se svařovat,problém se opakoval.Když jsme svářečku dali do tepla,začala zase normálně fungovat.Má pro tento úkaz někdo nějaké přijatelné vysvětlení?
Offline
Mám podobnou zkušenost s jiným strojem.Stačilo foukat na svařovací zařízení teplej vzduch.
Domnívám se,že je to způsobený zapojením a použitím elektronických součástek,který mají v mrazu jiný vlastnosti.
Offline
Svařování při teplotách pod PLUS 5°C by se bez zvláštních opatření nemělo vůbec provádět. Těmi zvláštními opatřeními je myšlen hlavně předehřev svařovaného materiálu a případně i uložení elektrod v temperovaném zásobníku. A třeba i umístění elektronické svářečky v temperovaném prostoru.
Co se týká svářečky, tak je nutné si uvědomit, že základní řady polovodičových součástek (hlavně integrovaných obvodů) jsou určeny pro rozsah teplot 0°C až typicky 70°C. To platí i pro takový LM324, který v tom Kitinu tuším bude. Pak jsou samozřejmě odolnější řady určené pro těžký průmysl, armádu a jiné spolehlivostní aplikace. Ale ty jsou citelně dražší. Nespoléhal bych se na to, že ve svářečce, kterou cenová válka dohnala až na téměř směšnou cenu, budou takové odolné součástky. Zvláště, když se výrobce může opřít o to pravidlo uvedené výše. Ale pochopitelně je to jen spekulace a názor. Klidně tam může být jen jediná součástka, která přestane při teplotách po 0°C fungovat.
Ještě pro doplnění. Zde je technický list (datasheet) zmíněného obvodu LM324, který se v invertorech velmi často používá. Na stránce 4 jsou provozní podmínky, včetně teplotních rozsahů: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm124-n.pdf
Offline
Díky za info admine... Je jasné,že by se při takových teplotách svařovat nemělo,ale řekni to našim šéfům.Těm je šumák,kolik je stupňů.Tenhle kolega se jen pokoušel svařovat zábradlí,ale když ti řeknu,že kousek dál druhý kolega vařil nerez trubku při -12°C ... co na to říct??? My jsme taky docela naštvaní,že nás do toho nutí,ale je to nezajímá.Chceš peníze,tak svařuj.Nechceš svařovat,běž domů,zavoláme jinýho a ty si běž na pracák.
Offline
Mělo by trochu pomoct, když se invertor nechá v teple, všechno se připraví a potom se invertor vytáhne jen na to svařování. Případně se ještě invertor,hlavně větrací otvory, zakryje třeba řídkým jutovým pytlem. Možná by stačily i noviny nebo papírový pytel. Aby se podstatně snížilo proudění vzduchu, ale aby přece jen nějaký vzduch proudil a uvnitř se to nepřehřálo.
Je to ale na hraně a proti bezpečnostním předpisům. Když se zabalí hodně, přehřeje se to a odejde. Musí se to sledovat. A jak se vychlazený invertor donese do vytopené místnosti a nepočká se nějakou hodinku, než sražená vlhkost uvnitř se vypaří, udělá po zapnutí elektřina uvnitř paseku. Takže při přestávkách ve svařování je vhodnější dát invertor ne do vytopené místnosti, ale někde, kde je třeba jen 5 st C nad nulou.
Je to takové šušnění, ale jestli je mráz jen o pár stupnů větší než invertor snese, mohlo by to stačit. Jinak jsem na stavbách viděl ještě takové vynálezy, že nahřáli hořákem cihly, udělali z nich venku podstavec a mašinu dali na to. Přes to nějaký igelit nebo celtu a jeli.
Offline
Zakrývat otvory toho bych se hooodně bál. Asi nejelegantnější by byla dřevěná bedna cca dvojnásobného objemu invertoru s teploměrem a větracím posuvným okénkem. Vzduch by ve svářečce normálně proudil a svářečka by si sama "zaprděla"svou komůrku. Tak by to byl stále přenosný invertor.
Offline
Tak má zkušenost s KITinou je za ty 3 roky zatím velice dobrá,sice mám 150 ku,ale musel jsem ji minulý týden použít i v těch mrazech venku, a i když jsem se toho kvůli te elektronice obával tak nebyl problém. Vařil jsem 2.0 elektrodou uraženou bránu z jeklu a hned nato 3.2 elektrodami nárazník na traktor a nebyl žáden rozdíl ve funkčnosti mašiny oblouk zapaloval super a byl stabilní po celou dobu svařováni a to jsem tou 3.2 kou vařil 2 hodiny až už kleště hřály...a to bylo venku -14 stupňu mrazu.
Offline
U nas v práci mame velke TIG stroje vodníky EWM,často zvarame aj vonku pri -5 vo firme na dvore,ked je najaká oprava alebo prerábka-nerez nádrže.Bez problemov zatial sa nestalo,že by neslo HF zapalovanie alebo nejaky iny problem by nastal.Myslím,že tá popisana porucha je problem HF modulu na tej KITine,aj ked pokial viem už to neni tak poruchove ako to bývalo na zaciatku ich výroby.Ten mráz asi tej masine neprospieva-ked po presunuti do tepla funguje normalne a druhy stroj po vymene takisto nejde v mraze...a s tým čo napisal admin,že tam može byt jedna suciastka co nepracuje pod 0 st.plne suhlasim.Tak hold asi su neni tie Kuhtreibery mrazuvzdorné
Offline
Ináč v návode ku každej zváračke by mal byť uvedený rozsah teplôt skladovania a použitia zváračky. Pri tých vodníkoch treba dávať pozor do akej teploty je tá chladiaca kvapalina. Už sa stalo, že tam mali len destilovanú vodu a cez Vianoce moc nekúrili v hale a potom sa divili, že akosi im strieka voda zo všadial ).
Offline
nie nie my mame do -30 nemrznucu kvapalinu v tych masinach-zelena farba
Offline
Mrazem klesá zesílení polovodičů, zvyšují se saturační napětí při daných proudech atd... běžné elektrolyty ztrácejí kapacitu nebo rovnou zamrznou a potom nemají kapacitu žádnou......
Solidní konstrukce by měla mít určité rezervy, takže by invertor měl pracovat i pár stupňů dolů pod uvedenou hranici, ale levná konstrukce ty rezervy nebude mit nijak velké........ Záleží, kde první klesne parametr pod hranici, kdy už invertor nejde, jestli nějaký tranzistor v integrovaném obvodu, procesoru nebo optočlenu zpětné vazby ... nebo nějaký elektrolyt....
Offline
Stránky: 1