SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-07-2013 12:17:07

Wajgl
Člen
Registrovaný: 24-07-2013
Příspěvky: 11

Svařování PROPAN - KYSLÍK

Zdravím, sehnal jsem soupravu na kyslík a čistý propan: mám hadice, redukčí ventily a řezací hořák. Potřebuji dokoupit rukojeť na svařování, liší se nějak rukojeti kyslík-acetylén a kyslík-propan? Musím shánět jen propanovou nebo mohu jakoukoliv?

Hodlám příléžitostně dělit, ohýbat materiály a také občas na topenářské práce - svařování trubek (max. průměr 2") - je pozdě se ptát jestli je tato sestava vhodná, ale byla to výhodná koupě, i kdybych tím měl pájet na tvrdo tak ji využiji.

děkuji

Offline

 

#2 30-08-2013 20:30:41

demolition man
Člen
Registrovaný: 10-03-2013
Příspěvky: 6

Re: Svařování PROPAN - KYSLÍK

Rukoväť sa nelíši. Dá sa použiť aj na Acetylen ako aj Propan. Musíš len meniť nástavce resp. trysky. Daj pozor aby si nekúpil novú rukoväť drahšie ako za 55 EUR bez DPH. Inak je to zlodejina.

Offline

 

#3 30-08-2013 20:54:11

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Svařování PROPAN - KYSLÍK

Čistý propan nevím,ale propanbuttan na svařování není (oxidace sváru).Použití vidím na tvrdý pájení a řezání. Sám jsem chtěl PB používat pro řezání,ale vadí mi ty vlastnosti PB.Neřežu moc,tak jsem přešel zase zpět na acetylen + kyslík.

Offline

 

#4 30-08-2013 21:28:07

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Svařování PROPAN - KYSLÍK

Propan samotný má podobné vlastnosti, jako směs Propan-butan. Jen se lépe odpařuje za nižší teploty a nedochází tak snadno k zamrzání ventilu.... Na svařování není dobrý právě kvůli oxidaci. Řeže se s ním ale dost dobře, sice hůř, než s acetylenem (ac má větší teplotu plamene), ale je nesrovnatelně levnější.. (proto jej taky Bourač používá na likvidační práce big_smile


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#5 31-08-2013 18:47:24

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Svařování PROPAN - KYSLÍK

Trochu odbočím, ale když už se tu řeší PB/kyslík tak bych si dovolil pár švestiček ze své zahrádky. To, že se acetylenové hořáky blbě přesvědčujou aby hořely s propánem a butánem je známo každému, kdo to zkusil (špatně se seřizuje množství plynu, plamen se snadno sfoukne atd.). Nicméně pokud chceme pouze pájet natvrdo, dají se tyto hořáky úplně klidně použít, pokud se jako redukčák plynu použije klasickej sporákovej 30milibarovej. Je třeba použít spíše větší hořák (cca o dvě "čísla" než je uvedený rozsah na hořáku), ale štelování je úplně pohodový. Samozřejmě výsledkem bude vždy "měkký" plamen, tlak kyslíku kolem 2 barů, hoří to spořádaně a nesfoukne se to při každým máchnutím hořákem. Dokonce se může stát, že přidáváním kyslíku začne plamen hořet žlutě, pak je třeba zvýšit tlak kyslíku, ale injektor si krásně cucne dostatek plynu i při takto malém tlaku PB. Na svařování to samozřejmě není, ale na tvrdé pájení to funguje perfektně a hořáky na acetylen se (narozdíl od propanových) seženou za hubičku. Finta je v tom, že na klasickým velkým redukčáku nejde nastavit dostatečně malý tlak (rozumně chodí až kolem 0,4 baru a to je na tyto hořáky moc).

Jinak k původnímu dotazu - rukojeť se dá sehnat kolem tří stovek nová (starší typ, na inzerát) a řezání funguje i se starýma acetylenovýma hubicema R70 (a acetylenovým hořákem + injektorem), jen musí být o číslo větší hubice (ověřeno měřením i v provozu - byly tu o tom diskuse s nejednoznačným výsledkem). Drážkovaná hubice je samozřejmě lepší, ale tam je potřeba koupit propanovou (resp. nezkoumal jsem to, neb jsem neměl acetylenovou).

Editoval Pruduch (31-08-2013 19:07:25)

Offline

 

#6 03-09-2013 02:25:45

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Svařování PROPAN - KYSLÍK

zas tady je psáno o sváření plamenem PB, už hodně dlouho jsem to nepoužil, všechno vařím elektrodou ale před lety když jsem nevěděl že to "nejde" jsem si svařil z 2mm plechu plováky + z vinglů kostru na vodní šlapadlo.
To šlapadlo jsem prodal a jestli se nepletu pořád tady u nás na Mácháči jezdí smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#7 03-09-2013 11:08:49

Wajgl
Člen
Registrovaný: 24-07-2013
Příspěvky: 11

Re: Svařování PROPAN - KYSLÍK

Děkuji děkuji, já ještě musím zdůraznit že mám doma láhev čistého PROPANU který je výhřevnější než směs PB. Chci semtam něco říznout, něco sletovat, svařím tím i něco tenčího? - Samozřejmě je lepší to vyzkoušet než vás tím otravovat. Teď sháním kyslík, v Messeru dám prázdnou flašu a podepíšu smlouvu na tři roky za 1500 za nájem. 500 za rok není taková hrůza to je pár návštěv v hospodě. Každopádně asi směřuji k acetylenu. Obávám se že na topenářskou propan stačit nebude. Naučím se z propanem a pak bych mohl sehnat hadici a budík a acetylén + hořák. Děkuji za odpovědi.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče