SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
dobrý den, mam na podavači dva knoflíky jeden je výlet a druhý odhořívání. Jak mam správně nastavit podavač. Vždy tu svařečku nekdo rozhasí a mi pri svařování prská. poradíte mi
Offline
Tyhle funkce nemaji nic spolecneho se spatnym nastavenim svareciho napeti(vykonu).
Vylet dratu se nenastavuje!!! ten urcuje svarec vedenim hubice nad materialem a take ho urcuje delka pruvlaku.
Nastavuje se priblizovaci rychlost tj rychlost kterou se drat posouva pred zapalenim oblouku.A doba dohoreni se nastavuje tak aby se drat nepripekal k pruvkaku nebo naopak nezustaval v tavne lazni.
Offline
Dobrý den,
obávám se, že oba pojmy, jak "výlet" drátu tak "přibližovací rychlost" mají stejný význam. Záleží jaký výraz kdo používá.
S pozdravem Zdeště
Offline
zdeště napsal(a):
Dobrý den,
obávám se, že oba pojmy, jak "výlet" drátu tak "přibližovací rychlost" mají stejný význam. Záleží jaký výraz kdo používá.
S pozdravem Zdeště
Ano zalezi kdo co pouziva nicmene vylet dratu je vzdalenost od pruvlaku k svarove lazni a urcuje ji svarec a priblizovaci rychlost je dana nastavenim svarecky.Takze jde o odlisne pojmy. Nic ve zlem ale mam zkusenost tu ze pokud nepouzije spravnou terminologii (samozrejme ze nelpim na naprosto presnych vyrazech
) tak je mnohdy tezke nektere veci pochopit nebo vysvetlit.
Offline
Dobrý den, a můžete mi vysvětlit spojení :
"Podmínkou možnosti nastavení
přibližovací rychlosti ‐ „výlet drátu“ je vypnutí funkce náběhu rychlosti
drátu"
Zkopírováno z návodu Kuhtreiber Navod_255-405_CZ-SK-EN-DE-PL.pdf
Martin
Offline
Dobrý den,
terminologie je důležitá - bez pochyby.
Snad pro úplnost jak tomu rozumět i bez terminologie.
Vezměme stav, kdy tlačítko na hořáku sepne, až do okamžiku, kdy drát se začne tavit - se chytne oblouk.
1. svářeč před vlastním svářením nastaví parametry zařízení pro sváření v zásadě napětí a posuv drátu.
2. pokud zařízení má tuto funkci, potom svářeč nastaví VÝLET drátu /přibližovací rychlost/ - tedy zvolí pro sebe potřebnou rychlost posuvu drátu, jinými slovy: nastaví rychlost posuvu drátu jakou se má pohybovat do okamžiku, kdy drát chytne o svařenec oblouk. V té chvíli, jakmile je zapálen oblouk, dostane jednotka řízení povel přepnout podávací rychlost tak, jak je popsáno v bodě 1.
Dá se tedy říci že VDÁLENOST průvlaku od svařence je pouhá dráha, kterou drát musí urazit do okamžiku chycení oblouku. A ani to není úplně přesné, neboť drát /díky uhoření na konci svářecího procesu/ téměř nikdo nenavolí tak, aby drát uhořel těsně na konci průvlaku /hrozilo by jeho zatavení do průvlaku/, proto vzdálenost konce uhořeného drátu a svařence je ta kýžená dráha, po kterou drát "jede" přibližovací rychlostí. Samozřejmě tuto vzdálenost ovlivní svářeč sám - a to tak, jak drží rukojeť hořáku a nastavením dohořením drátu v při předešlém dokončení sváru.
Tak tedy závěr by mohl znít takto:
Termín "výlet drátu! není od pochopení, že drát JDE NA VÝLET ke svařenci, ale že letí nebo jede, nebo je posouván přibližovací rychlostí ke svařenci.
Osobně si myslím, že slova: "přibližovací rychlost" je srozumitelnější a méně matoucí.
S pozdravem Zdeště
Editoval zdeště (19-10-2013 20:49:17)
Offline
Ve svářečské terminologii obvykle problémy nejsou, ale v mnohdy podivných návodech a příručkách se vyskytují takové nesmysly, že to nemohl psát odborník, ale nepřítel svářečů. Když se podíváte na mého avatara (obrázek u jména) tak přesně vidíte, co je výlet drátu - vzdálenost mezi průvlakem a materiálem před a při hoření oblouku. Chytrá svářečka umí po ukončení oblouku zajistit to, že drát neodhoří až do průvlaku. Zcela jinou záležitostí je pohyb drátu před vlastním zapálením oblouku. Tato část pohybu drátu se většinou nazývá jako přibližovací a je podstatně vyšší, než rychlost podávací při hoření oblouku. Je to současně rychlost, kterou je drát posunován při zavádění do hořáku - bowdenu. Co je v příručce odlišné od této definice je s vysokou pravděpodobností hloupost. Ostatně ve svářečské škole se vždy terminologie dodržovala a v teoretické části přípravy svářečů jsou tyto výrazy docela obsáhle probírány. Pokud se svářeč teorii skutečně věnuje tak pochopí o co jde a může si na kterémkoli svařovacím stroji nastavit potřebné parametry aniž by ho detailně znal.
Problém ovšem mají kutilové, kteří si pořídí zdroj a myslí si, že se naučí svařovat podle příruček, manuálů a rad od kamarádů. Ono to bez té nudné teorie nejde a učit se systémem pokus - omyl je trochu drahá a časově i finančně náročná cesta.
Offline
Z mé praxe vyplynulo , že přibližovací rychlost je lépe nastavit trochu nižší než podávací, / to je ta kterou se svařuje /. Pokud je to naopak / jak píše jirkati / hrozí prsknutí při zapálení oblouku.
Offline
Ano ZDENÁLE, přesně tak to vlastně popisuji. Při zavedení drátu do bowdenu přece použiji vysokou rychlost podávání, abych nečekal jak trouba než to proleze a pak si nastavím takovou přibližovací rychlost, aby to při zapálení neprskalo. A to je to, co dělá dobrého svářeče i šikovným svářečem. Kdo tyhle základy v sobě nemá, aby poznal podle hoření oblouku co se tam všechno děje, má problém s každou svářečkou, ke které přijde, protože vlastně neví čím začít a co jak nastavit. No jo, to by ale musel něco vědět o ploché charakteristice MIG/MAG zdrojů, o vlivu délky výletu drátu na stabilitu hoření oblouku a další desítky vlivů na celé svařování.
Offline
jednoduše řečeno výlet drati je vzdálenost pruvlaku od svarence a priblizovaci rychlost je rychlost pohybu drátu před zapálení oblouku
Offline
U NĚKTERÝCH zdrojů je přibližovací rychlost nastavitelná v m/min - jinde je nastavená jako "crep start" .
Editoval kemppin (21-10-2013 20:59:36)
Offline
Tak výlet sem natavil metodou pokus omyl. Ale tedka mam jiný problem, podavač delá neco s drátem že zadrhává v bovdenu. Vyměnil sem kladky a přítlačná kolečka a dal nový bovden, seřídil přítlak podle návodu ze zdeštěho stránek a pořád to dělá. Používám drát esab, Už sem z toho bezradný. Poradíte mi někdo
Offline
Franišku, zadrhává ten drát vždycky, nebo jen někdy? Dá se drátem v bowdenu rukou volně pohybovat? Otáčí se podavač lehce, nebo s drátem zadrhává? Je bowden skutečně správně dlouhý, tzn. dotýká se určitě v hořáku prostoru za průvlakem bez mezery ve všech polohách "hadice"? Opotřebovává se průvlak symetricky, nebo do šišky? Není bowden průměrově větší, než je pro daný průměr drátu doporučeno? Těch vlivů je dlouhá řada a musí se postupně eliminovat.
Offline
Bovden je 0,8-1,2 a já vařím 1,2 Dělá to jen někdy, podavač se volně otáčí drátem po ustřižení od podavače a odmontování hořáku z podavače jde volně rukou pohnout prsotě jde jím šukat bez drhnutí. Když podavač nezahapruje. ale jak se něco stane tak je na drátu viditelný ohyb a pak to drhne. Bovden se dotýká průvlaku a ve všech polohách. Průvlak se vydírá do elipsy, ale nevím co to znamená. Díky jirkati že ses mě ujal
Offline
Franišku jako první zkontroluj cívku drátu. Ty ohyby na drátu vznikají při odvíjení blbě utaženého drátu na cívce. Drát se vytrhává mezi ostatními závity a tím se pootočí celá cívka moc daleko a udělá se ohyb na drátu, který sice kolečkama projde, ale pak dělá bordel dřením o bowden - zadrhává. Dokonce ty ohyby na drátu projdou i čtyřkolečkovým podavačem. Většinou pomůže trochu přitáhnout brzdu na cívce, aby se namohla po cuknutí drátem otočit. Ten šišeloid na průvlaku je způsoben někdy tím, že z nějakého důvodu nejde drát z bowdenu centricky do průvlaku, ale trochu bokem. Bowden by měl dost tvrdě dosedat na prostor za průvlakem. Druhou možností je použití nějakého levného drátu, který nemá dostatečnou tvarovou paměť a je po délce "ohnutý". Pak se po výstupu z průvlaku kroutí jako červík. Když odmotám 5 m drátu a hodím ho na zem musí se rozmotat skoro do roviny, resp na těch pěti metrech max. průhyb 1 m.
Offline
Když proženu podavačem 5m drátu a hodím ho na zem tak se zkroutí do kruhu jako by byl na cívce ale s větším průměrem.
Offline
Dobrý den,
Vaše pokusy jsou marné značku ESAB můžeme psát klidně takto: esab.
RADA:
Změňte značku drátu, pokud nevíte jakou potom ITALFIL.
ITALFIL je podle mých zkušeností /používám jej jako "referenční"/ drát na úrovni. Nemusím s ním házet o zem ani dělat různé kejkle /např. používat průvlak s trojúhelníkovým otvorem/.
Často, když poslouchám výuku ve svář. škole, tak tam se značka ESAB skloňuje ve všech pádech, ale bohužel ........
Tak závěrem pokud jste nastavil zdroj dobře a nejste spokojen potom JEDNOZNAČNĚ: ZMĚŇTE ZNAČKU DRÁTU!!!!!!!
Jiná rada není.
S pozdravem Zdeště
P.S ......abych byl naprosto nestranný i ITALFIL má své dny /hlavně přes prázdniny/ .....
navíc nemohu jednoznačně vyloučit i problémy na podavači, ale to je jiné téma
Offline
Tato závada nebude ve značce ,ale v zavedeni drátu:
Kontrola velikosti drážky v kladkách.
Může být příliš velký přítlak na kladkách.
Drát za kladkami musí jít přesně v ose do (asi) eurokonektoru. Ten se mohl po nárazu pohnout. Po povolení
se nechá posouváním vycentrovat.
Offline
Dobrý den,
zařízení jsem neviděl, ale podle toho co se popisuje a co vše bylo uděláno, z toho soudím, že DRÁT JE PŘÍČINA.
S pozdravem Zdeště
Offline