SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 01-12-2008 16:23:37

michal sýkora
Člen
Registrovaný: 14-10-2008
Příspěvky: 18

zmiešavanie plynov

Zdravím . chcem sa spítať či má niekto skúsenosti zo zmiešavaním plynov , teda moj problém je v tom , že mám jednu flašu s čistím CO2 a druhú s čistím argonom ale nemám mix. a známi mi vravel že je to možné spojením obydvoch hadičiek do jednej a nastavením optimálneho prietoku na každej flaši.  chcem vedieť či stím má niekto skúsenosti , a ak áno tak aký pomer prietokov nastaviť ...atď.  Ďakujem.

Offline

 

#2 01-12-2008 17:32:07

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zmiešavanie plynov

Toto téma už tu bylo, zkuste si přečíst tohle vlákno, ale předem říkám - nejde to: http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=6

Offline

 

#3 01-12-2008 17:43:41

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: zmiešavanie plynov

michal sýkora napsal(a):

Zdravím . chcem sa spítať či má niekto skúsenosti zo zmiešavaním plynov , teda moj problém je v tom , že mám jednu flašu s čistím CO2 a druhú s čistím argonom ale nemám mix. a známi mi vravel že je to možné spojením obydvoch hadičiek do jednej a nastavením optimálneho prietoku na každej flaši.  chcem vedieť či stím má niekto skúsenosti , a ak áno tak aký pomer prietokov nastaviť ...atď.  Ďakujem.

Tak jak byste to chtěl dělat to nelze! Existují různé plynové mixéry, ale to je určeno spíše pro průmyslovou potřebu, kde je používán centrální rozvod plynů z tlakových nádrží, v kterých jsou uskladněny v tekutém stavu. Pro amatéra je to nákladné.

Offline

 

#4 01-12-2008 18:37:51

Pavel64
Člen
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 30

Re: zmiešavanie plynov

Možná se mýlím,ale co tak si namíchat ten plyn do láhve postupně ze dvou zdrojů a to výpočtem dle litráže?Jestli si tímto způsobem míchají plyny potápěči a to z více druhú ,proč by to nešlo pro účely svařování?
Pavel


Caddy Tig 2200i ACDC
Origo Tig 3000i ACDC
SKYPE -  Pavel116

Offline

 

#5 01-12-2008 18:57:04

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zmiešavanie plynov

Pavle64 jak zjistíte jakou koncentraci jste namíchal? Analyzátor stojí přes 40 tisíc korun.

Offline

 

#6 01-12-2008 19:07:22

Pavel64
Člen
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 30

Re: zmiešavanie plynov

jirkati napsal(a):

Pavle64 jak zjistíte jakou koncentraci jste namíchal? Analyzátor stojí přes 40 tisíc korun.

Zdravím,myslel jsem,že pokud jsme schopni přepouštět plyny z velkých láhví do malých a určit jednoduše dle objemu a tlaku výsledné množství přepuštěného plynu,tak by neměl být problém určit toto množství u více druhů plynů postupně přepouštěných do jedné láhve.Zeptám se kolegy potápěče pro jistotu jak ty výpočty dělají oni.Vím jen to,že si míchají sami vícedruhové směsi a to dle hlobky ponoru,rychlosti  atd.V jejich případě to hodně záleží na přesnosti koncentrace výsledného namíchaného plynu.Pokud by došlo k chybě mohlo by to mít vážné následky.Pavel


Caddy Tig 2200i ACDC
Origo Tig 3000i ACDC
SKYPE -  Pavel116

Offline

 

#7 01-12-2008 20:13:04

michal sýkora
Člen
Registrovaný: 14-10-2008
Příspěvky: 18

Re: zmiešavanie plynov

no nad týmto sposobom som premýšlal aj ja , ale zdá sa mi to komplikované. myslel som že nechám v CO2 flaši nejaké množstvo CO2 - podla prepočtu a ostatné dotlačím argonom, ale neviem či sa to dá presne vypočítať .

Offline

 

#8 01-12-2008 21:38:21

Pavel64
Člen
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 30

Re: zmiešavanie plynov

Před chvílí jsem mluvil přes ICQ s tím kolegou přes potápění.Svépomoci si foukají pouze čistý vzduch,ale směsi nechává plnit u odborné firmy.I já jsem se asi unáhlil s tou úvahou,že to bude jednoduché namíchat.Pravděpodobně přibližně by to šlo,ale přesné koncentrace v domácích podmínkách nelze dosáhnout.Ve finále je asi lepší tu směs koupit hotovou,než pak zničit spoustu materiálu a o penězích nemluvě.Pavel


Caddy Tig 2200i ACDC
Origo Tig 3000i ACDC
SKYPE -  Pavel116

Offline

 

#9 30-01-2009 21:55:40

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: zmiešavanie plynov

Já používám míchání CO2 s Ar tak , jak si to ve svém příspěvku představoval  Michal Sýkora.Mám dvě lahve a na výstupu z rv směšuji oba plyny. CO2 trochu přiškrtím , aby ho bylo méně , aje to.Pokud  se svařuje obyčejná ocel a ne nerez tak o nic nejde a tento způsob bohatě vyhoví.U nerezu bych to moc nedoporučoval, protože při větším obsahu CO2 dochází ke tvorbě karbidů chromu , vypalování legur a tím se strácí korozivzdornost a svar je také křehčí.Pokud chce někdo svařovat nerez migem, tak doporučuji trubičku /třeba průměr 0,9mm/a ochranný plyn třeba obyčejné CO2.

