SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-07-2013 15:48:47

Huta
Člen
Registrovaný: 10-07-2013
Příspěvky: 4

Autogen acetylen kyslin na Pb kyslik + horaky na tvrdé pájení?

Mám několik zdánlivě nesouvisejících dotazů.

Máme autogen AC+O2 (40l flašky, rukovět nevim jak se to jmenuje taková ta klasika z dob komunismu, dnes GCE) ,  nyni potřebuji provést tvrdé pájení a možná i něco málo svařit v místech kam se s velikým autogenem fyzicky nemohu dostat.  Mám nějaké 2l láhve na kyslík a Pb bych dokázal na rozdíl od AC také celkem snadno přelít do 2l balení .
Co nemám jsou trysky na Pb a popravdě ani zkušenosti s tvrdým pájením.
Otázky.

1. Jde použít hořáky (trysky) určené pro AC+O2 pro Pb+O2, pokud ano co mám čekat? Je jasné, že výkon jde s Pb dolů, spotřeba O2 nahoru, jde třeba říci, že z 2-AC trysky se stane 1 nebo jak?

2. Pro tvrdé pájení by se teoreticky měl používát více tryskový hořák, který opět nemám.
Je velký problém ,když pro tvrdé pájení mědi pomocí CuP drátů nebo mosazí použiji svařovací hořák s jednou tryskou? Pájet budu relativně tenké věci cca 1mm měd a nerad bych to někde propálil.

3. Jak je to s dostupností více tryskových hořáků, stačí koupit jen koncovku a nasadit ji misto svařovací?

Offline

 

#2 10-07-2013 16:07:59

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Autogen acetylen kyslin na Pb kyslik + horaky na tvrdé pájení?

Ahoj, s eldou by jsi se tam nedostal? Když se tam nedostaneš s velkým autogenem- jedná se o výškovou budovu, nebo nepřístupný terén? U autogenu potřebuješ mít docela dost místa okolo, aby ses nepopálil.............


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#3 10-07-2013 16:35:19

Huta
Člen
Registrovaný: 10-07-2013
Příspěvky: 4

Re: Autogen acetylen kyslin na Pb kyslik + horaky na tvrdé pájení?

Problém je s tím jak se s technikou dostat na místo,, v realu jde o stožár uprostřed ničeho.
S elektrinou bych si moc nepomohl a především nemam vybaveni pro tvrde pájeni eletrikou.

Offline

 

#4 10-07-2013 22:27:55

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Autogen acetylen kyslin na Pb kyslik + horaky na tvrdé pájení?

O jaký se jedná materiál? Ono dělat něco na stožáru s tmavým sklem, či kuklou je naprd.... Nešlo by to přišroubovat, přinýtovat, či přilepit????


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#5 10-07-2013 22:54:25

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Autogen acetylen kyslin na Pb kyslik + horaky na tvrdé pájení?

o vícetryskovém hořáku pro tvrdé pájení nic nevím, nevím nic o tvrdém pájení elektrikou, vím že hořák s tryskou pro acetylen ustrojený na hořáku Chotěboř (nyní GCE) napájený PB bezproblému sváří 2mm železo (tlustší jsem nezkoušel). Když potřebuju tvořit něco hodně vysoko (po schodech) vezmu flašku PB 10kg nahoru, kyslík nechám dole a natáhnu si 100m (nebo víc) sólo hadici.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 10-07-2013 23:28:33

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Autogen acetylen kyslin na Pb kyslik + horaky na tvrdé pájení?

Nemyslel jsem tvrdé pájení elektrikou- prostě kdyby se na pájení vykašlal a zavařil to eldou............


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#7 11-07-2013 00:32:16

Huta
Člen
Registrovaný: 10-07-2013
Příspěvky: 4

Re: Autogen acetylen kyslin na Pb kyslik + horaky na tvrdé pájení?

Pokud člověk má 100m hadici může ji natahovat :-), ja mám jen 35m a stožár samotny má 45m. Zcela opomíjim takovy detail jako je 800m obtížně shůdneho terénu mezi stožárem a silnicí.
Informace o použitelnosti AC+O2 horaku na Pb+O2 mě potěšila, nevite z hlavy jaké používáte tlaky na Pb a kysliku? Sváření 2mm železa to bylo s jakým hořákem ? Pročetl jsem několik příspěvku na tomto foru a v nich autoři tvrdili, že jim AC hořáky s PB bud zhasinaji nebo "práskaji" tedy asi hoří za tryskou.
Osobně s tim zkušenost nemám, ale čistě teoretický v tom nevidím problém.
Hořák AC+O2 o výkonu 1kW teoreticky spotřebuje cca 1,1l propanu za minutu u Pb by měl stačit na stejný vykon průtok 0,62l/min (Pb sice má mirne nižší vyhřevnost, ale zároveń má 2x takovou hustotu)
pokud jde o kyslik tak neutrální plamen teoreticky potřebuje na spálení 25 molekul AC 3 molekuly O2 u Pb to je ,pokud se nepletu, 7 molekul O2 na spálení dvou molekul C2H6. Technicky tedy máme zhruba poloviční průtok paliva a cca dvojnásobný průtok okysličovadla, i kdyby byl rozdíl v difuzoru tak toto by mělo jit dorovnat regulací tlaku tedy snižením tlaku paliva a zvýšením tlaku okysličovadla.

 
Vice tryskove hořáky , učelem je dosáhnout rozprostření vykonu do plochy což vede k lepšími prohřívání pájene součástky a snižuje pravděpodobnost propálení pájeného materialu.
Viz například strana 18 katalogu GCE, utopena centrální tryska relativně velký vystup jejiho difuzoru rozostřují plamen a to celé doplnuje kruh pomocnýhc trisek, stabilizující centrální plamen , resoektive přihřívají pájený materiál.


http://czech.gcegroup.com/download-file … rovani.pdf

Offline

 

#8 11-07-2013 01:05:42

Huta
Člen
Registrovaný: 10-07-2013
Příspěvky: 4

Re: Autogen acetylen kyslin na Pb kyslik + horaky na tvrdé pájení?

tomape napsal(a):

Nemyslel jsem tvrdé pájení elektrikou- prostě kdyby se na pájení vykašlal a zavařil to eldou............

Při pájenií nateče díky kapilárním silám pájka i tam kam se plamenem nebo obloukem nedostanete a to je to oč tu běží. V neposlední řadě by to chtělo TIG a jsme zpět u plynu :-)
Zítra přeletu Pb do 2l plasky , cele se to i s kysliekm a budíky vejde do batužku, pokud půjde použít klasických 1 AC hořák ndbude celkem co řeši, přenosnější řešení nevymyslim.

Offline

 

#9 22-07-2013 23:11:58

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Autogen acetylen kyslin na Pb kyslik + horaky na tvrdé pájení?

tak co, jak to dopadlo? Tipnul bych si že jsi spadnul... lol


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče