SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý den,
ve škole mám za úkol v praxi (v rámci školních dílen) vyzkoušet opotřebování materiálů, které jsou stanovené jako odolné proti opotřebení.
Co potřebuji: návarové desky, elektrody k navařování (z odolných mateirálů).
Velký plusem pro mě by bylo kdybych si tyto vhodné materiály sehnal sám a nebyl v této prvotní etapě závislý na škole.
Pokud jsem vše dobře pochopil, což také není jisté.
Po tom, co se navaří návar na návarové desky, se z desky vodním paprskem podle normy vyřízne hranol s navařenou vrstvou a poté se budou na navařené vrstvě zkoušet různá opotřebení.
Teď proč to sem píšu: znáte nějaké elektrody odolných materiálů proti opotřebení (přesné názvy co můžu shánět), které by byly v Praze k dostání? (a případně kde koupit/domluvit se s firmou).
Dále si nejsem jistý ohledně návarových desek, jestli "návarová deska" je obecně stanovená z nějakých materiálů, ale myslím si že by bylo dobré mít více desek z různých materiálů. Návarové desky by měli být velikotně minimálně 10x10x2cm.
Kdybyste pro mě měli nějakou radu co přesně shánět, kde shánět, na koho se obrátit, apod., tak šup sem s tim
Dost možné že jsem v některých záležitostech úplně vedle, takže se předem omlouvám kdyby něco co píšu byla hloupost. Nejsem v tomto odvětví vůbec zkušený.
Díky předem za cokoliv
Offline
Stahni si nejake katakogy treba esab bohler atd a nastuduj si pridavne materialy at vis co mas shanet tam se jiste trochu zorientujes. Pripadle je pak poptej. Jsou i obchody kde se daji koupit i kusovky.Jak budes mit resene mereni opotrebeni a jakym zpusobem ho budes to opotrebeni realizovat?
Offline
Bylo by určitě vhodné, aby sis stanovil kontrolu (tj. jednou zkusit místo návaru jen čistou testovací desku, či desku s návarem obyčejnou elektrodou (EB121, či Böhler FOX 7018).
Offline
Z toho dotazu vůbec není jasné o jaké opotřebení se jedná a jaké se bude testovat. Druhů opotřebení je celá řada a podle toho je třeba zvolit návarový materiál. Je rozdíl mezi opotřebením adhezivním, abrazivním, erozivním, kavitačním, únavovým, nebo třeba vibračním...
Offline
Mám takový dojem, že testování bude nejspíše otěrem (je to tak?)
Offline
To je tak obecný dotaz, že na něj nelze odpovědět.
Důležité je všimnout si např. Frankova příspěvku. Jaké bude opotřebení?
Tomape odpovídá, že nejspíš otěrem. Ano, ale i to je velmi obecné. Navíc v dotazu je uvedeno "poté se budou na navařené vrstvě zkoušet různá opotřebení".
Abrazivo je volné, jako u vyhrnovacího šneku či u skluzu, vázané nebo-li "přitlačované", s rázy jako v drtiči, tlaky jako v mlýnu? Teplota? Médium? Atd. atd.
Pokud chcete udělat opravdu seriózní zkoušky, je třeba připravit etalon, např. běžnou nelegovanou ocel tř. 11 a s ním porovnávat různé materiály, navařené i tvářené.
Navařené klidně na tu obyčejnou ocel, ale min. ve třech vrstvách, aby v poslední vrstvě byl čistý, se základem nepromísený svarový kov.
A připravte si několik vzorků, pro porovnání v různém režimu opotřebení.
Tady posílám odkaz na katalog, abyste si našel údaje k dále popisovaným materiálům : http://www.bohler-uddeholm.cz/czech/fil … rialy.pdf, str. 9-10 elektrody.
Přijde Vám to možná rozsáhlé, ale je třeba si uvědomit, že špičkový materiál odolný otěru může totálně zklamat, budou-li tam rázy, protože se sice neosmirkuje, ale vyštípe. Atd.
Seriózní závěr je např.:
Vzorek č. 5, byť 5x dražší, má v abrazivním prostředí úbytek 5 mm za 100 hodin, tedy srovanatelný s etalonem.
Avšak v prostředí s tlaky a rázy je jeho odolnost opotřebení 20x vyšší a proto i přes vyšší cenu a pracnost je toto řešení efektivní.
Nebo třeba:
Vzorek č. 6 má při uvedeném namáhání o 50% nižší úbytek materiálu než vzorek č. 3. Vzhledem k tomu, že náklady jsou vyšší 3x, jeví se jako efektivnější aplikace vzorku č. 3
Atd., atd.
Takže třeba:
Vzorky:
1. vzorek - etalon - běžná ocel např. ČSN 11 523
2. vzorek - uhlíková ocel nelegovaná, povrchově zakalená
3. vzorek - nízkolegovaný otěruvzdorný materiál, např. Hardox
4. vzorek - martenzitický návar ca. 58 HRc, např. elektrodou UTP DUR 600
5. vzorek - zpevnitelný návar manganové oceli, např. elektrodou UTP BMC
6. vzorek - karbidický návar, např. elektrodou UTP Ledurit 61
7. vzorek - komplex karbidů, např. elektrodou UTP Ledurit 65
8. vzorek - wolframkarbid, např. elektrodou UTP 75
9. vzorek - návar rychlořezné oceli, např. elektrodou UTP 690
10. vzorek - návar kobaltovou slitinou, např. UTP Celsit 706
Opotřebení:
1. volným otěrem - abrazivo se volně pohybuje kolem vzorku
2. vázaným otěrem - abrazivo je protikusem přitlačováno ke vzorku
3. tlaky - např. drcení válcovým mlýnem
4. rázy - např. kladivový drtič
5. otěr kov-kov, opotřebení třením, adhezí
6. opotřebení za vysoké teploty
Offline
potřebuji z čela navařit mikronávar TIG 1,5-2mm. Prosím o informaci jaký použít přídavný materiál, protože 42CrMo4 nemám (pokud existuje náhrada) a jaký zvolit postup navařování. Díky
Offline
O jaký se jedná díl, z jakého je materiálu, kde slouží, jak je namáhán, jak je porušen, jak bude obráběn? Je zde moc proměnných a neznámých Prosím o upřesnění, bez těchto základních údajů vám nikdo nikdy nic přesně neřekne......
Offline
Rose2 napsal(a):
potřebuji z čela navařit mikronávar TIG 1,5-2mm. Prosím o informaci jaký použít přídavný materiál, protože 42CrMo4 nemám (pokud existuje náhrada) a jaký zvolit postup navařování. Díky
Tady je tabulka equvivalentních náhrad: http://www.steelnumber.com/en/steel_com … e_id=335#1
Drát (příd. mat.) si musíte pro daný mat. najít třeba zde: http://www.bohler-uddeholm.cz/czech/fil … erialy.pdf
Editoval Frank (08-07-2013 16:11:57)
Offline
třeba Welco 1604 je určen(svařování) i pro 42CrMo4(v podstatě 15 142).Má li se však jednat o návar bylo by lepší zapátrat na jijich webovkách a zaslat dotaz.
Offline
Stránky: 1