Offline

 

#10 31-01-2009 19:12:43

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zmiešavanie plynov

Tak tedy trochu teorie.
1, Oba míchané plyny se ve své hustotě liší zhruba o 10%. Už to znamená, že při na setinu baru stejném tlaku na výstupu z redukčního ventilu odchází z každého z nich různé množství plynu!
2, Pokud poklesne množství CO2 ve směsi pro svařování uhlíkové oceli pod 5% chová se směs v oblouku jako čistý argon se všemi důsledky.
3, Pokud překročí množství CO2 ve směsi 25% chová se směs jako čistý CO2 a je v ní drahý argon zbytečný.
4, Míchání plynů je velmi složitou záležitostí závislou i na momentálním tlaku a teplotě.
5, Nejlepší koncentrace jak pro ruční tak pro strojní svařování je 15 - 18 % CO2 ve směsi.
6, Nastavovaný svařovací proud se mezi 5%CO2 a 25% CO2 ve směsi liší až o 30%.
Ještě pořád si myslíte, že lze svařovací směs smíchat podle oka?

Editoval jirkati (31-01-2009 19:13:29)

Offline

 

#11 31-01-2009 21:42:21

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: zmiešavanie plynov

Vlastním svařovací stroj od firmy Telwin Dual 152.Toto hoby céočko má charakteristiku od výrobce nastavenou na směsné plyny a svařování v ochrané atmosféře CO2 mu dělá velké potíže.Myslím tím rostřik, špatný vzhled svarové housenky, rozlití svaru apd. Pokud mu však namíchám směs Ar a Co2 , primitivním způsobem popsaným v mém předchozím příspěvku, svařuje podstatně, nepřehlédnutelně, lépe.Faktem je, že tohoto luxusu nevyužívám vzhledem k ceně argonu moc často,ale někdy se to hodí.Fakticky však nevím jaký je přesný poměr obou plynů ve mnou namíchané směsy, což u svařování uhlíkových ocelí mně nijak netíží.Tyto zkušenosti si ostatně mohou lehce ověřit všichni majitelé hoby céoček od firem Einhel, Gude, Herkules a dalších podobných hoby strojů. V případě že někdo svařuje vysoce legované oceli na profesionální  úrovni a musí garantovat mechanické , fyzikální a chemické vlastnosti svárů platí na 100procent  vaše teorie.

Offline

 

#12 01-02-2009 15:30:18

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: zmiešavanie plynov

ZDENÁL napsal(a):

Vlastním svařovací stroj od firmy Telwin Dual 152.Toto hoby céočko má charakteristiku od výrobce nastavenou na směsné plyny a svařování v ochrané atmosféře CO2 mu dělá velké potíže.Myslím tím rostřik, špatný vzhled svarové housenky, rozlití svaru apd. Pokud mu však namíchám směs Ar a Co2 , primitivním způsobem popsaným v mém předchozím příspěvku, svařuje podstatně, nepřehlédnutelně, lépe.Faktem je, že tohoto luxusu nevyužívám vzhledem k ceně argonu moc často,ale někdy se to hodí.Fakticky však nevím jaký je přesný poměr obou plynů ve mnou namíchané směsy, což u svařování uhlíkových ocelí mně nijak netíží.Tyto zkušenosti si ostatně mohou lehce ověřit všichni majitelé hoby céoček od firem Einhel, Gude, Herkules a dalších podobných hoby strojů. V případě že někdo svařuje vysoce legované oceli na profesionální  úrovni a musí garantovat mechanické , fyzikální a chemické vlastnosti svárů platí na 100procent  vaše teorie.

Jistě, primitivním způsobem to lze provést a při svařování MAG uhlíkové oceli to možná závažný problém nebude. smile  Existuje však celá řada plynových mixerů, které vám umožní svařování jak uhlík. ocelí, tak vysoce legovaných, na profesionální úrovni.
My ve firmě máme zaveden centrální rozvod Ar a O2 a používáme mixery na každém samostatném pracovišti. Je to velice výhodné, zejména v tom, že si lze namíchat libovolný poměr plynů odpovídající danému svařovacímu procesu.
Ceny takových mixerů začínají někde na $1000...., což však pro amatéra není moc povzbudivé. smile

http://secure2.data-comm.com/servlet/DC … gon/Detail


http://secure2.data-comm.com/servlet/RB … gon/Detail

http://www.google.com/products?q=argon+ … p;ct=title

Offline

 

#13 21-08-2022 12:31:25

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: zmiešavanie plynov

Už i Manfréd mixuje? https://youtu.be/VO5-rgRoenw


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče