SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 13-04-2012 21:23:26

Sfigi
Člen
Registrovaný: 10-04-2012
Příspěvky: 14

invertor ASIST REIW85N-DC

O výběru té „správné svářečky“ je tady toho napsáno už hodně.
Před pár dny kolega v práci řešil otázku nákupu nějaké svářečky na příležitostné nenáročné domácí svařování. Za co nejméně peněz, ale aby to přece jen něco vydrželo. Donesli jsme mu ukázat svoje malá trafka, celkem 3 kousky a nutno přiznat, že co kus to originál. Různá výdrž v počtu vyvaření elektrod, různá napětí naprázdno. Nejsilnější trafo mělo nejhorší napětí, kdy byl opravdu problém zapálit oblouk, nejslabší trafo (moje) s nejmenší výdrží zase díky nejvyššímu napětí nejlépe chytalo oblouk. Sjezdili jsme obchody a bazary a porovnávali. Trafo z bazaru kolem 1.200- 1.500 bez ventilátoru určitě nebrat. Nejvíc odstrašující byl bazarový, nově vypadající invertor s max. proudem 80A za cca 3.700, bohužel u těch 80A bylo DZ pouze 15%, a při 60% měl dávat jen asi 50A. Prostě tohle obcházet obloukem.
Nakonec jsme vybrali za 2.239,-Kč invertor ASIST REIW85N-DC. Max. proud 85A, a co je důležité – při DZ 60%!  Při 100% DZ má snést 66A. Na domácí nenáročné svařování naprosto v pohodě stačí. V práci jsme ho pořádně otestovali, vystřídalo se nás na něm 5 více či méně zkušených svářečů a ohlasy vesměs pozitivní. Bez problémů jsme při 85A vyzkoušeli 3,15mm R-117. Určitě by dostatečně neprovařil silný materiál, ale na svaření plechů kolem 3-4mm stačí. Invertor se ani jednou nepřehřál, kolega je nadšený. Je to nová mašinka, koupená za pár korun v místním kamenném obchodě s dvouletou zárukou. Součástí balení je relativně robustní plastový kufr, primitivní štít a známý malý ocelový kartáček s hrotem na oklepání strusky. Nedostatkem jsou určitě krátké kabely, jak napájecí tak i svařovací (asi 10mm2, po delším svařování se mírně hřály), které mají myslím kolem 1,5 metru. Druhý kolega, zkušený svářeč, jak to viděl a vyzkoušel, vzal auto a okamžitě jsme jeli pro druhý kousek. Doma zrušil muzeální soustrojí motor – dynamo z tanku, prodal to do sběru a invertor měl skoro zadarmo.
Určitě se tady ozve dost hlasů, že Asist je značka na prd, že to nikdo neopraví a podobně… Ne všechny levné věci jsou k ničemu, naopak leckdy se nepoměrně dražší výrobek nevyrovná tomu levnému. Hlavně je třeba dávat pozor na zatěžovací koeficienty, protože o pár metrů vedle nabízejí za 3.999,- podobnou mašinku, sice 100A, ale pouze při 15% DZ, a při 60% DZ dává pouze cca 55A, takže se té levnější 85A nevyrovná. Leda v tom, že s ní vyvaříte jednu 3,15 elektrodu na silnějším materiálu a potom máte čas na sváču, než se dostatečně ochladí…
Já mám na větší svařování ESAB LHM200, kterou nikdy neutahám, a na menší vaření mimo dílnu mobilnější obyč. trafo (moje první svářečka) GUDE GE 145 W/A. Díky této záležitosti jsem se konečně odhodlal do ní doplnit asi dva roky připravený výkonný ventilátor, který výdrž do vypnutí při rychlém svařování prodloužil odhadem o 50-75% a především výrazně zkrátil dobu chlazení po vypnutí tepelné pojistky. Nemít tohle trafko, neváhal bych a zmíněný invertor si koupil také. Nedělám žádnou reklamu, kupovali jsme je ve velkém obchoďáku :-).

A co vy a vaše zkušenosti s levnými invertory?


ESAB LHM 200, GUDE GE 145 W/A s přidaným ventilátorem
amatér samouk, svařím co potřebuju a o to přece jde

Offline

 

#2 13-04-2012 21:30:33

donal
Člen
Registrovaný: 28-09-2011
Příspěvky: 104

Re: invertor ASIST REIW85N-DC

nevím už jsem to psal v jiném vláknu mam trafo TMB-125 už 20 let a je pořad jako nové leží v garáži pod ponkem posvařovalo už haldu věcí  a nevidím důvod proč by nevydrželo dalších 20-40 let.
zajímalo by mě jak dlouho fungovalo to zařízení- dynamo svařečka co mel kolega a zrušil ho
jak dlouho vám vydrží tyto invertory?

Editoval donal (13-04-2012 21:37:27)

Offline

 

#3 13-04-2012 21:46:01

Sfigi
Člen
Registrovaný: 10-04-2012
Příspěvky: 14

Re: invertor ASIST REIW85N-DC

Jo, v jednouchosti a poctivosti starých výrobků je síla, to je bez diskuse. Ale ta doba je pryč a když člověk nechce čekat, až se přichomýtne ke staršímu trafku, bere co je v aktuální nabídce... Moje novodobý trafko je po sundání krytu na prvni pohled poplatný téhle době, ke starým poctivějším si nemůže ani čuchnout. Ale já tehdy chtěl svařovat a taky jsem bral co zrovna bylo k mání za pár korun, a svůj účel to splnilo. Dnes už mám výkonnej stroj a trafko používám jen příležitostně.
To soustrojí měl hodně dlouho, můžu se v po víkendu zeptat. Jenže už má přes 50 let, nechce se s tím tahat (i když je to na kolečkách), je to velké, hlučné a má to větší spotřebu, když běží mezi svařováním.

Editoval Sfigi (13-04-2012 21:51:33)


ESAB LHM 200, GUDE GE 145 W/A s přidaným ventilátorem
amatér samouk, svařím co potřebuju a o to přece jde

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče