SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 22-03-2013 18:39:44

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: stavba kamen

Ten výkon kamen nebude nějaká pevná hodnota. Prostě budou nějaká horkovzdušná kamna , ty budou vyrobena z určitého materiálu a ten materiál potom bude mít určenou teplotu , při jaké ty kamna budou dobře hřát a zároveň ten materiál příslušně dlouho vydrží a ještě se nepropálí. Když se použije méně výhřevnější palivo , tak ty kamna budou méně hřát a nebudou mít stoprocentní výkon. Když se použije více výhřevné palivo nebo třeba silnější tah komína a kamna se budou palivem nadměrně nacpávat, klidně mohou ty kamna hřát na 120 nebo možná i na 140 % výkonu.
Teoreticky by třeba šlo vzít v úvahu teplotu té horké stěny v horkovzdušném kanálu, zamontovat do vzorce vztlak ohřátého vzduchu proti studenému, geometrii těch horkovzdušných kanálů neboli jejich odpor proti proudění vzduch, z toho se získá, jak teplý a kolik toho ohřátého vzduchu z kamen proudí a z toho vyjde výkon. Ale nepřesnost všelijakých parametrů a nepřesnost výpočtu výkonu kamen je velká.

Offline

 

#52 22-03-2013 18:47:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: stavba kamen

franišek napsal(a):

jak to tady tak pročítám tak mě napadlo jestli nekdo z vás nemá schéma těch zázračných Kanadských kamen.

Chce to pužít funkci hledat
http://svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=3123

jinak co si pamatuji, viděl jsem taky teplovzdušná kamna rozměry udělaná podle Petry. Stěny ovšem nebyly litinové či jaké mají Petry, ale kde to šlo, byly svařeny ze svislých trubek , průměr nějak 50 a síla stěny tak 6 - 8 mm.

Editoval Radim (22-03-2013 18:50:44)

Offline

 

#53 22-03-2013 19:46:00

poleno
Člen
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 42

Re: stavba kamen

Dík za odkaz, ale nějak jsem tam nic nezjistil. měl bych ještě dotaz-horkovzdušná kamna bych chtěl vyrobit ne z trubek ale z jeklu a chtěl bych se zeptat jestli na to stačí normální jekl s tloušťkou cca 3mm a nebo existuje nějaký žáruodolný jekl. dík

Offline

 

#54 23-03-2013 16:55:20

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: stavba kamen

V odkazu jste nic nezjistil? Je tam materiál, průměr trubek, délka kotle a jeho průměr cca 600 - 700 mm. Co byste ještě chtěl? Nějak nemohu najít jekl z materiálu aspoň 12022 se stěnou 4 - 5 mm. Teplotavnitřní stěny při topení dřevem bude klidně i 500 st.C a to se obyčejnému tenkostěnnému jeklu určitě nebude líbit. Navíc kruhový profil umožňuje mnohem lepší proudění vzduchu.

Offline

 

#55 23-03-2013 17:24:34

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: stavba kamen

Radim napsal(a):

franišek napsal(a):

jak to tady tak pročítám tak mě napadlo jestli nekdo z vás nemá schéma těch zázračných Kanadských kamen.

Chce to pužít funkci hledat
http://svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=3123

Tyhle ty kamna znám ale mě zajímaly ta nová všude propagovaná na zplynování dřeva. Nebo plány kotlu na zplynování Dřeva. Takovou bestii jako je na obrázku v odkazu jsem taky měl. nakonec jsem je prodal že by sežraly les i s veverkama.

Offline

 

#56 23-03-2013 18:25:38

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: stavba kamen

Pokud se topí přímo dřevem, tak účinnost nepřesáhne 30%. To je jasné a skutečně, les i s veverkama. Topil jsem s tím při stavbě baráku, když jsem dodělával vnitřní omítky v říjnu. Do konce roku jsem spálil všechen binec ze stavby i jejího okolí. A že ho bylo.
Jediný rozumný způsob pro topení dřevem je skutečně jeho zplynování. Ale zaboha si nemůžu vzpomenout, kde jsem to viděl ve výkresové podobě. Hezký přehled je na http://www.atmos.cz/czech/kotle-007-zpl … ne-brikety

Offline

 

#57 23-03-2013 19:54:39

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: stavba kamen

Ty kanadský se mi líbí- ale ty s těma průduchama od podlahy vzhůru- udělat takový na olej, to by jsem měl v dílně horko za chvilku smile


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#58 23-03-2013 20:28:01

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: stavba kamen

Myslím, že by to až takový problém nebyl. Servisák, co mi chodí každý rok kontrolovat a vyčistit plynový kotel mi vyprávěl, že jeho kolega má kotel BULERJAN s vestavěným plynovým adaptérem, který se montoval k uhelným kotlům DAKON. Spodní konce trubek má prý spojené a dmýchá do nich vzduch z místnosti. Z horních konců má rozvod po domě. Já bych ale měl obavu z usazováním prachu v rozvodech. Vzduch pro spalování plynu táhne kanálem zvenčí až k hořáku. Když to jde s plynem, musí to jít i s adaptérem na LTO.

Offline

 

#59 23-03-2013 21:48:03

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: stavba kamen

Prach to je otázka druhá- výřit se jistě bude, mrcha! Klasický kamínka na lto mám již nějaký ten pátek v dílně (jsou to starý nafťáky)- rpzpálím je pěkně, ale když chci rychle vytopit dílnu, tak ne a ne (kolikrát to trvá i 2-3 hodiny.. sad


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#60 23-03-2013 21:57:50

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: stavba kamen

Burleany mam doma urobene podla navodu z stranky nase traktory-cize velky valec-dvojobal a na jedno nalozenie-asi 2 furiky vydrzia horiet priblizne24hodin ale tiez kym sa rozpalia tak im to trva asi 2hodiny ale rychlo zase natopim naftovym delom-ohrievacom-to len pre informovanost


Kutil s.r.o.

Offline

 

#61 24-03-2013 08:32:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: stavba kamen

zkuste sehnat knihu Jan Navrátil Domácí kutil a .....dřevoplyn. Je tam spousta zajímavých věcí včetně popisu výroby toho teplovzdušného kotle z jaklů. Ale je to na kutilské úrovni, takže bude třeba zvážit účinnost, náročnost na obsluhu i trvanlivost toho výrobku. A je to asi 15 let staré.
Jakly tam použil 60x40x3 ze šrotiště  a uvádí, že tam je 20 bm svarů.
Jinak já jsem zvažoval k použití modifikaci teplovzdušných kamen, kde by ty trubky či jakly byly rovné , aby šly občas prošůrovat a vyčistit tak od prachu.

Co se týká topení zplynováním dřeva, v první řadě je podle mně potřeba mít komín s velmi dobrým tahem, takže kouřový ventilátor s nějakou regulací bude pro kvalitní stálé hoření nutný.
Principem potom je v podstatě rozdělení spalovacího prostoru na dva či minimálně prodloužení současného spalovacího prostoru. Kde v jednom místě dochází k protahování primárního vzduchu přes vrstvu paliva a k tím ke vzniku hořlavého plynu a až v druhém místě dochází po přidání sekundárního vzduchu k hoření toho plynu.

Offline

 

#62 24-03-2013 09:46:24

poleno
Člen
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 42

Re: stavba kamen

s tou účinností 30% se mi to nějak nezdá u výrobců většinou udávají kolem 80% např, zde http://www.kovotherm.cz/kamna-kanuk/
mám vymyšlené kamna z jeklu, ale když se nedělají v tom žáruvzdorným provedení, tak mám raději zvolit trubku i když bych třeba ten jekl zvolil se sílou 5mm? A proč si myslíte, že trubkou bude cirkulovat vzduch lépe než jeklem. dík

Offline

 

#63 24-03-2013 12:28:15

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: stavba kamen

Já měl na mysli klasická kamna, kde by ty trubky(jäckely) byly na výšku, nijak nepokroucené. Pak by to bylo lepší kvůli údržbě, ale účinost by asi klesla......


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#64 24-03-2013 12:51:24

jikok
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 14-12-2012
Příspěvky: 148

Re: stavba kamen

myslím, že nejjednodušší by bylo okopírovat kamna Kora/Vlna a jen zvětšit možnosti sek. vzduchu a dořešit líp rošt a popelník...  Nejsou tam zase až tak vysoké teploty, takže nakrájená lešeňová trubka by mohla postačit. Ovšem, na nějaké CB spalování je lepší zapomenout..

Offline

 

#65 24-03-2013 15:11:09

poleno
Člen
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 42

Re: stavba kamen

jekle by nebyly zkružené, ale zúhlované a proč bych měl zapomenout na CB spalování určitě bych tam chtěl sekundární spalování udělat jestli je to tedy ono. Ty kamna kora/vlna se mi nelíbí

Offline

 

#66 24-03-2013 17:04:38

jikok
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 14-12-2012
Příspěvky: 148

Re: stavba kamen

Trubková kamna mají velkou teplosměnnou plochu, tedy snahu plamen a kouř hodně ochladit. Hůře pak dosahujete teploty potřebnék sekundárnímu spalování. Jinak sekundární spalování není přesně to samé jako CB (clean burning) ale to jistě víte. Pokud ne, hledejte třeba na TZB nebo třeba vemte inspiraci ze staré diskuse http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydle … echno.html

Offline

 

#67 24-03-2013 19:14:44

poleno
Člen
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 42

Re: stavba kamen

Děkuji moc, za odkaz velmi zajímavé.Přiznám se, že jsem myslel, že CB a sekundární spalování je to samé a bohužel stále nechápu mezi tím rozdíl :-(. mohl byste mi prosím ten rozdíl popsat? dík

Offline

 

#68 25-03-2013 07:11:20

jikok
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 14-12-2012
Příspěvky: 148

Re: stavba kamen

Zkusím vše co nejvíc zjednodušit, nakonec stejnak zjistíte, že to vlastně znáte, jen ne takto napsané.. Vyjděte pana kolego z ohníčku na poli. Zapálíte ho, ohník se rozhoří, čoudí víc nebo míň, všude jen primární vzduch, účinnost spalování souvisí s množstvím kouře a není nic moc, sekundární vzduch žádný, sousedi nadávají.
Zapalte ohýnek v Petrách. Ze spoda primární vzduch, horní růžicí jde vzduch sekundární. Nebudeme řešit topení odhoříváním. Primární vzduch jde pod rošt, udělá žhavé jádro a tím horkem se z ostatního paliva uvolňují těkavé látky, co za vhodných okolností hoří jako„dřevoplyn“. Na horních dvířkách otevřu růžici a stane se:  a/ že do kamen se dostane sekundární vzduch a společně s tím dřevoplynem a spalinami odletí do komína = účinnost malinko větší než na poli, smradu stále dosti. b/ podaří se dřevoplyn zapálit= začne sekundární spalování= stoupá účinnost, klesá smrad. Aby se dařilo spalovat čistě (CB) tak je potřeba držet teplotu nad palivem tak vysoko, že se těkavé látky z paliva + oxid uhelnatý zapálí co nejdřív a shoří. Někdy se ještě přivádí terciální vzduch na dohoření ale to teď není podstatné. K lepšímu spalování pomáhá šamotová vyzdívka, která dovede fungovat jako katalyzátor hoření. Kde není šamot, dá se litinová přepážka- deflektor co prodlouží cestu kouře tak, že stihne dohořet v kamnech a ne v komíně.  Složitější kamna ještě předehřívají sek. vzduch, takže snadněji dojde ke spalování plynů.  Problém kamen z trubek: dojde snadno k takovému ochlazení kouře, že se  nezapálí plyny  nad palivem a dojde ke kouření i když je přisáván sek. vzduch. obchází se to jednoduše tím, že je málo paliva v topeništi a plamen volně plápolá, čímž se  většina paliva využije na vytvoření tepla a nikoliv bílého,čpavého kouře.
Zpět na původní otázku: mohlo by se říkat, že CB je vyšší stupeň sek. spalování.   A teď se jen modlím, aby admini nenadávali a abych nenapsal moc chyb..

Editoval jikok (25-03-2013 10:22:46)

Offline

 

#69 25-03-2013 11:02:08

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: stavba kamen

Teorie říká:
Tam, kde to hoří, odtamtud se nesmí odsávat teplo. Proto je třeba, aby tam byl šamot, ideálně ten pórovitý vyzdívkový, ne ten lisovaný, co je v šamotových cihlách a deskách. Případně ještě navíc za šamotem ( či žárovzdornou nerezí) kamenná vlna snášející vysoké teploty.
Tam, kde už to shořelo a jsou jen horké spaliny, by právě měly být ty teplovzdušné trubky .  Nebo u teplovodního kotle  tepelný výměník, který dostává to teplo do vody.
Akorát je problém v tom, že zvláště na malé výkony by z toho vyšla poměrně velká "kráva" , která by se špatně prodávala. Proto je u komerčních topidel prostor pro hoření, který je izolovaný, omezován a oheň více či méně hoří i kolem těch teplosměnných ploch.  Případně byly dříve dokonce vyráběny kotle bez šamotu, kde to hořelo v plechu chlazeném vodou. Pro spalování uhlí či briket, kde se izolace vytvářela vrstvou popela. U dřeva to vzhledem k velmi malému množství vznikajícícho popela nejde.

U malých topidel bude zřejmě taky počítáno s tím, že vytápěným prostorem povede kratší či delší kouřová roura a značné množství tepla, podle toho, jak moc dlouhou rouru tah komína a umístění topidla dovolí , půjde do vytápěného prostoru prostupem ze spalin přes kouřovou rouru.

Offline

 

#70 25-03-2013 15:03:36

poleno
Člen
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 42

Re: stavba kamen

Děkuji za Vaši trpělivost a vysvětlení teď to již chápu.
http://www.imagelink.cz/images/10hmh.jpg
http://www.imagelink.cz/images/11lrl.jpg
Ještě bych měl dotaz posílám dva odkazy kde jsou dva druhy vedení sekundárního vzduchu který z nich byste mi doporučil použít. Děkuji

Offline

 

#71 25-03-2013 16:07:01

jikok
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 14-12-2012
Příspěvky: 148

Re: stavba kamen

Kdo ví? Asi bych okopíroval někde, co funguje...ale kamarádi tady  jistě poradí. To už máte hotovo? v těch kamnech  asi ještě nehořel ani papír..

Editoval jikok (25-03-2013 16:08:35)

Offline

 

#72 25-03-2013 20:16:30

Headman
Člen
Registrovaný: 02-10-2011
Příspěvky: 71

Re: stavba kamen

zajimalo by me jak poznate ze kamna nehori optimalne a ze spalovani uvnitr neni spravne a zda se to da poznat z koure ktery vychazi z kominu ? ( nemyslim tim ze sousedi nemohou dychat a neni okolo baraku videt ) . jde mi o to ze jsem koupil krbova kamna a po dvou letech se mi rozpadly vnitrni (samotove?) platky .... samosebou se zacal deformovat vnejsi plast kamen takze jsem vzal 6mm plech a udelal vlastne topeniste uvnitr kamen misto z samotu z plechu ...kdyz kamna roztopim a zavru vzduch pod rost a necham jen otevreno v horni liste tak z kominu nevychazi prakticky zadny tmavy kour .... jak poznam ze spalovani je dobre pokud ne z toho koure, nerad bych aby chytl komin z duvodu zaneseni sazemi nebo jinou nekalosti ....


Kühtreiber tig 200 p ac/dc

Offline

 

#73 25-03-2013 20:34:22

peter35
Člen
Registrovaný: 01-07-2012
Příspěvky: 57

Re: stavba kamen

komín Vám nevyhorí pokiaľ ho budete pravidelne čistiť, keď spaľujete bordel tak aj dvakrát za sezónu, inak stačí raz

Offline

 

#74 25-03-2013 20:49:17

poleno
Člen
Registrovaný: 25-02-2010
Příspěvky: 42

Re: stavba kamen

rád bych řekl, že mám hotovo, ale ty fotky jsem vygoogloval a jen zjišťuji které by bylo vhodnější

Offline

 

#75 25-03-2013 20:53:21

Headman
Člen
Registrovaný: 02-10-2011
Příspěvky: 71

Re: stavba kamen

bordel v kamnech nepalim topim pouze drevem tak to snad bude ok vyrobce krbovych kamen by me asi proklel :-D


Kühtreiber tig 200 p ac/dc

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče