SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Měl bych takový obecný dotaz k problematice povrchové úpravy žárovým zinkováním, která je dnes velmi rozšířená a běžná, ale zde na fóru o ní není zmínka.
Rád bych požádal zkušenější kolegy o pár obecných, praktických rad ohledně konstrukčních zásad při návrhu svařované konstrukce. (Odtoky, výfuky, úskalí + čeho se vyvarovat)
Dále bych se rád dozvěděl, jak se řeší v praxi problémy rozevřených, nebo rozměrných konstrukcí, které nejdou v kuse pozinkovat, resp. zda-li je možné již ošetřené jednotlivé díly posvařovat a následně svary pozinkovat třeba zinkovým sprejem, nebo jiným způsobem.
Také mně není zcela jasné, co se děje uvnitř uzavřeného profilu, samozřejmě opatřeného výtokovými a výfukovými otvory - dojde uvnitř také k pozinkování konstrukce, či nikoliv a stačí se roztavený zinek vylít, nebo uvnitř zůstávají nějaké větší zbytky Zn?
Praktický dotaz např.:
Uzavřená konstrukce - stojan. Dole na nohách navařené plechové kruhové packy (klasika), poněvadž je stojan určen pro použití venku, na hlíně, jak vyřešit ošetření pacek. Pokud je provrtáme zespoda velkým otvorem, budou se nohy zanášet hlínou. Možná že by packy šlo navařit dodatečně a ošetřit sprejem, nevím....
Několik užitečných doporučení a základních řešení konstrukce pro zinkování jsem našel na stránkách zinkoven - pěkně zpracované třeba zde:
http://www.zinkovna.cz/proKonstruktery.htm
http://www.zinkovna.cz/vyztuze.htm
http://www.zinkovna.cz/preplatovani.htm
http://www.zinkovna.cz/zaveseniDilu.htm
http://www.zinkovna.cz/ramoveKonstrukce.htm
Omlouvám se za asi všetečné dotazy, ale vzhledem k rozšířenosti tohoto druhu povrchové úpravy, se domnívám, že by mohly být cenné praktické rady a zkušenosti užitečné i mnoha dalším uživatelům.
Předem děkuji
Wehrner
Offline
Jaké máte zkušenosti s konstrukcemi po žárovém zinkování? Je potřeba před nanesením barvy čerstvě zinkovaný povrch nějak ošetřit? Někdy budu potřebovat konstrukci stříkat, někdy natírat štětcem. Zatím mám zkušenost jen jen se stříkaným zinkem, ten je hrubý, barva na něm dobře drží.
Offline
Pokial budes striekat na novy zinok polyuretan, tak sa odporuca pred striekanim zinok poumyvat cpavkovou vodou. Pokial pojdes striekat syntetikou, napriklad Alkytonom, tak je dobre dat zaklad Galvinol.
Offline
Co se týká povrchové úpravy, za mých dob byl žárový zinek dost zrádný. Někdy na něm barva držela festovně, jindy stejná barva do roku skoro všechna opadla. Dneska už by to mohlo být lepší. Každopádně je třeba používat barvy určené přímo na žárový zinek a dodržet postup výrobce barvy, co se týká úpravy povrchu zinku před lakováním.
Já tady na severní Moravě mám blízko linku kataforézního základování s navazujícím lakováním práškem nebo klasikou , takže já bych žárově pozinkované díly nejspíš nechal ještě opatřit minimálně tou kataforézou. Případně na ni ještě prášek, jakožto zřejmě nejtrvanlivější běžně dostupnou alternativu povrchovky.
Editoval Radim (16-09-2012 09:56:59)
Offline
Jirkalesik, tím stříkaným zinkem máš na mysli metalizaci (žárový nástřik kovem)?
Co se týče barvy na pozinkovaný povrch, dlouhodobě vynikající zkušenost mám se syntetickou zinkochromatovou barvou, to je reaktivní barva, která drží na pozinkovaném povrchu chemickou reakcí. Před 30 léty touto barvou otec natíral pozinkovaný plot a dodnes ta barva na plotě drží.
Jinak obecně, žárově zinkovaná konstrukce má natolik vynikající protikorozní ochranu, že nevidím důvod ji opatřovat nátěrem, snad jen z důvodu estetických a k tomu ideálně poslouží komaxit. Někdo sice tvrdí, že komaxit se na pozinku loupe, ale můžu zde vložit fotky několika žárově zinkovaných konstrukcí opatřených komaxitem, které mám venku již 12 let a nic se mi neloupe.
KTL je vhodná spíše na galvanický zinek, nanášet ji na žárovězinkovaný povrch nemá smysl.
Offline
žárově zinovaný povrch je třeba neutralizovat nebo nafosfátovat. Dále se může použít bežná povrcovka na kterou ste zvyklí. nebo také ty specialní barvy záleží na každém jak je zvaklý. A ktomu zinkování uzavřených profilů a velikosti odtoků a výfuků z nich se kolego zeptej v zinkovně technoliga co požaduje a jak jsou tam zvyklí. Ze zkušenosti vím že každá zinkovna chce neco jiného a také je dobré se zeptat na úpravu hran a další věci. A velká konstrukce co se nedají v celku pozikovat se musejí udělat tak aby se daly zešroubovat z menších částí. Žárově zinkované věci se velice obtížně svářejí i po odbroušení zinku, a ten nápad s zinkovým sprajem je dos nahouby že není zaručeni jak dlouho na sváru vydrží a kolik jej tam nanesete. V dnešní době kdy se všechno reklamuje i kvůli mušinci je to dost risk.
Offline
velké konstrukce které se nedají zinkovat v kuse pájím drátem cusi3
Offline
Jirkalesik, tím stříkaným zinkem máš na mysli metalizaci (žárový nástřik kovem)? Jinak obecně, žárově zinkovaná konstrukce má natolik vynikající protikorozní ochranu, že nevidím důvod ji opatřovat nátěrem.
Tuším, že to někde nazývají šopování. Barva je opravdu jen pro vzhled, chci ji stříkat sám v domácích podmínkách.
Offline
Pokud to kapsa unese vem hammerite . Ale je to škoda žárový zinek mazat barvou .
Offline
jestli to chceš mít pro opravdu dobrý vzhled venku na slunci, tak to nech udělat polyesterovým práškem s vysokou odolností na UV záření , buď takzvané automobilové nebo fasádní kvality. Tam by mělo být zaručeno, že tomu ani při trvalém umístění na slunci venku prvních 5 let nebude blednout odstín.
Hamerit je určený spíš na černý materiál, aspoň ten běžný Hamerit. Obsahuje speciální destičkový slídový pigment, destičky se po natření naskládají těsně na sebe a tím vytvoří pro vodní páru a další látky prakticky nepropustnou vrstvu. Zatímco zaschlá běžná barva má plno pórů a tak propouští ke kovu dost vlhkosti, se kterou si musí poradit antikorozní pigmenty nebo jiná antikorozní ochrana. Hamerit nejde stříkat.
Editoval Radim (17-09-2012 10:26:28)
Offline
Na plechovkách hameritu je popsáno, že se to dá stříkat "airless" technologií - zkoušel někdo?
Offline
Pokud dělám plot z pásoviny, je dílo ho natřít, kdo to zkusil, ví o čem píšu, nástřik je daleko rychlejší i za cenu prostřiku. Teď zkouší švagr zinorex v černé, pěkně kryje, dá se dobře stříkat i patinovat, bohužel se ho dá sehnat na rychlo jen v menším množství, spíše přes internet.
Offline
Zinorex mně připadá jako běžně dostupná barva, navíc od českého výrobce, tudíž není problém se domluvit přímo s nimi.
Spíš vidím problém v tom, že i tam předepisují jako optimální předúpravu kvalitu, třeba otryskání. Pokud se to použije na běžný zokujený materiál , bez pořádného očištění svaru atd, tak ta životnost bude podobně nízká jako u jiných barev.
Offline
Stránky: 1