SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 24-01-2013 21:45:12

Basta
Člen
Registrovaný: 24-01-2013
Příspěvky: 2

Poraďte

Zdravím všechny,
měl bych pár dotaz;, ale nejdříve krátké info : jsem VŠ, fakulta strojní, obor materiály. bohužel u nás čistě zaměření na svařování není, ale spadá to pod tento obor. Za rok končím.

Řekněme, že teoretické znalosti jsou, ale praxe je 0. Rád bych věděl, zda má cenu si sám zaplatit kurzy svařování nebo by do mě byla firma toto schopna investovat (jedná se spoustu peněz)? Od školy to se slevou to nejde, ta na to dokonale kálí a nic takového nevede.

Ptám se jestli zde není někdo, kdo prošel tímto vývojem, kdy znalosti předcházeli jakékoliv praxi a co by mi dotyčný člověk poradil.
Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 24-01-2013 22:10:30

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Poraďte

pokud máš v plánu se realizovat v budoucnu na nějaké pozici související se svařováním rozhodně bych doporučil nějakou praxi odspodu, existuje ale mnoho zásadně odlišných metod. Začal bych tím že bych si pořídil invertor a zkoušel v domácích podmínkách. Invertor vždy můžeš prodat a případná ekonomická ztráta bohatě vyváží nabyté zkušenosti...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 24-01-2013 22:24:10

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Poraďte

Za pokus by stálo nacštívit úřad práce a ptát se na možnost "rekvalifilace" na svářeče. Tento orgán má k dispozici prostředky na zaplacení svářečského kurzu. Kvalifikovaných svářečů je totiž stále nedostatek.

Offline

 

#4 24-01-2013 23:54:33

Brembo
Člen
Registrovaný: 24-04-2012
Příspěvky: 599

Re: Poraďte

ako študent na zváračský kurz určite nebudeš mat zo svojho,najma ked ešte budeš chciet i štátne skušky,bez tích sa vo firme ako zvarač privelmy neuživíš.

Offline

 

#5 25-01-2013 01:02:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Poraďte

na ÚP pro příspěvek bych nechodil, s takovým vzděláním by mu jistě vnucovali nějaké jiné zaměstnání smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 25-01-2013 06:36:02

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Poraďte

Já bych ti doporučil kamaráda co doma sváří a věnuje ti nějaký čas . Základy je nejlépe se naučit takto . I kdyby jsi měl dělat nějakou chybu . A teprve až potom bych se dral do nějakého kurzu . Takto nebudeš moci využít plně , co ti v kurzu nabídnou . S trochou praxe budeš od začátku vědět o čem školící hovoří a budeš se umět zeptat . Běžné sváření z konstrukčních ocelí není žádná věda a hlavně pokud budeš chtít , tak se to naučíš za chvíli . Teorii k nastudování najdeš v červené knížečce Sváření v otázkách a odpovědích , na kterou občas v antikvoších narazíš . Sám vlastním již druhou neb jsem nedbal přísloví , co nechceš mít půjč . smile  např. zde http://www.antikvariat-bohumin.cz/cz/kn … edich.html

Offline

 

#7 25-01-2013 09:20:09

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Poraďte

Na které V3 studuješ. Já sem prošel Všb jako dálkař a laboratořích sváření , pro ty kdo měli zájem bylo k dispozici cokoliv i s instruktorem. Tak nevím

Offline

 

#8 25-01-2013 11:52:03

Basta
Člen
Registrovaný: 24-01-2013
Příspěvky: 2

Re: Poraďte

Na pracak urcite nepujdu;-) prece jenom to dle meho nazoru nemam zapotrebi a navic praci uz mam, ale bohuzel v metalografii  (moc mi to nebavi), takze by me asi hnali vidlema.
Svarovani beru jako velmi zajimavy a do budoucna velmi perspektivni obor, takze bych se radsi profiloval timto smerem. (je to i o penezich, ktere je mozne v tomto oboru ziskat, to nebudu maskovat).
Nechci aby to pusobilo nabubrele a nechci aby doslo k desinterpretaci, ale svarece se mi delat nechce (zadnej velkej sikula nejsem, to nekriticky priznam), ale presto jsem toho nazoru, ze pokud se v danem odvetvi clovek pohybuje, mel by to proste znat jak psal predrecnik od piky. Inzenyr teoretik byt nechci, protoze jsou to inzenyri na pytel.
To ze je mnoho metod vim. Ted jsem se rozhodl venovat se studiu teorie jednotlivych metod trochu vic do hloubky a trochu se pokusit nastudovat normy, systemy certifikace atd. (kdyby jste mohli doporucit nejake dobre materialy, byl bych rad a predem dekuji).
Snazim se k tomu pristoupit s co nejvetsi pokorou, nebot si uvedomuji, ze se nejedna o nic jednoducheho, takze s ing v oboru + dobra znalost anglictiny - z toho si nikdo samo o sobe nikdo na zadek nesedne, ale je to velmi dobra vychozi pozice.
Jinak odpoved na otazku fst, zcu.

Pokud by to melo smysl, jsem ochoten do toho investovat dost penez (prece jenom nejake stavebko by bylo a beru to jako chytrejsi nez si za to koupit nejake vojete auto ;-D), ale ptal jsem se hlavne proto, ze by to byla nemala investice, tak je potreba to zvazit.
Jsem z Plzne a mozna kdyby tu byl nekdo, kdo by mi s temi zaklady pomohl, byl bych velmi rad, kdyz tedy rikate, ze bez zakladu bych byl na kurzu jak kul v plote.
Za chyby a carky, hacky se omlouvam, pisi z telefonu.

Offline

 

#9 25-01-2013 14:41:38

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Poraďte

Plzeň- být na tvým místě, tak se cpu do Škodovky!!!!


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#10 25-01-2013 15:38:54

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Poraďte

kamarád aby mohl dokončit obor na čvut musí na obor myslím IWT mít 3 letou praxi v oboru svařování...
dělá v jedné firmě technolga která se zabývá výrobou lopat pro bagry.

Offline

 

#11 25-01-2013 16:44:11

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Poraďte

Jestli je svařování perspektivní obor nevím , dnes nastupují spíše jiné technologie / lepení ,nýtování zacvakávání apd/ Představa , že svařováním se dá zbohatnout je také poněkud mimo. Dá se neumřít hlady a trochu si zhuntovat zdraví. Pokud máte práci jako ing. tak se jí držte, svařování se věnujte jako kutil amatér s láskou a nadšením pro svou potřebu a na kurzy zapomente, jsou to pro vás naprosto vyhozené peníze.Pokud je mi známo převážně se dozvíte něco o bezpečnosti, ale svařet vás nenaučí. To chce vlastní nasazení.Můj dojem je ten, že ne každý má k tomu vlohy a mnohdy se stane , že obyčejný amater svařuje lépe než státní svařeč s třicetiletou praxí./ podobně jako člověk bez hudebního sluchu se ani v nejlepší škole nenaučí hrát na housle, i když tomu věnuje nemalé úsilí./

Offline

 

#12 25-01-2013 16:59:23

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Poraďte

souhlasím se ZDENÁLEM.

Offline

 

#13 25-01-2013 18:02:03

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Poraďte

Pro Basta - Pro úplný začátek a orientaci ve svařování jak je definováno v příspěvku č. 8 bych doporučil si podrobně prostudovat normu ČSN EN ISO 3834-2, kde jsou právě základy k certifikaci ve svařování docela dobře popsány a pak třeba EN 15085-2, kde je ten systém trochu přesněji popsán pro kolejová vozidla (to jen pro příklad). A kdyby se povedlo si někde "vypůjčit" třeba drážní předpis V95/5 tak by byly ty informace o možných maximálních požadavcích asi kompletní. Samozřejmě ještě doporučím navšívit nějaké informační stránky z oboru, třeba www.welding.cz pro přehled o normách nebo stránky na www.cws-anb.cz, kde je obrovské množsví praktických informací včetně informací o vzdělávání svářečských odborníků. A pak už bude snadnější třeba zde ty různé informace doladit. Je tu řada odborníků z oboru svařování, kteří rádi pomohou teoretickou i praktickou radou.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče